Рішення
від 13.10.2020 по справі 368/616/20
КАГАРЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 368/616/20

2/368/376/20

Рішення

Іменем України

"13" жовтня 2020 р. м. Кагарлик Київської області

Кагарлицький районний суд Київської області в складі:

Головуючого - судді Закаблук О.В.

При секретарі - Гембар В.В.

- розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Кагарлицького районного суду Київської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області про визнання в порядку спадкування права власності на житловий будинок, суд, -

В С Т А Н О В И В :

15.06.2020 року на адресу Кагарлицького районного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області про визнання в порядку спадкування права власності на житловий будинок, в прохальній частині якого позивач просив суд винести рішення, на підставі якого:

- Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після ОСОБА_2 право власності на житловий будинок (загальна площа приміщень 39,0 кв. м., житлова площа 14,5 кв. м., допоміжна площа 24,5 кв. м.) з надвірними спорудами та будівлями (веранда під літ. а, колодязь питний під літ. №1, огорожа під літ. №2, ворота з хвірткою під літ. №3), що знаходяться за адресою АДРЕСА_1 .

Свої позовні вимоги позивач ОСОБА_1 обгрунтовує наступним:

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець по даній справі, - ОСОБА_2 .

Даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 14 березня 2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області, в якому вказано, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 48 років, про що в Книзі реєстрації смертей 28 вересня 2011 року зроблено відповідний актовий запис за № 12.

Місце смерті - село Землянка Кагарлицького району Київської області, Україна.

Місце реєстрації - виконавчий комітет Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області.

За життя спадкодавцю ОСОБА_2 згідно записів в погосподарській книзі Шубівської сільської ради належав житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 .

Отже, після смерті ОСОБА_2 залишився вищезазначений житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами.

Згідно ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно ч. 2 ст. 1223 Цивільного кодексу України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право, на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

15.09.2010 р. ОСОБА_2 було складно заповіт, посвідчений виконавчим комітетом Шубівської сільської ради Токовенко Л.М. та зареєстровано в реєстрі за №13.

Відповідно до вищезазначеного заповіту ОСОБА_2 заповіла все своє майно, де б воно не було б і з чого б воно не складалось, і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті і на що за законом вона матиме право ОСОБА_1 (далі-Позивач).

Інших спадкоємців за законом після ОСОБА_2 не залишилось.

Отже, враховуючи те, що інших спадкоємців у ОСОБА_2 не було, Позивач як спадкоємець за заповітом повинен був успадкувати всю спадщину ОСОБА_2 , в тому числі вищевказаний житловий будинок.

Позивач у встановлений ст. 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк звернувся до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_2 , що листом нотаріальної контори.

Позивач звернувся до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори з метою оформлення права на спадщину на житловий будинок, який залишився після ОСОБА_2 . Для оформлення свідоцтва про право на спадщину державний нотаріус попросила Позивача надати оригінал правовстановлюючих документів на житловий будинок.

Проте, Позивач не зміг надати нотаріусу оригінал правовстановлюючого документу, оскільки такий документ за життя ОСОБА_2 не був виготовлений та отриманий, а також право власності не було зареєстровано.

У зв`язку з чим, державний нотаріус Кагарлицької районної державної нотаріальної контори повідомила Позивачу що, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок, Позивач не може у встановленому порядку через нотаріальну контору оформити свої спадкові права на житловий будинок, що залишився після ОСОБА_2 .

Тому державним нотаріусом було рекомендовано Позивачу звернутись до суду щодо визнання за ним в порядку спадкування право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_2 .

Отже, за умов відсутності правовстановлюючого документу та реєстрації права власності на житловий будинок за ОСОБА_2 , Позивач не може у встановленому порядку оформити через нотаріальну контору та прийняти у спадщину житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 .

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності надувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи вищевказане та керуючись Постановою Пленуму Верховного суду України №6 від 30.05.2007 р. Про судову практику у справах про спадкування , Постановою Пленуму Верховного суду України №20 від 22.12.1995 р. Про судову практику у справах за позовами про захист права власності , Постановою Пленуму Верховного суду України №7 від 04.10.1991 р. Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок , ст. ст. 328, 392, 1223, 1261, 1267, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 174, 175 Цивільного процесуального кодексу України, - позивач просить задовольнити позовні вимоги, які викладені в мотивувальній частині його позовної заяви.

15.06.2020 року автоматизованою системою документообігу суду на підставі п. 15.4) Перехідних Положень ЦПК України для слухання справи був визначений суддя Кагарлицького районного суду Київської області Закаблук О.В.

15.06.2020 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст.ст. 175, 177, 185, 187, 258, 260 ЦПК України винесено ухвалу про відкриття провадження у справі, прийнято рішення про проведення слухання справи в загальному провадженні, призначено справу до підготовчого судового розгляду на 10 год. 00 хв. 08.07.2020 року.

08.07.2020 року підготовче судове засідання відкладено на 10 год. 00 хв. 11.09.2020 року в зв`язку з неявкою сторін по справі.

11.09.2020 року судом проведено підготовче судове засідання, по результатах якого судом на підставі п. 3 ч. 2 ст. 200 ЦПК України винесено процесуальну (без видалення до нарадчої кімнати) ухвалу, на підставі якої закрито підготовче провадження та призначено справу до основного розгляду по суті на 09 год. 00 хв. 13.10.2020 року.

Підготовче судове засідання проведено без участі представника відповідача, - Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, так як на адресу Кагарлицького районного суду надійшла письмова заява - клопотання відповідача, в якій відповідач просить суд слухати без участі його представника, позов визнає.

В судове засідання, яке відбулося 13.10.2020 року, позивач ОСОБА_1 не з`явився, проте, в матеріалах справи міститься його письмова заява, в якій він просить суд слухати справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

В судове засідання, яке відбулося 13.10.2020 року, представник відповідача, - Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області не з`явився, проте, на адресу Кагарлицького районного суду надійшла письмова заява - клопотання відповідача, яка міститься в матеріалах справи, в якій відповідач просить суд слухати без участі його представника, позов визнає.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу без участі осіб, які беруть участь у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів, та вимоги, викладені в прохальній частині позовної заяви задовольнити, - шляхом винесення рішення, як окремого процесуального документу, з постановленням в нарадчій кімнаті, обґрунтовуючи своє рішення наступним.

Підсудність.

Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не встановлено законом.

Проте, згідно ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають з приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.

Відповідно, враховуючи місце розташування нерухомого майна, - житлового будинку з господарськими спорудами, (розміщені за адресою: АДРЕСА_2 ), та положення ч. 1 ст. 30 ЦПК України, дана справа підсудна Кагарлицькому районному суду як суду першої інстанції загальної юрисдикції на підставі ч. 1 ст. 30 ЦПК України, так як в даному випадку має місце виключна підсудність, тобто, спір має слухатися виключно по місцю розташування нерухомого майна.

Фактичні обставини справи, встановлені в судовому засіданні, та застосування до них норм права.

Позивачем по справі є фізична особа, - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Землянка Кагарлицького району Київської області, Україна, громадянин України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 5 січня 1998 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_3 .

Відповідачем по справі є юридична особа, - Шубівська сільська рада Кагарлицького району Київської області, юридична адреса: 09264, Київська область, Кагарлицький район, с. Шубівка, вул. Фалкова, будинок № 1 - а, Код ЄДРПОУ 04358431.

Спір у даній праві виник в зв`язку з отриманням спадщини, тобто, - даний спір врегульовано нормами ЦК України, що регулюють спадкове право, зокрема, спір в даній справі врегульовано положеннями книги шостої ЦК України, - спадкове право .

Фактичні обставини справи, та застосування до них норм права.

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець по даній справі, - ОСОБА_2 .

Даний факт підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 14 березня 2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області, в якому вказано, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 48 років, про що в Книзі реєстрації смертей 28 вересня 2011 року зроблено відповідний актовий запис за № 12.

Місце смерті - село Землянка Кагарлицького району Київської області, Україна.

Місце реєстрації - виконавчий комітет Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області.

За життя спадкодавцю ОСОБА_2 згідно записів в погосподарській книзі Шубівської сільської ради належав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 .

Отже, після смерті ОСОБА_2 залишився вищезазначений житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами.

Згідно ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина 3 ЦК України).

Відповідно, з ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина після смерті ОСОБА_2 .

Згідно ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно, місцем відкриття спадщини є село Землянка Кагарлицького району Київської області.

До складу спадкової маси, тобто, до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 входить, зокрема, нерухоме майно у виді житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч. 1 ст. 1223 Цивільного кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Як встановлено судом в судовому засіданні, спадкодавець ОСОБА_3 за життя, а саме, - 15.09.2010 року склала заповіт, який посвідчено секретарем виконкому Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області Л.М. Токовенко, згідно з яким все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, в взагалі все те, що на день його смерті буде належати їй, і на що за законом матеиме право, заповіла ОСОБА_1 , - позивачу по даній справі.

Інших спадкоємців за законом після ОСОБА_2 не залишилось.

Отже, враховуючи те, що інших спадкоємців у ОСОБА_2 не було, Позивач як спадкоємець за заповітом повинен успадкувати всю спадщину ОСОБА_2 , в тому числі, - вищевказаний житловий будинок.

Позивач у встановлений ст. 1270 Цивільного кодексу України шестимісячний строк звернувся до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини ОСОБА_2 , що підтверджується листом нотаріальної контори, проте, для оформлення та видачу свідоцтва про право на спадщину державний нотаріус попросила Позивача надати оригінал правовстановлюючих документів на житловий будинок.

Однак, Позивач не зміг надати нотаріусу оригінал правовстановлюючого документу, оскільки такий документ за життя ОСОБА_2 не був виготовлений та отриманий, а також право власності не було зареєстровано.

У зв`язку з чим, державний нотаріус Кагарлицької районної державної нотаріальної контори повідомила Позивачу що, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на житловий будинок, Позивач не може у встановленому порядку через нотаріальну контору оформити свої спадкові права на житловий будинок, що залишився після ОСОБА_2 .

Тому державним нотаріусом було рекомендовано Позивачу звернутись до суду щодо визнання за ним в порядку спадкування право власності на житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_2 .

Отже, за умов відсутності правовстановлюючого документу та реєстрації права власності на житловий будинок за ОСОБА_2 , Позивач не може у встановленому порядку оформити через нотаріальну контору та прийняти у спадщину житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 .

Враховуючи вищевикладене, та необхідність звернення до суду для визнання права власності на спадкове майно у виді житлового будинку та господарських споруд, позивач по справі, - ОСОБА_1 звернувся до Комунального підприємства Київської обласної ради Південне бюро технічної інвентаризації з заявою про виготовлення технічного паспорту на вищевказаний житловий будинок.

Також Комунальним підприємством Київської обласної ради Південне бюро технічної інвентаризації, видано довідку № 50 від 09.01.2018 року, в якій вказано, що станом на 01.01.2013 року право власності на будинок АДРЕСА_1 , - не було зареєстровано, самовільне перепланування та прибудови відсутні.

Відповідно, що стосується позивача ОСОБА_1 , та предмету позову, то в даному випадку слід застосувати положення ст.ст. 1268 ЦК України.

Так, згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Далі, згідно ч. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Отже, що стосується вирішення спору в частині визнання права власності на спадкове майно за позивачем ОСОБА_1 , то суд зазначає наступне.

Відповідно, Позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 шляхом подачі заяви до Кагарлицької районної державної нотаріальної контори.

Оскільки, станом на час розгляду даної справи де - юре інших спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_2 не залишилось, Позивач ОСОБА_1 , - як спадкоємець за заповітом, - має право на успадкування спадщини у виді житлового будинку та господарських будівель і споруд, які залишилися після смерті спадкодавця, - ОСОБА_2 .

Отже, за умов відсутності правовстановлюючого документу та реєстрації права власності на житловий будинок за ОСОБА_2 , Позивач не може у встановленому порядку оформити через нотаріальну контору та прийняти у спадщину весь житловий будинок та господарські будівлі і споруди, які розміщені за адресою: АДРЕСА_2 , тобто, вбачається порушення спадкового права спадкоємця ОСОБА_1 (позивача по справі), яке повинно бути відновлене шляхом винесення судового рішення про визнання права власності на спадкове майно, зокрема, житловий будинок, який залишився після спадкодавця, з огляду на наступні норми матеріального права.

Відповідно до ст. 316 Цивільного кодексу України право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.

Згідно ст. 328 Цивільного кодексу України право власності надувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до ст. 1297 Цивільного кодексуУ країни спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відповідно до ст. ст. 15-16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Враховуючи вищевикладене, керуючись Постановою Пленуму Верховного суду України №6 від 30.05.2007 р. Про судову практику у справах про спадкування , Постановою Пленуму Верховного суду України №20 від 22.12.1995 р. Про судову практику у справах за позовами про захист права власності , Постановою Пленуму Верховного суду України №7 від 04.10.1991 р. Про практику застосування судами законодавства, що регулює право власності громадян на жилий будинок , ст. ст. 328, 392, 1223, 1261, 1267, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 174 - 175, п. 2 ч. 1 ст. 258, 259, 263, 264, 265, 268 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Шубівської сільської ради Кагарлицького району Київської області про визнання в порядку спадкування права власності на житловий будинок, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженцем с. Землянка Кагарлицького району Київської області, Україна, громадянином України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 5 січня 1998 року Кагарлицьким РВ ГУ МВС України в Київській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_3 , право власності на наступне нерухоме майно:

- житловий будинок (загальна площа приміщень 39,0 кв. м., житлова площа 14,5 кв. м., допоміжна площа 24,5 кв. м.);

- з надвірними спорудами та будівлями (веранда під літ. а, колодязь питний під літ. №1, огорожа під літ. №2, ворота з хвірткою під літ. №3), що знаходяться за адресою: АДРЕСА_2 , (технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок від 09.01.2018 року, інвентаризаційна справа № 130, які за життя належали спадкодавцю, - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , яке видане 14 березня 2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану Кагарлицького районного управління юстиції у Київській області, яке належало спадкодавцю на момент його смерті.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку на підставі ч. 1 ст. 352 ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду на підставі ч. 1 ст. 354 ЦПК України подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Згідно ч. 1 ст. 355 ЦПК України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Згідно п. 15.5) до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справи витребовуються на надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У разі порушення порядку подання апеляційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з моменту проголошення до Київського Апеляційного суду через Кагарлицький районний суд Київської області, а учасниками процесу, які не були присутні під час проголошення рішення, - протягом тридцяти днів з моменту отримання копії рішення.

Суддя: Закаблук О.В.

СудКагарлицький районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення13.10.2020
Оприлюднено15.10.2020
Номер документу92166838
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —368/616/20

Рішення від 13.10.2020

Цивільне

Кагарлицький районний суд Київської області

Закаблук О. В.

Ухвала від 17.06.2020

Цивільне

Кагарлицький районний суд Київської області

Закаблук О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні