Справа №442/5793/20
Провадження №2/442/1408/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2020 року Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючої судді Курус Р.І.,
з участю секретаря Тацишин Г.Б.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Дрогобичі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Опаківської сільської ради Дрогобицького району Львівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в :
15.09.2020 позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме один місяць, після набрання рішенням законної сили.
В обґрунтування позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його дядько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилось спадкове майно, зокрема житловий будинок в с. Опака Дрогобицького району Львівської області, у якому він проживав до дня своєї смерті. За життя його дядько склав заповіт, згідно якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, все, що йому буде належати на день смерті і на те, що він за законом матиме право, заповів йому. Зазначає, що 11.09.2020 звернувшись до приватного нотаріуса з метою оформлення своїх спадкових прав після смерті дядька, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та роз`яснено з вирішенням даного питання звернутись до суду, оскільки ним пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини.Відзначає, що шестимісячний строк для прийняття спадщини з моменту її відкриття після смерті спадкодавця був пропущений ним з поважних причин, оскільки він не знав про існування заповіту. Враховуючи, що вказаний строк пропущений ним з поважних причин, а також те, що він фактично прийняв спадщину утримуючи будинок та оплачуючи комунальні послуги, а тому змушений був звернутись з даною заявою до суду, яку просить задовольнити.
16.09.2020 відкрито провадження в зазначеній справі та призначено до підготовчого судового засідання на 13.10.2020.
Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явився, подавши клопотання про розгляд справи у його відсутності та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача Опаківської сільської ради Дрогобицького району Львівської області - сільський голова Шагур Г.М. в підготовче судове засідання не з`явився, однак подав до суду заяву, в якій відзначив, що просять суд розгляд даної справи проводити у відсутності представника сільської ради, щодо задоволення позовних вимог не заперечив.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного пристрою не здійснювалося.
За результатами підготовчого провадження, у відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України , суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює судове рішення про задоволення позову.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до переконання, що позов є підставним та підлягає до задоволення, оскільки відсутні підстави для неприйняття визнання позову відповідачем судом не встановлено.
Вимогами ст. ст. 13 , 81ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Вимогами статей 1218 , 1220ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи і часом її відкриття є день її смерті. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок смерті.
У відповідності до приписів статей 1222 , 1261 ЦК України , право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, а в разі його відсутності, право на спадкування за законом одержують в рівних частках діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Передбачене коло спадкоємців першої черги за законом є вичерпним.
Матеріалами справи встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про смерть останнього серії НОМЕР_1 від 11.08.2014, виданим виконавчим комітетом Опаківської сільської ради Дрогобицького району Львівської області та лікарським свідоцтвом про смерть № 76 від 11.08.2014 (а.с. 5, 6).
Відповідно до заповіту ОСОБА_2 від 16.07.2014, посвідченого секретарем виконкому Опаківської сільської ради Дрогобицького району Львівської області Гвоздецькою Я.Ф. вбачається, що останній все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, все, що йому буде належати на день смерті і на те, що він за законом матиме право, заповів ОСОБА_1 , тобто позивачу по справі (а.с. 7).
Згідно частини першої статті 1269 , частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1272 ЦК України , якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України в п. 24 своєї Постанови від 30 травня 2008 року № 7Про судову практику у справах про спадкування роз`яснив, що при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Натомість, із відповіді приватного нотаріуса Дрогобицького нотаріального округу Момот М.О. від 14.09.2020 вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та роз`яснено з вирішенням даного питання звернутись до суду, оскільки ним пропущений шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Судовий порядок продовження строку для прийняття спадщини відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України застосовується у випадках, коли інші спадкоємці, які прийняли спадщину, або хоча б один із них заперечують проти вступу у спадщину особи, що пропустила цей строк.
Як встановлено матеріалами справи, позивач ОСОБА_1 спадщини не прийняв, оскільки пропустив встановлений законом шестимісячний строк для звернення до державної нотаріальної контори з відповідною заявою.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропущення строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
При таких обставинах суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини та враховуючи відсутність підстав для неприйняття визнання позову відповідачем, а тому останньому необхідно визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з чим суд знаходить підстави для задоволення позову.
Враховуючи вище наведене та керуючись ст. ст. 10 , 12 , 76 , 81 , 200 , 206 , 247 , 259 , 263-265 ЦПК України , ст. ст. 1218 , 1220 , 1222 , 1261 , 1262 , 1270 , ч. 3 ст. 1272 ЦК України , суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк з моменту набрання рішенням законної сили, а саме один місяць для подання ним до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті дядька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 13.10.2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , адреса місця проживання - АДРЕСА_1 .
Відповідач: Опаківська сільська рада Дрогобицького району Львівської області, код ЄДРПОУ - 04373956, адреса - вул. Шевченка, 222, с. Опака Дрогобицького району Львівської області.
Суддя Курус Р.І.
Суд | Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2020 |
Оприлюднено | 15.10.2020 |
Номер документу | 92182958 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дрогобицький міськрайонний суд Львівської області
Курус Р. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні