Рішення
від 13.10.2020 по справі 385/1072/20
ГАЙВОРОНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

385/1072/20

2/385/479/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13.10.2020 року Гайворонський районний суд Кіровоградської області в складі: головуючого судді Ханас М.М.,

з участю секретаря судового засідання Казмірчук П.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Гайвороні справу за позовом ОСОБА_1 до Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, третя особа ОСОБА_2 , про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в :

позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом після смерті дядька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну ділянку загальною площею 2,17 га, розташовану на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3521187600:02:000:0591. Позов мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її дятько по лінії матері ОСОБА_3 , після смерті якого відкрилась спадщина на земельну ділянку, загальною площею 2,17 га, яка розташована на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області. Спадкодавець ОСОБА_3 дітей та дружини не мав, проживав разом з рідною сестрою - матір`ю позивачки ОСОБА_4 в будинку своїх батьків в АДРЕСА_1 . Зазначає, що її матір ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач вважає, що вона відповідно до ст. 1265 ЦК України є спадкоємцем п`ятої черги спадкування за законом після смерті дядька (третього ступеня споріднення). Її сестра ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Між тим, син померлої сестри - ОСОБА_2 також є спадкоємцем п`ятої черги спадкування за законом (четвертого ступеня споріднення), який доводиться двоюрідним онуком спадкодавця. Інших спадкоємців за законом та за заповітом немає.

Зазначає, що вона прийняла спадщину, оскільки фактично вступила в управління та володіння спадковим майном після смерті дядька. Між тим при зверненні до державного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з наявністю іншого спадкоємця п`ятої черги спадкування за законом (четвертого ступеня споріднення) - двоюрідного онука спадкодавця ОСОБА_2 . Позивач в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити. Представник відповідача Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву, в якій просить розглянути справу у відсутності представника сільської ради, позовні вимоги визнає повністю. Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу у його відсутності, позовні вимоги визнає повністю, проти задоволення позову не заперечує.

Оскільки сторони в судове засідання не з`явились, відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується даними копії Свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 від 26.07.2002 року (а.с. 6).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на спадкове майно. Згідно Державного акту на право приватної власності на землю Серія ІІ-КР № 032183 ОСОБА_3 на праві приватної власності належала земельна ділянка, площею 2.17 га, яка розташована на території Чемерпільської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-3510116822019, кадастровий номер земельної ділянки 3521187600:02:000:0591 (а.с. 10-13) .

Рішенням Савранського районного суду Одеської області від 13 квітня 2020 року встановлено факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є племінницею (по лінії своєї матері ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ) ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9).

Згідно п.1 ч.1 ст. 549 ЦК УРСР, 1963 року, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Згідно ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Згідно ч.1 ст. 1265 ЦК України, у п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.

Позивач відноситься до спадкоємців п`ятої черги спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 відповідно до ст. 1265 ЦК України. Інших спадкоємців після смерті ОСОБА_3 не встановлено.

Після смерті ОСОБА_3 позивач прийняла спадщину шляхом вступу в управління спадковим майном.

09.07.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Гайворонської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину у зв`язку з наявністю інших спадкоємців (а.с. 17).

Інший спадкоємець, який відноситься до п`ятої черги спадкування за законом (четвертого ступеня споріднення), який доводиться двоюрідним онуком спадкодавця - ОСОБА_2 у своїй заяві до суду не заперечив проти задоволення позову ОСОБА_1 .

Згідно листа державного нотаріуса Гайворонської районної державної нотаріальної контори Кіровоградської області № 280/01-09 від 8.10.2020 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , не відкривалася. Інших спадкоємців ні за законом, ні за заповітом судом не встановлено та такі до нотаріальної контори не зверталися.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК України).

Відповідно до роз`яснень, що містяться у п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Окрім цього, згідно роз`яснень, викладених в пункті 3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК). Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Ураховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги позивача про визнання за нею права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті дядька ОСОБА_3 є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 13, 81, 89, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 392, 1216, 1218, 1258, 1265, суд

у х в а л и в :

позов ОСОБА_1 задовольнити. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку загальною площею 2,17 га, розташовану на території Чемерпільської сільської ради Гайворонського району Кіровоградської області, кадастровий номер 3521187600:02:000:0591, після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: М. М. Ханас

Дата документу 13.10.2020

СудГайворонський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення13.10.2020
Оприлюднено15.10.2020
Номер документу92183796
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —385/1072/20

Рішення від 13.10.2020

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Ханас М. М.

Ухвала від 28.09.2020

Цивільне

Гайворонський районний суд Кіровоградської області

Ханас М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні