Рішення
від 13.10.2020 по справі 595/1294/20
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 595/1294/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.2020 місто Бучач Бучацький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого - судді Созанської Л.І.,

за участю секретаря судового засідання Ковалівського Б.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Озерянської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Озерянської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на спадкове майно, а саме на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,18 га, розташовану на території Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області. ОСОБА_2 за життя склала заповіт, посвідчений секретарем Озерянської сільської ради 17 березня 2015 року, у відповідності до якого ОСОБА_2 заповіла земельну ділянку площею 2,18 га для ведення товарного сільського господарського виробництва, яка розташована на території Озерянської сільської ради, ОСОБА_1 . У липні 2020 року позивач дізналася, що ОСОБА_2 в її користь складений заповіт, про наявність якого їй не було відомо, тому вона з поважних причин не подала у встановлений строк заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням викладеного позивач просить суд визначити їй додатковий двохмісячний строк для подання заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .

Ухвалою судді Бучацького районного суду Тернопільської області від 09 вересня 2020 року відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Озерянської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Позивач в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити за її відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Представник відповідача - Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області в судове засідання не з`явився, однак подав заяву, в якій вказав, що позов визнає і просить суд справу розглядати у його відсутності.

Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

З підстав, визначених ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, суд встановив наступні обставини справи.

ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Озеряни Бучацького району Тернопільської області померла ОСОБА_2 , про що 17 січня 2019 року виконавчим комітетом Озерянської сільської раи Бучацького району Тернопільській області видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 та зроблено відповідний актовий запис № 01.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина на спадкове майно, а саме на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,18 га, розташовану на території Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області, згідно державного акту на право приватної власності серії ЯГ № 010761, виданого 14.03.2006 року Бучацькою районною держадміністрацією.

За життя, 17 березня 2015 року ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Озерянської сільської ради Бучацького району Тернопільської області Бойчук Н.І., згідно якого земельну ділянку площею 2,18 га для ведення товарного сільського господарського виробництва, яка розташована на території Озерянської сільської ради, заповіла ОСОБА_1 .

Як слідує з листа приватного нотаріуса Бучацького районного нотаріального округу Іванів Л.І. від 28 липня 2020 року № 341/01-16, ОСОБА_1 було пропущено встановлений законом строк для прийняття спадщини.

ОСОБА_1 вважається такою, що спадщини не прийняла.

Відтак, проаналізувавши вищенаведене, суд приходить до висновку, що до виниклих правовідносин слід застосувати наступні норми матеріального права.

Для прийняття спадщини спадкоємцем, який на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, необхідно особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщин, згідно ст. 1269 ЦК України .

При цьому, такі дії повинні бути вчинені у встановлений законом для прийняття спадщини строк.

Пропуск такого строку позбавляє спадкодавця можливості прийняти спадщину через нотаріальну контору, який пропущено з поважних причин, і потребує пред`явлення нею позову про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Згідно ст. 1270 ЦПК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Згідно ч. 3 ст. 1272 вказаного Кодексу за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається із положень ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається з позовної заяви, строк для прийняття спадщини позивачем ОСОБА_1 був пропущений з поважних причин, а саме через те, що їй не було відомо про існування заповіту.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом у постанові від 26 червня 2019 року № 61-38298св18.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини поважними, а тому приходить до висновку про задоволення позовних вимог та визначає позивачу додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини терміном у два місяці з моменту набрання даним рішенням суду законної сили.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 200, 206, 258-268, 273, 293, 315, 319, 352-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк у два місяці, який починає перебігати з моменту набрання рішенням суду законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду або через Бучацький районний суд Тернопільської області.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце реєстрації: с. Озеряни Бучацького району Тернопільської області.

Відповідач: Озерянська сільська рада, місцезнаходження: с. Озеряни Бучацького району Тернопільської області, 48422, ЄДРПОУ: 04392787.

Суддя: Л. І. Созанська

СудБучацький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення13.10.2020
Оприлюднено15.10.2020
Номер документу92186157
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —595/1294/20

Рішення від 13.10.2020

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

Ухвала від 09.09.2020

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні