набрало чинності "___"
Справа № 665/910/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" вересня 2020 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Березнікова О.В.,
за участю секретаря судового засідання Собчук М.В.,
розглянувши у судовому засіданні в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кучерявоволодимирівської сільскої ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
25 червня 2020 року до Чаплинського районного суду Херсонської області звернувся позивач ОСОБА_1 з позовом до Кучерявоволодимирівської сільскої ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який до своєї смерті склав на ім`я позивача заповіт у приватного нотаріуса Чаплинського нотаріального округу Ткаченко С.А. Після його смерті залишилось спадкове майно, зокрема пай , який складається з двох земельних ділянок з кадастровими номерами №6525482000:05:013:0037 площею 6,3444га та № 6525482000:05:004:0272 площею 0,99га, яке померлий ОСОБА_2 заповідав позивачу. Разом з тим, своєчасно заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини позивач не подав, оскільки йому не було відомо де знаходився та з ким проживав померлий ОСОБА_2 , а також невідомо було про його смерть, а дізнався про це лише на початку травня 2020року. Звернувшись до приватного нотаріуса Чаплинського районного нотаріального округу з заявою про прийняття спадщини, йому було письмово роз`яснено, що у зв`язку з пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини необхідно звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.
Вважає, що строк для прийняття спадщини позивач пропустив з поважної причини, у зв`язку з чим просить визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
В судове засідання позивач не з`явилась, подав заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав та просив його задовольнити, відповідач надав заяву про розгляд справи у відсутність їх представника, вказавши, що заперечень на позов не мають.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову.
Позивач звернувся до приватного нотаріуса Чаплинської нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з пропуском строку подачі заяви про прийняття спадщини, що підтверджується довідкою №81/01-16 від 18.05.2020 року виданою приватним нотаріусом Ткаченко С.А. За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповідав належну йому земельну ділянку (пай) , який складається з двох земельних ділянок з кадастровими номерами №6525482000:05:013:0037 площею 6,3444га та № 6525482000:05:004:0272 площею 0,99га. Згідно вище вказаної довідки приватного нотаріуса Ткаченко С.А. вбачається, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заводилась.
Згідно ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до роз`яснень наданих у п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
За таких обставин для прийняття спадщини позивач мав звернутись до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини протягом шести місяців з моменту смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , але не зробив цього вчасно і пропустив строк подання заяви про прийняття спадщини. Причиною цьому стало те, що позивачу на день смерті ОСОБА_2 , не було відомо де знаходився та з ким проживав останній, відповідно не було відомо і про його смерть, а тому позивач не міг вчасно звернутися до нотаріуса .
Враховуючи причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини, суд вважає що позивач пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини з поважних причин, а тому він може бути поновлений. Крім того, суд бере до уваги і позицію відповідача, який не заперечує проти позовних вимог, що згідно положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову.
Визначаючи тривалість додаткового строку суд враховує, що з аналізу положень ст. 1270 та ч. 3 ст. 1272 ЦК , вбачається, що тримісячний строк для прийняття спадщини з урахуванням особливих умов реалізації цього права є необхідним та достатнім з точки зору добросовісності і розумності.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1270 , 1272 Цивільного кодексу України , ст. ст. 206 , 258 , 259 , 263 , 264 , 265 , 354 ЦПК України , суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк тривалістю три місяці, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга, яка подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У відповідності до п.п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чаплинський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: О.В. Березніков
Суд | Чаплинський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 28.09.2020 |
Оприлюднено | 15.10.2020 |
Номер документу | 92186998 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чаплинський районний суд Херсонської області
Березніков О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні