У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа № 184/1610/20
Номер провадження 2/184/441/20
15 жовтня 2020 рокум. Покров
Суддя Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області Малашина Ю.Б., ознайомившись із позовною заявою АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА оператор газорозподільної системи Дніпропетровськгаз до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу.
Згідно відомостей виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області громадянин ОСОБА_1 , 03.01.1960 року була знята з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку зі смертю (дата смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 ).
Відповідно до актового запису про смерть №415 від 06.07.2020 року, та повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть, наданого на запит суду Покровським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Дніпро), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 60 років.
Згідно ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно ст. 48 ЦПК України сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава.
В силу ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження та припиняється у момент смерті.
Таким чином, у зв`язку зі смертю правоздатність відповідача є припиненою, а, відповідно, є припиненою його цивільна процесуальна правоздатність (ст. 46 ЦПК України), що має наслідком неможливість відповідати за пред`явленими вимогами.
Відповідно п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
При цьому суд звертає увагу, що чинне законодавство передбачає матеріальне та процесуальне правонаступництво.
Правовідносини, які виникли між сторонами дійсно допускають матеріальне правонаступництво. Як зазначено в п. 32 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №5 від 30 березня 2012р. Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин з урахуванням положення статті 1282 Цивільного кодексу України спадкоємці боржника за умови прийняття спадщини є боржниками перед кредитором у межах вартості майна, одержаного у спадщину. При цьому спадкоємці несуть зобов`язання погасити нараховані відсотки і неустойку тільки в тому випадку, якщо вони вчинені позичальникові за життя. Інші нараховані зобов`язання фактично не пов`язані з особою позичальника і не можуть присуджуватися до сплати спадкоємцями.
Процесуальне ж правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього. За ч. 1 ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобовязанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу. Тобто, процесуальне правонаступництво між відповідачем та його спадкоємцями у порядку ст. 55 ЦПК України допускається, якщо на момент відкриття провадження у справі цивільна правоздатність відповідача не припинилася. У момент смерті фізичної особи згідно ч. 4 ст. 24 ЦК України цивільна правоздатність її припиняється. Отже, спадкоємці померлого на момент відкриття провадження у справі боржника не є процесуальними правонаступниками у цій справі, а наявність правонаступництва у матеріальних правовідносинах має вирішуватися за позовом, заявленим безпосередньо до спадкоємців боржника. Таким чином, цивільний процес відносно фізичної особи, яка померла, не допускає процесуального правонаступництва, у зв`язку з чим, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, оскільки останній не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, так як заявлений до особи, яка не може бути стороною по справі у зв`язку з відсутністю у неї правоздатності.
Оскільки даний позов пред`явлений до особи, яка на час звернення до суду вже померла, то слід відмовити у відкритті провадження по справі, роз`яснивши позивачу право звернутись в загальному порядку до суду з цими же позовними вимогами до спадкоємців відповідача.
Відповідно п.3 ч.1 ст.7 Закону України Про судовий збір сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Керуючись п. 1 ч. 1ст. 186, ст. 59, 260 ЦПК України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА оператор газорозподільної системи Дніпропетровськгаз до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області через Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклик) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Суддя Орджонікідзевського міського суду Ю. Б. Малашина
Суд | Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2020 |
Оприлюднено | 16.10.2020 |
Номер документу | 92199159 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області
Малашина Ю. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні