05.10.2020 227/3084/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2020 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Кошлі А.О.,
за участю секретаря судового засідання Заварзіної Я.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Акульшина Віра Дмитрівна, до Світлівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування (ЄУНСС №227/3084/20), -
ВСТАНОВИВ:
11 серпня 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Добропільського міськрайонного суду Донецької області із позовом до Світлівської сільської ради про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування. В обґрунтування позову зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_2 , який постійно проживав за адресою: АДРЕСА_1 . Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді вказаного житлового будинку з надвірними побудовами та спорудами, земельна ділянка для ведення присадибного господарства і обслуговування спадкового житлового будинку, а також земельна ділянка, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину або претендують на неї не має. Мати позивача ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивач своєчасно звернувся до Другої державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини і видачу свідоцтв про право на спадщину та 30 травня 2019 року отримав свідоцтво про право на спадщину за законом на частку спадкового майна у вигляді земельної ділянки, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Однак позивач отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на спадковий будинок не має можливості, оскільки оригінал свідоцтва про право особистої власності на житловий будинок був втрачений за життя спадкодавця. У зв`язку з чим позивач змушений звернутися до суду із вказаною позовною заявою.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, разом із позовом надав до суду заяву про розгляд справи без його участі в судовому засіданні, позовні вимоги підтримує.
Представника позивача адвокат Акульшина В.Д., яка діє на підставі Ордеру серії ДН№016832 від 10.08.2020 року, в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує та просить суд його задовольнити. Також просила судові витрати залишити за позивачем.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, Світлівський сільський голова надав до суду заяву про розгляд справи без участі їх представника.
У відповідності до положень частини 2 статті 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених вимог, дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що батьками позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , що підтверджується долученою копією свідоцтва про народження. (а.с.13)
Мати позивача ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть. (а.с.12)
Батько позивача ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть. (а.с.11) Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 з надвірними побудовами та спорудами, земельна ділянка для ведення присадибного господарства і обслуговування спадкового житлового будинку, а також земельна ділянка, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Право власності ОСОБА_2 на житловий будинок підтверджується долученою до матеріалів справи копією свідоцтва про право особистой власності на домоволодіння від 07.07.1989 року (а.с.16)
З довідки ТОВ Добропільське бюро технічної інвентаризації № 1744 від 26.12.2018 року вбачається, що при поточній інвентаризації 26.12.2018 року домоволодіння АДРЕСА_2 , інженером ТОВ Добропільське БТІ виявлено, що всі будівлі збудовані до 05.08.1992 року. Згідно інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об`єктів нерухомого майна за 2013 р. такі будівлі не відносяться до самочинного будівництва. (а.с.20)
Також позивачем до матеріалів справи долучена копія Технічного паспорту на вказаний житловий будинок. (а.с.28-33)
З наданої довідки Світлівської сільської ради №1049 від 28.07.2020 року вбачається, що згідно записів в по господарській книзі Світлівської сільської ради Добропільського району № 12 за 2020 рік, житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 належить ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Нумерацію будинку було змінено в 1996 році з №109 на №111. (а.с.34)
Реалізуючи своє право на спадщину, позивач звернувся до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на належний йому житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріусом було відмовлено, з підстав відсутності правовстановлюючих документів, які б підтверджували факт права власності на житловий будинок за спадкодавцем. (а.с.22)
Проаналізувавши обставини справи, оцінивши представлені сторонами в порядку ст. 76 ЦПК України докази в їхні сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання права.
Гарантії здійснення права власності та його захисту закріплені в Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., зокрема, в ст.1 Першого протоколу до неї (ратифіковано законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР), яка є складовою правової системи відповідно до ст. 9 Конституції України.
Так, відповідно до ч.4 ст.41 Конституції України, ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу (ст.16 Цивільного кодексу України).
Об`єктами права власності є будь-які речі (майно).
Річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов`язки (ст.179 ЦК України).
Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об`єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Відповідно до п. 3.3 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4/13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування зазначено, що у випадках відсутності правовстановлюючих документів у зв`язку з їх втратою та відсутності реєстрації об`єкта нерухомості за спадкодавцем (на ім`я спадкодавця) суди, в основному, задовольняють вимоги спадкоємців про визнання права власності на нерухоме майно .
Також, у даному Листі, зазначено, що найпоширенішою причиною звернення особи в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем .
Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 за життя набув у власність житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами на підставі Свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 07.07.1989 року року, тобто є власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , проте оригінал вказаного свідоцтва у позивача відсутній, оскільки був втраченим.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Тобто, передумовою для застосування ст. 392 ЦК України є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права.
Стаття 328 ЦК України встановлює, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Суд вважає доведеним, що позивач є спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 , фактично вступив в управління та володіння спадковим майном, тому набув право спадкування на житловий будинок, але не має оригіналу правовстановлюючого документа про право власності на спадкове нерухоме майно, саме тому у суду є всі підстави для визнання за ним права власності в порядку спадкування за законом, оскільки іншого порядку визнання права власності в даному випадку не існує.
Згідно із ч.1, 9 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
У даному випадку спір виник не внаслідок винних дій відповідача, який проти позову не заперечував, будь - яких дій, які б порушували право позивача на оформлення спадщини не вчиняв, позивач у позові не просив стягнути з відповідача понесені ним судові витрати. Тому суд покладає судові витрати на позивача незалежно від результатів вирішення спору та підстав для їх стягнення з відповідача не вбачає.
Керуючись ст. ст. 328, 392, 1218, 1268 ЦК України та статтями 4, 10-13, 76-81, 258-265 Цивільного процесуального кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України у постанові від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), в інтересах якого діє адвокат Акульшина Віра Дмитрівна (адреса місцезнаходження: 85004, Донецька область, м. Добропілля, пров. Європейський, 10), до Світлівської сільської ради (адреса місцезнаходження: 85064, Донецька область, Добропільський район, сел. Світле, вул. Перемоги, 26, ЄДРПОУ 05420511) про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 загальною площею 57,7 кв. м, житловою площею 33,2 кв. м, з господарськими будівлями та спорудами: а-1 прибудова, а1-1 веранда, а2 ганок, Б-1 літня кухня, б-1 веранда, В-1 сарай, Г-1 вбиральня, Д-1 сарай, Е-1 сарай, Ж-1 сарай, З-1 сарай, И-1 погріб, №1 паркан, №2 ворота, №3 паркан, К колодязь, І відмостка, ІІ водопровід, в порядку спадкування за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 .
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Донецького апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 13 жовтня 2020 року.
Суддя А.О.Кошля
05.10.2020
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 05.10.2020 |
Оприлюднено | 16.10.2020 |
Номер документу | 92202059 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Кошля А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні