Рішення
від 15.10.2020 по справі 343/1528/20
ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 343/1528/20

Провадження №: 2/0343/604/20

Р І Ш Е Н Н Я

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 жовтня 2020 року м. Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

судді - Монташевич С. М.,

з участю: секретаря судового засідання - Шикор Г. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу №343/1528/20 за позовною заявою ОСОБА_1 до Лолинської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В:

Стислий виклад позицій сторін та третіх осіб:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Лолинської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , в якому просить визнати за нею право власності на 1/2 будинковолодіння, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається із житлового будинку, літньої кухні, стайні, стодоли, сараю, сараю, вбиральні, погребу, криниці, воріт, огорожі і належало померлому ОСОБА_4 .

Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Максимівка Долинського району Івано-Франківської області помер її чоловік ОСОБА_4 . У зв`язку з його смертю відкрилася спадщина. За життя він заповіту не залишив. Покійний ОСОБА_4 проживав із іншими членами сім`ї по АДРЕСА_1 . Відповідно до даних погосподарського обліку як первинних відомостей Лолинської сільської ради № 03-0063-1, житловий будинок за вказано адресою числився за покійним ОСОБА_4 . Вона є спадкоємцем по закону на 1/2 частину вказаного будинковолодіння та прийняла спадщину після смерті свого чоловіка ОСОБА_4 . Інші спадкоємці відмовились від прийняття спадщини. На підставі її заяви Івано-Франківським бюро технічної інвентаризації виготовлений Технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими спорудами та будівлями. Для отримання свідоцтва про право власності на будинковолодіння їй необхідно отримати витяг з Реєстру прав власників на нерухоме майно, проте за життя ані чоловік, ані вона не оформили право власності на належне їм майно і вона не в змозі надати нотаріусу підтверджуючі документи, відповідно, звернувшись до нотаріуса, отримала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину. У позасудовому порядку вона не має можливості документально підтвердити право власності на нерухоме майно, яке розташоване за адресою АДРЕСА_1 , тому змушена звертатись до суду з позовом про визнання права власності на вказане майно.

У судове засідання позивачка та її представник не з`явилися, однак від представника - адвоката Керницького В.М. поступила заява про розгляд справи у їх відсутності, в якій він позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, проте у письмовій заяві просив розглядати справу у відсутності представника сільської ради та вказав, що проти задоволення позовних вимог у відповідача заперечень немає.

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове зсідання не з`явилися, подали письмові заяви, в яких зазначили, що заперечень проти позовних вимог ОСОБА_1 у них немає.

Спір між сторонами не вирішений.

Заяви та клопотання сторін, третіх осіб, процесуальні дії у справі:

ухвалою суду від 16.09.2020 відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання за участю сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Ухвалою суду від 29.09.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

29 вересня 2020 року від відповідача надійшла заява про визнання позову та розгляд справи у його відсутності.

15 жовтня 2020 року поступили заяви від представника позивача - адвоката Керницького В.М. та від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про розгляд справи у їх відсутності за наявними матеріалами. Представник позивача позов підтримав, а треті особи не заперечили проти позовних вимог.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Частиною 1 статті 206 ЦПК України встановлено, що відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 206 ЦПК України, судом перевірено, що заява відповідача про визнання позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод та інтересів інших осіб.

Враховуючи, що відповідач позов визнав, визнання ним позову не суперечить інтересам сторін та інших осіб, тому суд приймає визнання позову відповідачем та приходить до висновку про можливість ухвалення рішення про задоволення позову.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин:

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 , видане 10.02.2020 виконкомом Лолинської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, актовий запис №6 (а.с.5).

Згідно з витягом № 60436590, сформованим 04.06.2020 про реєстрацію в Спадковому реєстрі, до спадкового реєстру внесено реєстраційний запис про реєстрацію спадкової справи за № 65919581, номер у нотаріуса: 24/2020, спадкодавець: ОСОБА_4 , дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.11).

Факт того, позивачка ОСОБА_1 є дружиною покійного ОСОБА_4 підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 27.11.1993, згідно з яким вони 27 лютого 1993 року уклали шлюб, запис №5 (а.с.4).

Відповідно до довідки №301 від 20.05.2020, виданої виконавчим комітетом Лолинської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а/з №6 від 10.02.2020, до дня смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 . З ним разом зареєстровані та вели господарство: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , дружина, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , син, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дочка, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , онучка. Заповіт від імені ОСОБА_4 у Лолинській сільській раді не посвідчувався та не реєструвався (а.с.10).

Як вбачається з довідки № 669 від 01.09.2020, виданої виконавчим комітетом Лолинської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, за померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , по даних сільської ради згідно із записом у погосподарській книзі №1 за 2016-2023 р.р., номер об`єкта погосподарського обліку 0300063-1, числиться житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Житловий будинок 1990 року побудови (а.с.22).

Таким чином, внаслідок смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, часом відкриття якої є день його смерті. Заповіт померлим не складався. На момент смерті з померлим ОСОБА_4 в зазначеному вище будинку була зареєстрована та проживала позивачка, яка фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка, як спадкоємець, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, оскільки вона протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не заявила про відмову від неї. До складу спадщини увійшли майнові права на майно, яке йому належало, а саме на будинковолодіння в„–17 за вказаною адресою.

Крім позивачки на момент смерті спадкодавця також були зареєстровані і його діти син ОСОБА_3 та дочка ОСОБА_2 , треті особи у справі, які відмовилися від прийняття спадщини після смерті батька на корись його дружини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується їх заявами відповідно №59 та №60 від 04.06.2020, поданими приватному нотаріусу Долинського районного нотаріального округу Депутат О.З. у спадковій справі №24/2020 (а.с.23,24).

Отже, ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_4 та спадкоємцем першої черги за законом, яка прийняла спадщину у встановленому законом порядку. Інші спадкоємці першої черги - діти померлого син ОСОБА_3 та дочка ОСОБА_2 , треті особи у даній справі, відмовилися від своєї частки у спадковому майні на користь позивачки, подавши у шестимісячний строк з дня смерті спадкодавця відповідні заяви нотаріусу.

Відповідно до технічного паспорта на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , виготовленого 13.07.2020 за замовленням ОСОБА_1 , будинковолодіння в„–17 за вказаною адресою складається з: житлового будинку (літ. А), літньої кухні (літ. Б), стайні (літ. В), стодоли (літ. Г), сараю (літ. Д), сараю (літ Е), вбиральні (літ. Є), погреба (літ. Ж), криниці, воріт, огорожі (№№ 1, 2, 3) (а.с.6-9).

Згідно з даними довідки № 291 від 13.07.2020 ОКП Івано-Франківського ОБТІ, яка, крім технічних характеристик домоволодіння АДРЕСА_1 (складу домоволодіння), містить також вказівку на те, що реєстрація права власності на дане будинковолодіння в ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" не проводилась. Загальна інвентаризаційна вартість майна - 400332 гривень (а.с.13).

18 серпня 2020 року приватний нотаріус Долинського районного нотаріального округу Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Міністерства юстиції України Депутат О.З. за результатами звернення ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, повідомила їй про те, що для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно мати документи власності на спадкове майно за померлим, яких у заявниці не має, та винесла відповідну постанову №110/02-31 від 18.08.2020 про відмову у вчиненні нотаріальних дій (а.с.12).

Позивачка просить визнати за нею право власності на 1/2 частку вищевказаного будинковолодіння, оскільки, як повідомив представник останньої у підготовчому судовому засіданні, будинок реконструйований за час шлюбу сторін у встановленому законом порядку, тому є спільною сумісною власністю подружжя.

Таким чином, між сторонами виник спір з приводу визнання права власності на 1/2 частку нерухомого майна в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 .

Оцінка суду:

дослідивши письмові докази в їх сукупності, взявши до уваги письмові заяви сторін та третіх осіб, з`ясувавши таким чином фактичні обставини справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з такого.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Як вбачається з положень ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Позивачкою доведено належними та допустимими доказами, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_4 . Після його смерті залишилося домоволодіння АДРЕСА_1 , яке згідно записів в погосподарській книзі сільської ради числиться за останнім, однак право власнотсі на нього не зареєстровано у встановленому законом порядку.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від фізичної особі, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1223 ЦК Кодексу, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Тобто, у разі відсутності заповіту, спадкування здійснюється за законом.

Судом встановлено, що заповіт ОСОБА_4 не складав.

Статтею 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народженні після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Як вбачається з ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

В судовому засіданні встановлено, що на день смерті ОСОБА_4 у будинку АДРЕСА_1 разом з ним були зареєстровані, зокрема, його дружина ОСОБА_1 та дітисин ОСОБА_3 та дочка ОСОБА_2 .

Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Спадщину, що залишилась після смерті ОСОБА_4 , відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, прийняла його дружина ОСОБА_1 , як спадкоємець першої черги за законом, яка на день смерті свого чоловіка була зареєстрована і проживала разом з ним і в строк, передбачений ст. 1270 ЦК України, не заявила про відмову від спадщини.

Треті особи ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які на день смерті ОСОБА_4 також були зареєстровані у вказаному вище будинку, від прийняття спадщини відмовилася, подавши відповідні заяви нотаріусу, в яких вказали, що відмовляються від прийняття спадщини після смерті батька на корись його дружини ОСОБА_1 , позивачки по справі.

Таким чином, позивачка є спадкоємцем першої черги за законом на майно покійного чоловіка ОСОБА_4 , що знаходиться по АДРЕСА_1 , факт родинних зв`язків між якими підтверджений наданими суду документами, яка постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, тому вважається такою, що прийняла спадщину.

Інших спадкоємців, в тому числі з правом на обов`язкову частку у спадщині, які б прийняли спадщину, суд не встановив. Діти спадкодавця ОСОБА_3 та ОСОБА_2 відмовилися від прийняття спадщини на користь позивачки.

Як визначено ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно зі ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Позивачка прийняла спадщину, однак приватний нотаріус Долинського районного нотаріального округу Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Міністерства юстиції України Депутат О.З. відмовила їй у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 , оскільки в неї відсутні документи про право власності померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловіка ОСОБА_4 на дане спадкове майно.

Згідно з п.4.18 Глави 10 "Видача свідоцтв про право на спадщину" розділу ІІ "Порядок вчинення окремих видів нотаріальних дій" Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Як роз`яснено у п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 , як спадкоємиця першої черги за законом, яка прийняла спадщину, заявила позовні вимоги тільки щодо 1/2 частки будинковолодіння, оскільки у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів не має змоги оформити свої спадкові права у нотаріуса, так як за життя спадкодавець ОСОБА_4 не отримав правовстановлюючих документів на спірне нерухоме майно, суд приходить до висновку, що є достатні підстави, щоб заявлений позов задовольнити та визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку будинковолодіння, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається із житлового будинку (літ. А), літньої кухні (літ. Б), стайні (літ. В), стодоли (літ. Г), сараю (літ. Д), сараю (літ Е), вбиральні (літ. Є), погреба (літ. Ж), криниці, воріт, огорожі (№№ 1, 2, 3), що належало її покійному чоловікові ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підставі викладеного, ст. 1 Першого Протоколу від 20.03.1952 року до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950 року, ст.ст. 16, 1216, 1217, 1220, 1223, 1258, 1261, 1268, 1296, 1297 ЦК України, ст.ст. 13, 78, 81, 206, 247 ЦПК України, п.4.18 Глави 10 "Видача свідоцтв про право на спадщину" розділу ІІ "Порядок вчинення окремих видів нотаріальних дій" Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5, та керуючись ст.ст. 258, 259, 264, 265, 268, 273 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

позов ОСОБА_1 до Лолинської сільської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частку будинковолодіння, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складається із житлового будинку, літньої кухні, стайні, стодоли, сараю, сараю, вбиральні , погреба, криниці, воріт, огорожі, що належало її покійному чоловікові ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Долинський районний суд Івано-Франківської області, а матеріали справи витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Позивач: ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Відповідач: Лолинська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області, що знаходиться за адресою: с. Максимівка, вул. Івана Франка, 2 Долинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04355970.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимого щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_2 , жителька АДРЕСА_1 ,реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимого щодо предмета спору на стороні відповідача: ОСОБА_3 , житель АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Повний зміст рішення суду складено 15 жовтня 2020 року.

Суддя Долинського районного суду С. М. Монташевич

СудДолинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.10.2020
Оприлюднено16.10.2020
Номер документу92202768
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —343/1528/20

Рішення від 15.10.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Монташевич С. М.

Ухвала від 29.09.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Монташевич С. М.

Ухвала від 16.09.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Монташевич С. М.

Ухвала від 31.08.2020

Цивільне

Долинський районний суд Івано-Франківської області

Монташевич С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні