Справа № 944/3646/20
Провадження №2/944/1417/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.10.2020 рокум.Яворів
Яворівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Поворозника Д.Б.,
за участю секретаря судового засідання Климейко Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Яворові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Немирівської селищної ради Яворівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватний нотаріус Новояворівського районного нотаріального округу Львівської області Бунтусова Олена Володимирівна, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Немирівської селищної ради Яворівського району Львівської області, в якому просить визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_2 .
Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, зокрема, на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 . За життя ОСОБА_2 заповіту на вказане майно не склала, тому спадкування майна здійснюється за законом. Зазначає, що інші спадкоємці за законом першої черги, а саме, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 відмовилися від прийняття спадщини, тому він як спадкоємець за законом першої черги у встановленому законом порядку подав заяву про прийняття спадщини після смерті матері, однак нотаріус йому відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 21 серпня 2020 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Яворівського районного суду Львівської області від 03 вересня 2020 року задоволено клопотання позивача про витребування доказів та витребувано у приватного нотаріуса Новояворівського районного нотаріального округу Львівської області Бунтусової О.В. копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач в судове засідання не прибув, однак подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує, просить позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, однак відповідач подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника. Також у поданій заяві сільська рада вказує, що заявлений позов визнає.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, в судове засідання не прибула, однак подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, просить прийняти рішення відповідно до чинного законодавства.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України у зв`язку з неявкою у підготовче судове засідання учасників справи.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення зважаючи на таке.
Згідно із частиною 1 статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
За змістом статті 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до положень статті 1261 Цивільного кодексу України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до частини 1 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Частиною 3 статті 1268 Цивільного кодексу Ураїни передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до частини 1 статті 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно із частиною 1 статті 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Суд встановив, що відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 18 вересня 1973 року Смолинською сільською радою Яворівського району Львівської області, мамою ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , є ОСОБА_2 .
Пізнаше ОСОБА_2 змінила прізвище на ОСОБА_2 .
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 20 липня 2018 року Немирівською селищною радою Яворівського району Львівської області.
Відповідно до довідки № 946 від 13 серпня 2020 року, виданої Виконавчим комітетом Немирівської селищної ради Яворівського району Львівської області, житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , належав ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1
Також судом з наданих приватним нотаріусом Бунтусовою О.В. матеріалів спадкової справи № 32/2019 до майна ОСОБА_2 , встановлено, що 28 січня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 .
Інші спадкоємці за законом, а саме ОСОБА_3 , ОСОБА_4 і ОСОБА_5 30 серпня 2018 року подали до нотаріуса заяви про відмову від прийняття спадщини за законом.
Однак приватний нотаріус Бунтусова О.В. постановою від 28 січня 2019 року відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове нерухоме майно.
Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до статті 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Отже, як описано вище, ОСОБА_1 як спадкоємець за законом після смерті матері ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину, однак через відсутність правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності спадкодавця на спадковий житловий будинок, не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на нерухоме майно.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку про те, що є підстави для визнання за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст. ст. 15, 16, 1261 1268 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст. 2, 6-13, 81, 89, 258, 264-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Немирівської селищної ради Яворівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватний нотаріус Новояворівського районного нотаріального округу Львівської області Бунтусова Олена Володимирівна, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду через Яворівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Повне найменування сторін:
позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ;
відповідач - Немирівська селищна рада Яворівського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04373293, адреса місцезнаходження: Львівська область, Яворівський район, смт. Немирів, пл.Ринок, 1;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Приватний нотаріус Новояворівського районного нотаріального округу Львівської області Бунтусова Олена Володимирівна, адреса місцезнаходження: Львівська область, Яворівський район, м.Новояворівськ, вул.С.Бандери, 19.
Суддя Д.Б. Поворозник
Суд | Яворівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2020 |
Оприлюднено | 16.10.2020 |
Номер документу | 92211560 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яворівський районний суд Львівської області
Поворозник Д. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні