Справа № 740/3716/20
Провадження № 2/740/1224/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року м.Ніжин
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
у складі головуючої судді - Гагаріної Т.О.
за участі секретаря судового засідання - Полторацької В.М.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади села Кукшин в особі Кукшинської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права власності на житловий будинок,
встановив:
У вересні 2020 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , як спадкоємцем за заповітом, що прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що вказаний житловий будинок був побудований у 1974 році його батьками ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Станом на 15.04.1991 року господарство відносилось до суспільної групи господарств - робочий двір. В ньому проживали та були зареєстровані позивач та його батьки. Таким чином, батьки позивача були фактичним власниками житлового будинку, маючи право на Ѕ його частку кожний. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_3 . Спадщину після ї смерті фактично прийняв батько позивача, оскільки проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача, на випадок своєї смерті залишив заповіт, яким все своє майно заповідав позивачу по справі. Позивач отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом щодо земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1 , однак не може отримати свідоцтва на вказаний житловий будинку у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без його участі, позовні вимоги просить задовольнити.
Від відповідачатериторіальної громади села Кукшин в особі Кукшинської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області надійшла заява, в якій просять розглянути справу без їх участі, проти позову не заперечують та просять його задовольнити.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, не здійснювалось.
За змістом частини четвертої статті 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Так, частиною четвертою статті 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Таким чином, ЦПК України допускає ухвалення рішення в підготовчому судовому засіданні і в правовідносинах, що виникли між сторонами відповідач позов визнав, таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тобто в даному випадку наявні законні підстави для ухвалення рішення про задоволення позову в підготовчому судовому засіданні.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
На підставі статей 1216, 1217, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.
У відповідності до ст.1235 ЦК України Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кількох фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складений відповідний актовий запис №20.
Згідно копій матеріалів спадкової справи № 133/2019 Другої Чернігівської державної нотаріальної контори до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ОСОБА_1 01.04.219 подав заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до заповіту, який посвідчений 29.10.2018 секретарем виконавчого комітету Кукшинської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, зареєстровано в реєстрі за № 60, померлий ОСОБА_2 все своє майно де б воно не було із чого б воно не складалося заповів позивачу ОСОБА_1 .
22.11.2019 ОСОБА_1 отримав свідоцтво на спадщину за заповітом на земельну ділянку загальною площею 0,1804 г, кадастровий номер 7423385600:01:005:0025, надану для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що розташована в АДРЕСА_1 .
Відповідно до постанови державного нотаріуса Другої Чернігівської державної нотаріальної контори №244/02-31 від 22.11.2019 ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю документу, що підтверджує право власності на житловий будинок та його державної реєстрації.
З довідки комунального підприємства Ніжинське міжміське бюро технічної інвентаризації від 28.08.2019 №02265 вбачається, що право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 станом на 31 грудня 2012 року не зареєстровано.
Згідно довідки, виданої Кукшинською сільською радою Ніжинського району Чернігівської області №201 від 01.04.2020, господарський двір відноситься до типу робочого, станом на 15.04.1991 року за адресою: АДРЕСА_1 постійно проживали та були зареєстровані ОСОБА_2 - голова домогосподарства, ОСОБА_3 - дружина та ОСОБА_1 - син (позивач), що дає підставу вважати позивача таким, що прийняв спадщину в силу ч.3 ст.1268 ЦК України, оскільки на час відкриття спадщини проживав із спадкодавцем.
Відповідно до ч.3 ст.3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації. Відповідно до ч.4 ст.3 зазначеного Закону права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними, якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.
Відповідно до абз.3 п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, у разі відмови нотаріуса в оформленні прав на спадщину особа може звертатися до суду за правилами позовного провадження.
Положеннями статей 15,16 ЦК України, статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За змістом частини другої статті 16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права.
Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Таким чином, право на спадщину є самостійним майновим правом, яке виникає на підставі факту її прийняття та підлягає захисту в передбачений законом спосіб, і через відмову нотаріуса у видачі спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, не може бути захищене в інший спосіб.
У зв`язку із чим, враховуючи, що позивач прийняв спадщину в установленому законом порядку, але отримати свідоцтво про право на спадщину в порядку спадкування на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в нотаріальній конторі не може, його право підлягає захисту, а позовні вимоги задоволенню.
Позивачем при подачі позову було сплачено 840 грн.80 коп. судового збору.
Згідно ч.1 ст.142 ЦПК України, ч.3 ст.7 Закону України Про судовий збір у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Враховуючи те, що відповідач позовні вимоги визнав, суд приходить до висновку про повернення позивачу ОСОБА_1 з державного бюджету 50 відсотків сплаченого судового збору в сумі 840 грн. 40 коп., згідно квитанції 0.0.1795709908.1 від 10.08.2020.
Керуючись ст.ст.ст.1223, 1266, 1269, 1270 ЦК України, ст.ст.81,142,200, 206, 263-265,268,273,354,355 ЦПК України, суд
ухвалив:
ПозовОСОБА_1 до територіальної громади села Кукшин в особі Кукшинської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , як спадкоємцем за заповітом, що прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повернути позивачу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_2 ) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, що становить 420 грн. 20 коп., сплаченого при подані позовної заяви, згідно квитанції 0.0.1795709908.1 від 10.08.2020.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі до Чернігівського апеляційного суду через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Т.О. Гагаріна
Суд | Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2020 |
Оприлюднено | 16.10.2020 |
Номер документу | 92216863 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Гагаріна Т. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні