Рішення
від 10.09.2020 по справі 574/1538/19
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/1538/19 Провадження №2/574/97/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2020 року м. Буринь

Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Куцана В.М.

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.

в присутності

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог Слобідська сільської ради Буринського району Сумської області та ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся з цим позовом, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла тітка його матері ОСОБА_5 , у зв`язку з чим відкрилася спадщина. Він являється спадкоємцем за заповітом, однак своєчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, так як дізналася про заповіт лише у листопаді 2019 року коли його виклав нотаріус.

В судовому засідання позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримали і в своїх поясненнях ,підтвердили обставини викладені в позові.

Відповідач ОСОБА_3 позов не визнав, вважав, що ОСОБА_1 пропустив строк подання заяви про прийняття спадщини без поважних причин. Підтвердив, що він та позивач дізналися про заповіт на останнього лише коли їм повідомив нотаріус.

Представник третьої особи Слобідської сільської ради просив розгляд справи провести без його участі, в задоволенні позову не заперечував, про що повідомив до суду листом.

Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору ОСОБА_4 про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, в судове засідання не явилася по невідомій причині. Суд визнав можливим розгляд справи провести без її участі.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши обставини справи, надані докази та давши їм оцінку, суд зважає на таке.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_5 , яка проживала одна в с. Слобода, Буринського району, Сумської області, у зв`язку з чим відкрилася спадщина, до складу якої увійшли усі права та обов`язки, що належали їй на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті, що підтверджується свідоцтвом про смерть спадкодавця, державним актом на право власності на земельну ділянку, довідкою Слобідської сільської ради (а.с.6,8,9).

Рішенням Буринського районного суду Сумської області від 09.04.2019 року, що набрало законної сили, ОСОБА_3 , який являється спадкоємцем п`ятої черги за законом, визначено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті його тітки ОСОБА_5 , у зв`язку з чим приватним нотаріусом Буринського нотаріального округу Сумської області Головенською Л.В., за заявою ОСОБА_3 , 29.05.2019 року була заведена спадкова справа №176/2019, в матеріалах якої відсутнє повідомлення іншим спадкоємцям про відкриття спадщини (а.с.39-42, 53-67).

Між тим, з положень ст.1223 ЦК України вбачається, що право на спадкування мають особи, визначені в заповіті.

У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Частиною 1 статті 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. При цьому спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.1, ч.2 ст.1220 ЦК України).

В силу ч. 3 ст. 1272 ЦК України за заявою спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як вбачається з роз`яснень, які містяться в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7, та сформульованої відповідно до рішень цього Суду правової позиції, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Спадкодавець ОСОБА_5 14 лютого 2000 року посвідчила в Слобідській сільській раді заповіт, зареєстрований в реєстрі за №47, яким все своє майно заповіла ОСОБА_1 , що вбачається з дублікату заповіту, довідки сільської ради, інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (а.с.7,9,26-28).

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом, не подав у встановлений законом строк заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_5 , оскільки про наявність заповіту дізналася лише у листопаді 2019 року і ця обставина не заперечується відповідачем.

Таким чином, до теперішнього часу спадщина після смерті останнього залишається відкритою, органами нотаріату свідоцтва про право на спадщину не видавалися.

Згідно з положеннями ст.63 ЗУ Про нотаріат в редакції, яка діяла на момент відкриття спадщини, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, отримавши від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме. Нотаріус або посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення у пресі.

За змістом пунктів 7, 188, 209, 214 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 року № 20/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 283/8882 (чинних на час виникнення спірних правовідносин), довідки про заповіти (про наявність заповіту, його зміст та ін.) видаються особам, щодо яких було складено заповіт, а також органам, переліченим в абзаці третьому пункту 7, та спадкоємцям за законом тільки після смерті заповідача за умови подання свідоцтва про його смерть. При підготовці до видачі свідоцтва про право на спадщину за законом або заповітом нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність спадкової справи, спадкового договору, заповіту. Нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом шляхом витребування відповідних доказів перевіряє: факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, наявність та чинність спадкового договору, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво; перевіряє коло осіб, які мають право на обов`язкову частку в спадщині. Нотаріус, який одержав від спадкоємців повідомлення про відкриття спадщини, зобов`язаний повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких йому відоме. Нотаріус може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.

Отже, Закон пов`язує виникнення у нотаріуса або особи, уповноваженої на вчинення нотаріальних дій, обов`язку здійснювати дії щодо сповіщення спадкоємців, місце проживання або роботи яких відоме, з моментом заведення спадкової справи, чому передує звернення спадкоємця із заявою про прийняття спадщини.

При цьому, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

До таких висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 26.06.2019 року, розглядаючи справу № 565/1145/17.

Враховуючи, що позивач був необізнаний про наявність заповіту, складеного на його користь, оскільки спадкова справа після смерті ОСОБА_5 була заведена тільки 29.05.2019 року за заявою іншого спадкоємця, але нотаріусом не було здійснено повідомлення та виклик спадкоємця за заповітом, суд приходить до переконання, що строк подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори був пропущений ним з поважних причин, що є підставою для визнання йому додаткового строку на вчинення вказаних дій.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 7, 10, 12, 13, 23, 258, 259, 265, 268, 354 ЦПК України, суд -

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 , треті особи на стороні відповідача, які не заявляють самостійних вимог Слобідська сільської ради Буринського району Сумської області та ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) додатковий строк для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_3 після смерті ОСОБА_5 - три місяці з моменту набрання цим рішенням законної сили.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 (проживає за адресою: АДРЕСА_2 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) 768 грн. 40 коп. в рахунок компенсації сплаченого судового збору за розгляд справи в суді першої інстанції.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

Повний текст рішення виготовлений 14.09.2020 року.

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення10.09.2020
Оприлюднено19.10.2020
Номер документу92237420
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/1538/19

Рішення від 10.09.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Рішення від 10.09.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 24.01.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 09.12.2019

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні