Справа № 577/3270/20
Провадження № 2-о/577/239/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2020 року м. Конотоп
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючого судді Потій Н.В.,
за участі секретаря Подейко Т.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Конотопі Сумської області справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Бочечківська сільська рада Конотопського району Сумської області, Державний архів Сумської області, Північно-Східне Міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту родинних відносин та факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції сторін.
ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її двоюрідна сестра ОСОБА_2 , яка проживала в с. Бондарі Конотопського району Сумської області. Після її смерті залишилося спадкове майно, а саме земельні ділянки. Згідно довідки Бочечківської сільської ради від 06.11.2019 ОСОБА_2 на час смерті була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , разом з нею проживала без реєстрації ОСОБА_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_2 . На даний час заявник має намір оформити спадщину у нотаріуса. Але в зв`язку з тим, що будинок, де проживала ОСОБА_2 , згорів, заявник немає документів на підтвердження родинних зв`язків. Зазначає, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Остання мала дошлюбне прізвище ОСОБА_5 і була рідною сестрою батька заявниці ОСОБА_6 . За інформацією Державного архіву Сумської області, відомостей про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_7 немає. Крім того, немає відомостей про народження та смерть ОСОБА_6 . Крім того, заявниці необхідно документально довести факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини Заявник постійно проживала зі своєю двоюрідною сестрою ОСОБА_2 з вересня 2004 року, оскільки вона хворіла, потребувала сторонньої допомоги і їй необхідно було допомагати по господарству.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
Заявник ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала і прохала їх задовольнити.
Представник заявника адвокат Дерев`янко О.А. вимоги підтримала з підстав, викладених у заяві і прохав їх задовольнити.
Заінтересовані особи Бочечківська сільська рада та Північно-Східне Міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) надали заяви з проханням розглядати справу без їх участі, проти задоволення заяви не заперечують.
Заінтересована особи Державний архів Сумської області, будучи належним чином повідомленою явку представника не забезпечила.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом, та зміст спірних правовідносин.
Свідоцтвом про смерть підтверджується, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Бондарі, у віці 78 років померла ОСОБА_2 (а.с. 6).
Відповідно до повторно виданого свідоцтва про народження ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Бондарі Конотопського району, батько ОСОБА_3 , мати ОСОБА_4 (а.с. 9).
Згідно з Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за параметрами пошуку ОСОБА_2 - інформація у Спадковому реєстрі відсутня.
Згідно із копією свідоцтва про народження ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Бондарі Конотопського району Сумської області, батьки: батько ОСОБА_6 , мати ОСОБА_9 (а.с. 7).
Свідоцтвом про шлюб підтверджується, що 16 березня 1962 року ОСОБА_8 уклала шлюб з ОСОБА_10 , після укладення шлюбу прізвище чоловіка та дружини ОСОБА_11 (а.с. 10).
Згідно довідки Бочечківської сільської ради ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла в с. Бондарі Конотопського району Сумської області на день смерті проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 . Спадкоємцем за законом є двоюрідна сестра ОСОБА_1 , 1941 року народження, яка без реєстрації проживала в одному будинку зі спадкодавцем. Заповіт від імені ОСОБА_2 не посвідчувався (а.с. 12).
За інформацією Державного архіву Сумської області від 14.09.2020 року у метричних книгах Миколаївської церкви с. Сахни Конотопського повіту Чернігівської губернії за 1906-1907 роки відомостей про народження ОСОБА_6 немає. Книги реєстрації актів громадянського стану про смерть по с. Бондарі та с. Сахни Конотопського району за 1942 рік на зберігання до Державного архіву Сумської області не надходили та їх місцезнаходження архіву невідомо, тому підтвердити факт смерті ОСОБА_6 немає можливості. У книгах реєстрації актів громадянського стану про шлюб по с. Бондарі, с. Сахни Конотопського району Сумської області за 1926-1930 відомостей про шлюб ОСОБА_3 та ОСОБА_7 немає. Книги реєстрації актів громадянського стану про шлюб с. Бондарі, с. Сахни Конотопського району за 1925 рік на зберігання до Державного архіву Сумської області не надходили та їх місцезнаходження архіву невідомо.
З архівної довідки Державного архіву Сумської області від 14.09.2020 року вбачається, що в метричній книзі Миколаївської церкви с. Сахни Конотопського повіту Чернігівської області за 1906 рік під № 11 є запис про народження ОСОБА_12 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_6 , батько - ОСОБА_13 , мати - ОСОБА_14 .
Допитаний свідок ОСОБА_15 суду пояснив, що проживає в с. Сахни Конотопського району. Йому відомо, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 двоюрідні сестри. ОСОБА_2 була одинока. На час смерті вона постійно проживала разом з двоюрідною сестрою ОСОБА_1 .
Допитаний свідок ОСОБА_16 суду пояснила, що працювала в колгоспі ім. Чапаєва разом з ОСОБА_1 . Остання мала двоюрідну сестру ОСОБА_2 , яка померла у 2010 році. ОСОБА_1 проживала разом з ОСОБА_2 в АДРЕСА_1 , допомагала їй в усьому.
ІV. Норми права.
Відповідно до ст.4 ЦПК України та ст. 20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
На підставі ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних або юридичних осіб в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частиною 7 ст.19 ЦПК України визначено, що окреме провадження призначене для розгляду справ про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов для здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п.1) ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п.1 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення, а встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч.2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно із ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу , він не заявив про відмову від неї.
Частина 1 статті 29 ЦК України, передбачає, що місцем проживання фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
За змістом ст.2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією , законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
У п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Статтею 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін.
Стаття 89 ЦПК України встановлює, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч.1); жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч.2); суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (ч.3).
У ч. 7 ст. 294 ЦПК України зазначено, що при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
V. Оцінка суду.
Вислухавши пояснення заявника та представника заявника, допитавши свідків, дослідивши зібрані в справі докази, оцінюючи докази зібрані у справі кожен окремо, їх достатність та взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення заявлених вимог. Той факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була двоюрідною сестрою ОСОБА_1 , а також, що остання постійно проживала з ОСОБА_2 , підтверджено дослідженими у справі доказами. Розумних сумнівів щодо достовірності даної обставини у суду немає. Встановлення факту родинних відносин створює заявникам умови для здійснення особистого майнового права - отримання спадщини після смерті батька.
Керуючись ст. ст. 4 , 10 , 263-265 , 293 , 294 , 315 , 319 , 354 ЦПК України ,
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Бочечківська сільська рада Конотопського району Сумської області, Державний архів Сумської області, Північно-Східне Міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Суми) про встановлення факту родинних відносин та факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була двоюрідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою АДРЕСА_1
Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Конотопський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 16 жовтня 2020 року.
Заявник: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 )
Заінтересована особа: Бочечківська сільська рада Конотопського району Сумської області (код ЄДРПОУ 043891147, с. Бочечки Конотопського району Сумської області, вул. Тракторна, 2)
Заінтересована особа: Державний архів Сумської області (код ЄДРПОУ 03494403, м. Суми, вул. Садова, 49)
Заінтересована особа: Північно-Східне Міжрегіональне управління Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 38522962, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 28, 40003).
Суддя Потій Н. В.
Суд | Конотопський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2020 |
Оприлюднено | 19.10.2020 |
Номер документу | 92237669 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Конотопський міськрайонний суд Сумської області
Потій Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні