Справа № 420/4100/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марина П.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю)
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області, в прохальній частині якого позивач просить:
застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області, ЄДРПОУ: 24778164, юридична адреса: 66442, Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вулиця Грушевського, 5, у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області, за адресами: 66442, Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вулиця Грушевського, 5, вулиця Центральна, 115-А (філія № 1), село Долинське (філія № 2), у порядок: шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних будівель Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області від джерел енергопостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки № 7 від 14.02.2020 року, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки № 7 від 14.02.2020 року за номерами: 1-9, 11-15 (школа, с. Долинське, вул. Грушевського, 5) 1-4, 6, 7, 9-11, 13-19, 21-25 (філія № 1 школи, с.Долинське, вул. Центральна, 115-А) 1-7, 9-11, 13-19, 21-27 (філія № 2 школи, с. Долинське).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10-14 лютого 2020 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області № 420 від 11.12.2019 Про проведення позапланових перевірок на підставі Посвідчення на проведення позапланової перевірки № 1 від 10.02.2020 року провідним інспектором Ананьївського MPC ГУ ДСНС України в Одеській області лейтенантом служби цивільного захисту Мазуряном Є.С., здійснено позапланову перевірку Долинського НВК ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія Ананьївської районної ради Одеської обл. з філіями № 1 № 2, за адресами: 66442, Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вулиця Грушевського, 5, вулиця Центральна, 115-А (філія № 1), село Долинське (філія № 2), під час якої перевірено: будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено Акт № 7 від 14.02.2020 року. Актом № 7 встановлені порушення приписів Кодексу цивільного захисту України № 5403-VI (далі - КЦЗУ), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697 (далі - ППБУ) та інших чинних нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Порушення за номерами 1-9, 11-15 (школа, с.Долинське, вул. Грушевського, 5) 1-4, 6, 7, 9-11, 13-19, 21-25 (філія № 1 школи, с.Долинське, вул. Центральна, 115-А) 1-7, 9-11, 13-19, 21-27 (філія Л2 школи, с.Долинське) є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, а також неможливістю її ефективної ліквідації та рятуванню людей.
Подальша експлуатація Долинського НВК ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія Ананьївської районної ради Одеської обл. , за адресами: 66442, Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вулиця Грушевського, 5, вулиця Центральна, 115-А (філія № 1), село Долинське (філія №2), з заявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров`ю людей.
Не усунення виявлених перевіркою порушень прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров`ю людей, оскільки впливає: на забезпечення безпеки експлуатації об`єкту, безпеки людей у відповідності з вимогами протипожежних норм, техногенної безпеки та цивільного захисту; на своєчасність виявлення надзвичайної ситуації, пожежі; на ліквідацію пожежі, надзвичайної ситуації та ліквідації її наслідків; на евакуацію людей та їх захисту від наслідків пожежі, надзвичайної ситуації, тощо.
При такому становищі учні, вихованці та вихователі постійно перебувають в умовах, коли існує реальна загроза втрати життя, отримання травм, шкоди своєму здоров`ю через невиконання та ігнорування керівництвом та посадовими особами відповідача вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки.
Відповідальні посадові особі не усвідомлюють можливих негативних наслідків, пов`язаних з виникненням пожеж чи інших надзвичайних ситуацій, що можуть статися в численних приміщеннях, які він експлуатує та в яких одночасно перебуває велика кількість людей.
При такому стані цілковитого недотримання вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки Долинського НВК ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія Ананьївської районної ради Одеської обл. гостро постає питання вірогідного виникнення пожежі чи надзвичайної ситуації, а у випадку їх фактичного настання - неминучі заподіяння шкоди здоров`ю або життю людей.
При обранні виключного заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель та споруд судом має ураховуватися принцип співмірності обраного заходу реагування обсягу та ступеню тяжкості допущених порушень, а також дотримання справедливого балансу між інтересами відповідача і публічними інтересами.
Застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель та споруд відбувається до часу усунення відповідачем виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/або здоров`ю людей. Таким чином, його застосування після усунення виявлених порушень втрачає ту регулятивну функцію, яку покладену законодавцем в основу і правову підставу застосування такого заходу впливу.
Аналогічний правовий висновок, викладений Верховним Судом у постанові від 28 листопада 2019 року справа № 820/4971/16.
Від відповідача будь-яких заяв/клопотань з процесуальних питань, в тому числі про відкладення (перенесення) розгляду справи до суду не надійшло.
Ухвалою суду від 30.06.2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Дослідивши наявні в справі письмові докази, оцінивши їх за власним внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді справи, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено, що відповідно до наказу ДСНС України від 11.12.2019 року № 420 (а.с.14) з 10.02.2020 року по 14.02.2020 року було проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом господарювання: Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області, який розташований за адресою: Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вул. Грушевського, 5 та вул. Центральна, 115-А, вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт від 14 лютого 2020 року № 7. (а.с.16-24)
Згідно зі змістом вказаного акту, у проведенні заходу державного нагляду (контролю) брав участь, в тому числі директор Долинської НВК ЗОШ I-III ступенів-гімназія О.Г. Посторонка.
Відповідно з описом виявлених порушень вимог законодавства, вказаного у вищезазначеному акті, під час перевірки виявлено наступні порушення вимог законодавства:
1) відносно ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія Ананьївської районної ради Одеської обл. за адресою: Одеська область, Ананьївський район, с. Долинське, вул. Грушевського, 5, -встановлено порушення, зокрема: ДБН В.2.5-56:2014 Системи протипожежного захисту : приміщення закладу не обладнано системою автоматичної пожежної сигналізації та системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.5 ППБУ: дерев`яні конструкції будівель не оброблено вогнезахисним розчином, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 2, п. п. 2.1 ППБУ ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі": заклад не забезпечений необхідною кількістю води для здійснення цілей пожежогасіння; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 3, п. п. 3.10 ППБУ: для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлено вказівні знаки згідно з ДСТУ ІSО 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности"; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 3, п. п. 3.10 ППБУ: переносні вогнегасники не розміщенні шляхом навішування на вертикальних конструкцій на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для її повного відчинення; ст. 20 КЦЗУ; Розділ II, п. 16 ППБУ: посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях ; ст. 20, 55 КЦЗУ; Розділ II, п. 5, п. 6 ППБУ: не відкориговано плани (схеми) евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок пожежі; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.21 ППБУ: будівлі закладу не забезпечено блискавкозахистом у відповідності до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд ; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V п. 3, п. п. 3.11 ППБУ: пожежний щит (стенд) не доукомплектований засобами пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт., на пожежному щиті (стенді) не вказаний номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; ст. 20 КЦЗУ; п. 7, 24 наказ МНС України від 18.12.2000 року № 338: не проведено встановленим порядком ідентифікацію об`єкту з урахуванням всіх чинників небезпеки; ст. 20 КЦЗУ; ПКМУ № 1200: не забезпечено працівників об`єкта засобами колективного та індивідуального захисту; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.6 ППБУ: з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів зовнішньої електромережі в приміщенні котельні та кухні здійснено за допомогою скрутки; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.17 ППБУ: електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлення на горючій основі (конструкції) без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.18 ППБУ: в приміщеннях НВК: використовуються в пожежонебезпечних зонах світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів; використовується побутові електронагрівальні прилади на горючих підставках та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.20 ППБУ: не проведенні заміри опору ізоляції і перевірки спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.16 ППБУ: електрощити, групові електрощітки не оснащенні схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки);
2) відносно ЗОШ І-ІІІ ст. - гімназія Ананьївської районної ради Одеської обл. за адресою: Одеська область, Ананьївський район, с. Долинське, вул. Центральна, 115-А, -встановлено порушення, зокрема: ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 1, п. п. 1.2 НАПБ А.01.001-2014; ДБН В.2.5-56:2014 Системи проти пожежного захисту : приміщення закладу не обладнано системою автоматичної пожежної сигналізації та системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей; ст. 20 КЦЗУ; Розділ II, п. 3 ППБУ: не встановлений відповідним документом протипожежний режим (наказом, інструкцією тощо); ст. 20 КЦЗУ; Розділ І, п. 4 ППБУ: не встановлені куточки з наочною агітацією на протипожежну тематику, яка повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж; ст. 20 КЦЗУ; Розділ II, п. 4 ППБУ: для кожного приміщення закладу не розроблені та затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки;ст. 20 КЦЗУ; Розділ II, п. 7 ППБУ: не вивішено таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.5 ППБУ: дерев`яні конструкції будівлі не оброблено вогнезахисним розчином, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 2, п. п. 2.1 ППБУ п. 6.2.1 ДБН В.2.5-74:2013 Водопостачання. Зовнішні мережі : заклад не забезпечений необхідною кількістю води для здійснення цілей пожежогасіння; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.22 ППБУ: заклад не забезпечений адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 3, п. п. 3.10 ППБУ: для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлено вказівні знаки згідно з ДСТУ КО 6309:2007 Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір , ГОСТ 12.4.026-76 ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности ; ст. 20 КЦЗУ; Розділ 11, п. 16 ППБУ: посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях"; ст. 20, 55 КЦЗУ; Розділ II, п. 5, п. 6 ППБУ: не відкориговано плани (схеми) евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок пожежі; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.12 ППБУ: на дверях горища не вказано місце зберігання ключів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.21 ППБУ: будівля закладу незабезпечена блискавкозахистом у відповідності до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд ; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.7 ППБУ: з`єднувальні коробки освітлювальної електромережі в приміщеннях закладу не закриті негорючою кришкою; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.6 ППБУ: з`єднання, жил проводів і кабелів зовнішньої електромережі в приміщенні навчального класу здійснено за допомогою скрутки ; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.17 ППБУ: електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлення на горючій основі (конструкції) без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.18 ППБУ: в приміщеннях закладу: використовуються в пожежонебезпечних зонах світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів; використовуються побутові електронагрівальні прилади на горючих підставках та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.8 ППБУ: в приміщені закладу допускається експлуатація тимчасової електромережі; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V п. 3, п. п. 3.11 ППБУ: пожежний щит (стенд) не доукомплектований засобами пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт., на пожежному щиті (стенді) не вказаний номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V п. 3, п. п. 3.12 ППБУ: на пожежному щиті (стендах) не вказаний їх порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 3, п. п. 3.2 ППБУ: допускається використання пожежного обладнання, інвентарю та інструменту, для господарських, виробничих та інших потреб, не пов`язаних з пожежогасінням або навчанням протипожежних формувань; ст. 20 КЦЗУ; ПКМУ № 1200: не забезпечено працівників об`єкта засобами колективного та індивідуального захисту; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 2, п. п. 2.3 ППБУ: топлення печей у закладі не проводяться призначеними особами, які пройшли протипожежний інструктаж; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 2, п. п. 2.5 ППБУ: відсутній журнал очищення димоходів та печі від сажі перед початком, а також протягом усього опалювального сезону; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 2, п. п. 2.7 ППБУ: не встановлена відстань від печей до товарів, стелажів, шаф та іншого обладнання не менше 0,7 м, а від топкових отворів - не менше 1,25 м;
3) відносно ЗОШ І-ІІІ ст.-гімназія Ананьївської районної ради Одеської обл. Філія № 2, Одеська область, Ананьївський район, с. Долинське, - встановлено порушення, зокрема: ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 1, п. п. 1.2 ППБУ ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту": приміщення закладу не обладнано системою автоматичної пожежної сигналізації та системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей; ст. 20 КЦЗУ; Розділ II, п. 3 ППБУ: не встановлений відповідним документом протипожежний режим (наказом, інструкцією тощо); ст. 20 КЦЗУ; Розділ І, п. 4 ППБУ; не встановлені куточки з наочною агітацією на протипожежну тематику, яка повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж; ст. 20 КЦЗУ; Розділ II, п. 4 ППБУ: для кожного приміщення закладу не розроблені та затверджені керівником інструкції про заходи пожежної безпеки; 20 КЦЗУ; Розділ II, п. 7 ППБУ: не вивішено таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.5 ППБУ: дерев`яні конструкції будівлі не оброблено вогнезахисним розчином, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 2, п. п. 2.1 ППБУ п. 6.2.1 ДБН В.2.5-74:2013 "Водопостачання. Зовнішні мережі": заклад не забезпечений необхідною кількістю води для здійснення цілей пожежогасіння; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.22 ППБУ: заклад не забезпечений адресними вказівниками (назва вулиці, номер будинку), встановленими на фасадах будівель або інших видних місцях і освітлюваними у темний час доби; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 3, п. п. 3.10 ППБУ: для зазначення місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння не встановлено вказівні знаки згідно з ДСТУ КО 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности"; ст. 20 КЦЗУ; Розділ 11, п. 16 ППБУ: посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року № 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях"; ст. 20, 55 КЦЗУ; Розділ II, п. 5, п. 6 ППБУ: не відкориговано плани (схеми) евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок пожежі; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.12 ППБУ: на дверях горища не вказано місце зберігання ключів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.21 ППБУ: будівля закладу не забезпечена блискавкозахистом у відповідності до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд"; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.7 ППБУ: з`єднувальні коробки освітлювальної електромережі в приміщеннях закладу не закриті негорючою кришкою; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.6 ППБУ: з`єднання, жил проводів і кабелів зовнішньої електромережі в приміщенні навчального класу здійснено за допомогою скрутки ; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.17 ППБУ: електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлення на горючій основі (конструкції) без підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.18 ППБУ: в приміщеннях закладу: використовуються в пожежонебезпечних зонах світильники з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів; використовуються побутові електронагрівальні прилади на горючих підставках та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 1, п. п. 1.8 ППБУ: в приміщені закладу допускається експлуатація тимчасової електромережі; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V п. 3, п. п. 3.11 ППБУ: пожежний щит (стенд) не доукомплектований засобами пожежогасіння, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт., на пожежному щиті (стенді) не вказаний номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V п. 3, п. п. 3.12 ППБУ: на пожежному щиті (стендах) не вказаний їх порядковий номер та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів; ст. 20 КЦЗУ; Розділ V, п. 3, п. п. 3.2 ППБУ: допускається використання пожежного обладнання, інвентарю та інструменту, для господарських, виробничих та інших потреб, не пов`язаних з пожежогасінням або навчанням протипожежних формувань; ст. 20 КЦЗУ; ПКМУ № 1200: не забезпечено працівників об`єкта засобами колективного та індивідуального захисту; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 2, п. п. 2.3 ППБУ: топлення печей у закладі не проводяться призначеними особами, які пройшли протипожежний інструктаж; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 2, п. п. 2.5 ППБУ: відсутній журнал очищення димоходів та печі від сажі перед початком, а також протягом усього опалювального сезону; ст. 20 КЦЗУ; Розділ IV, п. 2, п. п. 2.7 ППБУ: не встановлена відстань від печей до товарів, стелажів, шаф та іншого обладнання не менше 0,7 м, а від топкових отворів - не менше 1,25 м; ст. 20, 55 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.37 ППБУ: захаращений шлях евакуації побутовими речами, різними матеріалами; ст. 20 КЦЗУ; Розділ III, п. 2, п. п. 2.27 ППБУ: двері на шляху евакуації не відчиняються в напрямку виходу з будівель (приміщень), за винятком випадків, які обумовлені ДБН В. 1.1-7-2002 "Пожежна безпека об`єктів будівництва", ДБН В.2.2-15- 2005 "Житлові будинки".
Примірник цього акта на 18 сторінках 14.02.2020 року отримано під особистий підпис директором Долинської НВК ЗОШ I-III ступенів-гімназія О.Г. Посторонка. (а.с.24)
У зв`язку та на підставі не усунення відповідачем вказаних в акті перевірки № 7 від 14.02.2020 року за номерами за номерами: 1-9, 11-15 (школа, с. Долинське, вул. Грушевського, 5) 1-4, 6, 7, 9-11, 13-19, 21-25 (філія № 1 школи, с.Долинське, вул. Центральна, 115-А) 1-7, 9-11, 13-19, 21-27 (філія № 2 школи, с. Долинське), позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.
У зв`язку з виявленими порушеннями, визначеними в акті перевірки, які є такими, що впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.
Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): Конституцією України; Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 року № 5403-VI (далі - КЦЗУ); Законом України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності від 05.04.2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V), Положенням про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженим Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 (далі - Положення № 20/2013).
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Згідно підпункту 57 пункту 4 Положення № 20/2013 ДСНС України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Згідно положення про ГУ ДСНС України в Одеській області, ГУ ДСНС України в Одеській області, відповідно до покладених на нього завдань, на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб`єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 КЦЗУ забезпечення пожежної безпеки суб`єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб`єктів господарювання.
Згідно ч. 1 ст. 66 КЦЗУ центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Підпунктом 12 частини 1 статті 67 КЦЗУ до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 68 КЦЗУ посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Частиною 1 статті 70 КЦЗУ підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно ч. 2 ст. 70 КЦЗУ повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно ч. 5 ст. 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Як встановлено судом, відповідно до наказу ДСНС України від 11.12.2019 року № 420 (а.с.14) з 10.02.2020 року по 14.02.2020 року було проведено позапланову перевірку дотримання суб`єктом господарювання: Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області, який розташований за адресою: Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вул. Грушевського, 5 та вул. Центральна, 115-А, вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт від 14 лютого 2020 року № 7, згідно з яким позивачем виявлено порушення відповідачем вимог діючого законодавства вищенаведеного змісту.
Станом на час розгляду та вирішення справи відповідачем до суду не подано жодних доказів щодо усунення ним порушень, зазначених в акті перевірки від 14 лютого 2020 року № 7 за номерами: 1-9, 11-15 (школа, с. Долинське, вул. Грушевського, 5) 1-4, 6, 7, 9-11, 13-19, 21-25 (філія №1 школи, с.Долинське, вул. Центральна, 115-А) 1-7, 9-11, 13-19, 21-27 (філія №2 школи, с. Долинське).
При цьому також слід зазначити, що у встановлений ухвалою суду від 30 червня 2020 року строк відповідач відзив на позовну заяву не подав, станом на дату розгляду справи - про причини неподання відзиву у встановлений судом строк суд не повідомив, заяву про продовження встановленого судом процесуального строку для подання відзиву, в порядку ч. 2 ст. 121 КАС України, не подав.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно суд дійшов висновків, що: на виконання вимог ч. 1 ст. 77 КАС України позивачем доведено обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги про застосування заходів реагування, відповідно, наявні фактичні та правові підстави для ухвалення рішення про задоволення позову повністю.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21,22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області, ЄДРПОУ: 24778164, юридична адреса: 66442, Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вулиця Грушевського, 5, у спосіб: у вигляді повного зупинення експлуатації будівель Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області, за адресами: 66442, Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вулиця Грушевського, 5, вулиця Центральна, 115-А (філія № 1), село Долинське (філія № 2), у порядок: шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій вищевказаних будівель Долинського навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області від джерел енергопостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки № 7 від 14.02.2020, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, зазначених в акті перевірки № 7 від 14.02.2020 за номерами: 1-9, 11-15 (школа, с. Долинське, вул. Грушевського, 5) 1-4, 6, 7, 9-11, 13-19, 21-25 (філія №1 школи, с.Долинське, вул. Центральна, 115-А) 1-7, 9-11, 13-19, 21-27 (філія №2 школи, с. Долинське).
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: Головне управління ДСНС України в Одеській області (адреса: 65091, Одеська область, м.Одеса, вул. Прохорівська, 6, код ЄДРПОУ 38643633)
Відповідач: Долинський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - гімназія» Ананьївської районної ради Одеської області (код ЄДРПОУ 24778164, 66442, Одеська область, Ананьївський район, село Долинське, вул. Грушевського, 5)
Суддя П.П. Марин
.
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2020 |
Оприлюднено | 19.10.2020 |
Номер документу | 92246003 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Марин П.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні