Рішення
від 07.10.2020 по справі 907/102/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

88000, м. Ужгород, вул. Коцюбинського

e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://zk.arbitr.gov.ua

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

07.10.2020 м. Ужгород Справа № 907/102/20

Суддя Господарського суду Закарпатської області Ремецькі О.Ф.,

За участю секретаря судового засідання Сінкіна Е.В.

розглянувши позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю ПЕТРУС , м. Рахів Закарпатська область до іноземної фірми S.C. EXSPERT WOODWORKING COMPANY S.R.L. (Sat Viseu De Jos str. Principala Jud. Maramures Romania) про стягнення 3586,50 євро

За участю представників:

від позивача - не з`явився

від відповідача - не з`явився

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю ПЕТРУС (далі - позивач) звернулося до господарського суду Закарпатської області з позовом до іноземної фірми S.C. EXSPERT WOODWORKING COMPANY S.R.L. (далі - відповідач) про стягнення у розмірі 3586,50 євро за контрактом № 01-018 від 09.01.2018.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 10.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у розгляді справи №907/102/20, призначено підготовче засідання на 21.09.2020, зупинено провадження у справі до надходження відповіді від Центрального органу - Міністерства юстиції Румунії - (Ministry of Justice - Bucuresti Str. Apolodor nr. 17, sector 5, 050741 Romania) на прохання господарського Закарпатської області про вручення відповідачу перекладів на румунську мову, з нотаріальним засвідченням їх вірності, позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю ПЕТРУС до компанії S.C. EXSPERT WOODWORKING COMPANY S.R.L. про стягнення 3586,50 євро з додатками, ухвали господарського суду Закарпатської області від 10.03.2020 у справі №907/102/20.

Ухвалою суду від 21.09.2020 року поновлено провадження у справі №907/102/20, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 07.10.2020.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, разом з тим ним подано на дату засідання клопотання про проведення судового засідання за його відсутності. Окрім того, позивач заявлені позовні вимоги підтримує у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, посилаючись на їх обґрунтованість наявними у справі матеріалами.

Пояснив, що на виконання умов Контракту, 04.03.2019 року позивачем було поставлено автомобільним транспортом відповідачу одну партію пиломатеріалів хвойних, обрізних, товщиною 25-140мм., шириною 100-140 мм., загальний об`єм 39.85 м.куб., за ціною 90 євро за 1 м.куб. загальною вартістю 3 586.50 євро

Посилаючись на те, що Покупець свої зобов`язання з оплати товару не виконав просить суд стягнути з відповідача 3 586, 50 євро заборгованості.

Відповідно до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих позивачем.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, який завершується розгляд справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані позивачем матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

09 січня 2018 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ПЕТРУС" (далі - Позивач, Продавець) та фірмою S.С. EXPERT WOODWORKING COMPANY S.R.L. (далі - Відповідач, Покупець) було укладено Контракт № 01-18 (далі - Контракт), відповідно до якого Продавець продає, а Покупець купляє пиломатеріали хвойних порід (ялина, ялиця) 1-4 сорту - обрізні та необрізні довжиною 2000-8000мм, товщ. 22-250мм, різної ширини.

Розділом 3 Контракту Кількість та якість товару передбачено, що одиницею виміру товару встановлюється (м.куб). Загальна кількість товару, що встановлюється даним Контрактом становить 1000м3, якість та характеристики товару мають відповідати вимогам державних стандартів України.

Відповідно до розділу 4 Контракту валютою контракту встановлюється євро. Ціна за 1 м.куб пиломатеріалу становить: від 60 євро. По узгодженню сторін, ціна товару не є фіксованою і може змінюватись в більшу сторону в залежності від якості та асортименту замовленої партії товару, без складання на це окремих додатків і буде вказана у рахунку-фактурі на кожну відправку.

Розділом 5 Контракту передбачено, що товар поставляється автомобільним транспортом на умовах FCA, DAP, CIP, з або в місце, вказане у товаро-супровідних документах (відповідно до міжнародних правил інтерпретації комерційних термінів ІНКОТЕРМС у редакції 2010р). Товари, що відвантажуються ПРОДАВЦЕМ супроводжуються транспортними документами, рахунком-фактурою, фіто санітарним сертифікатом і специфікацією.

Зокрема розділом 7 Контракту передбачено, що розрахунок за отриманий товар проводиться ПОКУПЦЕМ шляхом банківського переказу або готівкою на валютний рахунок ПРОДАВЦЯ протягом 30-ти банківських днів по факту отримання товару з пред`явленням ПОКУПЦЮ всіх необхідних документів.

Всі спірні питання, які виникатимуть за контрактом вирішуються в робочому порядку шляхом переговорів. Сторони домовились, що у разі неможливості вирішення спірних питань шляхом переговорів, такий спір буде розглядатись у Господарському суді Закарпатської області, місце розгляду місто Ужгород, Україна. Правом що регулює відносини по контракту є законодавство України. Мова арбітражного розбору - українська (розділ 11 Контракту).

Строк дії Контракту з моменту підписання і до 31.12.2022 р. (розділ 13 Контракту).

За доводами позивача, що підтверджуються матеріалами справи на виконання умов Контракту, 04.03.2019 року позивачем було поставлено автомобільним транспортом відповідачу одну партію пиломатеріалів хвойних, обрізних, товщиною 25-140мм., шириною 100-140 мм., загальний об`єм 39.85 м.куб., за ціною 90 ЕВРО за 1 м.куб. загальною вартістю 3 586.50 євро. Однак покупець свої зобов`язання по контракту не виконав, товар не оплатив.

Наведене і стало підставою звернення позивача до суду із позовними вимогами про стягнення суми 3 586.50 євро оплати за товар, що по курсу НБУ на 05.03.2020 року - становить 98 237.91 грн.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, Суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

У відповідності з частиною першою статті 4 Закону України Про міжнародне приватне право, що підлягає застосуванню до приватноправових відносин з іноземним елементом, визначається згідно з колізійними нормами та іншими положеннями колізійного права цього Закону, інших законів, міжнародних договорів України.

Із частини другої та третьої статті 32 Закону України Про міжнародне приватне право, вбачається, що у разі відсутності вибору права до змісту правочину застосовується право, яке має найбільш тісний звязок із правочином. Якщо інше не передбачено або не випливає з умов, суті правочину або сукупності обставин справи, то правочин більш тісно повязаний з правом держави, у якій сторона, що повинна здійснити виконання, яке має вирішальне значення для змісту правочину, має своє місце проживання або місцезнаходження. У разі відсутності згоди сторін договору про вибір права, що підлягає застосуванню до цього договору, застосовується право відповідно до частин другої і третьої статті 32 цього Закону, при цьому стороною, що повинна здійснити виконання, яке має вирішальне значення для змісту договору, є продавець - за договором купівлі-продажу (частина перша статті 44 Закону України Про міжнародне приватне право).

Згідно з листом Вищого господарського суду України від 01.01.2009р.«Про узагальнення судової практики вирішення господарськими судами окремих категорій спорів за участю нерезидентів» , відзначено, що при вирішенні спорів, пов`язаних з неналежним виконанням договірних зобов`язань, слід приймати до уваги відповідні норми Закону України «Про міжнародне приватне право» і Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» .

Умовами розділ 11 Контракту №01-18 від 09.01.2018 року сторонами зокрема узгоджено, що всі спірні питання, які виникатимуть за контрактом вирішуються в робочому порядку шляхом переговорів. Сторони домовились, що у разі неможливості вирішення спірних питань шляхом переговорів, такий спір буде розглядатись у Господарському суді Закарпатської області, місце розгляду місто Ужгород, Україна. Правом що регулює відносини по контракту є законодавство України. Мова арбітражного розбору - українська Таким чином, застосуванню до спірних правовідносин підлягає право за місцезнаходженням покупця, яким є позивач у справі. Оскільки місцезнаходженням позивача є Україна, то застосуванню підлягає законодавство України.

Між сторонами у справі виникли зобов`язання з приводу купівлі-продажу товару на підставі Контракту, згідно пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України, частини 1 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з нормою частини 1 статті 525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до ст. 509 ЦК України в силу зобов`язання - кредитор вправі вимагати виконання обов`язку від боржника. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.

У спірній ситуації підставою виникнення зобов`язальних відносин між сторонами є факт укладання Контракту та факт його виконання позивачем шляхом поставки обумовленого товару відповідачу.

Судом встановлено, що договір укладений між позивачем та відповідачем за своєю юридичною природою є договором купівлі-продажу та поставки, а тому правовідносини щодо виконання зобов`язань регулюватися Главою 54 ЦК України та Главою 30 ГК України.

Частинами 1, 6 статті 265 Господарського кодексу України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Реалізація суб`єктами господарювання товарів негосподарюючим суб`єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.

Аналогічні положення містяться і у статті 712 Цивільного кодексу України, згідно з якою за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань.

Спір у даній справі виник у зв`язку з не виконанням відповідачем своїх зобов`язань в частині оплати за поставлений позивачем товар внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість перед товариством з обмеженою відповідальністю ПЕТРУС , в умі 3 586,50 євро оплати за товар, що по курсу НБУ на 05.03.2020 року - становить 98 237.91 грн.

Відповідно до ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв`язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов`язання доставки. До передання майна прирівнюється вручення коносамента або іншого товарно- розпорядчого документа на майно.

Відповідно до ст. 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Факт виконання позивачем своїх зобов`язань з поставки товару підтверджується електронною митною декларацією, міжнародною товаро-транспортною накладною, рахунком-фактурою №1 від 07.02.2019 року.

Частиною 1 статті 692 Цивільного кодексу України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Згідно з пунктом 1 статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Розділом 7 Контракту передбачено, що розрахунок за отриманий товар проводиться ПОКУПЦЕМ шляхом банківського переказу або готівкою на валютний рахунок ПРОДАВЦЯ протягом 30-ти банківських днів по факту отримання товару з пред`явленням ПОКУПЦЮ всіх необхідних документів.

Строк дії Контракту з моменту підписання і до 31.12.2022 р. (розділ 13 Контракту).

Статтею 204 Цивільного кодексу України зазначено, що договори укладені між сторонами по справі, як цивільно - правові правочини є правомірними на час розгляду справи, якщо їх недійсність прямо не встановлено законом, та вони не визнані судом недійсними, тому зобов`язання за цими договорами мають виконуватися належним чином.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Однак, у зв`язку з невиконанням відповідачем своїх зобов`язань в частині оплати за поставлений на підставі видаткових накладних товар, у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 3 586, 50 євро, що і стало підставою звернення до суду з метою стягнення заборгованості та штрафних санкцій.

З огляду на те, що матеріалами справи підтверджено наявність заборгованості у Відповідача та ним не надано суду жодних доказів у спростування цієї заборгованості перед Позивачем, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги Позивача в сумі 3 586, 50 євро., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Стаття 74 Господарського процесуального кодексу України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 76-79 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

За приписами ч.1 ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю ПЕТРУС , м. Рахів Закарпатська область до іноземної фірми S.C. EXSPERT WOODWORKING COMPANY S.R.L. (Sat Viseu De Jos str. Principala Jud. Maramures Romania) про стягнення 3586,50 євро підлягає задоволенню повністю.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 13, 73, 74, 76-80, 86, 129, 232, 236-242, Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з S.C. EXSPERT WOODWORKING COMPANY S.R.L. (Sat Viseu De Jos str. Principala Jud. Maramures Romania, J24/1081/2013 RO 32605914) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ПЕТРУС (90600, Україна, Закарпатська обл., м. Рахів, вул. Київська, №157 А, код ЄДРПОУ: 32034842) заборгованість за Контрактом № 01-18 від 09 січня 2018 року в розмірі 3 586,50 євро (три тисячі п`ятсот вісімдесят шість євро 50 центів), що в еквіваленті по курсу НБУ станом на момент подання позову становить 98 237,91грн. (дев`яносто вісім тисяч двісті тридцять сім гривень 91 коп.).

Стягнути з S.C. EXSPERT WOODWORKING COMPANY S.R.L. (Sat Viseu De Jos str. Principala Jud. Maramures Romania, J24/1081/2013 RO 32605914) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ПЕТРУС (90600, Україна, Закарпатська обл., м. Рахів, вул. Київська, №157 А, код ЄДРПОУ: 32034842) суму 2102 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) у відшкодування витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ на виконання рішення в порядку вимог п. 4 ст. 327 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Згідно з пунктом 17.5 розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України від 03.10.2017 №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного господарського суду через відповідний місцевий господарський суд за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення складено: 16.10.2020.

Суддя О. Ф. Ремецькі

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення07.10.2020
Оприлюднено19.10.2020
Номер документу92251188
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —907/102/20

Судовий наказ від 16.11.2020

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Судовий наказ від 16.11.2020

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Рішення від 07.10.2020

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Ухвала від 21.09.2020

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

Ухвала від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Ремецькі О.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні