ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2258/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі до Товариства з обмеженою відповідальністю "Донатор-Люкс" про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків,
встановив:
Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Донатор-Люкс" (далі - відповідач), в якій просить надати дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків в межах суми податкового боргу 322743,45 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 322743,45 грн., який у встановлені податковим законодавством строки ТОВ "Донатор-Люкс" не погашено, надіслані контролюючим органом на виконання вимог ст.95 ПК України інкасові доручення до банків, в яких відповідач має відкриті рахунки, повернуто у зв`язку з відсутністю коштів на рахунках, а тому наявні підстави для звернення до суду щодо надання дозволу на погашення всієї суми податкового за рахунок майна ТОВ "Донатор-Люкс", що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою від 20.08.2020 р. відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні), відповідачу надано строк для надання відзиву - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
Копію ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі направлено відповідачу на адресу, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул.Чорноморська, 22-а, кв.(офіс) 33, м.Херсон, 73003, рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення 26.08.2020 р., який повернувся до суду з відміткою "за закінченням терміну зберігання".
Положеннями ч.11 ст.126 КАС України передбачено, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи, що поштову кореспонденцію направлено на адресу, яка вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд приходить до висновку, що ТОВ "Донатор-люкс" належним чином повідомлено про розгляд справи.
У встановлений судом п`ятнадцятиденний строк відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оскільки від сторін не надійшло клопотань про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ТОВ "Донатор-Люкс" (код ЄДРПОУ 39151503) зареєстровано Херсонською міською радою 27.03.2014 р. за № 14991020000017118, взято на облік до Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі 28.03.2014 р.
Згідно витягу з інтегрованої картки платника податків за відповідачем обліковується заборгованість по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у розмірі 5882,97 грн., та з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 316860,48 грн.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 р. по справі № 2140/1385/18 стягнуто кошти з рахунків ТОВ "Донатор-Люкс" у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у сумі 5882,97 грн. та по орендній платі з юридичних осіб у сумі 316860,48 грн.
На виконання вказаного судового рішення контролюючим органом 03.10.2018 р. направлено до банківських установ, в яких відкриті рахунки ТОВ "Донатор-Люкс", інкасові доручення № 1224, № 1225 на суму податкового боргу 322743,45 грн., які повернуто без виконання у зв`язку з відсутністю коштів на рахунках платника податків.
04.05.2017 р. Головним управлінням ДФС у Херсонській області прийнято рішення про опис майна у податкову заставу № 146, відповідно до якого вирішено здійснити опис майна, що перебуває у власності (господарському віданні або оперативному управлінні) ТОВ "Донатор-Люкс", а у разі, якщо на момент складання акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша суми податкового боргу, - також того майна, права власності на яке він набуде у майбутньому.
06.02.2019 р. податковим керуючим складено акт опису майна № 123, згідно якого описано наступне майно ТОВ "Донатор-Люкс": 1. топкова, літ.Є, гараж літ.Ж, за адресою: м.Херсон, вул.Радянська, 46; 2. нежитлові приміщення, захисні споруди, загальною площею 931,2 кв. м за адресою: м.Херсон, вул.Радянська, 46, загальна вартість 511369,12 грн.
Враховуючи, що вказані заходи не призвели до погашення ТОВ "Донатор-Люкс" податкового боргу, Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі звернулося до суду з позовною заявою про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 31.1 статті 31 ПК України визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Відповідно до ст.36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно п.38.1 ст.38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.
У відповідності до п.87.2 ст.87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до п.88.1 ст.88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Положенням п.89.1 ст.89 ПК України визначено право податкової застави, яке виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов`язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу; у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов`язань.
Згідно п.89.2 ст.89 ПК України право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому. У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
Пунктом 89.3 ст.89 ПК України встановлено, що майно, на яке поширюється право податкової застави, оформляється актом опису. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред`являється платнику податків, що має податковий борг.
Відповідно до п.95.1 ст.95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
З аналізу даних правових норм слідує, що основними умовами для звернення до суду з позовними вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків є наявність податкового боргу, відсутність коштів у платника податків, що перебувають у його власності та перебування майна платника податків у податковій заставі.
Згідно п.95.3 ст.95 ПК України контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Так, нормами ПК України закріплений порядок застосування заходів, щодо погашення податкового боргу платника податків. Продаж майна платника податків, яке перебуває в податковій заставі, можливий лише тоді, коли коштів для погашення податкового боргу недостатньо або вони відсутні на рахунках платника податків.
Судом встановлено, що за відповідачем обліковується податковий борг у розмірі 322743,45 грн., однак вказана заборгованість добровільно не сплачена ТОВ "Донатор-Люкс".
За рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 13.08.2018 р. по справі № 2140/1385/18 стягнути з банківських рахунків ТОВ "Донатор-Люкс" податковий борг в сумі 322743,45 грн. (по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, - 5882,97 грн., по орендній платі з юридичних осіб - 316860,48 грн.). На виконання вказаного рішення контролюючим органом складено інкасові доручення від 03.10.2018 р. № 1224, № 1225, які повернулись позивачу у зв`язку із відсутністю на рахунках боржника коштів.
Враховуючи те, що кошти у відповідача, на які можливо було б пред`явити стягнення, відсутні, суд дійшов висновку про доцільність застосування заходу погашення заборгованості у вигляді надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Приписами ч.1 ст.9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Головне управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі довело правомірність заявлених вимог, а тому позовна заява підлягає задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Донатор-Люкс" (73003, м.Херсон, вул.Чорноморська, 22-А, кв. (офіс) 33, код ЄДРПОУ 39151503) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків задовольнити.
Надати Головному управлінню ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м.Севастополі (73026, м.Херсон, просп.Ушакова, 75, код ЄДРПОУ 43143201) дозвіл на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "Донатор-Люкс" (73003, м.Херсон, вул.Чорноморська, 22-А, кв. (офіс) 33, код ЄДРПОУ 39151503) в межах суми податкового боргу 322743 (триста двадцять дві тисячі сімсот сорок три) грн. 45 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 111020000
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2020 |
Оприлюднено | 19.10.2020 |
Номер документу | 92253043 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Бездрабко О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні