Рішення
від 13.10.2020 по справі 902/920/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" жовтня 2020 р. Cправа № 902/920/20

Суддя Господарського суду Вінницької області Колбасов Ф.Ф., при секретарі судового засідання Вознюк К.В., розглянувши судовому засіданні матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДРЕМСЕРВІС"

до Комунального закладу "Тульчинська загальноосвітня школа I-III ступенів - ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою Вінницької обласної ради"

про стягнення 728293,26 грн.

Представники сторін:

позивача: не з`явився;

відповідача: Подоляк Марина Романівна - за дорученням №442 від 13.10.2020.

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДРЕМСЕРВІС" звернулося до Господарського суду Вінницької області з позовом до Комунального закладу "Тульчинська загальноосвітня школа I-III ступенів - ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою Вінницької обласної ради" про стягнення 728293,26 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором підряду №394 від 22.12.2018 в частині проведення розрахунків за виконані роботи.

Ухвалою суду від 21.09.2020 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/920/20 в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін в судове засідання на 13.10.2020.

У визначений судом строк відзиву відповідача на позовну заяву до суду не надійшло.

За частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Аналогічна норма міститься у частині 9 статті 165 ГПК України.

Оскільки відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву, справа розглядається за наявними матеріалами у відповідності до приписів частини 9 статті 165 та частини 2 статті 178 ГПК України. Разом з тим, на визначену дату в судове засідання з'явилась представник відповідача Подоляк М.Р., яка проти позовних вимог не заперечувала та пояснила суду, що підрядні роботи були виконані позивачем, однак розрахунки за них не проведені за браком коштів.

Позивач свого представника в судове засідання 13.10.2020 не направив, однак 29.09.2020 на виконання ухвали від 21.09.2020 до суду надійшов супровідний лист Товариства з обмеженою відповідальністю "Будремсервіс" із долученими до нього оригіналом опису вкладення службового чеку від 15.09.2020 та опису вкладення про направлення відповідачу копії позовної заяви з документами № 0110312188198. Вказані документи долучено до матеріалів справи.

Розглядаючи дану справу, суд, з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

22 грудня 2018 року між Комунальним закладом "Тульчинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою Вінницької обласної ради" та Товариством з обмеженою відповідальністю "БУДРЕМСЕРВІС" був укладений Договір підряду № 394 "Будівництво футбольного поля зі штучним покриттям в Тульчинській школі-ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою по провул. Миколи Леонтовича, 12 в м. Тульчин, Вінницької області".

Відповідно до Розділу 1 "ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ" позивач як Підрядник зобов'язався своїми силами і засобами та на свій ризик, в межах Договірної ціни, що наведена в розділі ІІІ Договору, виконати роботи з "Будівництво футбольного поля зі штучним покриттям в Тульчинській школі-ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою по провул. Миколи Лсонтовича, 12 в м.Тульчип, Вінницької області" (надалі - Об'єкт) за завданням Замовника та у встановлений строк здати виконані роботи Замовнику, а відповідач як Замовник зобов'язався надати Підряднику фронт робіт, передати проектно-кошторисну документацію, прийняти від Підрядника закінчені роботи та оплатити їх. Роботи виконуються Підрядником згідно проектно-кошторисної документації в межах ціни цього Договору. Обсяги виконуваних робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків. Підрядник повинен виконати передбачені цим Договором роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам, іншим нормативно-правовим актам та проектно-кошторисній документації на Об'єкт.

Відповідно до п. 2.1. Договору, строки виконання робіт встановлено календарним графіком виконання робіт, який с невід'ємною частиною цього Договору, в якому зазначаються дати початку та закінчення всіх видів робіт, передбачених даним Договором. Пунктом 2.2. Договору передбачено, що Підрядник приступає до виконання робіт за Договором протягом трьох днів з дня підписання Договору.

Пунктом 2.3. Договору передбачено, що Замовник може прийняти рішення про уповільнення темпів виконання робіт, їх зупинення або прискорення, про що вносяться відповідні зміни до даного Договору.

Договірна ціна за цим Договором складає 1454187,52 гри, в т.р. ПДВ 20% - 242364,59 гри та включає витрати Підрядника на необхідні матеріали.

Розділом 4 Договору підряду "ПОРЯДОК РОЗРАХУНКІВ ТА ПЛАТЕЖІВ" передбачено, що розрахунки проводяться шляхом поетапної оплати Замовником по факту виконаних робіт, при умові надходження коштів з джерел фінансування наданий об'єкт. Попередня оплата за цим Договором сплачується відповідно до п. 5 постанови КМУ "Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг, що закуповуються за бюджетні кошти" від 23.04.2014 року №117 (зі змінами), підряднику сплачується попередня оплата на придбання товарів, робіт, послуг, пов'язаних з будівництвом (реконструкцією) футбольних полів зі штучним покриттям у розмірі до 100 відсотків їх вартості, що фінансуються в 2018 році за рахунок бюджетної програми "Будівництво футбольних полів зі штучним покриттям в регіонах України". Поточні та остаточний розрахунки за виконані роботи Замовник здійснює лише при умові надходження коштів з джерел фінансування, на підставі актів виконаних робіт форми КБ-2в, КБ-З, підписаних уповноваженими представниками Сторін. Акти виконаних робіт готує Підрядник і передає їх для підписання Замовнику у строк не пізніше 25-го числа звітного місяця на паперовому вигляді (у чотирьох примірниках) та па електронному носії (в програмному комплексі їх складання - АВК). До актів виконаних робіт Підрядник, при необхідності, надає Замовнику виконавчу документацію, яка складена у відповідності до діючих нормативних документів. У разі неподання або невідповідності виконавчої документації діючим нормам Замовник має право відкласти підписання актів за формами КБ-2в. КБ-З. У разі руйнування або пошкодження Об'єкта внаслідок непереборної сили до спливу встановленого цим Договором строку здачі Об'єкта, а також у разі неможливості завершити будівництво (будівельні роботи) з інших причин, що не залежать від Замовника, Підрядник не має права вимагати від Замовника плату за роботу або оплату витрат.

Підпунктом 8.1. Договору підряду також передбачено, що передача робіт Підрядником і прийняття їх Замовником оформляється актом за формою КБ-2в та довідкою про вартість виконаних підрядних робіт за формою КБ-3, підписаними обома Сторонами.

Підпунктом 12.1. Договору підряду передбачено, що Договір вступає в силу після його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення печатками Сторін або після сплати Замовником попередньої ошпіти і діє до 31.12.2019 року, а у випадку невиконання Сторонами своїх зобов'язань за цим Договором діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язань.

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "БУДРЕМСЕРВІС" здійснило будівництво футбольного поля зі штучним покриттям в Тульчинській школі-ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою по провулку Миколи Леонтовича, 12 в м. Тульчин Вінницької області, що не заперечується відповідачем та підтверджується такими доказами: актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року; підсумковими відомостями ресурсів (витрати по факту); розрахунками загальновиробничих витрат по Акту КБ-2в; довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року; актом № 1 приймання виконаних будівельних робіт за червень 2020 року; довідками про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2020 року; актом б/н приймання виконаних будівельних робіт за червень 2020 року.

Акти за формою КБ-2в та довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 підписані обома сторонами без зауважень (а.с. 18-42, т.1).

Відповідачем було сплачено авансовий платіж в сумі 725894,26 грн. Несплата решти обумовленої Договором підряду суми призвела до утворення заборгованості в сумі 725894,26 грн. Вказане стало підставою звернення Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДРЕМСЕРВІС" з даним позовом до суду.

З урахуванням встановлених обставин справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

За своєю правовою природою правовідносини між позивачем та відповідачем в межах даного спору врегульовано положеннями Цивільного кодексу України про підряд, враховуючи укладений Договір № 394 від 22.12.2018.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Відповідно до ст. 846 ЦК України строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду. Якщо у договорі підряду не встановлені строки виконання роботи, підрядник зобов`язаний виконати роботу, а замовник має право вимагати її виконання у розумні строки, відповідно до суті зобов`язання, характеру та обсягів роботи та звичаїв ділового обороту.

За змістом ч. 1 ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов`язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

Частиною 1 ст.530 ЦК України встановлено якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно зі ст.526 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України, ч.7 ст.193 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст.527 Цивільного кодексу України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Кожна зі сторін у зобов`язанні має право вимагати доказів того, що обов`язок виконується належним боржником або виконання приймається належним кредитором чи уповноваженою на це особою, і несе ризик наслідків непред`явлення такої вимоги.

Частиною 1 статті 625 ЦК України встановлено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях від 29.06.2004 у справі "Войтенко проти України" та від 18.10.2005 у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Юліус проти України" вказав, що відсутність відповідних асигнувань у Державному бюджеті не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.

На підставі ч. 2 ст. 617 ЦК України, ч. 2 ст. 218 ГК України та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Юліус проти України" від 18.10.2005 відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення грошового зобов'язання

Виходячи з встановлених обставин справи та наведених вище законодавчих приписів, суд вважає вимогу позивача про стягнення 728293,26 грн заборгованості за виконані підрядні роботи по будівництву футбольного поля зі штучним покриттям правомірною та обґрунтованою, з огляду на що задовольняє її в повному обсязі.

За змістом ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. 2 ст. 14 ГПК України).

Судом кожній стороні була надана розумна можливість, представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, скористатись іншими процесуальними правами.

Всупереч наведеним вище нормам відповідач не подав до суду жодних доказів в спростування позовних вимог позивача щодо стягнення боргу, в тому рахунку доказів проведення розрахунків (платіжні доручення, виписки банківських установ щодо руху коштів, квитанції до прибуткових касових ордерів).

Згідно з ч.4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

В силу приписів ст.129 ГПК України та з урахуванням прийняття судом рішення про повне задоволення позовних вимог, на відповідача покладається обов'язок відшкодувати позивачу витрати на судовий збір в сумі 10924,40 грн.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 130, 231, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Комунального закладу "Тульчинська загальноосвітня школа I-III ступенів - ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою Вінницької обласної ради" (провулок Леонтовича, 12, м. Тульчин, Вінницька область, 23600; код ЄДРПОУ 21723398) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БУДРЕМСЕРВІС" (адреса: бульвар Дружби Народів, 28 В, офіс 507, м. Київ, 01103; код ЄДРПОУ 30150987) 728293,26 грн за виконані роботи та 10924,40 грн на відшкодування витрат по сплаті судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. Згідно з приписами ч.1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

5. Відповідно до положень ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

6. Примірник повного судового рішення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення згідно переліку.

Повне рішення складено 16 жовтня 2020 р.

Суддя Колбасов Ф.Ф.

віддрук. 3 прим.:

1 - до справи

2 - позивачу бульвар Дружби Народів, 28 В, офіс 507, м. Київ, 01103

3 - відповідачу провулок Леонтовича, 12, м. Тульчин, Вінницька область, 23600

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення13.10.2020
Оприлюднено20.10.2020
Номер документу92253901
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —902/920/20

Судовий наказ від 06.11.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

Рішення від 13.10.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

Ухвала від 21.09.2020

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Колбасов Ф.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні