Рішення
від 19.10.2020 по справі 910/8594/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19.10.2020Справа №910/8594/20

Суддя Господарського суду міста Києва Бойко Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар"

про стягнення 3 315,98 грн.,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2020 року Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські Електромережі" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" про стягнення 3 315,98 грн.

В обґрунтування позовних вимог Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські Електромережі" посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язання з оплати за поставлену позивачем електричну енергію, не обліковану внаслідок порушення відповідачем Правил роздрібного ринку електричної енергії, зокрема, самовільне підключення електроустановок до електричної мережі позивача після відключення, в зв`язку з чим позивачем було складено відповідні акти порушень, та на підставі рішень комісії з розгляду актів порушень ПРРЕЕ проведено нарахування за спожиту відповідачем необліковану електроенергію в загальній сумі 3 315,98 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.07.2020 (постановленою після усунення позивачем недоліків позовної заяви, встановлених в ухвалі суду від 24.06.2020) відкрито провадження у справі №910/4498/20 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання); визначено сторонам строки для надання відзиву, відповіді на відзив, заперечень на відповідь на відзив.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Згідно приписів ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Ухвала Господарського суду міста Києва від 13.07.2020 про відкриття провадження у справі №910/8594/20 була надіслана відповідачу 15.07.2020 рекомендованим листом, що підтверджується відтиском печатки про відправлення на зворотному боці ухвали, на адресу місцезнаходження відповідача, вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 03150, м. Київ, вул. Ямська, буд. 41, офіс 1, та згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0105474406411 була вручена Товариству з обмеженою відповідальністю "Скобар" 20.07.2020.

Згідно пункту 3 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення.

Таким чином, керуючись приписами п. 3 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що днем вручення відповідачу ухвали суду від 13.07.2020 є 20.07.2020.

Пунктом 4 резолютивної частини ухвали Господарського суду міста Києва від 13.07.2020 встановлено відповідачу строк на подання відзиву з долученими до нього доказами та з доказами його направлення позивачу - протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

Пунктом 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України (в редакції станом на дату постановлення даної ухвали) передбачалось, що строк, який встановлює суд у своєму рішенні, не може бути меншим, ніж строк карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Однак, 17.07.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", яким, зокрема, було викладено пункт 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України в новій редакції.

Відповідно до чинної редакції пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Пунктом 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" передбачено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, пункту 3 розділу XII "Прикінцеві положення" Цивільного процесуального кодексу України, пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" N 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Тобто, встановлений ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.07.2020 у справі №910/8594/20 строк на подання Товариством з обмеженою відповідальністю "Скобар" відзиву закінчився 05.08.2020 (включно).

Відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у визначений судом у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України строк не скористався.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч. 9 ст. 165 та ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.

19.04.2018 набрала чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" №312 від 14.03.2018.

Укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до вимог цих Правил, здійснюється до 01.12.2019 шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до дії цієї постанови (п. 2 постанови НКРЕКП №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії").

05.02.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Скобар" та Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Київські Електромережі" шляхом направлення відповідачем позивачу заяви-приєднання було укладено договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (надалі - Договір) за технічними даними паспорту точки/точок розподілу за об`єктом Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 63/28.

Умови вказаного Договору розміщено на сайті оператора системи розподілу Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" за адресою: https://dtek-kem.com.ua.

У відповідності до вказаної заяви з моменту акцептування цієї заяви-приєднання споживач та оператор системи розподілу набувають всіх прав та обов`язків за публічним договором і несуть відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами Договору та чинним законодавством України.

За приписами ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов`язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена ст. 27 цього Закону, відповідно до якої за порушення законодавства про електроенергетику встановлено законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною 6 статті 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії), зокрема, регулюються Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженоими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" №312 від 14.03.2018 (надалі - ПРРЕЕ).

04.12.2018 Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Київські Електромережі" було припинено подачу електроенергії шляхом відключення електроустановок на об`єкті за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 63/28, про що складено акт №4394/1 від 04.12.2018, який підписаний представниками Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" та споживача (на момент складення акту).

26.02.2020 при перевірці дотримання відповідачем ПРРЕЕ представниками Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" на об`єкті Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 63/28, виявлено порушення підпункту 5 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - самовільне підключення електроустановок до електричної мережі Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" після відключення. Відсутня пломба №С42516774, встановлена на ввідному автоматичному вимикачі у відключеному стані.

На підставі виявленого порушення складено акт про порушення №04315 від 26.02.2020, який підписано представником відповідача без заперечень.

Крім того, 26.02.2020 представниками Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" складено акт про усунення порушення, який також підписаний представником відповідача.

Відповідно до п. 8.2.6 ПРРЕЕ відповідач повідомлений про проведення засідання комісії з розгляду акту про порушення №04315 від 26.02.2020, що підтверджується підписом представника споживача у п. 11 вказаного акту.

12.03.2020 відбулося засідання комісії з розгляду акту про порушення №04315 від 26.02.2020, на якому прийнято рішення у вигляді протоколу №2154 від 12.03.2020 про нарахування кількості недоврахованої електроенергії відповідно до пункту 8.4.12 та за формою №8 Правил роздрібного ринку електричної енергії, за період з 24.01.2020 по 26.02.2020.

Сума за недовраховану електроенергію склала 3 315,98 грн. відповідно до розрахунку кількості недорахованої електроенергії по акту №04315 від 26.02.2020.

Відповідачеві виставлений рахунок №93004315/акт04315 за недовраховану активну електроенергію на суму 3 315,98 грн., який разом із супровідним листом вих. №01/3/04-276 від 12.03.2020 був надісланий Товариству з обмеженою відповідальністю "Скобар" та одержаний останнім 23.03.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0100178197325.

Спір у справі виник у зв`язку з твердженнями позивача, що відповідачем в порушення норм законодавства України не сплачено вартість необлікованої електроенергії у повному обсязі, у зв`язку з чим заборгованість відповідача перед позивачем становить 3 315,98 грн.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" визначено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов`язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно зі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці є:

- порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб`єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах;

- крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку;

- пошкодження приладів обліку;

- розкомплектування та пошкодження об`єктів електроенергетики, розкрадання майна цих об`єктів;

- створення перешкод у здійсненні державного енергетичного нагляду та у виконанні робіт, пов`язаних з обслуговуванням об`єктів електроенергетики;

- порушення правил охорони електричних мереж;

- порушення правил користування енергією; дії, які перешкоджають оперативному персоналу та посадовим особам об`єктів електроенергетики виконувати свої службові обов`язки;

- незабезпечення енергією споживачів, що не допускають порушень своїх обов`язків перед енергопостачальниками;

- припинення або обмеження електропостачання навчального закладу незалежно від форми власності протягом навчального року.

Пунктом 1.2.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії, які поширюють дію на спірні правовідносини, визначено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Відповідно до п. 2.3.4. ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені. Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник. Планова заміна, у тому числі на виконання вимог нормативно-правових актів, технічна підтримка та обслуговування розрахункових засобів вимірювальної техніки електричної енергії здійснюються постачальником послуг комерційного обліку за договором про надання послуг комерційного обліку, який укладається між споживачем та постачальником послуг комерційного обліку відповідно до Кодексу комерційного обліку.

Пунктом 5.5.5. ПРРЕЕ визначено обов`язки споживача електричної енергії, якими, зокрема, є: 1) користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); 2) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; 4) здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 19) своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень; 20) не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Згідно п. 1.1.2. ПРРЕЕ у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях: споживач електричної енергії - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання; акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно до п. 3 п.п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право проводити (за пред`явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

Згідно з п. 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення (п. 8.2.5. ПРРЕЕ).

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або представником споживача.

Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта про порушення та викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які зазначаються в акті про порушення або надаються (надсилаються) оператору системи окремим письмовим повідомленням.

Як вбачається з матеріалів справи, 26.02.2020 представниками позивача в присутності представника відповідача (директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" Скочко Андрія Геннадійовича) була проведена перевірка об`єкта за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 63/28, за наслідками якої був складений Акт про порушення №04315 від 26.02.2020, яким встановлено порушення споживачем підпункту 5 пункту 8.4.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, а саме - самовільне підключення електроустановок до електричної мережі Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" після відключення. Відсутня пломба №С42516774, встановлена на ввідному автоматичному вимикачі у відключеному стані.

Акт про порушення №04315 від 26.02.2020 підписано уповноваженим представником споживача - директором відповідача Скочко А.Г без додаткових пояснень, зауважень чи заперечень.

Згідно п. 1.1.2 ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Акт про порушення №04315 від 26.02.2020 відповідає вимогам п. 8.2.5 ПРРЕЕ та був підписаний уповноваженими представником ПАТ "ДТЕК Київські Електромережі" та директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" Скочко А.Г., відтак є таким, що складений відповідно до вимог закону та вважаться дійним.

Згідно з п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання. Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Як вбачається із п. 11 акту про порушення №04315 від 26.02.2020 відповідач був належним чином повідомлений про місце, час і дату засідання комісії з розгляду актів про порушення, що підтверджується підписом директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" Скочко А.Г. у даному пункті.

Відповідно до Протоколу №2154 від 12.03.2020 засідання комісії по розгляду акта про порушення №04315 від 26.02.2020 було вирішено провести нарахування згідно з п. 8.4.12 за формулою №8 Правил роздрібного ринку електричної енергії. Потужність 4,16 кВт. Тривалість роботи струмоприймачів протягом доби 12 год., 7 днів на тиждень. Період нарахування з 24.01.2020 (з дати укладення додаткової угоди №1 від 24.01.2020 про заміну орендаря за Договором оренди №125-19 від 06.11.2019, на підставі якої відповідач набув у користування нежитлові приміщення за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського, буд. 63/28) по 26.02.2020 (по дату складення акту про порушення та акту про усунення порушення). Всього підлягає до сплати за недораховану електроенергію 3 315,98 грн.

Відповідач своїм правом на спростування доводів позивача та правильності здійсненого ним розрахунку суми за недораховану електроенергію не скористався.

Супровідним листом вих. №01/3/04-276 від 12.03.2020 позивачем було надіслано відповідачу пакет документів, складених за результатами розгляду комісією акту про порушення №04315 від 26.02.2020 (протокол комісії, розрахунок вартості електричної енергії, рахунок для оплати), які були отримані Товариством з обмеженою відповідальністю "Скобар" 23.03.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0100178197325.

За змістом п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.

Враховуючи дату одержання Товариством з обмеженою відповідальністю "Скобар" рахунку за необліковану електричну енергію - 23.03.2020, у відповідності до п. 8.2.7. ПРРЕЕ відповідач повинен був сплатити Приватному акціонерному товариству "ДТЕК Київські Електромережі" кошти у розмірі 3 315,98 грн. до 22.04.2020 включно.

Матеріали справи не містять доказів оскарження відповідачем Акту про порушення №04315 від 26.02.2020 та рішення комісії з його розгляду, що оформлено протоколом №2154 від 12.03.2020, в судовому порядку, як і не міститься матеріалах справи доказів сплати відповідачем позивачу коштів в розмірі 3 315,98 грн.

Відповідно до ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Частиною 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України визначено обов`язок сторін довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

За приписами частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Положення статті 610 Цивільного кодексу України передбачають, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Керуючись приписами ст.ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд приходить до висновку, що відповідач в порушення зазначених норм законодавства не здійснив перерахування коштів за не обліковану електричну енергію , тобто не виконав свої зобов`язання належним чином, а тому позовні вимоги щодо стягнення 3 315,98 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

За таких обставин позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" підлягають задоволенню в повному обсязі.

Щодо розподілу судових витрат на оплату судового збору.

Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 прожитковий мінімум на одну особу для працездатних осіб становить 2 102,00 грн.

За приписами пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлено ставку збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські Електромережі" у своїй позовній заяві було заявлено майнову вимогу про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" заборгованості у розмірі 3 315,98 грн., за розгляд якої підлягав оплаті судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.

Отже, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати позивача на судовий збір, який підлягав сплаті за звернення до господарського суду із даним позовом, покладаються на відповідача.

В той же час, як вбачається із платіжного доручення №1573577 від 28.05.2020 Приватним акціонерним товариством "ДТЕК Київські Електромережі" сплачено судовий збір за звернення до Господарського суду міста Києва із даним позовом у розмірі 2 881,51 грн.

Тобто, позивачем при зверненні до суду із даним позовом було надмірно сплачено судовий збір у сумі 779,51 грн., який Приватне акціонерне товариство "ДТЕК Київські Електромережі" у пункті 3 прохальної частини позовної заяви просить суд повернути.

Згідно пункту 1) частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Таким чином, надмірно сплачено судовий збір у сумі 779,51 грн. підлягає поверненню Приватному акціонерному товариству "ДТЕК Київські Електромережі" з державного бюджету.

Керуючись статтями 5, 13, 14, 74, 129, 232, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позов Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Скобар" (03150, м. Київ, вул. Ямська, буд. 41, офіс 1; ідентифікаційний код 43183257) на користь Приватного акціонерного товариства "ДТЕК Київські Електромережі" (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, буд. 20; ідентифікаційний код 41946011) кошти у розмірі 3 315 (три тисячі триста п`ятнадцять) грн. 98 коп. та судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. Видати наказ.

3. Повернути Приватному акціонерному товариству "ДТЕК Київські Електромережі" (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, буд. 20; ідентифікаційний код 41946011) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 779 (сімсот сімдесят дев`ять) грн. 51 коп., сплачений за платіжним дорученням №1573577 від 28.05.2020. Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.17.5 ч.1 ПЕРЕХІДНИХ ПОЛОЖЕНЬ Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга подається до Північного апеляційного господарського суду або через Господарський суд міста Києва.

Повний текст рішення складено 19.10.2020.

Суддя Р.В. Бойко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення19.10.2020
Оприлюднено20.10.2020
Номер документу92255489
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/8594/20

Постанова від 25.01.2021

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 24.11.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Рішення від 19.10.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 13.07.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

Ухвала від 24.06.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бойко Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні