Рішення
від 15.10.2020 по справі 636/2125/20
ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа №636/2125/20

Провадження №2/636/1365/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2020 року м. Чугуїв

Чугуївський міський суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Оболєнської С.А.,

секретаря судового засідання - Гамоліної О.В.,

представника позивача - Гончар С.О.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

представників третіх осіб - Кабанової Т.О., Федоренко Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Чугуєві цивільну справу за позовною заявою органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , треті особи: Служба у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, Чугуївський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, про позбавлення батьківських прав,

встановив:

Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про позбавлення її батьківських прав стосовно малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Позов мотивований тим, що відповідач є матір`ю малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка за місцем проживання характеризується негативно: не виконує свої батьківські обов`язки щодо виховання, навчання, оздоровлення та утримання дітей, що підтверджується довідками, доповідними записками, актами відвідування на дому працівниками виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району разом із службою дітей Чугуївської районної державної адміністрації та Чугуївського районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, довідкою-характеристикою, виданою виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради, та актами обстеження житлово-побутових умов проживання. Неодноразово надавався випробувальний термін для покращення житлових умов, для покращення санітарного стану квартири, але жодних зрушень не відбулося. 11.07.2019 року сім`ю ОСОБА_1 разом з малолітніми дітьми влаштовано до Харківського обласного соціального центру матері та дитини м. Люботин Нове життя , де вона знаходилась до 01.04.2020 року, однак була відрахована за систематичні порушення правил внутрішнього розпорядку та неналежне виконання умов Договору про надання послуг Харківським обласним соціальним центром матері та дитини. 08 травня 2020 року рішенням виконавчого комітету Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, на підставі акту проведення оцінки рівня безпеки дитини, негайно діти відібрані та влаштовані до патронатної сім`ї. Відповідач злісно ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, не турбується про фізичний і духовний розвиток своїх малолітніх дітей.

Ухвалою від 18.08.2020 року справа прийнята до розгляду та призначене підготовче засідання.

Ухвалою від 18.09.2020 року підготовче провадження по справі закрито та справа призначена до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити та надала пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Відповідач у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала, зазначивши, що вона по мірі можливості наводить лад у квартирі, де вони мешкають разом із дітьми, її батьками, молодшим братом та цивільним чоловіком, на сьогодні поклеєні шпалери, придбане ліжко для дітей. Влаштуватися на роботу не може, оскільки діти дуже маленькі, але інколи підробляє неофіційно. Позивач дуже любить своїх дітей, готує їм, одягає та дуже сумує за ними. В телефонних розмовах діти кажуть, що скучили за нею.

Представник служби у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області вважала за доцільне позбавити відповідача батьківських прав по відношенню до її малолітніх дітей.

Представник Чугуївського районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді в судовому засіданні зазначила, що відповідач ухиляється від своїх батьківських обов`язків по вихованню дітей, що є підставою для позбавлення її батьківських прав по відношенню до своїх малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, представників третіх осіб, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, приходить до наступного.

Позивач ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 та НОМЕР_2 (а.с.6,7).

11 липня 2019 року сім`ю ОСОБА_1 разом з малолітніми дітьми влаштовано до Харківського обласного соціального центру матері та дитини, що сторонами не заперечувалось, та цього ж дня передані документи на отримувача послуг ОСОБА_1 та її дітей з центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді (а.с.14).

Харківський обласний соціальний центр матері та дитини листами від 16 грудня 2019 року №171 та від 27 грудня 2019 року №189 повідомляв Чугуївський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді про те, що ОСОБА_1 не відповідальна та не турботлива мати (а.с.13,27).

28 грудня 2019 року Чугуївський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді доводить до відома селищного голову Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про порушення правил проживання Харківського обласного соціального центру матері та дитини ОСОБА_1 (а.с.26).

18 березня 2020 року Харківський обласний соціальний центр матері та дитини листом №45 повідомляє селищного голову ОСОБА_9 Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про те, що ОСОБА_1 показала себе безвідповідальною та безладною матір`ю, всі рекомендації фахівців ігнорує (а.с.29).

В подальшому наказом від 01 квітня 2020 року №4 ОСОБА_1 та її дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Харківський обласний соціальний центр матері та дитини відрахував, у зв`язку із систематичним порушенням правил внутрішнього розпорядку та неналежного виконання умов Договору про надання Харківським обласним соціальним центром матері та дитини від 11 липня 2019 року №134 (а.с.12,15).

14 квітня 2020 року начальник служби у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_10 повідомляє селищного голову Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області ОСОБА_9 про те, що надійшов лист від головного лікаря Комунального підприємства Центр первинної медико-санітарної допомоги Чкаловської селищної ради про відсутність продуктів харчування та умов для проживання дітей ОСОБА_1 та просить постійно обстежувати умови проживання дитини, надавати допомогу та контролювати виконання матір`ю батьківських обов`язків з метою недопущення соціального сирітства та потрапляння дітей до державних закладів (а.с.28).

08 травня 2020 року комісією проведена оцінка рівня безпеки дитини, на підставі якої того ж дня складено акт про прийняття негайного рішення виконкомом Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області про відібрання малолітніх дітей у ОСОБА_1 (а.с.19-20, 21-22).

Селищний голова Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області ОСОБА_9 звертається до Чугуївської районної державної адміністрації, начальника служби у справах дітей ОСОБА_10 з повідомленням про те, що 08 травня 2020 року виконавчим комітетом Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області прийняте рішення про відібрання малолітніх дітей у ОСОБА_1 , у зв`язку з виникненням безпосередньої загрози їхньому життю та здоров`ю, з подальшим позбавленням її батьківських прав (а.с.17,23) та 11 червня 2020 року видає довідку, в якій негативно характеризує ОСОБА_1 (а.с.11).

Актами від 08 травня 2020 року зафіксований факт передачі малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до родини патронатного вихователя ОСОБА_6 (а.с.24,25).

28 травня 2020 року складено акт перевірки житлово-побутових умов проживання сім`ї ОСОБА_1 , де зазначено, що в кімнаті брудно, речі розкидані, стіни не всі поштукатурені, в квартирі антисанітарія (а.с.18).

Чугуївська районна державна адміністрація Харківської області 28 травня 2020 року за № 01-40/2124 зробила висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 по відношенню до її малолітніх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.45-47).

Згідно довідки Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 11 червня 2020 року ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом з синами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , братом ОСОБА_7 та батьком ОСОБА_8 (а.с.8).

Підстави позбавлення батьківських прав передбачені частиною першою статті 164 СК України.

Зокрема, пунктом 2 частини першої статті 164 СК України визначено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).

Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.

Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у справі Хант проти України від 07 грудня 2006 року (заява № 31111/04) наголошував на тому, що питання сімейних відносин має ґрунтуватися на оцінці особистості заявника та його поведінці. Факт заперечення заявником проти позову про позбавлення його батьківських прав також може свідчити про його інтерес до дитини (параграф 57, 58).

У статті 9 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року зазначено, що держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

У рішення по справі Мамчур проти України від 16 липня 2015 року (заява № 10383/09) Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте основні інтереси дитини є надзвичайно важливими (параграф 100).

Ураховуючи викладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до відповідача такого крайнього заходу впливу, як позбавлення батьківських прав.

Згідно з частиною шостою статті 19 СК України суд може не погодитися з висновком органу опіки та піклування, якщо він є недостатньо обґрунтованим, суперечить інтересам дитини.

Суд вважає, що висновок Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області 28 травня 2020 року за № 01-40/2124 про доцільність позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав винесено без достатніх правових підстав, оскільки він недостатньо обґрунтований, має формальний характер.

Як вбачається з висновку про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 , у ньому не наведено беззаперечних підстав та аргументів, які б вказували на необхідність позбавлення відповідачки батьківських прав; не зазначено, яка робота проведена органом опіки та піклування із відповідачкою щодо врегулювання даного конфлікту; не вказано про встановлені фактичні обставини ухилення відповідачки від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання дитини. Також, він не містить висновку про те, чи відповідає такий крайній захід інтересам дітей та яким чином позбавлення відповідачки батьківських прав захистить їх інтереси.

Тобто, зазначений висновок не містить однозначних обставин, які б вказували на наявність підстав для застосування щодо відповідачки такого крайнього заходу, як позбавлення батьківських прав.

Суд вважає, що доводи, які викладені у висновку Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області 28 травня 2020 року за № 01-40/2124, а саме: ведення аморального способу життя, безробіття та низький виховний потенціал, недостатнє матеріальне забезпечення, жінка зовсім не має навичок відповідального батьківства, не соціалізована та не бажає цьому вчитись, знаходити адекватних прийомів та методів виховання є безпідставними, доказів на їх підтвердження суду не надано.

Крім того, вищевказаний висновок має рекомендаційний характер та не є обов`язковим для суду.

Суд зазначає, що старшому сину ОСОБА_1 тільки в цьому році виповнилось три роки, а іншому синові ще тільки два роки, тому ставити в провину відповідачу, що вона безробітна, неетично, та наявність низького рівня доходу її родини не є тією виключною підставою, яка може бути підставою для позбавлення відповідача батьківських прав.

Факт відрахування відповідача з Центру матері та дитини м. Люботин з формулюванням за систематичне порушення дисципліни та невиконання батьківських обов`язків формальне, без зазначення ознак систематичності, без конкретних фактів та визначення причин невиконання батьківських обов`язків.

До даних, викладених у листі від 14 квітня 2020 року начальника служби у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_10, де вона повідомляє селищного голову Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області ОСОБА_9 про те, що надійшов лист від головного лікаря Комунального підприємства Центр первинної медико-санітарної допомоги Чкаловської селищної ради про відсутність продуктів харчування та умов для проживання дітей ОСОБА_1 , суд ставиться критично, оскільки ОСОБА_1 разом зі своїми дітьми з 11 липня 2019 року по 01 квітня 2020 року перебувала в Центрі матері та дитини м. Люботин та зробити об`єктивний висновок протягом короткого терміну є неможливим.

Встановивши, що позивачем не надано належних і допустимих доказів невиконання відповідачкою своїх батьківських обов`язків без поважних причин, не встановлено винної поведінки ОСОБА_1 щодо ухилення від виховання синів і свідомого нехтування нею своїми обов`язками, а також, що мати дитини переживає розлучення з дітьми, бажає ними опікуватися, проявляє любов та турботу за їх долею, проти позбавлення батьківських прав заперечує, суд приходить до висновку про відсутність підстав для позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 .

У рішенні Європейського суду з прав людини від 11 липня 2017 року у справі М. С. проти України , заява № 2091/13, суд зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по-перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по-друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (параграф 76).

Суд вважає, що позбавлення відповідача батьківських прав не буде відповідати меті такого заходу: захисту інтересів дітей та стимулювання матері щодо належного виконання своїх обов`язків, та не забезпечить інтереси дітей, оскільки остаточно розірве їх зв`язок із матір`ю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.4, 5, 13, 76-81, 141, 263, 265, 268 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

В задоволенні позовних вимог органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області в інтересах малолітніх дітей ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_1 , треті особи: Служба у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, Чугуївський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, про позбавлення батьківських прав відмовити.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, адреса місцезнаходження: вул. Свободи, буд. №, смт Чкаловське, Чугуївський район, Харківська область, ЄДРПОУ 41060710.

Відповідач: ОСОБА_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_3 , ІПН НОМЕР_4 .

Третя особа: Служба у справах дітей Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, адреса місцезнаходження: вул. Старонікольська, буд. №29, м. Чугуїв, Харківська область, ЄДРПОУ 26203663.

Третя особа: Чугуївський районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Чугуївської районної державної адміністрації, адреса місцезнаходження: вул. Червономанежна, буд. №32/1, м. Чугуїв, Харківська область, ЄДРПОУ 25611041.

Повний текст судового рішення виготовлений 15 жовтня 2020 року.

Суддя: С.А. Оболєнська

СудЧугуївський міський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення15.10.2020
Оприлюднено20.10.2020
Номер документу92280141
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —636/2125/20

Рішення від 15.10.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Оболєнська С. А.

Рішення від 05.10.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Оболєнська С. А.

Ухвала від 18.08.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Оболєнська С. А.

Ухвала від 23.07.2020

Цивільне

Чугуївський міський суд Харківської області

Ковригін О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні