15.10.2020
РІШЕННЯ
Іменем України
12 жовтня 2020 року с.м.т.Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області
у складі : головуючого судді - Тордія Е.Н. секретар судових засідань - Сергієнко В.С.
номер справи №637/632/20 (2/637/193/20)
Ім`я (найменування) сторін та інших учасників
участь у справі приймали: позивач - ОСОБА_1 відповідач - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду Харківської області позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування Шевченківської райдержадміністрації Харківської області про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ :
Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
08 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Шевченківського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 про позбавлення його батьківських прав відносно малолітньої доньки - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позивач просила позовні вимоги задовольнити. В обґрунтування вимог зазначила, що в шлюбі з відповідачем у них народилася донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Однак ,спільне життя сторін не склалося і рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 23 грудня 2014 року їх шлюб розірвано. Також , за рішенням даного суду від 22 червня 2015 року з відповідача на утримання малолітньої доньки стягнуто аліменти в твердій грошовій сумі у розмірі 450 гривень. З того часу, донька проживає із нею і знаходиться на її виховані та повному утриманні. Відповідач аліменти на утримання доньки не сплачує, має заборгованість. Окрім того, відповідач всіляко ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, щодо спілкування, утримання, надання дитині уваги та піклування. За весь час після розірвання шлюбу відповідач не піклується про фізичний та духовний розвиток дитини, її навчання та підготовки до самостійного життя. На теперішній час, вона вийшла заміж за ОСОБА_4 . Її донька вважає його своїм батьком. Між ними встановились люблячі стосунки батька та доньки, останній спілкується з донькою як з рідною та забезпечує її усім необхідним. Іншого батька донька не знає, так як відповідач самоусунувся від своїх обов`язків. Враховуючи той факт, що її чоловік хоче удочерити її доньку, і те що вона іншого батька не знає позивач звернулася до суду та просить позбавити відповідача його батьківських прав.
Відповідач в судовому засіданні пояснив, що дійсно не виконує своїх батьківських обов`язків по відношенню малолітньої доньки ОСОБА_3 , через поведінку позивача та її рідних. Він мав спробу спілкування але мати позивача його не пустила на поріг. Більше спроб спілкування він не робив, також доповнив, що має заборгованість по сплаті аліментів на утримання доньки, яка виникла із-за відсутності роботи. Проти позбавлення його батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , 2013 року народження не заперечував.
Представник третьої особи: органу опіки та піклування Шевченківської РДА Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи за своєї відсутності та вказав, що підтримує свій висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача - ОСОБА_2 щодо його малолітньої доньки ОСОБА_3 , 2013 року народження.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії по справі.
14 липня 2020 року після отримання інформації про місце проживання (перебування) відповідача по справі постановлена ухвала про відкриття провадження та розгляд справи за правилами загального провадження, призначено підготовче судове засідання на 27 липня 2020 року. Також відповідачу наданий строк для подання відзиву на позовні вимоги.
Представник третьої особи: органу опіки та піклування Шевченківської РДА Харківської області в судове засідання не з`явився, надав до суду письмову заяву про розгляд справи за своєї відсутності та вказав, що підтримує свій висновок про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача - ОСОБА_2 щодо його малолітньої доньки ОСОБА_3 , 2013 року народження.
Окрім того за клопотанням позивача, викликані свідки в судове засідання, для об`єктивного та всебічного з`ясування обставин по справі.
Суд заслухавши пояснення позивача, відповідача, свідків, перевіривши матеріали справи, вивчивши наявні докази вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Фактичні обставини встановлені судом та зміст спірних правовідносин.
Відповідно до ч.1 ст.13 Цивільно-процесуального кодексу України , суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що батьками дитини: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження (серія НОМЕР_1 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Шевченківського районного управління юстиції у Харківській області) (а.с.8).
Згідно рішень Шевченківського районного суду Харківської області від 23 грудня 2014 року шлюб між сторонами розірваний, позивач набула дошлюбного прізвища - ОСОБА_1 та від 22 червня 2015 року з відповідача на користь позивача на утримання доньки ОСОБА_3 , 2013 року народження стягуються аліменти в твердій грошовій сумі у розмірі 450 гривень щомісячно, починаючи з 21 квітня 2015 року і до досягнення дитиною повноліття. (а.с.9, 18).
Позивач 05 вересня 2019 року вдруге одружилася та залишила дошлюбне прізвище ОСОБА_1 , згідно копії свідоцтва про шлюб (а.с.7).
Відповідно до розрахунку заборгованості по аліментам наданого відділом Державної виконавчої служби по Куп`янському, Шевченківському районах по м.Куп`янську ГТУЮ у Харківській області заборгованість ОСОБА_2 по сплаті аліментів складає 18410.01 грн. та вбачається, що на рахунки відповідача та його майно державним виконавцем накладені арешти (а.с.19-29).
07 липня 2020 року комісія з питань захисту прав дитини Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області затвердила висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якої ОСОБА_2 , повністю ухилився від виконання батьківських обов`язків щодо виховання та утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , 2013 року народження, передбачених ст.150 Сімейного кодексу України : ніяких відносин із малолітньою не підтримує, вихованням дитини не займається, в зв`язку з чим комісія вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно його малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка знаходиться на повному утриманні позивача та її нового чоловіка ОСОБА_4 (а.с.7, 10-17).
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_9 , ОСОБА_10 пояснили, що родину ОСОБА_1 знають тривалий час. ОСОБА_1 була замужем але не тривалий час, народила дитину ,батька дитини не спілкується з ними, будь - якої допомоги не надає.
Мотивувальна частина та застосовані судом правові норми.
У відповідності до ст.150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Відповідно ст.12 Закону України Про охорону дитинства на батьків покладається відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки зобов`язані виховувати дітей, піклуватися про їх здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку їх природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Пунктом 2 частини 164 Сімейного Кодексу України передбачено, що підставою для позбавлення батьків або одного з них батьківських прав, може бути ухилення останніх від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, засудження за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав від 30 березня 2007 року позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
При вирішенні питання щодо позбавлення батьківських прав необхідно впевнитися не лише в невиконанні батьком обов`язків по вихованню, а також встановити, що батько ухиляється від їх виконання свідомо, тобто, що він систематично, незважаючи на всі заходи попередження та впливу, продовжує не виконувати свої батьківські обов`язки.
Позбавлення батьківських прав відноситься до крайньої міри відповідальності, а це означає, що застосовується ця міра судом тоді, коли всі інші засоби впливу виявилися безрезультатними.
При розгляді даної справи судом встановлено, що відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків, свідомо не виконує свої батьківські обов`язки,зазначив це в своїх заявах та не заперечував проти позбавлення його батьківських прав.
Умовою по ухиленню від обов`язків по вихованню дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, передбачена п.2. ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України, може бути лише винна поведінка особи, свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками.
Пунктом 18 вищевказаної постанови Пленуму Верховного Суду України передбачено право суду, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось з батьків з урахуванням характеру, особи батька, а також конкретних обставин справи, відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність зміни ставлення до виховання дітей, поклавши на орган опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Положеннями ст.81 ч.1 Цивільно-процесуального кодексу України , передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідно до ст.3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року , в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року (далі - Декларація), у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю (батьком).
Частиною 3 ст.200 Цивільно-процесуального кодексу України, передбачено ,що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що позбавлення батьківських прав у даному випадку є доцільним, оскільки відповідач ухиляється від виконання батьківських обов`язків, не приймає участі у вихованні малолітньої дитини, не утримує її та не спілкується з нею. Вихованням доньки займається позивач, та її новий чоловік ОСОБА_4 , а тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Судові витрати.
Позивачем при подачі позову було сплачено 840 грн. 80 коп. судового збору. Позивач не просила застосовувати до відповідача вимоги статті 141 Цивільно-процесуального кодексу України , тому судові витрати залишаються за позивачем.
Керуючись ст.ст. 3 , 12 , 81 , 200, 206, 265 , 282 , 284 , 430 Цивільно-процесуального кодексу України та ст.ст. 141 , 150 , 164 , 165 , 166, Сімейного Кодексу України , Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 рок ст.3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав від 30 березня 2007 року суд,-
УХВАЛИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки та піклування Шевченківської райдержадміністрації Харківської області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 батьківських прав відносно доньки: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Роз`яснити, що мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав у разі зміни поведінки особи, позбавленої батьківських прав, та обставин, що були підставою для позбавлення батьківських прав.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи,зазначений строк обчислюється з часу виготовлення повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , проживає: АДРЕСА_3 , ІПН НОМЕР_3 .
Третя особа: Орган опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області, місцезнаходження за адресою: 63601, Харківська область, с.м.т.Шевченкове вул.Лермонтова, 2, код ЄДРПОУ 24283422.
СУДДЯ
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2020 |
Оприлюднено | 20.10.2020 |
Номер документу | 92280170 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Тордія Е. Н.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні