ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.2020м. ДніпроСправа № 904/1779/20
Господарський суд Дніпропетровської області у складі: судді Колісника І.І.
за участю секретаря судового засідання Уперєвої Д.В.
та представників:
від позивача: Іващенка В.О. - адвокат;
від відповідача-1: не з`явився;
від відповідача-2: не з`явився
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м. Дніпро
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг", м. Дніпро
відповідача-2: ОСОБА_1 , м. Дніпро
про солідарне стягнення 216 935,62 грн
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою про солідарне стягнення з відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг", відповідача-2: ОСОБА_1 216 935,62 грн, з яких: 195 514,52 грн - заборгованість за кредитом; 13 864,07 грн - заборгованість за відсотками, 7 557,03 грн - пеня.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем-1 зобов`язань за кредитним договором № б/н від 15.11.2019, забезпеченими укладеним з відповідачем-2 - ОСОБА_1 договором поруки № DNVKLVFWWUPG2/DP від 15.11.2019.
У відзиві на позовну заяву, що надійшов до суду 27.08.2020, представник відповідачів просить закрити судове провадження в частині позовних вимог до поручителя ОСОБА_1 з огляду на непідсудність спору господарському суду. У позові до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг" представник відповідачів просить відмовити. При цьому ним заперечується лише нарахування відсотків за користування кредитом після спливу визначеного договором строку кредитування, а саме після 22.12.2019.
Ухвалою суду від 18.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання на 14.07.2020 з наступним його відкладенням до 26.08.2020 та 11.09.2020.
Ухвалою суду від 11.09.2020 підготовче провадження було закрито з призначенням розгляду справи по суті на 17.09.2020, після чого судове засідання відкладалося до 08.10.2020.
У судове засідання представники відповідачів не з`явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлялися належним чином відповідно до статті 120 Господарського процесуального кодексу України. Про наявність судового провадження були обізнані.
За таких обставин неявка представників відповідачів не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності.
У судовому засіданні 08.10.2020 представник позивача підтримав позов із наведених у ньому підстав. За наслідком судового засідання судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
15.11.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг" (далі - відповідач-1, позичальник) з використанням електронно-цифрового підпису було підписано заявку згідно зі статтею 634 Цивільного кодексу України про приєднання до Умов та правил надання послуг "Овердрафтовий кредит", що розміщені на офіційному сайті АТ КБ ПриватБанк у мережі Інтернет за адресою: https://privatbank.ua/terms, та які разом із Умовами та правилами надання банківських послуг становлять кредитний договір між Акціонерним товариством комерційним банком "Приватбанк" (далі - позивач, банк), примірник якого позичальник отримав шляхом самостійного роздрукування.
Відповідно до заявки на отримання кредиту ("Овердрафтовий кредит") сторони погодили: максимальний розмір ліміту - 2000 000 UAH на рахунку № НОМЕР_1 ; відсоткові ставки за користування кредитом; період безперервного користування кредитом; Умови та правила надання послуги Овердрафтовий кредит , який відповідач-1 отримав шляхом самостійного роздрукування з інтернет-ресурсу: https://privatbank.ua/terms.
Відповідно до Умов та правил надання послуги Овердрафтовий кредит істотними умовами кредитного договору є такі умови:
- А.2. Кредитний ліміт овердрафту за Договором (далі - Ліміт) встановлюється в Заявці на отримання кредиту (далі - Заявка) і може змінюватися Банком відповідно до Умов і правил, у тому числі для оплати витрат, передбачених для пп. 3.2.4.2.2.14, 3.2.4.2.3.15, 3.2.4.4.8 Договору.
Забороняється використання кредитних коштів для виплати дивідендів, надання матеріальної допомоги.
Сторони домовилися, що Ліміт може як збільшуватися, так і зменшуватися відповідно до п.А.2.1 і А.2.2 Договору, про що Банк направляє керівникові виконавчого органу та головному бухгалтеру Позичальника (у разі їх відсутності - особам, які виконують їх обов`язки) повідомлення одним із наступних способів на вибір Банку: через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Позичальника: системи "клієнт-банк", систему інтернет-банку "Приват24", SMS-повідомлення на останні відомі банку номери телефонів, надані Банку при Ідентифікації та актуалізації даних Позичальника, або іншими способами (далі - повідомлення Банку) із зазначенням дати вступу змін у силу.
- А.2.1. Розмір Ліміту, встановленого в п. А.2 Договору, може змінюватися (збільшуватися) Сторонами за таких умов:
у Позичальника в Банку відкрито поточний рахунок в іноземній валюті, на якому є іноземна валюта та відсутні арешти на поточних рахунках;
Позичальник подав заяву на продаж іноземної валюти (виключно в євро, доларах США або російських рублях) з датою валютування "наступний день" після 13.00 поточного дня, і в цей же день грошові кошти в іноземній валюті перераховані у відповідній сумі на відповідний транзитний рахунок в Банку;
є документи, що підтверджують перерахування валютної виручки Позичальника на поточний рахунок, відкритий у Банку;
поточна дата не перевищує 29-й день періоду безперервного користування кредитом у межах Ліміту;
відсутня прострочена заборгованість Позичальника перед Банком по інших зобов`язаннях на поточну дату.
При дотриманні перерахованих умов розмір Ліміту розраховується таким чином:
LIM ПОТ = LIM БАЗ (Ј (S i + S Oб.j ))
1+ p +r
360
LIM ПОТ - поточний ліміт, доступний Позичальнику для використання.
LIM БАЗ - базова частина поточного ліміту, яка встановлюється на підставі показників фінансово-господарської діяльності Позичальника.
Si - еквівалент у гривні суми валюти, яка прийнята до виконання для продажу за окремою заявою Позичальника на продаж іноземної валюти, поданим протягом поточного операційного дня після 13.00 з датою валютування наступний день . Еквівалент у гривні розраховується за сумою валюти й обмінним курсом, що зазначено в заяві на продаж іноземної валюти.
SOб.j- еквівалент у гривні частини суми валютних надходжень, яка є обов`язковою для продажу відповідно до вимог чинного законодавства. Еквівалент у гривні розраховується за сумою валюти за офіційним курсом НБУ.
р - коефіцієнт ставки відсотків (% річних),
r - коефіцієнт валютного ризику (%).
Така зміна (збільшення) Ліміту може здійснюватися протягом строку дії Договору кілька разів при необхідності та за наявності обставин, позначених в цьому пункті.
- А.2.2. Розмір Ліміту може бути зменшений або збільшений у межах суми Ліміту, зазначеної в п.А.2 Договору, необмежену кількість разів без підписання договорів про внесення змін до цього Договору відповідно до розрахунку ліміту, що зазначено в п.3.2.4.1.3. Договору, про що Банк направляє Позичальнику Повідомлення Банка у встановленому п.А.2 порядку. Ліміт може бути збільшений необмежену кількість разів, але в будь-якому випадку не більше суми Ліміту, зазначеної в п.А.2 Договору.
- А.4. Період безперервного користування кредитом - не більше 30 днів.
- А.5. Для розрахунку процентів за користування кредитом встановлюється диференційована процентна ставка. Процентна ставка до розрахунку залежить від терміну існування непогашеного залишку за кредитом та визначається наступною таблицею:
Термін користування кредитом Процентна ставка
протягом 1-3 днів - 19.0000000%
протягом 4-7 днів - 19.5000000%
протягом 8-15 днів - 20.0000000%
протягом 16-30 днів - 20.5000000%
Процентна ставка розраховується щоденно. Зменшення або збільшення заборгованості по кредиту у період безперервного користування кредитом, визначеного у п. А.4 цього Договору, не впливає на зміну початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку Позичальника зафіксоване нульове дебетове сальдо.
- 3.2.4.1.1. Банк за наявності вільних грошових ресурсів, згідно зі ст. 212 ЦКУ при настанні обставин, зазначених в п. 3.2.4.2.2.17. Договору, зобов`язується здійснити овердрафтове обслуговування Позичальника, яке полягає у проведенні платежів Позичальника понад залишок коштів на його поточному рахунку, відкритому в Банку, номер якого зазначено у Заявці, за рахунок кредитних коштів у межах Ліміту, встановленого відповідно з п. 3.2.4.1.3 Договору, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Овердрафт (даті - кредит) надається для поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів Позичальника. Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам НБУ, що регулюють кредитні правовідносини. Овердрафтове кредитування Позичальника здійснюється Банком у межах Ліміту і терміну, відповідно до п.п. 3.2.4.1.3, 3.2.4.1.4 Договору, з періодом безперервного користування кредитом згідно з п. А.4 Договору шляхом перенесення дебетового сальдо з поточного рахунку Позичальника на його позичковий рахунок. Виконання Банком розрахункових документів Позичальника здійснюється шляхом перерахування кредитних коштів з позикового рахунку на поточний рахунок Позичальника. Зазначений спосіб овердрафтового кредитування здійснюється Банком з моменту направлення Позичальнику відповідного повідомлення способом, визначеним на розсуд Банку, і зазначеним у п. А.2 Договору, до моменту його відміни Банком у порядку, визначеному цим пунктом.
- 3.2.4.1.3. Ліміт за умовами Договору - сума грошових коштів, у межах якої Банк зобов`язується оплачувати розрахункові документи Позичальника понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку. Ліміт розраховується за затвердженою внутрішньо-банківською методикою на підставі даних про рух грошових коштів на поточному рахунку з урахуванням кількості контрагентів, балансу підприємства та звіту про фінансові результати на останню звітну дату, показника ліквідності діяльності, співвідношення власних і позикових коштів, платоспроможності, кредитної історії, на підставі непогашеної/их відкритої/их вантажної/их митної/их декларації/й, очищеної/их від передоплати, з урахуванням якості роботи Позичальника з експорту та інших показників згідно з внутрішньо-банківськими нормативами і нормативними актами НБУ.
У період дії Договору Ліміт перераховується Банком не менше одного разу на місяць не пізніше 10 числа кожного місяця, а також у разі настання умов, викладених у п. 3.2.4.2.3.4 Договору. Ліміт змінюється без підписання договорів про внесення змін до Договору (якщо інше не буде погоджено Сторонами), про що Банк направляє Позичальнику повідомлення Банку із зазначенням розміру і дати зменшення або збільшення Ліміту.
На момент подачі Заявки на отримання кредиту Ліміт становить суму, зазначену в п. А.2 Договору
- 3.2.4.1.4. Платежі Позичальника в порядку, встановленому цим Договором, проводяться Банком протягом строку, зазначеному в п. А.З Договору, з урахуванням його продовження. Термін може бути змінений відповідно до п.п. А.7., 3.2.4.2.3.4 Договору.
- 3.2.4.1.5. Овердрафтове кредитування Позичальника здійснюється Банком у межах Ліміту та строку, встановлених відповідно до пп. 3.2.4.1.3, 3.2.4.1.4 Договору, з періодом безперервного користування кредитом відповідно до п. А.4 Договору.
Період безперервного користування кредитом - це період, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Позичальника.
Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, з якого безперервно існує дебетове сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості по кредиту не впливають на зміну дати початку періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, після закінчення якого на поточному рахунку Позичальника зафіксовано нульове дебетове сальдо.
- 3.2.4.2.2. Позичальник зобов`язується:
3.2.4.2.2.2. Оплатити відсотки за весь час фактичного використання кредиту згідно з пп.3.2.4.3.1, 3.2.4.3.2, 3.2.4.3.3 Договору.
3.2.4.2.2.3. Погашати кредит, отриманий у межах встановленого Ліміту, не пізніше строку закінчення періоду безперервного використання кредиту, встановленого п. 3.2.4.1.5 Договору.
3.2.4.2.2.4. Погашати різницю між заборгованістю по кредиту і знову встановленим угодою Сторін Лімітом відповідно до п. 3.2.4.2.3.2. Договору, якщо заборгованість по кредиту перевищує суму знову встановленого Ліміту у термін до закінчення безперервного періоду користування кредитом, зазначеного у п. 3.2.4.1.5. цього Договору, за станом на який виникла різниця. Погашення цієї різниці трактується як погашення кредиту.
3.2.4.2.2.5. Повернути кредит у строки, встановлені пп. 3.2.4.1.4, 3.2.4.2.3.4, 3.2.4.2.2.15 Договору.
- 3.2.4.2.2.17. Позичальник зобов`язується належно оформити договір поруки у забезпечення виконання зобов`язань за цим Договором. Під "належним оформленням договору поруки" Сторони розуміють підписання Поручителем договору поруки.
- 3.2.4.4.1. У разі порушення Позичальником будь-якого із зобов`язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених пп. 3.2.4.2.2.2, 3.2.4.3.1, 3.2.4.3.2, 3.2.4.3.3 Договору, термінів повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.4.1.2,3.2.4.2.2.3, 3.2.4.2.3.4 Договору, Позичальник сплачує Банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня (у % річних), від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Пеня сплачується в гривні. Сторони домовилися, що розмір пені, зазначеної в цьому пункті, може бути на розсуд Банку зменшений. У разі зменшення банком розміру пені, зазначеної в цьому пункті Договору, Банк на свій розсуд вибирає телекомунікаційний спосіб доставки інформації та повідомляє Позичальника узгодженими Сторонами способами телекомунікацій протягом 5 днів з дати прийняття рішення про зменшення розміру пені. Узгодженими Сторонами способами телекомунікацій є: відповідне повідомлення ПК "Приват24", SMS-повідомлення. При цьому додаткові узгодження Сторін не потрібні.
- 3.2.4.4.4 Неустойка за кожен випадок порушення зобов`язань, передбаченої пп. 3.2.4.4.1., 3.2.4.4.2, 3.2.4.4.3 договору нараховується протягом 15 років з дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконано позичальником.
Також між Акціонерним товариством комерційним банком "Приватбанк" (далі - кредитор) та ОСОБА_1 (далі - поручитель) укладено договір поруки №DNVKLVFWWUPG2/DP від 15.11.2019 (далі - договір поруки).
Відповідно до пункту 1.1 договору поруки предметом цього договору є надання поруки Поручителем перед Кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг" (далі - боржник) зобов`язань за Умовами та Правилами надання послуги Овердрафтовий кредит , розміщеними на офіційному сайті Банку в мережі Інтернет за адресою https://privatbank.ua/terms, Заявкою про надання кредиту від 15.11.2019 року, які разом становлять кредитний договір між Кредитором та Боржником (далі - кредитний договір), по сплаті:
а) процентів за користування кредитом, що залежить від терміну існування непогашеного залишку по кредиту, тобто в день, після закінчення якого зафіксовано нульове дебетове сальдо на поточному рахунку Боржника № НОМЕР_2 , відкритому в установі Кредитора згідно з п. А.5. Кредитного договору: протягом 1-3 днів в розмірі 19 (дев`ятнадцять) % річних; протягом 4-7 днів в розмірі 19,5 (дев`ятнадцять цілих п`ять десятих) % річних; протягом 8-15 днів в розмірі 20 (двадцять) % річних; протягом 16-30 днів в розмірі 20,5 (двадцять цілих п`ять десятих) % річних; період повного погашення процентів за користування кредитом не пізніше дати закінчення періоду безперервного користування кредитом, відповідно до умов п.А.4 Кредитного договору;
б) процентів за користування кредитом у випадку порушення Боржником будь-якого грошового зобов`язання у розмірі 41 (сорок один) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості по кредиту, що передбачене п. А.6 Кредитного договору;
в) винагород, штрафів, пені та інші платежів, відшкодовувати збитки відповідно до порядку та у строки, зазначені у Кредитному договорі;
г) кредиту в розмірі 250 000.00 (двісті п`ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.
Якщо під час виконання Кредитного договору зобов`язання Боржника, що забезпечені цим Договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності Поручителя, Поручитель при укладанні цього Договору дає свою згоду на збільшення зобов`язань за Кредитним договором в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з Поручителем не потрібні.
За змістом пункту 1.2 договору поруки поручитель відповідає перед Кредитором за виконання зобов`язань за Кредитним договором у тому ж розмірі, що й Боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно з цим пунктом Поручитель відповідає перед Кредитором усіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
У випадку припинення Боржника та/або заміни боржника в зобов`язанні/зобов`язаннях за Кредитним договором на будь-яку іншу особу та переходу зобов`язання/зобов`язань Боржника до будь-якої (будь-яких) іншої (інших) особи (осіб), внаслідок правонаступництва та/або переведення боргу на будь-яку інші особу (нового боржника), порука зберігає свою чинність в початковому обсязі до моменту повного виконання зобов`язань за Кредитним договором, Поручитель приймає на себе зобов`язання та згодний відповідати за виконання Кредитного договору за Боржника, а також за будь-якого іншого боржника (нового боржника) при настанні вказаних у цьому пункті обставин, у зв`язку з чим Поручитель надає поруку перед Кредитором за виконання новим боржником зобов`язань за Кредитним договором у розмірі і порядку, визначеному умовами Кредитного договору При цьому будь-які додаткові узгодження з Поручителем не потрібні.
Згідно з пунктом 4.1 договору поруки сторони домовилися, що порука за цим Договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього Договору. У випадку виконання Боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за Кредитним договором цей Договір припиняє свою дію.
На виконання умов кредитного договору та відповідно до виписки по рахунку № НОМЕР_3 за період з 22.11.2019 по 22.12.2019, на початок банківського дня 22.11.2019 на поточному рахунку відповідача-1 було 54 320,44 грн власних коштів. За цей період відповідач-1 здійснив платежів на суму 390 270,20 грн. Натомість надходження коштів за цей період мало місце в сумі 140 435,24 грн.
Отже, станом на кінець банківського дня 22.12.2019 на поточному рахунку відповідача-1 виникла заборгованість у сумі 195 514,52 грн (а.с. 30).
Період користування кредитом - 30 днів, починаючи з 22.11.2019. Тому, строк повернення овердрафтового кредиту - не пізніше 22.12.2019.
Позивач зазначає, що відповідач-1 належним чином умови кредитного договору від 15.11.2019 не виконав, у зв`язку з чим позивачем нарахована та заявлена до стягнення заборгованість за кредитом у сумі 195 514,52 грн, заборгованість за відсотками за користування кредитними коштами у сумі 13 864,07 грн за період з 23.11.2019 по 13.02.2020, пеня у сумі 7557,03 грн із кредитної заборгованості за період з 03.01.2020 по 13.02.2020.
Причиною виникнення спору є неналежне виконання відповідачем умов кредитного договору від 15.11.2019 в частині своєчасного повернення кредиту.
Предметом доказування у даній справі є обставини, пов`язані з укладенням та виконанням сторонами кредитного договору від 15.11.2019 та договору поруки.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 11 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до частин першої, другої статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом статей 626, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частиною першою статті 638 цього Кодексу встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).
Згідно з частиною першою статті 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Згідно з частиною першою статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Відповідно до частини другої статті 639 Цивільного кодексу України, якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Зі змісту заявки від 15.11.2019 вбачається, що відповідач-1 та АТ КБ "ПриватБанк" погодили істотні умови кредитного договору. Укладений між позивачем та відповідачем-1 кредитний договір містить усі істотні умови, які необхідні для договорів даного виду. Зокрема, суму кредиту, строк кредитування, процентну ставку за користування кредитом, строки сплати платежів, а також права та обов`язки сторін, порядок розрахунків, відповідальність за порушення зобов`язань.
Крім того наявні підстави також стверджувати про укладення позивачем з відповідачем-2 договору поруки з визначенням обсягу забезпечення щодо виконання основного зобов`язання та можливих супутніх вимог за кредитним договором
Заявка на отримання кредиту з погодженням істотних умов договору та договір поруки підписані відповідачами з використанням електронно-цифрового підпису.
За змістом статей 5, 6, 7 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа. Склад та порядок розміщення обов`язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа. Відносини, пов`язані з використанням удосконалених та кваліфікованих електронних підписів, регулюються Законом України Про електронні довірчі послуги . Використання інших видів електронних підписів в електронному документообігу здійснюється суб`єктами електронного документообігу на договірних засадах.
Позивач разом із позовом надав суду докази підписання відповідачами електронним цифровим підписом заявки на кредит та договору поруки, а також у процесі розгляду справи письмові пояснення щодо цього з посиланням на сервісний ресурс https://acsk.privatbank.ua/service для самостійної перевірки судом електронних підписів.
Судом здійснено перевірку наявності електронних цифрових підписів на веб-сайті Міністерства цифрової трансформації України через онлайн сервіс створення та перевірки кваліфікованого електронного підпису та встановлена їх повна відповідність.
Кредитні правовідносини регулюються нормами Цивільного кодексу України.
За кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (стаття 1054 Цивільного кодексу України).
Відповідно до частин першої, третьої статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором (стаття 525 Цивільного Кодексу України).
Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
На виконання умов кредитного договору від 15.11.2019 відповідач-1 на своєму поточному рахунку користувався овердрафтовим кредитом у межах встановленого позивачем ліміту.
На кінець встановленого договором строку - 22.12.2019 відповідач не повернув позивачу кредитні кошти у сумі 195 514,52 грн.
Під час підготовчого провадження засновник та директор відповідача-1 ОСОБА_1 , який також є поручителем, визнав зазначену суму боргу. Долучені позивачем Умови та правила надання банківських послуг, як такі що згідно із заявкою на отримання кредиту були ним самостійно роздруковані з офіційного сайту, не оспорював.
Ні у відзиві на позов, ні під час розгляду справи відповідачі не оспорювали інших обставин у справі, окрім нарахування відсотків поза межами користування овердрафтовим кредитом.
За частиною четвертою статті 165 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
За таких обставин позов у частині стягнення заборгованості за кредитом у сумі 195514,52 грн є законним та обґрунтованим.
Щодо заявлених до стягнення відсотків у розмірі 13 864,07 грн від суми позики (кредиту), у тому числі після спливу строку кредитування, суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 1054 Цивільного кодексу України до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 ( Позика ) глави 71 ( Позика. Кредит. Банківський вклад ), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Згідно з частиною другою статті 1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то у разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього кодексу.
За змістом частини першої статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
За умовами договору сторони погодили щоденну сплату відсотків протягом тридцятиденного строку безперервного користування кредитом на рівні від 19% до 41% річних.
Відтак, у межах строку кредитування (з 22.11.2019 по 22.12.2019) відповідач-1 був зобов`язаний сплачувати відсотки за користування кредитними коштами.
Отже, припис абзацу другого частини першої статті 1048 Цивільного кодексу України про щомісячну виплату процентів до дня повернення позики у разі відсутності іншої домовленості сторін може бути застосований лише у межах погодженого сторонами строку кредитування. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.
Такий підхід відповідає правовому висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 23.03.2018 у справі № 444/9519/12.
Враховуючи викладене, право кредитодавця нараховувати передбачені договором відсотки за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 Цивільного кодексу України.
За таких обставин нарахування відсотків за користуванням кредитними коштами можливе за період з 22.11.2019 по 22.12.2019 й відповідно до розрахунку позивача, не спростованого відповідачами, буде фактично становити 2 062,60 грн (а.с. 30).
Відповідно до частини першої статті 199 Господарського кодексу України виконання господарських зобов`язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. До відносин щодо забезпечення виконання зобов`язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
За частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
За змістом статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
При цьому пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Заявлена позивачем до стягнення пеня розрахована ним у сумі 7 557,03 грн від заборгованості за тілом кредиту за період з 03.01.2020 по 13.02.2020.
Відповідачі заперечень щодо розрахунку пені суду не надали.
За результатом перевірки розрахунку пені правові підстави для їх зменшення відсутні.
Статтею 553 Цивільного Кодексу України встановлено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку.
Частинами першою та другою статті 554 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
За умовами договору поруки поручитель відповідає у тому ж обсязі, що й боржник, а їх відповідальність є солідарною.
За частиною четвертою статті 559 Цивільного кодексу України порука припиняється після закінчення строку поруки, встановленого договором поруки. Якщо такий строк не встановлено, порука припиняється у разі виконання основного зобов`язання у повному обсязі або якщо кредитор протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов`язання не пред`явить позову до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов`язання не встановлений або встановлений моментом пред`явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред`явить позову до поручителя. Для зобов`язань, виконання яких здійснюється частинами, строк поруки обчислюється окремо за кожною частиною зобов`язання, починаючи з дня закінчення строку або настання терміну виконання відповідної частини такого зобов`язання.
За вказаних обставин відповідальність відповідачів є солідарною в межах заборгованості у загальній сумі 205 134,15 грн, з яких: заборгованість за кредитом у сумі 195 514,52 грн, заборгованість за відсотками за користуванням кредитними коштами за період з 22.11.2019 по 22.12.2019 у сумі 2 062,60 грн та пеня у сумі 7 557,03 грн за період з 03.01.2020 по 13.02.2020.
Доводи представника відповідачів щодо непідсудності спору у цій справі з відповідачем-2 є безпідставними.
Так, сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу (ч. 1 ст. 45 ГПК України).
За змістом положень частини другої статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Отже, до юрисдикції господарських судів належать спори щодо розгляду спорів стосовно правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, якщо сторонами цього основного зобов`язання є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці. У цьому випадку суб`єктний склад сторін правочинів, укладених для забезпечення виконання основного зобов`язання, не має значення для визначення юрисдикції господарського суду щодо розгляду відповідної справи.
Зазначений правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року у справі № 910/1733/18 (провадження № 12-170гс18).
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір розподіляється між сторонами пропорційно розміру задоволених позовних вимог. За таких обставин та з урахуванням солідарної відповідальності відповідачів на останніх покладається у рівних частинах судовий збір у загальній сумі 3077,01 грн (205134,15х3254,03/216935,62 = 3077,01).
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг", відповідача-2: ОСОБА_1 про солідарне стягнення 216935,62 грн задовольнити частково.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг" (ідентифікаційний код 40116238; місцезнаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Юрія Савченка, буд. 9), ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (ідентифікаційний код 14360570; місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д) заборгованість за кредитом у сумі 195 514,52 грн, заборгованість за відсотками 2062,60 грн, пеню у сумі 7557,03 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АГВ Трейдинг" (ідентифікаційний код 40116238; місцезнаходження: 49006, м. Дніпро, вул. Юрія Савченка, буд. 9) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (ідентифікаційний код 14360570; місцезнаходження: 01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д) судовий збір у сумі 1538,51 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_4 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" (ідентифікаційний код 14360570; місцезнаходження: 01001, м.Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д) судовий збір у сумі 1538,50 грн.
У решті позову відмовити.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України, з урахуванням підпункту 17.5 підпункту 17 пункту 1 розділу XI "Перехідні положення" цього Кодексу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 19.10.2020.
Суддя І.І. Колісник
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2020 |
Оприлюднено | 20.10.2020 |
Номер документу | 92284915 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Коваль Любов Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні