Рішення
від 20.10.2020 по справі 924/953/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" жовтня 2020 р. Справа № 924/953/20

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Музики М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу

за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький

до державного навчального закладу "Вище професійне училище №11 м. Хмельницького", м. Хмельницький

про стягнення 51 947,49 грн. заборгованості за послуги з розподілу природного газу згідно договору розподілу природного газу від 01.01.2016 року, 584,53 грн. інфляційних втрат, 516,89 грн. 3% річних та 2677,21 грн. пені,

представники сторін: не викликались

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить стягнути з відповідача 51947,49 грн. заборгованості за послуги з розподілу природного газу згідно договору розподілу природного газу від 01.01.2016 року, 584,53 грн. інфляційних втрат, 516,89 грн. 3% річних та 2677,21 грн. пені. Вимоги мотивує неналежним виконанням ДНЗ "ВПУ №11 м. Хмельницького" своїх зобов`язань з своєчасної та повної оплати за надані послуги з розподілу природного газу за договором від 01.01.2016 року.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 21.08.2020 року відкрито провадження у справі за позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький до державного навчального закладу "Вище професійне училище №11 м. Хмельницького", м. Хмельницький про стягнення 51947,49 грн. заборгованості за послуги з розподілу природного газу згідно договору розподілу природного газу від 01.01.2016 року, 584,53 грн. інфляційних втрат, 516,89 грн. 3% річних та 2677,21 грн. пені, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та надано відповідачу строк для подання відзиву на позов до 08.09.2020 року.

Як вбачається із судової повістки від 25.08.2020 року, відповідач отримав ухвалу суду про відкриття провадження у даній справі 26.08.2020 року, проте, відзиву на позов не надав, причин суду не повідомив; клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін до суду не надходило.

16.10.2020 року від відповідача надійшло клопотання з проханням відстрочити стягнення заборгованості до 01.01.2021 року у зв`язку з відсутністю графи у кошторисі на стягнення такої заборгованості.

Згідно ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Стаття 43 Господарського процесуального кодексу України зобов`язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами.

В силу ч. 1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ч.1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що сторонам, згідно вимог Господарського процесуального кодексу України, надавалась в повному обсязі можливість щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів, чим забезпечено принцип змагальності.

Відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням п. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66, 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08 листопада 2005 р. у справі Смірнова проти України). Розумним, зокрема, вважається строк, що є об`єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З урахуванням практики Європейського суду з прав людини критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника (справи Федіна проти України від 02 вересня 2010 р., Смірнова проти України від 08 листопада 2005 р., Матіка проти Румунії від 02 листопада 2006 р., Літоселітіс проти Греції від 05 лютого 2004 р. та інші).

З огляду на обставини справи, належне повідомлення сторін про наявність судового спору та надання можливості забезпечити в повному обсязі право на захист, обов`язок дотримання принципу розумних строків вирішення спору, суд, керуючись з ч. 9 ст. 165 ГПК України, ч. 2 ст. 178 ГПК України, вирішує спір за наявними матеріалами справи.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Відповідно до заяви-приєднання №094202F8ACAB016 від 01.01.2016 року до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), ДНЗ "ВПУ №11 м. Хмельницького" (споживач) приєднався до умов Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2498 (далі - договір).

Пунктом 1.1 договору передбачено, що цей типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача та переміщення природного газу з метою фізичної доставки оператором ГРМ обсягів природного газу до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГРС (пункт 1.2 договору).

Цей договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання споживача до умов цього договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього договору, яку в установленому порядку оператор ГРМ направляє споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього договору, та/або сплата рахунка оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 1.3 договору).

Відповідно до пункту 2.1. договору оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

За умовами пункту 2.3 договору при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем.

За цим договором оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмір, строки та порядку, визначені цим договором (пункт 2.1 договору).

У розділі VI договору сторони погодили порядок розрахунків. Зокрема, оплата вартості послуги оператора ГРМ з розподілу природного газу здійснюється споживачем за тарифом, встановленим регулятором для оператора ГРМ, що сплачується як плата за річну замовлену потужність, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (пункт 6.1 договору).

Відповідно до пункту 6.2 договору тариф, встановлений згідно з пунктом 6.1 цього розділу, є обов`язковим для сторін з дати набрання чинності постановою Регулятора щодо його встановлення.

Величина річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається відповідно до Кодексу ГРМ. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності (п. 6.3. договору).

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (пункт 6.4 договору).

Згідно п. 6.6. договору оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який не є побутовим, на умовах попередньої оплати до початку розрахункового періоду на підставі рахунка Оператора ГРМ. Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Оплата вартості послуги з розподілу природного газу за цим Договором здійснюється Споживачем, який є побутовим, до 20 числа (включно) місяця, в якому надаються послуги з розподілу природного газу, на підставі рахунка Оператора ГРМ. Оплата здійснюється виключно грошовими коштами на поточний рахунок Оператора ГРМ. Дата оплати визначається датою, на яку були зараховані кошти на рахунок Оператора ГРМ.

У п. 6.8. договору передбачено, що надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

Оператор ГРМ має право отримувати від споживача оплату за цим договором (підпункт 1 пункту 7.2 договору).

За умовами підпункту 1 пункту 7.4 договору споживач зобов`язується здійснювати розрахунки в розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність згідно з цим договором та чинним законодавством України (пункт 8.1 договору).

Сторони у пункті 8.2 договору погодили, що у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Цей договір укладається на невизначений строк (пункт 12.1 договору).

У додатку №4 до Типового договору розподілу природного газу сторонами погоджено розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача.

Відповідно до актів наданих послуг №ХМЯ80002582 від 31.01.2020 року позивачем надано послуги з розподілу природного газу на суму 7360,64 грн.; №ХМЯ80005116 від 29.02.2020 року на суму 7360,63 грн.; №ХМЯ80007870 від 31.03.2020 року на суму 7360,64 грн.; №ХМЯ80010428 від 30.04.2020 року на суму 7360,64 грн.; №ХМЯ80012973 від 31.05.2020 року на суму 7360,63 грн.; №ХМЯ80015515 від 30.06.2020 року на суму 7360,64 грн. та №ХМЯ80017896 від 31.07.2020 року на суму 7783,67 грн. На загальну суму 51947,49 грн.

Позивачем надіслано 10.06.2020 року відповідачу акти наданих послуг за період з січня 2020 року по травень 2020 року по договору розподілу природного газу, та 13.08.2020 року - за період з червня 2020 року по липень 2020 року із проханням повернути по одному примірнику актів.

Проте, у зв`язку з нездійсненням відповідачем оплати за надані позивачем послуги, останній звернувся з даним позовом до суду.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до частини 2 пункту 1 статті 175 Господарського кодексу України майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

З положень статті 509 ЦК України та статті 173 ГК України вбачається, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України та статті 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Нормами статті 627 Цивільного кодексу України встановлено свободу договору, тобто відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1379/27824, затверджено Кодекс газорозподільних систем (надалі - Кодекс), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (пункт 2 глави 1 розділу І).

Дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи і газодобувними підприємствами та виробниками біогазу або інших видів газу з альтернативних джерел, які підключені (приєднуються) до газорозподільної системи; між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу (пункт 3 глави 1 розділу І Кодексу).

Згідно пункту 1 глави 3 розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Відповідно до пункту 4 глави 3 Розділу VI Кодексу договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункти 3, 4 глави 3 Розділу VI Кодексу).

Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу (пункт 7 глави 3 розділу VI Кодексу).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2498 від 30 вересня 2015 року. (зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за №1384/27829) затверджено Типовий договір розподілу природного газу (далі - Типовий договір).

Як вбачається з матеріалів справи, 01.01.2016 року між позивачем та відповідачем укладено договір розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), шляхом підписання відповідачем заяви-приєднання №094202F8ACAB016 до умов Типового договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Відповідно до пункту 2.1 договору оператор ГРМ (позивач) зобов`язується надати споживачу (відповідачу) послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Згідно зі статтею 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

За положеннями п. 6.8. договору, надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.

В свою чергу, відповідно до п. 9 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ надання Оператором ГРМ послуги споживачу, що не є побутовим, за договором розподілу природного газу підтверджується підписаним між ними актом наданих послуг. Оператор ГРМ до п`ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає споживачу два примірники оригіналу акта наданих послуг за звітний період, підписані уповноваженим представником Оператором ГРМ. Споживач протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг зобов`язаний повернути Оператору ГРМ один примірник оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником споживача, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України та статей 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань або їх зміна не допускається.

Згідно статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

За змістом статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

АТ "Хмельницькгаз" надіслано відповідачу акти наданих послуг та рахунки на оплату за період з січня 2020 року по липень 2020 року, проте, відповідачем оплату за послуги з розподілу природного газу не проведено та зауважень на акти надання послуг не надано. Відтак, оскільки строк оплати наданих послуг настав відповідно до п. 6.6. розділу VI договору, проте, доказів перерахування вказаної суми матеріали справи не містять та учасниками судового розгляду не надано, 51947,49 грн. заборгованості за послуги з розподілу природного газу підлягають стягненню з ДНЗ "ВПУ №11 м. Хмельницького" в судовому порядку. Тому відповідна позовна вимога підлягає задоволенню в повному обсязі.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Аналіз зазначеної статті вказує на те, що наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3% річних не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінених грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника та незалежно від сплати ним неустойки (пені) за порушення виконання зобов`язання.

Згідно з приписами частини 1 статті 230 ГК України, пункту 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до частин 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною другою статті 551 Цивільного кодексу України визначено, що якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Сторони у пункті 8.2 договору погодили, що у разі порушення споживачем строків оплати за цим договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Судом здійснено перерахунок 3% річних, втрат від інфляції та пені згідно наданого позивачем розрахунку, та встановлено, що з урахуванням положень п. 6.6. договору, згідно яких остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, початком періоду прострочення буде відповідне число місяця, наступного за звітним.

Так, прострочення за зобов`язаннями січня 2020 року - з 11.02.2020 року; лютого 2020 року - з 11.03.2020 року; березня 2020 року - з 11.04.2020 року; квітня 2020 року - з 11.05.2020 року; травня 2020 року - з 11.06.2020 року; червня 2020 року - з 11.07.2020 року та липня 2020 року - з 11.08.2020 року.

Відтак, вірним буде наступний розрахунок 3% річних: за січень 2020 року - з 11.02.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,64 грн. = 110,41 грн.; за лютий 2020 року - з 11.03.2020 року по 11.08.2020 року = 92,91 грн.; за березень 2020 року - з 11.04.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,64 грн. = 74,21 грн.; за квітень 2020 року - з 11.05.2020 року по 11.08.2020 року = 56,11 грн.; за травень 2020 року - з 11.06.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,63 грн. = 37,41 грн.; за червень 2020 року - з 11.07.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,64 грн. = 19,31 грн.; за липень 2020 року - 11.08.2020 року на суму 7783,67 грн. = 0,64 грн. На загальну суму 391,00 грн. В стягненні 125,89 грн. 3% річних слід відмовити.

Перерахунок втрат від інфляції у межах визначених позивачем періодів проведено наступним чином: за зобов`язаннями січня 2020 року - з лютого 2020 року по червень 2020 року = 133,13 грн.; лютого 2020 року - з березня 2020 року по червень 2020 року = 155,68 грн.; березня 2020 року - з квітня 2020 року по червень 2020 року - 96,03 грн.; квітня 2020 року - з травня 2020 року по червень 2020 року = 36,85 грн.; травня 2020 року - за червень 2020 року = 14,72 грн. На загальну суму 436,41 грн. Таким чином, в стягненні 148,12 грн. втрат від інфляції суд відмовляє.

Аналогічно судом здійснено наступний розрахунок пені: за січень 2020 року - з 11.02.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,64 грн. = 610,97 грн.; за лютий 2020 року - з 11.03.2020 року по 11.08.2020 року = 482,66 грн.; за березень 2020 року - з 11.04.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,64 грн. = 357,17 грн.; за квітень 2020 року - з 11.05.2020 року по 11.08.2020 року = 250,18 грн.; за травень 2020 року - з 11.06.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,63 грн. = 150,43 грн.; за червень 2020 року - з 11.07.2020 року по 11.08.2020 року на суму 7360,64 грн. = 77,23 грн.; за липень 2020 року - 11.08.2020 року на суму 7783,67 грн. = 2,55 грн. На загальну суму 1931,19 грн. В стягненні 746,12 грн. пені суд відмовляє.

З вищевикладеного, позов акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький до державного навчального закладу "Вище професійне училище №11 м. Хмельницького", м. Хмельницький про стягнення 51947,49 грн. заборгованості за послуги з розподілу природного газу згідно договору розподілу природного газу від 01.01.2016 року, 584,53 грн. інфляційних втрат, 516,89 грн. 3% річних та 2677,21 грн. пені, підлягає частковому задоволенню та з відповідача на користь позивача слід стягнути 51947,49 грн. основного боргу, 391,00 грн. 3% річних, 436,41 грн. втрат від інфляції та 1931,19 грн. пені. В стягненні 125,89 грн. 3% річних, 148,12 грн. втрат від інфляції та 746,12 грн. пені слід відмовити.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Відповідач також просить відстрочити стягнення заборгованості до 01.01.2021 року у зв`язку з відсутністю графи у кошторисі на стягнення такої заборгованості.

Відповідно до частини третьої та четвертої статті 331 Господарського процесуального кодексу України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.

Відстрочення виконання рішення має базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників. Підставою, зокрема, для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом.

Обставини, які зумовлюють надання відстрочення виконання рішення суду повинні бути об`єктивними, непереборними, іншими словами - виключними обставинами, що ускладнюють виконання судового рішення.

Питання щодо надання відстрочення виконання рішення суду повинно вирішуватися господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.

Норми статті 129 Конституції України визначають, що основними засадами судочинства є обов`язковість судового рішення.

Господарським процесуальним кодексом України не визначено переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнення його виконання, у зв`язку з чим суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини і за наявності обставин, які ускладнюють виконання рішення чи унеможливлюють його, господарський суд має право, зокрема, відстрочити виконання рішення, ухвали, постанови. Відстрочення або розстрочення виконання рішення, ухвали, постанови, зміна способу та порядку їх виконання допускаються у виняткових випадках і залежно від обставин справи.

Проте, доводи, викладені відповідачем у клопотанні, не підтверджені жодними доказами, аналогічно як і не обґрунтовано реальну можливість виконати рішення суду за умови надання відстрочення виконання до 01.01.21 року.

Враховуючи наведене, суд відмовляє у задоволенні заяви відповідача про відстрочення виконання рішення суду у справі №924/953/20.

Водночас, за наявності відповідних доказів ДНЗ "ВПУ №11 м. Хмельницького" не позбавлене можливості повторного звернення до суду із відповідною заявою.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247, 331 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

позов акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький до державного навчального закладу "Вище професійне училище №11 м. Хмельницького", м. Хмельницький про стягнення 51947,49 грн. заборгованості за послуги з розподілу природного газу згідно договору розподілу природного газу від 01.01.2016 року, 584,53 грн. інфляційних втрат, 516,89 грн. 3% річних та 2677,21 грн. пені, задовольнити частково.

Стягнути з державного навчального закладу "Вище професійне училище №11 м. Хмельницького" (29016, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 15/2, код 02548372) на користь акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41, код 05395598) 51947,49 грн. (п`ятдесят одна тисяча дев`ятсот сорок сім грн. 49 коп.) основного боргу, 391,00 грн. (триста дев`яносто одна грн. 00 коп.) 3% річних, 436,41 грн. (чотириста тридцять шість грн. 41 коп.) втрат від інфляції, 1931,19 грн. (одна тисяча дев`ятсот тридцять одна грн. 19 коп.) пені, 2063,52 грн. (дві тисячі шістдесят три грн. 52 коп.) витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ.

В стягненні 125,89 грн. 3% річних, 148,12 грн. втрат від інфляції та 746,12 грн. пені відмовити.

Відмовити в задоволенні клопотання відповідача про відстрочення виконання рішення суду.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя М.В. Музика

Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua/.

Віддрук. у 3 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41) - рек. з пов. про вручення; 3 - відповідачу (29016, м. Хмельницький, вул. Тернопільська, 15/2) - рек. з пов. про вручення

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення20.10.2020
Оприлюднено21.10.2020
Номер документу92286658
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/953/20

Рішення від 20.10.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 21.08.2020

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні