Рішення
від 09.10.2020 по справі 708/643/20
ЧИГИРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 708/643/20

Номер провадження № 2/708/142/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2020 року м. Чигирин

Чигиринський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді - Попельнюха А.О.

при секретарі - Циріль С.В.,

з участю

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Чигирині цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Мельниківської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з вказаним позовом, зазначивши, що її баба ОСОБА_3 була власником земельної частки (паю) в межах Мельниківської сільської ради, що посвідчена сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧР №0135549. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла. За життя померла склала заповіт, відповідно до якого все своє майно ОСОБА_3 заповіла своєму синові, батькові позивача - ОСОБА_4 . Згідно довідки сільської ради на день смерті ОСОБА_3 з нею постійно проживав її син (батько позивача) ОСОБА_4 , відповідно останній фактично прийняв спадщину на вказану земельну ділянку частку (пай), але у зв`язку із своєю смертю оформити на неї право власності не встиг.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер. Після його смерті позивач, як його рідна дочка, прийняла спадщину, оскільки на час смерті постійно проживала разом з ним. Однак, коли вона звернулася до Чигиринської державної нотаріальної контори з приводу оформлення спадщини після смерті батька, то їй було відмовлено у видачі свідоцтва на вищевказану земельну ділянку у зв`язку з відсутністю оригінала правовстановлюючого документа на землю. Тому просить суд встановити факт її постійного проживання з померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 та визнати за нею право власності на земельну частку (пай).

В судовому засіданні позивач, підтримала свої позовні вимоги та просила суд їх задовольнити, пояснивши суду, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її баба ОСОБА_3 , яка згідно до заповіту заповіла все своє майно своєму синові ОСОБА_4 , тобто її батькові. Батько фактично прийняв спадщину, але нотаріально не оформив, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 він помер.

В судовому засіданні представник позивачки ОСОБА_2 підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити, пояснивши суду, що наявні та подані суду письмові докази підтверджують факт прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 її сином ОСОБА_4 , а після його смерті відповідно позивачем по справі ОСОБА_1 . Оформити право власності на спадкове майно позивач не має об`єктивної можливості через відсутність оригіналу сертифікату на земельну частку (пай) та відсутності офіційного підтвердження реєстрації місця проживання позивача разом із батьком. У зв`язку з цим просить встановити факт постійного проживання позивача зі спадкодавцем та визнати за нею право власності на земельну частку (пай), яка належала померлому ОСОБА_4 .

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, надіславши до суду листа про розгляд справи без участі представника сільської ради та про визнання позову повністю.

Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , кожен окремо пояснили суду, що позивач проживала разом з батьком та доглядала його до дня смерті, вели спільне господарство.

Заслухавши позивача, представника позивача, свідків, дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

На підставі ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

З матеріалів справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Мельниківською сільською радою Чигиринського району Черкаської області 27.05.2004 року, актовий запис № 17 (а.с. 6).

Після її смерті на території Мельниківської сільської ради Чигиринського району відкрилася спадщина. До складу спадщини після смерті ОСОБА_3 увійшло право на земельну частку (пай), яке вона набула у 1996 році. Зокрема з наданої суду архівної довідки від 16.10.2019 №95/04-02, виданою архівним сектором Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області, встановлено, що згідно з Книгою реєстрації видачі сертифікатів на земельну частку (пай), що видавалися Мельниківською сільською радою Чигиринського району Черкаської області на ім`я ОСОБА_3 дійсно був виготовлений сертифікат серії ЧР № 0135549 на земельну частку (пай) розміром 1,60 га в умовних кадастрових гектарах, про що в Книзі реєстрації зроблено запис за номером 475. В графі навпроти прізвища ОСОБА_3 стоїть підпис про отримання на руки вказаного сертифіката, відмітка Погашено відсутня (а.с. 11).

Відповідно до заповіту від 04 липня 1999 року, посвідченого секретарем Мельниківської сільської ради, усе своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалось і взагалі, все те, що на день смерті буде їй належати, ОСОБА_3 заповіла своєму синові ОСОБА_8 (а.с. 9). На заповіті наявна відмітка секретаря Мельниківської сільської ради, з якої судом встановлено, що вказаний заповіт до дня смерті заповідача не скасовано та не змінено.

З наданого суду свідоцтва про народження від 11ю01ю1986 встановлено, що ОСОБА_4 є батьком позивача по справі ОСОБА_1 (а.с. 10).

В судовому засіданні встановлено і підтверджується довідкою № 564/02-28 від 25.06.2019 року, виданою виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Чигиринського району, що ОСОБА_3 1933 року народження на день своєї смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) була зареєстрована за місцем проживання в с.Мельники Чигиринського району Черкаської області. Разом з нею був зареєстрований її син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Інших членів сім`ї, утриманців та малолітніх дітей на день смерті ОСОБА_3 не зареєстровано (а.с. 13).

За таких обставин, враховуючи вимоги ч. 3 ст. 1268 ЦК України, ОСОБА_4 є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 , який прийняв спадщину, оскільки він як спадкоємець проживав разом зі спадкодавцем, у визначений законом строк від прийняття спадщини він не відмовлявся.

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_4 не отримував свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , оскільки помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть від 02.08.2005, виданим Мельниківською сільською радою 02.08.2005, актовий запис № 21 (а.с. 7).

Нормою, закріпленою в ч. 3 ст. 1296 ЦК України регламентовано, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Також в п.27 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування вказано, що отримання спадкоємцем, який прийняв спадщину, свідоцтва про право на спадщину відповідно до статті 1296 ЦК України є правом, а не обов`язком.

Відповідно після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина, до складу якої увійшло в тому числі право на земельну частку (пай), яке померлий набув після смерті ОСОБА_3 .

Згідно довідки № 728/02-28 від 27.08.2019 року, виданою виконавчим комітетом Мельниківської сільської ради Чигиринського району, встановлено, що ОСОБА_4 , 1960 року народження на день своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно був зареєстрований та проживав за адресою: с. Мельники Чигиринського району Черкаської області, та згідно відомостей по господарської книги за 2001-2005 роки на день його смерті був записаний без реєстрації по паспорту син ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_6 , також проживала без реєстрації дочка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Крім досліджених доказів в судовому засіданні були допитані свідки, які підтвердили, що позивач постійно проживала з померлим батьком ОСОБА_4 до дня його смерті.

Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив відмову від неї.

Судом встановлено та підтверджено копією спадкової справи №53/2020 від 24.03.2020 року, наданої Чигиринською державною нотаріальною конторою, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , звертався ОСОБА_2 , що діяв в інтересах ОСОБА_1 . Інші, спадкоємці із заявами про прийняття спадщини, із заявами про відмову від прийняття спадщини, із заявами про видачу свідоцтва про право на спадщину не зверталися, спадкові справи не відкривалися.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, винесеної державним нотаріусом Чигиринської державної нотаріальної контори Курило Я.В. № 277/02-31 від 24.03.2020 року, ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, а саме на земельну частку (пай) у розмірі 1,60 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки у натурі (на місцевості), яка знаходиться на території Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області, та належала ОСОБА_3 , матері спадкодавця, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкоємцем якої був її син ОСОБА_4 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх прав.

За таких обставин, оцінюючи зібрані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт постійного проживання позивача із спадкодавцем знайшов своє об`єктивне підтвердження в ході розгляду справи, тому позов ОСОБА_1 підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1222, 1225, 1261, 1268, 1269, 1296 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст. ст. 12, 81, 89, 200, 263, 265, 315, 319 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Мельниківської сільської ради про визнання права власності на земельну ділянку- задовольнити.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 з померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну частку (пай), розміром 1,60 га в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) розташованої в адмінмежах Мельниківської сільської ради Чигиринського району Черкаської області, що посвідчена сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія ЧР № 0135549, який зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 475, в порядку спадкування за законом, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне рішення складено 19.10.2020.

Суддя А.О. Попельнюх

Повне найменування (ім`я) сторін:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Мельниківська сільська рада (код ЄДРПОУ: 33369833, місцезнаходження: Черкаська обл., Чигиринський р-н, с. Мельники, вул. Холодноярська).

СудЧигиринський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.10.2020
Оприлюднено21.10.2020
Номер документу92293491
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —708/643/20

Рішення від 09.10.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Рішення від 09.10.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 09.09.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 11.08.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

Ухвала від 03.08.2020

Цивільне

Чигиринський районний суд Черкаської області

Попельнюх А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні