ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
16 жовтня 2020 року м. Київ № 640/17821/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Пащенко К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до:Кабінету Міністрів України, Чернівецької обласної державної адміністрації треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Міністерство розвитку громад та територій України, Сокирянська міська рада Чернівецької області провизнання протиправним та скасування розпорядження, ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (адреса: 60211, Чернівецька обл., Сокирянський район, село Шебутинці, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) (далі - позивач або ОСОБА_1 ) подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Кабінету Міністрів України (адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) (надалі - відповідач 1 або КМУ) та Чернівецької обласної державної адміністрації (адреса: 58010, м. Чернівці, вул. Грушевського, 1 ідентифікаційний код - 00022680) (надалі - відповідач 2 або Чернівецька ОДА), у якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Чернівецької обласної державної адміністрації щодо включення територіальної громади с. Шебутинці до складу Сокирянської територіальної громади при розробці перспективного плану формування територій громад Чернівецької області;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 травня 2020 року № 595-р про затвердження перспективного плану формування територій громад Чернівецької області у частині формування Сокирянської спроможної територіальної громади;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 729-р про визнання адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернівецької області у частині затвердження територій Сокирянської територіальної громади.
В якості підстав позову позивач зазначає, що, оскільки, розпорядження Кабінету Міністрів України № 729-р від 12 червня 2020 року про визнання адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Чернівецької області розроблено на основі перспективного плану формування територій громад Чернівецької області, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 травня 2020 року № 595-р, яке є протиправним та підлягає скасуванню, то і розпорядження № 729-р у частині затвердження території Сокирянської територіальної громади слід визнати протиправним та скасувати.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.08.2020 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у адміністративній справі № 640/17821/20, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження в підготовчому судовому засіданні 08.10.2020 о 10:45.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.10.2020 призначено справу № 640/17821/20 до розгляду у підготовчому судовому засіданні 08.10.2020 о 10:45 год. у режимі відеоконференції.
08.10.2020 представником позивача - адвокатом Міцнеєм В.Ф. подано клопотання про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
При вирішенні даної заяви, суд виходить з наступного.
У відповідності до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), учасники справи мають право брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за умови наявності у суді відповідної технічної можливості, про яку суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі, крім випадків, коли явка цього учасника справи в судове засідання визнана судом обов`язковою.
Суд зазначає, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (зі змінами) введено обмеження перевезення пасажирів автомобільним транспортом міжміського сполучення, та заборонено перевезення залізничним транспортом, також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2020 № 228 Питання перевезень авіаційним транспортом обмежено прийняття та відправлення повітряних суден щодо перевезення пасажирів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 641 Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 № 211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 .
Запроваджені заходи значно ускладнюють та роблять неможливим для сторін реалізувати своє право на участь у розгляді їх справи в суді через обмеження пересування як в межах території країни так і в межах населених пунктів.
Водночас, зазначеними постановами рекомендовано забезпечити за технічної можливості роботи в режимі реального часу через Інтернет.
Відповідно до ст. 64 Конституції України в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень. Не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтями 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 цієї Конституції.
Отже, право на судовий захист встановлене ст. 55 Конституції України не може обмежуватись навіть за умови оголошення карантину.
В тому числі, не може бути обмежено право встановлене ч. 5 ст. 5 КАС України, а саме: на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.
З огляду на те, що розгляд справ в загальному провадженні передбачає участь сторони у розгляді справи шляхом особистої участі в судовому засіданні, проведення судового засідання в режимі відеоконференції, а також шляхом подання письмових доказів та пояснень під час розгляду справи в порядку письмового провадження, то, за умов карантину та введених обмежень пересування територією країни, доцільним для забезпечення права на участь в розгляді справи, є розгляд справи в режимі відеоконференції або в порядку письмового провадження.
В той же час, позбавлення сторони права на участь у розгляді своєї справи через карантинні заходи суперечило б вимогам Конституції України, КАС України та ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та було б не пропорційним між використаними засобами та поставленою метою.
Частиною 1 ст. 6 Конвенції закріплено такі елементи права на судовий захист: 1) право на розгляд справи; 2) справедливість судового розгляду; 3) публічність розгляду справи та проголошення рішення; 4) розумний строк розгляду справи; 5) розгляд справи судом, встановленим законом; 6) незалежність і безсторонність суду.
У ст. 6 Конвенції передбачається право кожної людини на те, що розгляд її справи буде відбуватися публічно. Публічний характер розгляду справи спрямований на захист особи від таємного, не підконтрольного суспільству відправлення правосуддя. З іншого боку, публічність є важливим інструментом, який сприяє зміцненню довіри до діяльності судової системи. Вимога публічності поширюється як на процес розгляду справи, так і на проголошення судового рішення.
У своїй практиці Європейський суд неодноразово наголошував, що право на доступ до суду, закріплене у 6 § 1 Конвенції, не є абсолютним: воно може бути піддане допустимим обмеженням, оскільки вимагає за своєю природою державного регулювання. Держави-учасниці користуються у цьому питанні певною свободою розсуду. Однак Суд повинен прийняти в останній інстанції рішення щодо дотримання вимог Конвенції; він повинен переконатись у тому, що право доступу до суду не обмежується таким чином чи такою мірою, що сама суть права буде зведена нанівець. Крім того, подібне обмеження не буде відповідати ст. 6 § 1, якщо воно не переслідує легітимної мети та не існує розумної пропорційності між використаними засобами та поставленою метою (§44 Prince Hans-Adam II of Liechtenstein v. Germany).
Статтею 195 КАС України встановлено можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за заявою учасників справи.
Частиною 3 вказаної статті зазначено про можливість проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Враховуючи, що право на участь в розгляді своєї справи гарантоване Конвенцією, Конституцією України та КАС України, з урахуванням обмежувальних заходів пов`язаних з введенням карантину на території України, а також того, що Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему на даний час не прийнято, суд вважає можливим використовувати наявні технічні засоби для проведення судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 195 КАС України, під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів. Підтвердження особи учасника справи здійснюється із застосуванням електронного підпису, а якщо особа не має такого підпису, то у порядку, визначеному Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" або Державною судовою адміністрацією України.
Враховуючи необхідність забезпечення права на доступ до правосуддя, рівність учасників процесу перед законом і судом, з метою забезпечення своєчасного розгляду адміністративної справи, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання представника позивача та провести судове засідання в режимі відеоконференції, з урахуванням технічних можливостей суду.
Керуючись ст. ст. 195, 248, 250 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання представника позивача - адвоката Міцнея В.Ф. про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду задовольнити.
2. Призначити судове засідання у справі № 640/17821/20 до розгляду у режимі відеоконференції та за допомогою системи відеозв`язку EASYCON.
3. Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва 12.11.2020 о 14:00 год., за адресою: м. Київ, вул. Петра Болбочана, 8, корп. 1, блок А, 1-ий поверх, зала судового засідання № 9.
4. Доручити Чернівецькому окружному адміністративному суду (адреса: 58001, м. зЧернівці, вул. Садова, 1-і) забезпечити проведення судового засідання у справі № 640/17821/20 12.11.2020 о 14:00 год.
5. Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені в ст. 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя К.С. Пащенко
Суд | Окружний адміністративний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2020 |
Оприлюднено | 21.10.2020 |
Номер документу | 92296149 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Києва
Пащенко К.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні