Справа № 585/1556/20
Номер провадження 2/585/627/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі головуючого судді В.О. Шульги, з участю секретаря Ю.В. Кириленко, розглянувши без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу у судовому засіданні в м. Ромни цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області, про визнання права власності на майно у порядку спадкування за заповітом, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Новогребельської сільської ради Роменського району і просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом на земельну ділянку 4,628 га призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розташованої на території Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області, яка належала померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-СМ №015468, виданий 11.12.2001. Заявлені вимоги обґрунтувала тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Миргород померла її двоюрідна баба ОСОБА_2 . За життя 03.10.2012 року вона склала заповіт, відповідно до якого заповіла їй земельну ділянку площею 4,628 га, яка розташована на території Новогребельської сільської ради Роменського району. У зв`язку зі смертю ОСОБА_2 , відкрилась спадщина на майно померлої. Спадкова справа заведена приватним нотаріусом Миргородського міського нотаріального округу Полтавської області Ряжко О.В. на підставі її заяви. Інших заяв про прийняття спадщини не було подано, окрім того їй не відомо про осіб, які б могли претендувати на спадщину після смерті ОСОБА_2 , оскільки померла була самотня, не мала дітей і вона являється її єдиною рідною особою. Звернувшись із заявою до нотаріуса про видачу Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку вона отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 16.06.2020. Підставою у відмові у вчиненні нотаріальної дії являється те, що у неї відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно, а саме, оригінал державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ-СМ №015468. Після складення заповіту ОСОБА_2 передала їй лише копію державного акту. Відсутність оригіналу державного акту позбавляє її можливості реалізувати право на спадкування.
Ухвалою суду від 22 липня 2020 року провадження у справі відкрито і призначено підготовче судове засідання 22 вересня 2020 року.
22 вересня 2020 року проведено підготовче засідання і призначено справу до розгляду 20 жовтня 2020 року.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи без її участі. Позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити.
Відповідач - Новогребельська сільська рада сільська рада Роменського району Сумської області, явку представника в судове засідання не забезпечила, надіслала заяву про розгляд справи без участі представника. В заяві зазначила, що позовні вимоги сільська рада визнає.
За таких обставин, суд розглядає справу за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
З копії заповіту від 03 жовтня 2012 року вбачається, що ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку, яка розташована на території Новогребельської сільської ради площею 4, 628 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, 07.05.2020 року приватним нотаріусом Ряжко О.В. зареєстровано спадкову справу №65803272 після смерті ОСОБА_2 .
З копії Державного акту на право приватної власності на землю серії ІІІ - СМ №015468, вбачається, що ОСОБА_2 на підставі рішення Новогребельської сільської ради від 24.10.2001 року, передана у приватну власність земельна ділянка площею - 4,628 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Новогребельської сільської ради. Вказане також підтверджено Витягом з Поземельної книги про земельну ділянку від 05.03.2012 р. №592410000672012.
Згідно договору оренди земельної ділянки від 12 січня 2012 року та акту приймання - передачі земельної ділянки, ОСОБА_2 передала СФГ Урожай в строкове платне користування земельну ділянку площею 4,032 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Новогребельської сільської ради.
Приватним нотаріусом Миргородського міського нотаріального округу Полтавської області 16.06.2020 року винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Згідно вказаної постанови, ОСОБА_1 відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку після померлої ОСОБА_2 , оскільки не було надано правовстановлюючих документів.
З повідомлення приватного нотаріуса Миргородського міського нотаріального округу Полтавської області Ряжко О.В. від 30.09.2020 року № 241/01-16 вбачається, що згідно з поданою заявою про прийняття спадщини ОСОБА_1 була заведена спадкова справа №24/2020 на майно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Відповідно до інформації зі спадкової справи ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом. Інших спадкоємців, які прийняли спадщину чи відмовились від її прийняття після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , немає.
Вказане свідчить, що між сторонами склалися спірні правовідносини з приводу набуття права власності на земельні ділянки та правовідносини з приводу спадкування, які регулюються ст. ст. 1218, 1220, 1268 - 1270 ЦК України.
Відповідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
За таких обставин, суд вважає доведеною ту обставину, що ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , але не оформила спадкові права у зв`язку з відмовою нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом.
Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, визначає наступне: п. 4.15. глави 10 - видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу І цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна; п.3 глави 7 розділу І - документи, на підставі яких вчинено нотаріальну дію, та документи або копії (витяги) з них, необхідні для вчинення нотаріальної дії, обов`язково долучаються до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса. У разі коли державну реєстрацію права власності на земельну ділянку та об`єкт нерухомого майна проведено без видачі документа, що посвідчує таке право або у зв`язку із втратою, пошкодженням чи псуванням відповідного державного акта на право власності, свідоцтва про право власності на нерухоме майно, нотаріальна дія щодо такого майна вчиняється на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього. Така інформація долучається до примірника правочину, свідоцтва тощо, які залишаються у справах нотаріуса; п. 4.20.глави 7 Видача свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку нотаріусом проводиться також за умови отримання витягу з Державного земельного кадастру, у тому числі шляхом безпосереднього доступу до нього.
Як передбачено абз. 2 п. 23постанови № 7 від 30 травня 2008 року Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Абзац 3 пункту 23 постанови № 7 від 30 травня 2008 року Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування визначає, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як вказано в Методичних рекомендаціях нотаріальної палати України від 19 жовтня 2016 року, у випадку, якщо спадкодавцем за життя було набуто право власності, однак документ, що посвідчує право власності на нерухоме майно, втрачений і видача його дублікату не передбачена діючим законодавством, реєстрацію права власності спадкодавця за заявою спадкоємця можливо здійснити, застосовуючи у сукупності норми пунктів 53 і 66 Порядку № 1127. В такому випадку видача свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно буде вчинена на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього.
Отже, у випадку, якщо спадкодавцем, за життя, було набуто право власності, однак документ, що посвідчує право власності на нерухоме майно, втрачений і видача його дублікату не передбачена діючим законодавством, реєстрацію права власності спадкодавця за заявою спадкоємця у нотаріальному порядку можливо здійснити, застосовуючи у сукупності норми п.п. 53 та 66 Порядку № 1127. В такому випадку видача свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно буде вчинена на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до нього. Інформація з державного реєстру є підтвердженням права власності на померлого спадкоємця.
Відповідно до роз`яснень, викладених в п. 3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , відповідно до ст. 67 Закону України "Про нотаріат" свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, в тому числі й у випадку визначення судом за позовом спадкоємця додаткового строку для прийняття спадщини. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
Дослідивши докази зібрані у справі, їх належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов не обґрунтований і задоволенню не підлягає. Такий висновок суду ґрунтується на переконанні, що позивач не довів суду наявності перешкод для отримання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальному порядку, за умови самостійного отримання відповідних документів - Витягу з реєстру речових прав про реєстрацію права власності на земельну ділянку і Витягу з Державного земельного кадастру та надання їх нотаріусу, або за умови самостійного отримання необхідних для видачі свідоцтва документів нотаріусом - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої нотаріусом шляхом безпосереднього доступу до реєстру.
З огляду на вказане суд не вбачає можливості задоволити позов з підстави визнання відповідачем позову.
Керуючись ст. ст. 392, 1268 - 1270 ЦК України, ст. ст. 10, 12,13, 18, 206, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Новогребельської сільської ради Роменського району Сумської області, про визнання права власності на майно у порядку спадкування за заповітом відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п. 15.5.) Перехідних положень ЦПК України. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ В. О. Шульга
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 21.10.2020 |
Номер документу | 92310277 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Шульга В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні