ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.10.2020м. ДніпроСправа № 904/2162/20
За позовом Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", м. Київ
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Латран", смт. Слобожанське Дніпровського району Дніпропетровської області
відповідача-2: ОСОБА_1 , м. Дніпро
про солідарне стягнення заборгованості в сумі 20 558 грн. 86 коп. за кредитним договором від 14.12.2018 та договором поруки від 14.12.2018 № РOR1544552710939
Суддя Рудь І.А.
Без повідомлення (виклику) учасників справи.
СУТЬ СПОРУ:
Акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Латран" та ОСОБА_1 заборгованість за кредитним договором від 14.12.2018 у розмірі 20 558 грн. 86 коп., з яких: 16 666 грн. 63 коп. - заборгованість за кредитом, 3 559 грн. 01 коп. - заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 333 грн. 22 коп. - пеня.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем-1 умов кредитного договору від 14.12.2018 в частині повного та своєчасного повернення кредитних коштів. Вимога про стягнення з відповідача-2 обґрунтована посиланням на договір поруки від 14.12.2018 № РOR1544552710939.
З позовної заяви вбачається, що позивачем у складі учасників провадження визначено відповідачем фізичну особу - ОСОБА_1 .
Ухвалою господарського суду від 24.04.2020, в порядку приписів абз. 2 ч. 1, ч.ч. 6, 7 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, зобов`язано Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради у строк протягом 5 днів з моменту отримання ухвали суду у паперовій формі інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .
Ухвалою господарського суду від 06.08.2020, в порядку приписів абз. 2 ч. 1, ч.ч. 6, 7 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, повторно зобов`язано Департамент адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради у строк протягом 5 днів з моменту отримання ухвали суду у паперовій формі інформацію про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи ОСОБА_1 .
18.08.2020 від Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради до господарського суду надійшов лист за № 6/5-529 від 21.07.2020, яким повідомлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою господарського суду від 21.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд якої призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними в матеріалах справи документами.
Відповідачі вимоги суду не виконали та не надали витребувані судом документи.
На адресу суду повернулись конверти з ухвалою від 21.08.2020, що направлялась відповідачам, з відміткою відділення поштового зв`язку «за закінченням встановленого строку зберігання» .
Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.
У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" відомості про місцезнаходження юридичної особи містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Господарський суд зазначає, що ухвала суду від 21.08.2020 направлялась відповідачу-1 за адресою, яка значиться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (витяг від 24.04.2020), а відповідачу-2 - за адресою, яка значиться у листі за № 6/5-529 від 21.07.2020 Департаменту адміністративних послуг та дозвільних процедур Дніпровської міської ради.
За визначенням п.п. 4, 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
За таких обставин у суду наявні достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення відповідачів про розгляд даної справи, але останні не скористались своїм правом на надання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до ч. 9 ст. 81, ч. 9 ст. 165 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Враховуючи приписи ч. 4 ст. 240 ГПК України, у зв"язку з розглядом справи без повідомлення (виклику) учасників справи, рішення прийнято без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Предметом доказування у даній справі є обставини укладення договорів; факт надання кредиту; кінцевий терміном погашення кредиту; наявність прострочення погашення кредиту.
Так, судом встановлено , що 14.12.2018 Товариством з обмеженою відповідальністю "Латран" (відповідач-1, клієнт) через систему інтернет-клієнт-банкінгу було підписано із використанням електронного цифрового підпису Анкету-заяву про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" (далі - заява).
Згідно із заявою відповідач-1 приєднався до розділу 3.2.8. Умов та правил надання послуги "КУБ" (далі - Умови), які розміщені на офіційному веб-сайті Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (позивач, банк) http://privatbank.ua. Оскільки заява про приєднання до Умов підписана відповідачем 14.12.2018, саме вказана дата є датою укладення кредитного договору, відтак, регулювання правовідносин сторін здійснюється розділом 3.2.8. Умов та правил надання послуги "КУБ" у редакції, чинній з 09.02.2017.
Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому; друга сторона не може запропонувати свої умови договору (ч. 1 ст. 634 Цивільного кодексу України).
Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом (ч. 1 ст. 639 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася; якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
Таким чином, 14.12.2018 між відповідачем-1 та позивачем укладено кредитний договір № б/н (далі - договір), який за своєю правовою природою є договором приєднання та складається із вищевказаних Анкети-заяви та Умов.
Згідно з п. 1.2. заяви розмір кредиту складає 200 000 грн. 00 коп.
Пунктом 1.3. заяви встановлено, що кредит надається на строк 12 місяців з дати видачі коштів клієнту.
Відповідно до п. 1.4. заяви проценти (комісія) за користування кредитом: 1,8% в місяць від початкового розміру кредиту (у т.ч. при достроковому погашенні кредиту).
За умовами п. 1.5. заяви порядок погашення заборгованості за кредитом: щомісяця рівними частинами, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом; погашення процентів щомісяця, починаючи з місяця, наступного за місяцем видачі коштів клієнту, до календарного числа місяця, в яке було надано кредит, включно із цим числом. Сторони узгодили, що графік погашення кредиту надається у Додатку 1 до цієї заяви та доступний клієнту у системі "Приват24 для бізнесу".
Згідно з п. 1.6. заяви у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в пункті 1.5. заяви, клієнт зобов»язаний додатково до процентів, вказаних у п. 1.4, сплатити банку проценти у розмірі 4% в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно розділу 3.2.8. Умов та правил надання банківських послуг.
Пунктом 3.2.8.1. Умов визначено, що банк за наявності вільних грошових коштів зобов`язується надати клієнту строковий "Кредит КУБ" для фінансування поточної діяльності клієнта, в обмін на зобов`язання клієнта з повернення кредиту, сплати процентів в обумовлені цим договором терміни. Істотні умови кредиту (сума кредиту, проценти за користування кредитом, розмір щомісячного платежу, порядок їх сплати) вказуються в заяві про приєднання до Умов та правил надання послуги "КУБ" (далі - Заява), а також в системі Приват24. Клієнт приєднується до послуги шляхом підписання електронно-цифровим підписом заяви в системі Приват24, або у сервісі "Paperless" або іншим шляхом, що прирівнюється до належного способу укладення сторонами кредитного договору. Кредит також може надаватись шляхом видачі кредитних коштів з наступним їх перерахуванням на рахунок підприємства-продавця за товари та послуги. Якість послуг має відповідати законодавству України, нормативним актам Національного Банку України (далі - НБУ), які регулюють кредитні відносини.
Розмір кредиту, який може бути наданий в рамках послуги, складає від 50 000 до 1 000 000 грн. (п. 3.2.8.2. Умов).
Відповідно до п. 3.2.8.3. Умов надання кредитів у рамках послуги здійснюється на таких умовах:
3.2.8.3.1. повернення кредиту здійснюється щомісяця шляхом забезпечення клієнтом позитивного сальдо на його поточному рахунку в сумах і в дати щомісячних внесків, зазначених у заяві.
3.2.8.3.1.1. для позичальників, що працюють у сегменті агро-бізнесу, може бути встановлений окремий порядок погашення, що передбачає погашення основного боргу протягом 6 місяців користування кредитом на вибір клієнта за погодженням банку.
3.2.8.3.1.2. для позичальників, що працюють у сфері туристичного бізнесу та його інфраструктурі, строк кредиту встановлюється від 3 до 8 місяців, в залежності від дати оформлення кредиту з адаптованим графіком погашення, кінцева дата кредиту - не пізніше вересня (літній сезон) або березня (зимовий сезон):
- період надання кредиту для підготовки до літнього сезону: з 01 січня по 30 червня з обов»язковим погашенням тіла кредиту рівними частинами у липні, серпні, вересні (для клієнтів з фактичним місцем ведення бізнесу на узбережжі Чорного та Азовського морів).
- період надання кредиту для підготовки до зимового сезону: з 01 липня по 31 грудня з обов»язковим погашенням тіла кредиту рівними частинами у січні, лютому, березні (для клієнтів з фактичним місцем ведення бізнесу на Прикарпатті та Закарпатті).
Датами сплати платежів є дати, зазначені в заяві.
3.2.8.3.1.3. клієнт доручає банку щомісячно у строки, зазначені у заяві, здійснювати договірне списання з його рахунків, відкритих у банку, на погашення заборгованості за послугою у кількості та розмірі, зазначеному в кредитному договорі.
Остаточним терміном погашення заборгованості за кредитом є дата повернення кредиту.
Згідно зі ст.ст. 212, 651 ЦКУ при порушенні клієнтом будь-якого із зобов»язань, передбачених цим договором, банк на свій розсуд, починаючи з 91-го дня порушення будь-якого із зобов»язань, має право змінити умови договору, змінивши інший термін повернення кредиту. При цьому банк направляє клієнту повідомлення із зазначенням дати терміну повернення кредиту (банк здійснює інформування клієнта на свій вибір або письмово, або через встановлені засоби електронного зв»язку банку та клієнта (система клієнт-банк, Інтернет-клієнт-банк, sms-повідомлення або інших)). При непогашенні заборгованості за цим договором у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість за кредитним договором, починаючи з наступного дня від дати, зазначеної в повідомленні, вважається простроченою. У разі погашення заборгованості в період до закінчення 90 днів (включно) з моменту порушення будь-якого із зобов»язань, терміном повернення кредиту є дата останнього платежу.
За користування послугою клієнт сплачує щомісячно протягом всього терміну кредиту проценти за користування кредитом в розмірі та згідно графіку, визначених у заяві та тарифах. При несплаті процентів у строк, визначений графіком, вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання договору згідно з пунктом 3.2.8.6.2.). При порушенні клієнтом будь - якого грошового зобов`язання клієнт сплачує банку проценти за користування кредитом у розмірі, встановленому у заяві. У разі порушення клієнтом будь - якого з грошових зобов`язань і при реалізації права банку, передбаченого пунктом 3.2.8.3.1., клієнт сплачує банку пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, за кожен календарний день прострочення (п.п. 3.2.8.3.2, 3.2.8.3.3. Умов).
Відповідно до пунктів 3.2.8.5.2. та 3.2.8.5.3. Умов клієнт взяв на себе зобов`язання оплатити щомісячні проценти за користування кредитом згідно з пункту 3.2.8.3.2., а також повернути кредит та здійснити інші платежі, передбачені договором, у терміни і в сумах, як встановлено в пунктах 3.2.8.3.1, 3.2.8.3.2, 3.2.8.5.14, 3.2.8.6.2, а також зазначені в заяві, шляхом розміщення необхідних для планового погашення внеску коштів на своєму поточному рахунку.
За користування кредитом у період з дати списання коштів з позикового рахунку до дати погашення кредиту згідно з пунктами 3.2.8.1., 3.2.8.2.3. цього договору клієнт сплачує проценти в розмірі, зазначеному в пункті 3.2.8.3.2. (п. 3.2.8.9.1.).
За умовами п. 3.2.8.9.2. Умов нарахування прострочених процентів здійснюється щодня, при цьому проценти розраховуються на непогашену частину кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними ресурсами, виходячи з 360 днів у році. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не враховується.
Пункт 3.2.8.9.3. Умов передбачає, що сплата процентів за користування кредитом здійснюється в дати платежів, зазначених у заяві (п. 3.2.8.3.1.).
Згідно з п. 3.2.8.9.7. Умов розрахунок і нарахування процентів за користування кредитом здійснюється у терміни, вказані у заяві, кожного місяця, на наступний день після дня отримання клієнтом кредиту або дня погашення чергової частини боргу і проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом на первісну суму кредиту.
Пунктом 3.2.8.10.1. Умов визначено, що у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов`язань щодо сплати процентів за користування кредитом та термінів повернення кредиту, передбачених пунктами 3.2.8.3.2, 3.2.8.3.1, 3.2.8.9, 3.2.8.3.1 цього договору, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який нараховується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до п. 3.2.8.10.3. Умов нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов"язань здійснюється протягом 15 років з дня, коли зобов"язання мало бути виконано клієнтом.
Крім того, 14.12.2018 між ОСОБА_1 (відповідач-2, поручитель) та Акціонерним товариством комерційний банк "Приватбанк" (позивач, кредитор) укладено договір поруки № РOR1544552710939 (далі - договір поруки), предметом якого є надання поруки поручителем перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Латран" (відповідач-1, боржник) зобов»язань за угодами-приєднаннями до:
1.1.1 розділу 3.2.8 "Кредит КУБ" Умов та правил надання банківських послуг (далі угода 1), зі сплати:
а) процентної ставки за користування кредитом:
- за період користування кредитом згідно угоди 1 - 1,8% від суми кредиту щомісяця;
- за період користування кредитом згідно з пп. 3.2.8.5.3 угоди 1 - 4,0% від суми кредиту щомісяця;
б) кредиту в розмірі, що вказаний в угоді 1.
Якщо під час виконання угоди 1 зобов»язання боржника, що забезпечені цим договором, збільшуються, внаслідок чого збільшується обсяг відповідальності поручителя, поручитель при укладанні цього договору дає свою згоду на збільшення зобов»язань за угодою 1 в розмірі таких збільшень. Додаткових узгоджень про такі збільшення з поручителем не потрібні.
Пунктом 1.2. договору поруки передбачено, що поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов»язань за угодою 1 у тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
У випадку невиконання боржником зобов»язань за угодою 1 боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники (п. 1.5. договору поруки).
Підпунктом 2.1.2. п. 2.1. договору поруки передбачено, що у випадку невиконання боржником якого-небудь зобов»язання, передбаченого п. 1.1. договору, кредитор має право направити поручителю вимогу із зазначенням невиконаного (их) зобов»язання (нь). Не направлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою та не позбавляє права кредитора звернутись до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов»язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов»язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний боржник у випадку невиконання боржником зобов»язань за угодою 1, незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої цим пунктом вимоги.
Порука за цим договором припиняється через 15 років після укладання цього договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов»язань за угодою 1 цей договір припиняє свою дію (п. 4.1. договору поруки).
14.12.2018 на підставі укладеного договору позивач перерахував на поточний рахунок відповідача-1 кредитні кошти у розмірі 200 000 грн. 00 коп., що підтверджується випискою по рахунку.
Позивач зазначає, що відповідачем-1 прострочені строки повернення кредитних коштів, у зв`язку із чим станом на 23.03.2020 за ним існує заборгованість за кредитом у розмірі 16 666 грн. 63 коп., заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 3 559 грн. 01 коп. за період з 14.12.2019 по 23.03.2020, пеня у розмірі 333 грн. 22 коп. за період з 31.01.2020 по 23.03.2020.
06.03.2020 позивач надіслав відповідачу-1 повідомлення про те, що у випадку непогашення простроченої заборгованості у розмірі 21 235 грн. 25 коп. у строк по 21.03.2020, кредитний договір буде розірваний, починаючи з 22.03.2020.
Однак відповідач-1 свої зобов"язання за договором не виконав.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі кредитного договору, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно положень ст.ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Згідно зі ст. 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Статтею 1048 Цивільного кодексу України встановлено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Частинами 1 та 2 статті 1056-1 Цивільного кодексу України передбачено, що процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
Статтею 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Згідно з ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.
За приписами ч. 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання).
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, станом на 23.03.2020 за відповідачем-1 існує заборгованість за кредитом у розмірі 16 666 грн. 63 коп., заборгованість за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 3 559 грн. 01 коп., за період з 14.12.2019 по 23.03.2020.
Згідно зі ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку, а також відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Статтею 554 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків.
Відповідно до ч. 1 ст. 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або у повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Оскільки відповідач-2, як поручитель, поручився за зобов`язаннями відповідача-1, як боржника, у повному обсязі, позивач набув право вимоги до відповідача-2 щодо погашення заборгованості за кредитним договором.
На момент розгляду справи доказів погашення заборгованості за кредитом сторонами не надано.
Враховуючи викладене, позовні вимоги про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості за кредитом у розмірі 16 666 грн. 63 коп. та заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії у розмірі 3 559 грн. 01 коп. підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог про солідарне стягнення з відповідачів пені у розмірі 333 грн. 22 коп., за період з 31.01.2020 по 23.03.2020, суд зазначає таке.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).
Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ст. 548 Цивільного кодексу України).
Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язання може забезпечуватися, зокрема неустойкою.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст. 549 Цивільного кодексу України).
За приписами ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно з п. 1.6. заяви у випадку порушення строку погашення заборгованості за кредитом, що зазначений в пункті 1.5. заяви, клієнт зобов»язаний додатково до процентів, вказаних у п. 1.4, сплатити банку проценти у розмірі 4% в місяць від суми простроченої заборгованості та неустойку в розмірі і згідно розділу 3.2.8. Умов та правил надання банківських послуг.
Пунктом 3.2.8.10.1. Умов визначено, що у разі порушення клієнтом будь-якого із зобов`язань щодо сплати процентів за користування кредитом та термінів повернення кредиту, передбачених пунктами 3.2.8.3.2, 3.2.8.3.1, 3.2.8.9, 3.2.8.3.1 цього договору, клієнт сплачує банку за кожен випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який нараховується пеня, (у % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. Сплата пені здійснюється у гривні.
Відповідно до п. 3.2.8.10.3. Умов нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов"язань здійснюється протягом 15 років з дня, коли зобов"язання мало бути виконано клієнтом.
Перевіркою виконаного позивачем розрахунку пені порушень чинного законодавства і умов договору судом не встановлено, у зв»язку з чим пеня у розмірі 333 грн. 22 коп. підлягає солідарному стягненню з відповідачів.
Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України).
За приписами ст. 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі ст. ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За встановлених обставин, відповідачі неналежним чином виконали свої договірні зобов`язання, чим порушили умови укладених із позивачем договорів та вищевказані приписи чинного законодавства, тому позовні вимоги позивача про солідарне стягнення 16 666 грн. 63 коп. - заборгованості за кредитом, 3 559 грн. 01 коп. - заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 333 грн. 22 коп. - пені є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача зі сплати судового збору покладаються на відповідачів.
Згідно з абз. 3 п. 4.1. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" якщо позов майнового характеру задоволено солідарно за рахунок двох і більше відповідачів, то судові витрати також розподіляються між відповідачами порівну. Солідарне стягнення суми судових витрат законом не передбачено.
Таким чином, судовий збір у розмірі 2 102 грн. 00 коп. підлягає стягненню з відповідачів порівну, а саме по 1 051 грн. 00 коп.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 165, 232, 233, 236-238, 240, 241, 252, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю "Латран", відповідача-2: ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості в сумі 20 558 грн. 86 коп. за кредитним договором від 14.12.2018 та договором поруки від 14.12.2018 № РOR1544552710939 задовольнити повністю.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Латран" (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Василя Сухомлинського, 42, код ЄДРПОУ 42000804) та ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 16 666 грн. 63 коп. (шістнадцять тисяч шістсот шістдесят шість грн. 63 коп.) заборгованості за кредитом, 3 559 грн. 01 коп. (три тисячі п»ятсот п»ятдесят дев»ять грн. 01 коп.) заборгованості за відсотками у вигляді щомісячної комісії, 333 грн. 22 коп. (триста тридцять три грн. 22 коп.) пені.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Латран" (52005, Дніпропетровська область, Дніпровський район, смт. Слобожанське, вул. Василя Сухомлинського, 42, код ЄДРПОУ 42000804) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" ( 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 1 051 грн. 00 коп. (одна тисяча п»ятдесят одна грн. 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" ( 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) 1 051 грн. 00 коп. (одна тисяча п»ятдесят одна грн. 00 коп.) витрат зі сплати судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 20.10.2020
Суддя І.А. Рудь
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 21.10.2020 |
Номер документу | 92315859 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Рудь Ірина Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні