Рішення
від 12.10.2020 по справі 233/5996/19
КОСТЯНТИНІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

233 № 233/5996/19

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року м. Костянтинівка

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря судового засідання Франчук А. О., представника позивача Гнатенко Ю. Є., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Костянтинівка цивільну справу за позовом Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест до ОСОБА_1 про переукладення договору та за зустрічним позовом ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест про розірвання договору,

В С Т А Н О В И В:

ПрАТ АПК - Інвест звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про переукладення договору, в якому просить визнати переукладеним договір оренди земельної частки (паю) від 01.02.2014, укладений між Приватним акціонерним товариством АПК-Інвест та ОСОБА_2 , зареєстрований 20 лютого 2014 року у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Білокузьминівської селищної ради за № 72, на договір оренди землі (кадастровий номер земельної ділянки 1422481500:35:000:0119, площею 3,5731 га) між Приватним акціонерним товариством АПК-Інвест та ОСОБА_1 на тих самих умовах, що і раніше укладений договір оренди земельної частки (паю), починаючи з дати державної реєстрації права власності відповідача на земельну ділянку (кадастровий номер 1422481500:35:000:0119, площею 3,5731 га) (16.05.2018) в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що 01.02.2014 між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_2 укладено Договір оренди земельної частки (паю), зареєстрований 20.02.2014 у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Білокузьминівської селищної ради за № 72 (далі - Договір), згідно з яким в оренду передається земельна частка (пай) (рілля) розміром 4,65 умовних кадастрових гектарів, згідно з сертифікатом на право на земельну частку (пай) серія ДН № 0092286 від 10.01.1997. Цього ж дня, 01 лютого 2014, Актом приймання-передачі земельної частки (паю) до Договору ОСОБА_2 передав, а ПрАТ АПК-Інвест прийняло в володіння та користування (оренду) земельну частку (пай) (рілля) розміром 4,65 умовних кадастрових гектарів, що розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом.

Пунктом 2.3 Договору встановлений двадцятирічний строк його дії, що на даний момент не сплинув.

З часу укладення Договору по день подання позову ПрАТ АПК-Інвест сумлінно виконуються усі обов`язки згідно з Договором, у тому числі, але не виключно, і зі сплати орендної плати.

В подальшому позивачу за допомогою даних, що містить Публічна кадастрова карта України стало відомо стало про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) із присвоєнням земельній ділянці кадастрового номеру та зміну власника земельної ділянки. Так, 16.05.2018 відповідач набув право власності на виділену земельну ділянку кадастровий номер 1422481500:35:000:0119, площею 3,5731 га на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 .

Відповідно до частини 1 статті 148-1 ЗК України, до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користування іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинним договором оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Відповідно до частини 4 статті 32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у т. ч в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Вищенаведені обставини були встановлені рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 22.02.2019 по справі №233/5314/18, яке набуло законної сили.

Проте, відповідач ОСОБА_1 порушив норми, закріплені чинним законодавством та безпосередньо договором оренди земельної частки (паю) від 01.02.2014 щодо виконання останнім обов`язку повідомити та в подальшому переукласти договорі з ПрАТ АПК-Інвест після виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), чим було грубо порушені права позивача як орендаря.

Пунктом 3.1. Договору оренду, передбачено обов`язок Орендодавця повідомити Орендаря про виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) протягом п`яти робочих днів з дати такого виділення.

Відповідно до ч. 5 ст. 31 ЗУ Про оренду землі , особа, яка набула права власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї, зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному ст. 148-1 ЗК України.

ОСОБА_1 не повідомив ПрАТ АПК-Інвест про отримання ним правовстановлюючого документа, що підтверджує його право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1422481500:35:000:0119, чим порушив вимоги договору та діючих нормативних актів та безпосередньо права позивача, як орендаря та фактичного користувача земельної частки (паю), яка була виділена відповідачем у земельну ділянку.

Земельна частка (пай) передавалася позивачу в оренду на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай), шляхом укладення договору оренди земельної частки (паю), як передбачено Указом Президента України Про гарантування захисту економічних інтересів та поліпшення соціального забезпечення селен - пенсіонерів, які мають право на земельну частку (пай), від 15.12.1998 № 1353/98 Указом Президента України Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектору економіки від 03.12.1999 № 1529/99 та формою Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженою наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17.01.2000 №5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.02.2000 за № 101/4322 (далі - форма Типового договору).

На момент укладення договору оренди земельної частки (паю) між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_2 , так само, як і на теперішній час, діють норми перехідних положень Закону України Про оренду землі , якими встановлено імперативну норму щодо наслідків виділу в натурі (на місцевості) земельної ділянки власником земельної частки (паю), яким укладено договорі оренди землі, а саме: такий договір переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін.

Аналогічні вимоги встановлені укладеним договором оренди земельної частки (паю).

Отже, під час укладення договору оренди земельної частки (паю) орендодавець вчинив волевиявлення щодо укладення договору оренди земельної частки (паю) строком на 20 років та правових наслідків подальшої реалізації ним права на виділ земельної ділянки - переукладення договору оренди землі із орендарем, відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений договір оренди земельної частки (паю).

Відповідно до норм діючого законодавства Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Договір оренди земельної частки (паю) ані за згодою сторін, ані за рішенням суду, ані з інших підстав, розірвано не було. Отже, станом на сьогодень договір оренди земельної частки (паю) не припинено. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається,якщо інше не передбачено законом або цим договором - ані умовами договору оренди земельної частки (паю), ані чинним законодавством не передбачено такої підстави для розірвання договору, як виділ земельної ділянки в натурі (на місцевості) чи смерті фізичної особи - орендодавця.

Аналогічні положення передбачені абз. 6 пункту 2.3 укладеного між ПрАТ АПК-Інвест та орендодавцем договору оренди земельної частки (паю), якими встановлено, що у разі виділення земельної ділянки на основні земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), Договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою Сторін. Договір оренди землі переукладається сторонами за цим Договором не пізніше ніж в строк до двох місяців з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку.

Тобто, ОСОБА_1 (особа, яка набула право власності на земельну ділянку в порядку спадкування) протиправно вчинив односторонню відмову від взятого на себе зобов`язання з переукладення договору оренди, чим порушив права та законні інтереси позивача, як належного орендаря та користувача земельної ділянки.

Відповідачем ОСОБА_1 пред`явлено зустрічний позов до ПрАТ АПК-Інвест (т.1 а. с. 128-133), в якому позивач за зустрічним позовом просить розірвати договір оренди земельної ділянки частки (паю) від 01.02.2014, укладений між ПрАТ АПК-Інвест , як орендарем, та ОСОБА_2 як орендодавцем, предметом якого є земельна частка (пай) (рілля) розміром 4,65 умовних кадастрових га, яка розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом, для сільськогосподарських потреб (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), терміном на 20 років, переданої у користування ПрАТ АПК-Інвест на підставі Акту приймання - передачі земельної частки (паю) від 01.02.2014, що зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) Білокузьминівської селищної ради Костянтинівського району Донецької області за № 72 від 20.02.2014, пославшись на таке:

Як убачається з матеріалів справи, 01.02.2014 між Позивачем за зустрічним позовом та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , як орендодавцем та орендарем, був укладений Договір оренди земельної ділянки частки (паю) (рілля) розміром 4,65 умовних кадастрових га, яка розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом, для сільськогосподарських потреб (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва), терміном на 20 років, зареєстрований у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок (паїв) Білокузьминівської селищної ради Костянтинівського району Донецької області за № 72 від 20.02.2014, переданої у користування ПрАТ АПК-Інвест на підставі Акту приймання-передачі земельної частки (паю) від 01.02.2014, що належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі сертифікату на Пай, серія ДН №0092286, виданого 10.01.1997 Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області (надалі - Договір оренди Паю/Акт приймання передачі/ Пай/Сертифікат на Пай).

Після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , позивач за зустрічним позовом успадкував земельну ділянку, кадастровий номер 1422481500:35:000:0119, загальною площею 3,5731 га, яка розташована на території Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області з цільовим призначенням - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та 16.05.2018 зареєстрував право приватної власності на неї в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Таким чином, ця земельна ділянка, яка була сформована з моменту присвоєння кадастрового номера та винесення її меж в натуру (на місцевість), стала об`єктом цивільних прав саме 16.05.2018.

Тому не зрозумілі твердження Відповідача за Зустрічним позовом про те, що ним обробляється саме Земельна ділянка, яка ніколи йому Позивачем за Зустрічним позовом не передавалася, виходячи з того, що Земельна ділянка стала об`єктом цивільних прав та стала належати Позивачу за Зустрічним позовом на праві власності лише 16.05.2018, тобто через 4 роки після укладання 01.02.2014 Договору оренди Паю, а тому така Земельна ділянка не могла передаватися Відповідачу за Зустрічним позовом 20.02.2014 на підставі Акту приймання-передачі Паю.

Відповідно до п.2.3 Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 17 січня 2000 року № 5, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 23 лютого 2000 року за №101/4322 визначено, що у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) зобов`язання сторін припиняються відповідно до чинного законодавства (наділі - Типовий договір оренди Паю).

Згідно з п.17 Перехідних положень ЗК України, сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Оскільки відповідно до вимог чинного законодавства, виділення Земельної ділянки в натурі є умовою припинення Договору оренди Паю, то з моменту виділення належної Позивачеві за Зустрічним позовом Земельної ділянки у натурі (на місцевості) та реєстрації ним 16.05.2018 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно свого права власності на таку Земельну ділянку, Сертифікат на Пай, на підставі якого укладено Договір оренди Паю, утратив чинність 16.05.2018, зобов`язання сторін - Позивача та Відповідача за Первісним позовом за укладеним Договором оренди Паю припинилися відповідно до чинного законодавства, а Відповідач за Первісним позови набув статус власника Земельної ділянки, а тому Земельна ділянка підлягає поверненню Позивачем Відповідачеві за Первісним позовом.

Тож, твердження Позивача за Первісним позовом про те, що факт набуття Відповідачем за Первісним позовом (Позивачем за Зустрічним позовом) права власності на Земельну ділянку, начебто, не припиняє дію Договору оренди Паю, а тому такий договір підлягає переукладенню, є необґрунтованими і фактично зводяться до помилкового тлумачення вищенаведених правових норм.

При цьому, зауважив, що абзацом 2 Перехідних положень ЗУ Про оренду землі передбачається лише право, а не обов`язок на переукладення договору оренди, а тому обов`язок орендодавця щодо переукладення договору оренди після отримання ним права власності на конкретну земельну ділянку нормами права не передбачений.

Посилання Позивача за Первісним позовом на норми Перехідних положень ЗУ Про оренду землі , як на підставу та право Позивача за Первісним позовом на переукладання Договору оренди Паю на тих самих умовах, на яких укладався Договір оренди Паю 01.02.2014, після виділення в натурі (на місцевості) Земельної ділянки та реєстрації за Відповідачем за Первісним позовом права приватної власності на таку Земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 16.05.2018, вважає також безпідставними та хибними, як і безпідставними є самі позовні вимоги за Первісним позовом, якими порушується право Відповідача за Первісним позовом щодо вільного волевиявлення на укладання такого договору оренди Земельної ділянки.

Відповідно до вимог ч. ч.1,3 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

Згідно зі ст. 215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

У п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ зазначено, що при розгляді спорів про переукладення договорів оренди землі суди повинні враховувати, що згідно з п. 2.3 Типового договору оренди Паю, після виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) і одержання державного акта на право приватної власності на землю зобов`язання сторін припиняються відповідно до чинного законодавства. З часу отримання особою державного акта на право приватної власності на землю вона набуває статусу власника земельної ділянки, у зв`язку з чим змінився предмет оренди та статус сторін договору оренди, а тому договір оренди земельної частки (паю) припиняється. Враховуючи вимоги ст. ст. 203,215 ЦК України про недійсність правочину, переукладення договору оренди земельної частки (паю) після виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки і одержання власником земельної частки (паю) державного акта на право власності на земельну ділянку можливе лише за наявності волевиявлення на те сторін.

Відповідна правова позиція викладена також в Ухвалі Колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних, постановленої 09.11.2011 у справі № 6-16823св11, де колегія судів прийшла до висновку, що сертифікат на право на земельну частку (пай) є дійсним до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі земельних ділянок та видачі їм державних актів на право приватної власності на землю, а тому одержання особою державного акту на право приватної власності на земельну ділянку змінює предмет зобов`язання за раніше укладеним договором оренди, а внаслідок цього і його суттєві умови, а тому це є приводом для подальшого їх переукладення за наявності взаємної згоди сторін, або припинення зобов`язання - у разі відсутності такої згоди.

У Постанові Верховного суду України у справі за №6-127цс13 від 18.12.2013, зазначено, що саме вільне волевиявлення учасника правочину, передбачене ст.203 ЦК України, є важливим чинником, без якого неможливо укладення договору оренди земельної ділянки. Своє волевиявлення на укладення договору учасник правочину виявляє в момент досягнення згоди з усіх істотних умов, складання та скріплення підписом письмового документа.

Тому, твердження Позивача за Первісним позовом у своєму Первісному позові, що під час укладення Договору оренди Паю Відповідач за Первісним позовом, вчинив волевиявлення щодо укладення Договору оренди Паю строком на 20 років та правових наслідків подальшої реалізації ним права на виділ Земельної ділянки шляхом переукладення Договору оренди Земельної ділянки, є також необґрунтованими та безпідставним, оскільки Відповідач за Первісним позовом вчинив лише волевиявлення на укладення саме Договору оренди Паю, а не на переукладення в подальшому Договору оренди на Земельну ділянку.

Необґрунтованими вважає також посилання Позивача за Первісним позовом на порушення Відповідачем за Первісним позовом п.3.1 Договору оренди Паю шляхом неповідомлення Позивача за Первісним позовом про виділення йому Земельної ділянки після державної реєстрації за ним права власності на Земельну ділянку, чим було порушено п.2.3 Договору оренди Паю, оскільки таке неповідомлення не впливає на зміну юридичного статусу Земельної ділянки та його наслідки.

Вищезазначене узгоджується з правовим висновком Постанови Верховного Суду від 14.08.2019 в справі №61-11820св19, а також з правовим висновком Постанови Верховного Суду України від 27.03.2007 в справі №6-7167сво06.

Крім, того Верховний суд України в п.8 постанови Пленуму Верховного суду України від 16.04.2004 №7 Про практику розгляду судами земельного законодавства прийшов до висновку, що з часу отримання особою державного акту на право приватної власності на землю вона набуває статусу власника земельної ділянки, у зв`язку з чим змінюється предмет оренди та статус сторін договору оренди, а тому договір оренди земельної частки (паю) припиняється. Враховуючи вимоги статей 203, 215 ЦК України про недійсність правочину, переукладення договору оренди земельної частки (паю) після виділення в натурі (на місцевості) земельної ділянки і одержання власником земельної частки (паю) державного акта на право власності на земельну ділянку можливе лише за наявності волевиявлення на те сторін.

Таким чином, для переукладення Договору оренди Паю на Договір оренди Земельної, а насправді, на укладення нового Договору оренди Земельної ділянки, необхідна наявність волевиявлення на те обох сторін, яке на сьогоднішній час у Позивача за Зустрічним позовом відсутнє, а тому він заперечує проти таких позовних вимог за первісним позовом, які порушують його конституційні права та законні інтереси, як власника земельної ділянки.

Також зазначив, що відповідно до п.2.3 Договору оренди Паю, договір оренди землі переукладається сторонами за цим договором не пізніше ніж в строк до двох місяців з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку, а тому, встановлений п.2.3 Договору оренди Паю двомісячний термін на переукладання сторонами Договору оренди Паю сплинув 16.07.2018, що також вказує на безпідставність такої вимоги Позивача за Первісним позовом.

ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , належало лише право на виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) із земель, які належали КСП, на підставі зазначеного Сертифікату на Пай, яким не встановлювалося право власності на Земельну ділянку, а такий Сертифікат на Пай був лише правовстановлюючим документом, який надавав право вимоги на відведення Паю в натурі (на місцевості), який є предметом Договору оренди Паю, що знаходиться у колективній власності.

Таким чином, оренда Паю та Земельної ділянки за своїми предметами є суттєво різними відносинами, оскільки у випадку оренди Паю встановлюються орендні відносини щодо права на Пай, якій не визначений в натурі та посвідчений Сертифікатом на Пай, а у випадку оренди Земельної ділянки встановлюються орендні відносини щодо права на конкретну Земельну ділянку, яка визначена в натурі та право власності на яку належить Позивачеві за Зустрічним позовом, що зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Тому, з моменту реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно свого права приватної власності на Земельну ділянку, Відповідач за Первісним позовом набув статусу власника конкретної Земельної ділянки, а Сертифікат на Пай (який був дійсним до моменту виділення в натурі (на місцевості) Земельної ділянки та отримання Відповідачем за Первісним позовом права власності на таку Земельну ділянку), на підставі якого укладався Договір оренди Паю, втратив чинність та зобов`язання за таким Договором оренди Паю припинилися, а також, враховуючи безпідставні твердження Позивача за Первісним позовом про те, що Договір оренди Паю не припинив свою дію після виділення в натурі (на місцевості) Земельної ділянки та реєстрації за Відповідачем за Первісним позовом права власності на таку Земельну ділянку, у Позивача за Зустрічним позовом є всі правові підстави для звернення з таким Зустрічним позовом до Позивача за Первісним позовом (Відповідача за Зустрічним позовом) з вимогою про розірвання Договору оренди Паю з підстав припиненням зобов`язань сторін за Договором оренди Паю.

За Договором оренди Паю 01.02.2014 ОСОБА_2 - орендодавець передав, а Позивач за Первісним позовом - орендар прийняв у володіння та користування Пай, розміром 2,33 умовних кадастрових га, розміщений в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом терміном на 20 років, що належав Відповідачу за Первісним позовом на підставі Сертифікату на Пай, без встановлених меж даного Паю в натурі на місцевості.

На сьогоднішній день відповідач за первісним позовом є власником конкретної Земельної ділянки, кадастровий номер 1422481500:35:000:0119, яка має іншу площу 3,5731 га (яка не відповідає площі Паю), з встановленими межами, яка розташована на території Білокузьминівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Примусовий порядок укладення договорів за рішенням суду регулюється ч.2 ст.649 ЦК України за якою розбіжності, що виникли між сторонами при укладенні договору не на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, можуть бути вирішені судом у випадках, встановлених за домовленістю сторін або законом.

Таким чином, необхідною підставою для укладення договору за рішенням суду є наявність розбіжностей, що виникли між сторонами при укладанні договору шляхом надання та отримання сторонами відповідних пропозицій щодо істотних умов договору, тобто наявності відповідного переддоговірного спору між сторонами.

Але, в первісному позові та матеріалах справи відсутня інформація та докази того, що він звертався до Відповідача за Первісним позовом з будь-якими пропозиціями укласти Договір оренди та Акт приймання-передачі Земельної ділянки на визначених у даному Первісному позові істотних умовах, що викладені у проекті Договору оренди землі та Акту приймання-передачі від 16.05.2018, які є предметом розгляду справи за Первісним позовом, а також тому, що Відповідач за Первісним позовом такі пропозиції отримував, в порядку вимог ч.2 ст.638, ч.1 ст.640, ч.1 ст.641 ЦК України, якими визначено обов`язок сторони правочину, яка вважає за необхідне укласти договір, надіслати іншій стороні відповідні пропозиції.

Таким чином, Позивачем за Первісним позовом не було дотримано позасудовий порядок укладення договору, в даному випадку Договору оренди землі та Акту приймання-передачі від 16.05.2018, які є предметом розгляду даної справи, оскільки до матеріалів справи не додано належних доказів їх надсилання Відповідачу за Первісним позовом з пропозицією щодо їх укладення та отримання таких пропозиції щодо їх укладання, а тому, відповідно, спір між сторонами щодо переукладення (укладання) Договору оренди Паю на Договір оренди Земельної ділянки у редакції від 16.05.2018 не виникав, що вважає підставою для відмови у задоволенні судом такого позову.

З таких норм права як ст. ст. 626, 627 ч.1, 628, 631, 632, 638, 639-654, 792 ч.2 ЦК України, ст. ст.13-23 ЗУ Про оренду землі також вбачається, що для переукладення Договору оренди Паю на Договір оренди Земельної ділянки, а насправді, на укладання нового Договору оренди Земельної ділянки, необхідно дотримуватися відповідної процедури.

Крім того, запропонована Позивачем за Первісним позовом редакція такого Договору оренди Земельної ділянки від 16.05.2018 не відповідає Типовому договору оренди землі, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220.

Таким чином, враховуючи наведене та те, що позовні вимоги за Первісним позовом порушують права Відповідача за Первісним позовом щодо принципу свободи договору та волевиявлення, таке право Відповідача за Первісним (Позивача за Зустрічним позовом) підлягає захисту шляхом розірвання такого Договору оренди Паю у зв`язку з припиненням зобов`язань за цим договором.

Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 08 жовтня 2019 року відкрите провадження у цій справі, справу призначено до підготовчому судового засідання (т. 1 а.с.38).

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 17.02.2020 прийнято до спільного розгляду з первісним позовом зустрічну позовну заяву ОСОБА_1 до ПрАТ АПК-Інвест про розірвання договору (т. 1 а.с.124-125).

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 06 квітня 2020 року підготовче провадження у цій справі закрито, справу призначено до судового розгляду (т.1, а.с.183).

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 28.04.2020 за клопотанням позивача зупинено провадження у справі до закінчення перегляду цивільної справи № 233/3676/19 в касаційному порядку (т.1 а.с.209-210).

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 22.09.2020 провадження у справі поновлено призначено справу до судового розгляду (т.1 а.с.215).

Ухвалою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 12.10.2020 відмовлено у задоволенні клопотання представниці відповідача ОСОБА_3 про зупиненні провадження у цій справі до вирішення справи № -25/250 (395/20), що розглядається в порядку конституційного провадження Великою палатою Конституційного Суду України на Конституційним поданням 45 народних депутатів.

Представниця позивача ПрАТ АПК-Інвест Гнатенко Ю. Є. у судовому засіданні первісний позов підтримала з підстав, наведених у позовній заяві, просила його задовольнити в повному обсязі. У задоволенні зустрічного позову просила відмовити у зв`язку з його безпідставністю.

Представниця відповідача ОСОБА_1 - адвокат Бовсуновська С. О. у судове засідання не з`явилася, матеріали справи містять заяву про розгляд справи у її відсутність.

Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до таких висновків.

Судом установлено, що 01 лютого 2014 року між ОСОБА_2 та ПрАТ АПК-Інвест було укладено Договір оренди земельної частки (паю) (далі - Договір) відповідно до п.п.1.1, 2.2, 2.3 якого орендодавець ОСОБА_2 передає, а орендар приймає у володіння та користування (оренду) земельну частку (пай), яка належить ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серія ДН №0092286, розміром 4,65 умовних кадастрових га, яка розміщена в межах земельної ділянки, виділеної в натурі єдиним масивом, терміном на 20 років (т. 1 а.с.7-9).

Сторони узгодили розмір орендної плати - 4823,53 грн та її виплату один раз на рік (п. 2.2 Договору).

Відповідно до п.3.1. Договору, ОСОБА_2 зобов`язався протягом п`яти робочих днів з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку письмово повідомити про це орендаря.

Пунктом 2.3. Договору встановлено, що в разі переходу права власності до інших осіб, цей Договір оренди зберігає чинність для нового власника на тих же умовах. У разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), Договір оренди землі переукладається на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою Сторін. Договір оренди переукладається Сторонами за Договором не пізніше ніж в строк до двох місяців з дати виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) та отримання державного акту на право власності на земельну ділянку. Припинення дії Договору оренди допускається у випадках, визначених цим Договором та чинним законодавством України.

Згідно з позначкою у Договорі, його зареєстровано у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Білокузьминівської с/р за №72 від 20 лютого 2014 року за підписом посадової особи ОСОБА_4 , скріплено печаткою Білокузьминівської с/р, що відповідає Порядку реєстрації договорів оренди земельної частки (паю), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2000 року № 119.

01 лютого 2014 року сторонами підписано Акт приймання - передачі земельної частки (паю) відповідно до умов укладеного договору оренди від 01.02.2014 (а.с.11).

На підтвердження виконання своїх зобов`язань щодо сплати орендної плати на користь ОСОБА_2 позивачем надано копії платіжних документів (а.с.15-26).

Отже, ПрАТ АПК-Інвест виконуються обов`язки за договором оренди, здійснювалась сплата орендної плати (протягом 2014-2018 років).

Рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 5314/18 від 22.02.2019 року в цивільній справі за позовом ПрАТ АПК-Інвест до ОСОБА_1 про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки та скасування його державної реєстрації, позов задоволено. Визнано недійсним Договір оренди земельної ділянки кадастровий №1422481500:35:000:0119, площею 3,5731 га, укладений між ОСОБА_1 та Фермерським господарством Веліс , право оренди за яким зареєстровано 26.06.2018 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно Костянтинівською районною державною адміністрацією Донецької області та скасовано запис № 26866339 про державну реєстрацію права оренди, яке виникло на підставі договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_1 та Фермерським господарством Веліс . Рішення суду набрало законної сили 26 березня 2019 року (т.1 а.с. 28-30).

Зазначеним судовим рішенням встановлено, що відповідач ОСОБА_1 набув право власності на земельну ділянку, кадастровий номер 1422481500:35:000:0119, площею 3,5731 га на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вирішуючи позовні вимоги за первісним позовом, суд виходить з такого.

Відповідно до частини 1 статті 148-1 ЗК України, до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користування іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов`язки попереднього власника земельної ділянки за чинним договором оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту щодо такої земельної ділянки. Відповідно до частини 4 статті 32 Закону України Про оренду землі перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у т. ч в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Згідно ч.1 ст.626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов`язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV (далі Закон).

За змістом ст.1 вказаного Закону, оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст.31 Закону, договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).

Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Відповідно до пункту 17 Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства. Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Одночасно абз. 2 Перехідних положень Закону України Про оренду землі врегульовано, що після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін. Припинення дії договору оренди допускається лише у випадках, визначених цим Законом.

Як зазначено вище, пунктом 2.3 договору оренди земельної частки (паю), укладеного 01.02.2014 між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_2 , сторони дійшли згоди про те, що у разі виділення земельної ділянки на основі земельної частки (паю) в натурі (на місцевості), Договір оренди землі переукладається відповідно до державного акту про право власності на земельну ділянку на тих самих умовах, що і раніше укладений, і може бути змінений лише за згодою сторін.

Верховний Суд в п.20 постанови від 19 березня 2018 року у справі № 924/468/14 висловив правову позицію про те, що після виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок в натурі та отримання ними державних актів на право власності на землю відповідні сертифікати на земельну частку (пай) є недійсними. У той же час факт оформлення державного акта на право власності на землю, дію раніше укладених їх власниками договорів оренди земельних паїв автоматично не припиняє, а такі договори підлягають переукладенню. Отже, припинення дії договорів оренди земельних паїв має місце тільки після їх переукладення відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку або з підстав, передбачених статтею 31 Закону України Про оренду землі .

Згідно із частиною 2 ст. 95 ЗК України, ст. 27 Закону України Про оренду землі орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Враховуючи наведені положення законодавства та позицію Великої Палати Верховного Суду у справі № 233/3676/19 від 01 вересня 2020 року, приймаючи до уваги, що договір оренди земельної частки (паю) від 01.02.2014 між орендарем та орендодавцем укладено строком на 20 років, суд уважає, що вказаний договір оренди автоматично не припинив своєї дії у зв`язку з реєстрацією ОСОБА_1 16 травня 2018 року права власності на земельну ділянку кадастровий номер 1422481500:35:000:0119.

Фактично ОСОБА_1 вчинив односторонню відмову від взятого на себе зобов`язання з переукладення договору оренди землі, чим порушив права та законні інтереси позивача, як належного орендаря та користувача земельної ділянки.

Статтею 5 ЦПК України передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

За таких обставин, суд уважає, що позовні вимоги про переукладення договору оренди земельної частки (паю) від 01.02.2014 є такими, що ґрунтуються на законі, отже підлягають задоволенню в повному обсязі.

Вирішуючи зустрічний позов ОСОБА_1 про розірвання договору, суд дійшов таких висновків.

Частиною 2 статті 651 ЦК України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до ст. 652 ЦК України, у разі зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не укладали б договір або уклали б його на інших умовах (ч.1). Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний (ч.2). У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин, суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв`язку з виконанням цього договору.

Статтею 31 Закону України Про оренду землі передбачено, що договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря;смерті фізичної особи-орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки;ліквідації юридичної особи-орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем;набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці;припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства). Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває в оренді, протягом одного місяця з дня державної реєстрації права власності на неї зобов`язана повідомити про це орендаря в порядку, визначеному статтею 148-1 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст.32 вищевказаного Закону, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (ч.1). У разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря орендодавець має право на отримання орендної плати на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладення договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах, за винятком випадків, коли розірвання договору було обумовлено невиконанням або неналежним виконанням орендодавцем договірних зобов`язань (ч.2).

Таким чином, закон пов`язує можливість розірвання договору в судовому порядку у зв`язку із недосягненням згоди сторін щодо розірвання договору та істотністю обставин, що змінилися.

Проте, ОСОБА_1 суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження тієї обставини, що питання припинення договору оренди земельної частки (паю) шляхом його розірвання договору оренди або її зміни було предметом обговорення сторін за договором. ОСОБА_1 суду не надано також належним та допустимих доказів на підтвердження істотності змінених обставин.

Саме такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у справі № 233/3676/19 від 01 вересня 2020 року.

Частиною шостою статті 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосування таких норм права.

Отже, у задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_1 про розірвання договору оренди слід відмовити у повному обсязі.

Одночасно, суд не враховує правові позиції, викладені в постановах Верховного Суду України у справах: № 6-2498 від 02.04.2008; № 6-7167св06 від 28.03.2007, на які посилається відповідач за первісним позовом - позивач за зустрічним позовом, з огляду на положення ч.4 ст. 263 ЦПК України, якою передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених в постановах Верховного Суду.

Позиція, викладена у постанові Верховного Суду у справі № 484/4135/18 від 14.08.2019, також не може бути застосована до правовідносин між сторонами, оскільки зазначена постанова не містить висновків щодо застосування частини 2 Перехідних положень Закону України Про оренду землі .

Тож первісний позов необхідно задовольнити у повному обсязі, у задоволенні зустрічного позову необхідно відмовити.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд присуджує стягнути з ОСОБА_1 на користь ПрАТ АПК-Інвест судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Керуючись ст.ст. 141, 263-265 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест (ЄДРПОУ 34626750, адреса: 85325, Донецька область, Покровський район, с. Рівне, вул. Шопена,1-а) до ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) про переукладення договору задовольнити.

Визнати переукладеним договір оренди земельної частки (паю) від 01 лютого 2014 року, укладений між Приватним акціонерним товариством АПК-Інвест та ОСОБА_2 , зареєстрований 20 лютого 2014 року у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Білокузьминівської селищної ради за № 72, на договір оренди землі (кадастровий номер земельної ділянки 1422481500:35:000:0119, площею 3,5731 га) між Приватним акціонерним товариством АПК- Інвест та ОСОБА_1 на тих самих умовах, що і раніше укладений договір оренди земельної частки (паю), починаючи з дати державної реєстрації права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку (кадастровий номер земельної ділянки 1422481500:35:000:0119, площею 3,5731 га) - 16 травня 2018 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, в такій редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

с. Білокузьминівка

Костянтинівський район,

Донецька область 16 травня 2018 р.

На виконання умов п. 2.3 договору оренди земельних часток (паїв) від 01.02.2014, укладеного між ПрАТ АПК-Інвест та ОСОБА_2 , зареєстрованого у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних часток (паїв) Білокузьминівської селищної ради 20.02.2014 за № 72, а також вимог абзацу 2 Перехідних положеннях Закону України Про оренду землі , згідно яких після виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) договір оренди землі переукладається,

громадянин України ОСОБА_1 (особа, яка набула право власності на земельну ділянку в порядку спадкування), далі іменований - Орендодавець, з однієї сторони та Приватне акціонерне товариство АПК-Інвест , в ocобі Генерального директора Распопова Романа Сергійовича, який діє на підставі Статуту, далі іменовані - Орендар, з другої сторони, а разом іменовані - Сторони, уклали цей Договір про таке:

1. Предмет Договору

1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в володіння та користування (оренду) земельну ділянку розміром 3,5731 га, з кадастровим номером № 1422481500:35:000:0119, вартістю


грн., яка розміщена на території Білокузьминівської селищної ради Костянтинівського району Донецької області, у тому числі угідь: рілля - 3,5731 га, сіножаті - 0,0000 га, пасовища - 0,0000 га.

2. Умови договору

2.1 Мета використання земельної ділянки

Земельна ділянка передається в оренду для сільськогосподарських потреб, а саме: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

2.2 Орендна плата

За користування зазначеною в Договорі земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю щороку орендну плату (в розрахунку на одну земельну ділянку) в розмірі 4823,53 грн (чотири тисячі вісімсот двадцять три гривень 53 коп.). Починаючи з 01.01.2019 розмір орендної плати (в розрахунку на одну земельну ділянку) відповідно до умов чинного законодавства з урахуванням індексації орендної плати складає 7815,00 грн (сім тисяч вісімсот п`ятнадцять грн 00 коп.).

Розмір орендної плати визначається за домовленістю між Сторонами, але не може бути меншим від розміру, встановленого чинним законодавством України.

Форми орендної плати за оренду однієї земельної ділянки на 1 рік, які встановлюються за домовленістю Сторін, наведені в відповідному додатку до Договору.

Орендар сплачує орендну плату рівними частками від суми, вказаної в цьому пункту Договору, у такі строки: два рази на рік червень - грудень поточного року.

Орендар на свій розсуд має право здійснити виплату орендної плати як частково, так і за цілий рік користування орендованою земельною ділянкою до настання строків, зазначених в цьому пункті Договору.

Розмір платежів за окремими формами оплати щороку погоджується між сторонами шляхом унесення відповідно до рівня інфляції національної валюти України.

Орендна плата, враховуючи невиплачену, за поточний рік оренди підлягає індексації на дату виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України

Орендар, за погодженням з Орендодавцем, може перенести термін виплати орендної плати.

2.3 Термін дії Договору .

Договори укладено сторонами терміном на 20 років.

Договір може бути припинений у будь-який час за взаємною згодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди Сторонами.

Сторони не мають права відмовитись від виконання умов цього Договору в односторонньому порядку

За Орендодавцем зберігаються всі права розпорядження земельною ділянкою.

В разі переходу права власності до інших осіб, цей Договір оренди зберігає чинність для нового власника на тих же умовах.

Припинення дії Договору оренди допускається у випадках, визначених цим Договором та чинним законодавством України.

3. Права, обов`язки та відповідальність Сторін.

3.1 Сторони зобов`язуються:

Орендодавець:

- передати Орендарю за актом приймання-передачі земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього Договору не пізніше 3 (трьох) робочих днів з моменту набрання чинності цим Договором;

- не втручатися у виробничу та господарську діяльність Орендаря і не створювати йому будь-яких перешкод при виконанні умов цього Договору;

- не вносити зміни в Договір без письмової згоди Орендаря;

Орендар:

- протягом дії Договору не змінювати цільове призначення земельної ділянки, визначене п.2.1. Договору;

- використовувати земельну ділянку, згідно з цільовим призначенням, зазначеним в п. 2.1. цього договору;

- не допускати погіршення екологічного стану й родючості земельної ділянки;

- відповідати і платити за всі витрати, пов`язані з використанням ним земельної ділянки на умовах передбачених цим Договором;

- своєчасно сплачувати орендну плату, визначену в Договорі;

- після закінчення терміну Договору оренди, повернути Орендодавцю орендовану земельну ділянку в стані, придатному для використання за цільовим призначенням;

- за несвоєчасну сплату орендної плати - сплачувати пеню у розмірі 0,2 відсотка від несплаченої суми за кожний день прострочення, але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період прострочення;

- здійснювати комплекс заходів щодо охорони орендованої земельної ділянки, згідно з чинним законодавством.

3.2 Сторони мають право:

- у разі закінчення дії Договору до закінчення польових робіт термін оренди земельної ділянки продовжити до повного завершення збирання врожаю;

- вносити зміни та доповнення у Договорі за згодою обох Сторін виключно у письмовій формі.

3.3 Відповідальність Сторін:

Сторони несуть відповідальність за невиконання /не належне виконання умов цього Договору згідно Договору та чинного законодавства України.

У випадку спричинення збитків Стороні за цим Договором чи третім особам, Сторона, яка спричинила збитки, відшкодовує такі збитки в повному обсязі.

Сторони не несуть відповідальності у випадку неможливості виконання умов цього Договору внаслідок дії непереборної сили, що має бути підтверджено відповідними документами компетентних органів.

3.4 Інші умови

Умови збереження стану об`єкта оренди - використання за цільовим призначенням;

Ризик випадкового знищення або пошкодження земельної ділянки чи її частини несе Орендодавець;

На орендовану земельну ділянку не встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.

4. Прикінцеві положення.

В інших випадках, які не передбачені цим Договором, Сторони керуються чинним законодавством України.

Спори, в разі відсутності взаємної згоди Сторін, щодо зміни умов цього Договору, його дострокового розірвання на вимогу однієї зі Сторін розглядаються судом у встановленому законодавством порядку.

Договір укладено в двох примірниках, один з яких перебуває в Орендодавця, другий - в Орендаря кожен з них має однакову юридичну силу.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами.

Реквізити та підписи сторін

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

ОСОБА_1 , ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО

Місце проживання зареєстровано за адресою:

АДРЕСА_1 в ЄДРПОУ 34626750

Реєстраційний номер облікової картки платника податків Місцезнаходження, поштова адреса:

(ІНПП-ФО): НОМЕР_1

АДРЕСА_2 НОМЕР_2 в ПАТ КБ Приватбанк

Краматорська філія, код банку 335548

ПІДПИСИ СТОРІН

Орендодавець


ОСОБА_1 Орендар
Р.С. Распопов

Додаток №1

До договору оренди землі

Від 16.05.2018 року

Форма орендної платиЩорічний розмір платежів на 2019 рікПеріод виплати 1.Грошова ( у гривнях) 7815,00 грн -- 1.Натуральна -- -- 2.Відробіткова -- --

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

ОСОБА_1 , ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО

Місце проживання зареєстровано за адресою:

АДРЕСА_1 в ЄДРПОУ 34626750

Реєстраційний номер облікової картки платника податків Місцезнаходження, поштова адреса:

(ІНПП-ФО): НОМЕР_1

АДРЕСА_2 НОМЕР_2 в ПАТ КБ Приватбанк

Краматорська філія, код банку 335548

ПІДПИСИ СТОРІН

Орендодавець


ОСОБА_1 Орендар
Р.С. Распопов

АКТ ПРИЙМАННЯ-ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

ДО ДОГОВОРУ ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

від 16 травня 2018 року

с. Білокузьминівка

Костянтинівський район,

Донецька область 16 травня 2018 р.

Цей акт приймання-передачі земельної ділянки укладений між власником земельної ділянки

Громадянином України ОСОБА_1 , який надалі іменується Орендодавець і діє відповідно до чинного законодавства України, з одного боку, і Приватним акціонерним товариством АПК-ІНВЕСТ в особі Генерального директора Распопова Романа Сергійовича, який діє на підставі Статуту, з другого боку, що надані іменується Орендар , Орендодавець та Орендар надалі разом іменуються як Сторони , а кожен окремо - як Сторона .

1. Орендодавець передав, а Орендар прийняв в володіння та користування (оренду) земельну ділянка 3,5713 га, з кадастровим номером №1422481500:35:000:0119, вартістю


грн, яка розміщена на території Білокузьминівської селищної ради Костянтинівського району Донецької області, у тому числі за складом угідь: рілля - 3,5713 га, сіножаті - 0,0000 га, пасовища - 0,0000га.

2.Земельна ділянка передана у стані, що відповідає умовам Договору, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

3. Цей акт складений та підписаний у двох оригінальних примірниках, що мають однакову юридичну силу, по одному для кожного із Сторін.

ОРЕНДОДАВЕЦЬ ОРЕНДАР

ОСОБА_1 , ПРИВАТНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО

Місце проживання зареєстровано за адресою:

АДРЕСА_1 в ЄДРПОУ 34626750

Реєстраційний номер облікової картки платника податків Місцезнаходження, поштова адреса:

(ІНПП-ФО): НОМЕР_1

АДРЕСА_2 НОМЕР_2 в ПАТ КБ Приватбанк

Краматорська філія, код банку 335548

Орендодавець


ОСОБА_1 Орендар
Р.С. Распопов

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до Приватного акціонерного товариства АПК-Інвест про розірвання договору відмовити в повному обсязі.

Повний текст рішення складено 21 жовтня 2020 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Суддя: О.В. Каліуш

СудКостянтинівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення12.10.2020
Оприлюднено22.10.2020
Номер документу92320709
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —233/5996/19

Рішення від 12.10.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Рішення від 12.10.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 12.10.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 22.09.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 28.04.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 16.03.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 17.02.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 13.01.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

Ухвала від 13.01.2020

Цивільне

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Каліуш О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні