Справа 556/1445/20
Номер провадження 2-о/556/99/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.10.2020 року. Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:
головуючого судді - Котик Л.О.
при секретарі - Соловей Г.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Володимирець цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Красносільська сільська рада Володимирецького району Рівненської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання разом із своєю матір`ю ОСОБА_2 , на час відкриття спадщини після смерті останньої.
В обґрунтуванням заявлених вимог вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба - ОСОБА_3 . Після смерті останньої залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Красносільської сільської ради Володимирецького району, загальною площею 5,04 га. Заповіт відсутній.
На час смерті ОСОБА_3 із нею проживав її син, батько заявника - ОСОБА_4 , який фактично прийняв спадщину після смерті матері.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 помер. Заповіт відсутній. На час його смерті із ним проживала його дружина ОСОБА_2 , яка прийняла спадщину, в тому числі і спірне майно.
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 померла.
ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 як її син в порядку ст. 1261 ЦК України.
На момент смерті матері заявник фактично проживав разом з нею без реєстрації. Спадкову справу після смерті спадкодавиці не заведено, а щоб подати заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини, заявнику необхідно встановити факт проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Ухвалою Володимирецького районного суду Рівненської області від 15 квітня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку окремого провадження.
Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК.
Заявник в судове щасіданян не з"явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, заявлені вимоги підтримує повністю.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у їх відсутності, заявлені вимоги визнають.
Суд, дослідивши та оцінивши письмові докази в їх сукупності, приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав:
Як вбачається з свідоцтва про смерть ОСОБА_3 , серії НОМЕР_1 , остання померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після смерті спадкодавиці залишилось спадкове майно, яке складається із земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства загальною площею 5.04 га, яка знаходиться на території Красносільської сільської ради Володмиирецького району Рівненської області, що підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю, серії Р2 №628237.
Згідно ст.524 ЦК 1963 року, який діяв на момент смерті ОСОБА_3 , спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Заповіт відсутній.
Відповідно до ч.2 ст.529 ЦК 1963 року, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.
Згідно ст.549 ЦК 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні були вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно п.3.3 Методичних рекомендацій щодо вчинення нотаріальних дій, пов`язаних із вжиттям заходів щодо охорони спадкового майна, видачею свідоцтв про право на спадщину та свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя, схвалених рішенням Науково-експертної ради з низань нотаріату при Міністерстві юстиції України 29.01.2009 року, під фактичним вступом у володіння або управління спадковим майном, що підтверджує факт прийняття спадщини, слід мати на увазі різні дії спадкоємця по управлінню, розпорядженню і користуванню цим майном, підтриманню його в належному стані або сплату податків та інших платежів тощо.
Фактичний вступ у володіння частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадщини, з чого б вона не складалася і де б вона не знаходилась. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути, зокрема: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідної місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним.
Згідно довідки Красносільської сільської ради Володимирецького району Рівненської області від 07.09.2020 року №814, на час смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , її склад сім`ї був наступний: син ОСОБА_5 , 1941 року народження, невістка ОСОБА_2 , 1950 року народження, онук ОСОБА_1 , 1975 року народження.
А як зазначено в довідці №861/01-16 від 27.08.2020 року, виданій завідувачем Володимирецької районної державної нотаріальної контори, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно даних зі Спадкового реєстру спадкову справу не заведено.
Факт родинних відносин між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про народження ОСОБА_5 , серії НОМЕР_2 , де в графі мати записана - ОСОБА_3 .
Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_5 , серії НОМЕР_3 , останній помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заповіт відсутній.
Відповідно до ч.2 статті 1223 Цивільного кодексу України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини, право на спадкування мають спадкоємці за законом відповідно до встановленої Кодексом черговості.
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку, він не заявив про відмову від неї.
Згідно довідки №819 від 07.09.2020 року, виданої Красносільською сільською радою, на день смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , склад сім`ї був такий: дружина ОСОБА_2 , 1950 року народження, син ОСОБА_1 , 1975 року народження.
Після смерті ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , у Володимирецькій районній державній нотаріальній конторі, згідно даних зі Спадкового реєстру спадкову справу не заведено. ( довідка №862/01-16 від 27.08.2020 року, видана завідувачем Володимирецької районної державної нотаріальної контори). ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка.
Факт одруження ОСОБА_5 та ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про одруження останніх, серії НОМЕР_4 .
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що стверджується свідоцтвом про смерть останнього, серії НОМЕР_5 .
Згідно довідки №815 від 07.09.2020 року, виданої Красносільською сільською радою, на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , склад сім`ї був такий: син ОСОБА_1 , 1975 року народження, проживав без реєстрації.
Після смерті ОСОБА_2 ,, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , у Володимирецькій районній державній нотаріальній конторі, згідно даних зі Спадкового реєстру спадкову справу не заведено.
Факт спільного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 також підтверджується письмовими поясненнями свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , підписи яких засвідчені сільським головою Красносільської сільської ради Володимирецького району.
Згідно ч.3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку, він не заявив про відмову від неї.
Отже син фактично прийняв спадщину після смерті матері.
А як зазначено в пункті 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження
Таким чином у судовому засіданні знайшов підтвердження факт постійного проживання ОСОБА_1 з матір`ю - ОСОБА_2 на час відкриття - ІНФОРМАЦІЯ_5 спадщини після її смерті.
Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
На підставі наведеного, керуючись Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 4, 6, 8, 10-13, 17-18, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 293, 315, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Красносільська сільська рада Володимирецького району, Рівненської області, про встановлення факту, що має юридичне значення, задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 , із матір`ю - ОСОБА_2 , в с. Зелене, Володимирецького району Рівненської області на час відкриття - ІНФОРМАЦІЯ_3 спадщини після її смерті.
Рішення суду може бути оскаржене до Рівненського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Володимирецький районний суд Рівненської області.
Згідно п.15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до пп.3) р.12 Закону України №540 - 1Х від 30.03.2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)", під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги продовжуються на строк дії такого карантину.
С У Д Д Я : Котик Л.О.
Суд | Володимирецький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 22.10.2020 |
Номер документу | 92321651 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Володимирецький районний суд Рівненської області
Котик Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні