12/182-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
27.08.07р.
Справа № 12/182-07
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Югстрой",
м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "НЗ-Інвест", смт. Ювілейний Дніпропетровського району Дніпропетровської області
про стягнення 197 766 грн. 95 коп.
Суддя Жукова Л.В.
при секретарі Балтакса І.В.
Представники:
Від позивача Сафронов В.І. довіреність № 81 від 20.07.2007р.
Від відповідача Букреєва Р.О. довіреність ВЕТ № 114442 від 19.07.2007р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з відповідача суму боргу у розмірі 197 766 грн. 95 коп. згідно договору підряду на реконструкцію № 10-01/07 від 12.01.2007р. посилаючись на неналежне виконання відповідачем зобов'язань щодо повної оплати за виконані позивачем роботи.
Представник відповідача проти позову заперечує, у відзиві на позов просить відмовити в позові посилаючись на те, що вартість робіт за вказаним договором орієнтовно становила 400 000 грн. Згідно умов договору підряду кінцева ціна договору повинна була бути встановлена за проектно-кошторисною документацією узгодженою сторонами. Проектно-кошторисна документація сторонами не погоджувалась. Зміна об'єму підрядних робіт і вартості їх виконання можлива тільки за згодою сторін, яка оформляється у письмовому вигляді і підписується обома сторонами. Допускається зміна вартості виконаних об'ємів робіт в односторонньому порядку, яка не перевищує 10 % ціни зазначеній в кошторисі. Згідно п. 3.3 договору оплата виконаних робіт проводиться замовником на протязі 5 банківських днів з моменту підписання обома сторонами акту приймання-передачі виконаних підрядних робіт і довідки про вартість виконаних підрядних робіт. Пунктом 7.3 договору встановлено, що здача-приймання виконаних підрядних робіт здійснюється уповноваженими представниками сторін щомісячно з 25 числа по 1 число звітного місяця. Про готовність виконаних підрядних робіт до здачі-приймання підрядник зобов'язаний письмово повідомити замовника. На протязі 3-х робочих днів з моменту отримання зазначеного письмового повідомлення підрядника, уповноважений представник замовника повинен прибути для приймання виконаних підрядних робіт. За результатами здачі-приймання робіт підрядник складає акт приймання виконаних робіт і довідку про вартість виконаних підрядних робіт в двох примірниках, підписує їх, скріпляє печаткою і направляє замовнику. Однак, як вказує у відзиві відповідач, позивач в порушення п. 7.3 договору не повідомив відповідача про готовність виконаних підрядних робіт до здачі-приймання у зв'язку з чим замовник не приймав участі в прийманні виконаних підрядних робіт і не направляв свого представника для прийняття виконаних підрядних робіт. Самостійно підписані підрядником акти і направлені замовнику для підписання не мають юридичної сили і не можуть бути прийняті судом як докази, оскільки вони складені в порушення вищезазначених умов договору підряду. Представник відповідача вважає, що вимоги позивача про стягнення 197 766 грн. 95 коп. є передчасними і необгрунтованими у відповідності зі ст. 526 ЦК України.
В судовому засіданні оголошувалася перерва до 27.08.2007р.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши представників сторін, господарський суд –
ВСТАНОВИВ :
12 січня 2007р. між Товариством з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями „НЗ-Інвест” та Товариством з обмеженою відповідальністю „Югстрой” був укладений договір № 10-01/07 підряду на реконструкцію.
Відповідно до п.1.1 договору підряду підрядник (позивач) взяв на себе зобов'язання у встановлений договором строк у відповідності з проектно-кошторисною документацією виконати роботи по реконструкції і передачі замовнику (відповідачеві) об'єкту, а саме: нежитлового приміщення під продовольчий магазин за адресою: Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пр. Южний, 17/81, а замовник (відповідач) зобов'язувався надати підряднику (позивачеві) нежитлове приміщення, передати йому проектно-кошторисну документацію, прийняти закінчений реконструйований об'єкт і оплатити виконані підрядником (позивачем) роботи по його реконструкції. Перелік і об'єм підрядних робіт, інша інформація, пов'язана з цими роботами, зазначається в погоджених обома сторонами кошторисах, які додаються до договору та є його невід'ємними його частинами (п.1.2 договору підряду).
В період з січня 2007р. по квітень 2007р. відповідачем на розрахунковий рахунок позивача за договором підряду від 12.01.2007р. були перераховані кошти у розмірі 550 000 грн., що підтверджується копіями платіжних доручень № 50 від 22.01.2007р., № 260 від 23.02.2007р., № 398 від 15.03.2007р., № 753 від 28.04.2007р.
Як встановлено в судовому засіданні позивач на виконання зазначеного вище договору виконав для відповідача підрядні роботи по реконструкції нежитлового приміщення під продовольчий магазин за адресою: м. Кривий Ріг, пр.Южний, 17/81 на загальну суму 733 969 грн. 20 коп. про що свідчать акт прийому-передачі підрядних робіт № 3 за квітень 2007р., довідка вартості виконаних робіт за квітень 2007р., підсумкова відомість ресурсів за квітень 2007р., які складені позивачем в односторонньому порядку.
Вивчивши надані документи, та аналізуючи ії з наданими поясненнями представників сторін в сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно розділу 2 договору підряду встановлено, що вартість виконаних підрядних робіт по договору складає орієнтовно 400 000 грн. Зазначена сума є попередньою. Кінцева ціна договору встановлюється по проектно-кошторисній документації, яка узгоджується сторонами поетапно в додаткових угодах, які є невід'ємними частинами цього договору. Пунктом 2.3 договору передбачено, що зміни складу і об'єму підрядних робіт і вартість їх виконання можливо тільки за згодою обох сторін, які оформляються додатковими угодами до цього договору підписаними уповноваженими представниками обох сторін.
Якщо підрядник в ході виконання підрядних робіт виявив необхідність виконання додаткових підрядних робіт, які не передбачені кошторисом, і (або) необхідність збільшення об'єму підрядних робіт у зв'язку з цим – необхідність збільшення вартості виконання підрядних робіт, підрядник зобов'язаний протягом 3 робочих днів з моменту виявлення направити замовнику в письмовій формі обгрунтування необхідності виконання додаткових підрядних робіт і (або) збільшення їх об'єму, зупинити виконання даного виду робіт до отримання від замовника відповіді у письмовій формі з подальшим внесенням змін у Графік виконання підрядних робіт, а також підписаний уповноваженою особою підрядника та скріплений печаткою підрядника проект додаткової угоди до цього договору в якому повинен міститися перелік і об'єм додаткових підрядних робіт, їх вартість і розмір збільшення об'єму підрядних робіт і сума на яку збільшується вартість їх виконання. На протязі 3 робочих днів з моменту отримання замовником вищевказаних документів замовник зобов'язаний підписати два примірника додаткової угоди до цього договору, скріпити печаткою і один примірник направити підряднику, а у випадку своєї незгоди –направити підряднику письмову відмову. Якщо замовник відмовився від внесення у кошторис змін або не дав підряднику ніякої письмової відповіді на протязі 5 (п'яти) робочих днів, то всі витрати, пов'язані з перевищенням кошторису, несе підрядник(п.2.4 договору).
Відповідно до договору (п.2.1), договірної ціни та графіку фінансування, які погоджені сторонами у відповідності до умов договору вартість робіт за цим договором підряду становить 400 000 грн.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог і заперечень.
Судом встановлено, що позивач виконав підрядні роботи за цим договором на загальну суму 733 969 грн. 20 коп. в порушення умов договору без наявної погодженої обома сторонами проектно-кошторисної документації.
В судовому засіданні представники сторін підтвердили відсутність узгодженої проктно-кошторисної документації між сторонами за спірним договором, а посилання позивача на направлення відповідачеві робочого проекту кошторисної документації є безпідставним, оскільки доказів узгодження її відповідачем позивачем не надано.
Таким чином, суд вважає, що згідно умов п.2.1 договору, договірної ціни та графіку фінансування, які узгоджені сторонами вартість робіт за підрядним договором № 10-01/07 встановлена у розмірі 400 000 грн. та сторонами не змінювалася.
Пунктом 2.4 договору встановлено, якщо підрядник в ході виконання підрядних робіт виявив необхідність виконання додаткових підрядних робіт, які не передбачені кошторисом, і (або) необхідність збільшення об'єму підрядних робіт у зв'язку з цим –необхідність збільшення вартості виконання підрядних робіт, підрядник зобов'язаний протягом 3 робочих днів з моменту виявлення направити замовнику в письмовій формі обгрунтування необхідності виконання додаткових підрядних робіт і (або) збільшення їх об'єму, зупинити виконання даного виду робіт до отримання від замовника відповіді у письмовій формі з подальшим внесенням змін у Графік виконання підрядних робіт.
В ході судового розгляду позивачем не надано доказів того, що він відповідно до умов п.2.4 договору звертався до відповідача з пропозицією про збільшення вартості виконаних робіт, яка встановлена договором у ході їх виконання та направляв відповідачеві проект додаткової угоди для підписання, що передбачено договором підряду. Доказів відмови відповідача від підписання додаткової угоди про збільшення ціни за договором також суду не надано.
Крім того, п. 7. 3 договору підряду встановлено, що здача-приймання виконаних підрядних робіт здійснюється уповноваженими представниками сторін щомісячно з 25 числа по 1 число звітного місяця. Про готовність виконаних підрядних робіт до здачі-приймання підрядник зобов'язаний письмово повідомити замовника. На протязі 3-х робочих днів з моменту отримання зазначеного письмового повідомлення підрядника, уповноважений представник замовника повинен прибути для приймання виконаних підрядних робіт. За результатами здачі-приймання робіт підрядник складає акт приймання виконаних робіт і довідку про вартість виконаних підрядних робіт в двох примірниках, підписує їх, скріпляє печаткою і направляє замовнику.
Доказів надіслання позивачем на адресу відповідача такого письмового повідомлення про готовність виконаних робіт до здачі-приймання позивач суду також не надав, а представник відповідача наполягав на тому, що таке повідомлення вони не отримували.
Крім того, акт виконаних робіт за квітень 2007р. підписаний позивачем в односторонньому порядку не може бути прийнятий судом до уваги як докази виконання підрядних робіт, оскільки він підписаний в односторонньому порядку позивачем з порушення умов договору підряду.
Таким чином суд прийшов до висновку, що позивачем порушені умови договору підряду від 12.01.2007р. при виконання підрядних робіт, самовільно збільшено вартість робіт, яка перевищує договірну ціну 400 000 грн. та становить 773 969 грн. 20 коп.
Згідно ст. 877 ЦК України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектно - документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.
Виходячи з того, що позивач виконав роботи без проектно-кошторисної документації за договором, то у відповідності до ст. 837 ЦК України позивач виконав роботу на свій ризик.
Пунктом 2.5 договору підряду встановлено, що всі витрати, пов'язані з перевищенням кошторису, несе підрядник, тобто позивач.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Також, відповідно до ст. 844 ЦК України зміни до кошторису можуть вноситися лише за згодою сторін. У разі перевищення кошторису усі пов'язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом. Якщо виникла необхідність проведення додаткових робіт і у зв'язку з цим істотного перевищення визначеного приблизного кошторису, підрядник зобов'язаний своєчасно попередити про це замовника. Замовник, який не погодився на перевищення кошторису, має право відмовитися від договору підряду. У цьому разі підрядник може вимагати від замовника оплати виконаної частини роботи. Підрядник, який своєчасно не попередив замовника про необхідність перевищення приблизного кошторису, зобов'язаний виконати договір підряду за ціною, встановленою договором.
Виходячи з наведених норм закону, можна дійти висновку про те, що позивач не тільки порушив умови договору, а й чинне законодавство України, зокрема ст. 844 ЦК України за якою підрядник повинен був зупинити роботи у разі перевищення кошторису, узгодити їх з замовником і тільки у разі несвоєчасного повідомлення замовника про необхідність перевищення приблизного кошторису виконати договір підряду за ціною встановленою договором, тобто за ціною встановленою договором підряду від 12.01.2007р. на суму 400 000 грн.
Частиною 3 ст. 877 ЦК України передбачено, що підрядник який виявив у ході будівництва не враховані проектною документацією роботи і необхідність у зв'язку з цим проведення додаткових робіт і збільшення кошторису, зобов'язаний повідомити про це замовника. За ч. 4 цієї ж статті встановлено, що якщо підрядник не виконав обов'язку, встановленого частиною третьою цієї статті, він позбавляється права вимагати від замовника плату за виконані додаткові роботи.
Посилання позивача на те, що проектно-кошторисна документація узгоджувалася з відповідачем та передавалась останньому у вигляді робочого проекту є безпідставним, оскільки доказів узгодження її відповідачем позивачем не надано. Також, не можуть бути прийняті судом до уваги як доказ повідомлення позивачем відповідача про готовність до здачі-приймання виконаних підрядних робіт за договором копії протоколу № 14 від 07.05.2007р., оскільки даний протокол свідчить про проведення наради по усуненню недоліків по актам приймання-передачі.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 526, 844, 877 ЦК України, ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя
Л.В. Жукова
Рішення підписано 27.08.2007р. відповідно до ст. ст. 84, 85 ГПК України.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.08.2007 |
Оприлюднено | 11.09.2007 |
Номер документу | 923271 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Жукова Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні