Ухвала
Іменем України
20 жовтня 2020 р.
м. Київ
провадження № 51- 4030 ск 20
Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянув касаційну скаргу цивільного позивача ОСОБА_4 на вирок Суворовського районного суду м. Одеса від 18 жовтня 2019 року, вирок Одеського апеляційного суду від 3 липня 2020 року та ухвалу Одеського апеляційного суду від 3 липня 2020 року.
Суть питання та встановлені судом обставини
13 жовтня 2020 року цивільний позивач ОСОБА_4 звернулась до суду із касаційною скаргою, у якій порушує питання про перегляд у касаційному порядку постановлених відносно ОСОБА_5 судових рішень, а також просить поновити їй строк касаційного оскарження. Стверджує, що пропустила строк із поважних причин, оскільки з повним текстом судових рішень апеляційної інстанції вона ознайомилась після отримання їх поштою 3 серпня 2020 року.
Мотиви Суду
Відповідно до вимог ч. 2ст. 426 КПК України, касаційна скарга на судові рішення може бути подана протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції, а засудженим, який тримається під вартою, - в той самий строк з дня вручення йому копії судового рішення.
Положення ч. 2 ст. 426 КПК України чітко регламентують, що відрахування тримісячного строку подання касаційної скарги з дня вручення копії судового рішення передбачено лише для засудженого, який тримається під вартою. Всіма іншими учасниками процесу, касаційна скарга може бути подана виключно протягом трьох місяців з дня проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Правило дотримання тримісячного строку для подання касаційної скарги має на меті гарантувати правову визначеність і забезпечити, щоб кримінальні провадження розглядалися впродовж розумного часу, не змушуючи зацікавлених осіб перебувати у стані невизначеності. При цьому це правило надає сторонам кримінального провадження достатній строк для роздумів, у межах якого вони зобов`язані (мають право) вчинити процесуальну дію, чітко визначити свої аргументи та окреслити стверджувану правову позицію.
Згідно із положеннями п. 3 ч. 3 ст. 429 КПК України касаційна скарга повертається, якщо вона подана після закінчення строку касаційного оскарження і суд касаційної інстанції за заявою особи не знайшов підстав для його поновлення.
Суд звертає увагу, що під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи є об`єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк. У кожній справі суд має перевірити, чи наводить особа, яка заявляє клопотання про поновлення строків на оскарження судового рішення, такі підстави.
Єдиною підставою для поновлення строку ОСОБА_4 зазначає, що з повним текстом судових рішень апеляційної інстанції вона ознайомилась після отримання їх поштою 3серпня 2020 року.
Як вбачається із касаційної скарги та доданих матеріалів, вирок та ухвала Одеського апеляційного суду постановлені 3 липня 2020 року за участю цивільного позивача ОСОБА_4 . Касаційна скарга подана засобами поштового зв`язку 13 жовтня 2020 року, тобто поза межами тримісячного строку на касаційне оскарження.
Заслуговує на увагу той факт, що ОСОБА_4 раніше зверталась до касаційного суду із скаргою, те, що з повним текстом судових рішень апеляційної інстанції вона ознайомилась із запізненням, не перешкодило їй . Однак ухвалою колегії суддів Верховного Суду від 1 вересня 2020 року касаційну скаргу ОСОБА_4 було залишено без руху внаслідок невідповідності цієї скарги вимогам статей 427, 438 КПК України та надано строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків. Ухвалою ВС від 21 вересня 2020 року касаційну скаргу повернуто цивільному позивачу, на підставі п. 1 ч. 3 ст. 429 КПК України.
Таким чином, цивільний позивач не навела жодної поважної причини пропуску нею саме визначеного законом тримісячного строку на касаційне оскарження.
Ураховуючи наведене, Суд вважає, що відсутні поважні причини, які були об`єктивно непереборними, та не залежали від волевиявлення цивільного позивача ОСОБА_4 , яка брала участь у розгляді кримінального провадження судом апеляційної інстанції, і унеможливлювали своєчасне звернення до суду у визначений законом строк. Тому підстави для поновлення строку на касаційне оскарження відсутні.
З огляду на викладене, керуючись п. 3 ч. 3ст. 429 КПК України, Суд дійшов висновку, що касаційну скаргу слід повернути особі, яка її подала.
З цих підстав Суд постановив:
Повернути касаційну скаргу цивільному позивачу ОСОБА_4 на вирок Суворовського районного суду м. Одеса від 18 жовтня 2019 року, вирок Одеського апеляційного суду від 3 липня 2020 року та ухвалу Одеського апеляційного суду від 3 липня 2020 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_6
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 13.02.2023 |
Номер документу | 92335203 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Білик Наталія Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні