Справа № 683/97/20
2/683/527/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2020 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Цішковського В.А.
з участю секретаря Крупської В.В.
розглядаючи у судовому засіданні в м. Старокостянтинів цивільну справу №683/97/20 за позовом ОСОБА_1 до Сербинівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
У січні 2020 року ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Сербинівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області і просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті залишився заповіт, який був складений ним та посвідчений 05.05.2004 року Лавринчук Н.М. - секретарем Сербинівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, яким все майно заповів своїй дочці - ОСОБА_1 . До складу спадкового майна входить житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами та земельна ділянка. Зазначає, що на момент смерті її батька, вона не була зареєстрована та не проживала разом з ним, а тому їй не було відомо про наявність складеного на її користь заповіту. Протягом встановленого законом шестимісячного строку позивачка не подала заяви про прийняття спадщини, згідно ст. 1269 ЦК України. Оскільки, випадково дізналася у грудні 2019 року про наявність складеного ОСОБА_2 на її користь заповіту. У зв`язую з чим позивачці було відмовлено нотаріусом у оформленні своїх спадкових прав.
В судове засідання представник позивачки ОСОБА_1 - адвокат Кравчук В.М. подав заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав та просить задовольнити.
Представник відповідача Сербинівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, також подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти позову не заперечують.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який на день смерті проживав в с. Левківка Старокостянтинівського району Хмельницької області. Спадкова справа до майна померлого не заводилась.
Згідно заповіту складений ОСОБА_2 , який посвідчений 05.05.2004 року Лавринчук Н.М. - секретарем Сербинівської сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, яким все своє майно на момент смерті заповів своїй дочці - ОСОБА_1 .
Зазначені обставини підтверджуються: паспортними даними ОСОБА_1 ; свідоцтвом про смерть ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 , видане повторно 16.05.2017 року; свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 , згідно якого в графі батько записаний ОСОБА_2 ; свідоцтвом про укладення шлюбу між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 серії НОМЕР_3 від 15.12.1987 року; заповітом посвідчений 05.05.2004 року; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища від 26.10.2018 року; витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за № 58871790 від 24.12.2019 року.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України).
Відповідно до роз`яснень, даних у п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є спадкоємцем за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , на все його майно, що належало останньому на день смерті. На час відкриття спадщини ОСОБА_1 , не подала у встановлений законом строк, до нотаріуса заяви про прийняття спадщини за заповітом, а тому вважається такою, що не прийняла її. В зв`язку з чим державним нотаріусом Старокостянтинівської державної нотаріальної контори Заворотною Т.В. їй було відмовлено в оформленні спадщини до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (лист відмова від 24.12.2019 за № 3278/01-16).
Судом встановлено, що позивачка пропустила визначений законом строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , оскільки на момент смерті батька, вона не була зареєстрована та не проживала разом з ним, а тому їй не було відомо про наявність складеного на її користь заповіту, внаслідок чого пропустила шестимісячний строк подання заяви до нотаріуса.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом на спадкове майно після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 з поважних причин, тому їй слід визначити додатковий строк - шість місяців з дня набрання рішенням суду законної сили для подання нею нотаріусу заяви про прийняття спадщини.
Оскільки позивачка не заявляла вимоги про стягнення судових витрат і не подавала відповідного розрахунку, тому судові витрати на її користь не стягуються.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 82,ч. 4, 264-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк - шість місяців з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини за заповітом, що залишилась після смерті її батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Левківка Старокостянтинівського району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивачка: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Сербинівська сільська рада Старокостянтинівського району Хмельницької області, місце знаходження: с. Сербинівка Старокостянтинівський район Хмельницька область, ЄДРПОУ 04405432.
Суддя:
Суд | Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 22.10.2020 |
Номер документу | 92336899 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Цішковський В. А.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Цішковський В. А.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Цішковський В. А.
Цивільне
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
Цішковський В. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні