Справа № 140/2442/18
Провадження №2/930/26/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"ЗАОЧНЕ"
01.09.2020 року Немирівський районний суд
Вінницької області
в складі головуючого судді Науменка С. М.
за участю секретаря судового засідання Андрущак Л. П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу № 140/2442/18 за позовом представника позивача Публічного акціонерного товариства Страхова компанія Країна Кірсік Сніжани Володимирівни до ОСОБА_1 про відшкодування завданої майнової шкоди ,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду із позовом до ОСОБА_1 про відшкодування завданої майнової шкоди посилаючись на те, що між Публічним акціонерним товариством Страхова компанія Країна та ОСОБА_1 було укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АК/1062570 від 24.10.2016 року за яким страховик зобов`язався відшкодувати шкоду заподіяну страхувальником життю здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації забезпеченого транспортного засобу, а саме: автомобіля ВАЗ -21053, д.н.з. НОМЕР_1 .
03.01.2017 року в смт. Крижопіль сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля ВАЗ 21053, д.н.з. НОМЕР_1 , під управлінням ОСОБА_1 та автомобіля Renault Dokker, д.н.з. НОМЕР_2 , що належить водію ОСОБА_2 .
В результаті настання ДТП автомобіль Renault Dokker, д.н.з. НОМЕР_2 , отримав механічні пошкодження.
Відповідно до постанови Крижопільського районного суду Вінницької області від 09.02.2017 року, залишену без змін постановою Апеляційного суду Вінницької області від 10.03.2017 року, особою, винною в настанні ДТП визнано ОСОБА_1 , та притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 124 та ч.1 ст. 130 КУпАП.
Статтею 1166 ЦК України встановлено, що шкода, завдана майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її завдала. Відповідно до частини другої статті 1187 ЦК України шкода, заподіяна джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір оренди, підряду тощо) володіє транспортним засобом.
Згідно пункту 22.1 статті 22 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Відповідно до заяви щодо погодження розміру страхового відшкодування від 16.03.2017 року вартість матеріальних збитків завданих власнику пошкодженого транспортного засобу становить 51 283 грн. 58 коп.
ПАТ СК Країна сплатило на користь ОСОБА_2 страхове відшкодування в сумі 50 283 грн. 58 коп. Виплата страхового відшкодування була здійснена ПАТ СК Країна на підставі заяви на виплату страхового відшкодування від 16.03.2017 року та страхового акту № 01/42970/3.2.29 від 28.04.2017 року. Факт зазначеної виплати підтверджується платіжним дорученням № 1 від 28.04.2017 року.
Відповідно до абз. а п.п. 38.1.1 п. 38.1 ст. 38 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регрес ний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду, якщо він керував транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до абз. г` п.п. 38.1.1. п. 38.1 Закону Украни Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регрес ний позов до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду якщо він не повідомив страховика у строки і за умов, визначених у підпункті 33.1.2 пункту 33.1 статті 33 цього Закону.
Згідно з положеннями підпункту 33.1.4 пункту 33.1 статті 33 Закону України Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів у разі настання дорожньо-транспортної пригоди, яка може бути підставою для здійснення страхового відшкодування (регламентованої виплати), водій транспортного засобу, причетний до такої пригоди, зобов`язаний невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди, письмово надати страховику, з яким укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності (у випадках, передбачених статтею 41 цього Закону, - МТСБУ), повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду встановленого МТСБУ зразка, а також відомості про місцезнаходження свого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та свою адресу. Якщо водій транспортного засобу з поважних причин не мав змоги виконати зазначений обов`язок, він має підтвердити це документально.
Відповідно до правового висновку Верховного суду України, який міститься у постанові від 13.02.2014 року неузгодженість нумерації підпунктів пункту 33.1 статті 33 та підпунктів пункту 38.1 статті 38 Закону, після внесених до них змін Законом України від 17 лютого 2011 року № 3045-VI Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дорожньо-транспортних пригод та виплати страхового відшкодування , не може обмежувати встановлене статтею 38 Закону право страховика подати регрес ний позов до страхувальника у разі недотримання строків і умов повідомлення страховика про дорожньо-транспортну пригоду, а тому й не може бути підставою для відмови в задоволенні такого позову.
Частина 1 статті 1191 ЦК України передбачає, що особа, яка відшкодувала шкоду, завдану іншою особою, має право зворотної вимоги (регресу) до винної особи у розмірі виплаченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
У зв`язку з тим, що відповідач на момент настання ДТП керував транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння та письмово не повідомив позивача про настання страхової події протягом трьох робочих днів після настання ДТП, то після виплати суми страхового відшкодування на користь потерпілої особи, у позивача виникло право вимоги до відповідача про відшкодування завданої шкоди (в порядку регресу).
Ухвалою суду від 07.07.2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує та просить задовольнити його в повному обсязі, проти заочного винесення рішення не заперечує.
Відповідач до суду не з`явився, про час, день та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив. Направив суду відзив в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно з частиною 3 статті 211 ЦПК України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. У такому разі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності з вимогами частини 2 статті 247 ЦПК України , не здійснюється.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або, якщо зазначені ним причини визнані судом неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
За таких обставин та приймаючи до уваги, що представник позивача цього не заперечує, суд ухвалив по справі провести заочний розгляд справи, про що постановив ухвалу.
Дослідивши письмові докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 24.10.2016 року між Публічним акціонерним товариством Страхова компанія Країна2 та ОСОБА_1 укладено договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АК/1062570 від 24.10.2016 року, предметом якого є майнові інтереси Страхувальника, що не суперечить закону та пов`язані із володінням, користуванням та розпорядженням наземним транспортним засобом ВАЗ , реєстраційний номер НОМЕР_1 .
03.01.2017 року сталася дорожньо-транспортна пригода за участю транспортного засобу ВАЗ-2105 , реєстраційний номер НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та транспортного засобу Renault Dokker , реєстраційний номер НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 . В результаті настання ДТП автомобіль Renault Dokker , реєстраційний номер НОМЕР_2 , отримав механічні пошкодження.
Згідно страхового акту № 01/42970/3.2.29 вартість матеріального збитку завданого власнику транспортного засобу Renault Dokker , склала 51 283,58 гривень.
За договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору (ст. 979 ЦК України ).
Законом України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" врегульовано відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Зазначений закон спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
Відповідно до норми статті 993 ЦК України та статті 27 Закону України Про страхування , відповідно до яких до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Такий перехід права вимоги від страхувальника (вигодо набувача) до страховика називається суброгацією.
Під час суброгації нового зобов`язання із відшкодування збитків не виникає, відбувається заміна кредитора: потерпілий, яким є страхувальник або вигодо набувач, передає страховику своє право вимоги до особи, відповідальної за спричинення шкоди.
Натомість регрес - це право особи, яка здійснила відшкодування шкоди, заподіяної не її діями, звернутися з вимогою про повернення виплаченого до боржника, з вини якого заподіяно шкоду. Регрес характеризується тим, що право відношення, за яким особа здійснила відшкодування, припинилося, у зв`язку з чим виникло нове право відношення, пов`язане саме з регресною вимогою.
Суброгація допускається у договорах майнового страхування, правовою підставою її застосування є стаття 993 ЦК України та стаття 27 Закону України Про страхування . Право регресу регулюється частиною першою статті 1191 ЦК України .
Враховуючи викладене, правовідносини, які виникли між сторонами у цій справі, є суброгацією.
За правилами статті 1194 ЦК України обов`язок з відшкодування шкоди особою, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, настає у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди і лише в межах різниці між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позивачем доведено факт завдання шкоди саме з вини відповідача, протиправність дій відповідача, причинний зв`язок між ними.
Оскільки цивільно-правова відповідальність відповідача, як водія автомобіля Renault Dokker , реєстраційний номер НОМЕР_2 , була застрахована в Оранта , відповідно до полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів №NАЕ/9221686, тому страхова компанія винуватця ДТП виконуючи свої зобов`язання здійснила страхову виплату в розмірі 50 283 грн. 58 коп.
За таких обставин сума страхового відшкодування в розмірі 50 283 грн. 58 коп. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача в повному обсязі.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, враховуючи результат розгляду справи та згідно вимог ст.141 ЦПК України з відповідача слід стягнути на користь позивача судовий збір в сумі 1762 грн. 00 коп., згідно квитанції (а.с.4).
Керуючись ст. ст. 12 , 13 , 19 , 89, 141 , 211, 247, 258 , 259 , 263 , 264 , 265 , 268 , 272 , 273 , 280 , 281 , 282 , 283 , 289 ЦПК України , ст. ст. 993,1166, 1187,1191, 1194 ЦК України,
суд, -
УХВАЛИВ:
Позов представника позивача Приватного акціонерного товариства Страхова компанія Країна Кірсік Сніжани Володимирівни до ОСОБА_1 про відшкодування завданої майнової шкоди задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 на користь Публічного акціонерного товариства Страхова компанія Країна (місце знаходження: вул. Кудрявський узвіз, 7, м. Київ, 04655, п/р НОМЕР_4 в ПАТ КБ Правекс-Банк МФО: 380838, ЄДРПОУ: 20842474) суму завданої майнової шкоди в розмірі 50 283 (п`ятдесят тисяч двісті вісімдесят три ) грн. 58 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства Страхова компанія Країна судовий збір в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.
Заочне рішення суду може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому законодавством.
Суддя Немирівського
районного суду: С. М. Науменко
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.09.2020 |
Оприлюднено | 23.10.2020 |
Номер документу | 92341192 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Науменко С. М.
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Валюх Віктор Миколайович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Валюх Віктор Миколайович
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Валюх Віктор Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні