Рішення
від 15.10.2020 по справі 592/3716/20
КОВПАКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.СУМ

Справа№592/3716/20

Провадження №2/592/1825/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2020 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі: головуючого - судді Алфьорова А.М., за участю секретаря - Літовченко С.М., представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Неговської І.В., представника відповідача КП Електроавтотранс - Гузенка Є.В., представника третьої особи ДП Центр медичних технологій ТОВ Сумський регіональний Медичний центр безпеки дорожнього руху - Олійника Р.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства Електроавтотранс Сумської міської ради, третя особа: Дочірнє підприємство Центр медичних технологій Товариства з обмеженою відповідальністю Сумський регіональний Медичний центр безпеки дорожнього руху про визнання незаконними та скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності, поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулася до суду з вказаним позовом та свої вимоги мотивує тим, що з 19.10.2017 р. перебувала з водієм у трудових відносинах, працювала водієм. Наказом № 923/01-3 від 16.12.2019 р. та Наказом № 71/01-3 від 31.01.2020 р. КП Електроавтотранс СМР Про притягнення до дисциплінарної відповідальності її було притягнуто до дисциплінарної відповідальності, оголошено догани. Наказом № 56-к/тр від 27.02.2020 р. її було звільнено з роботи водія тролейбуса за систематичне невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на неї трудовим договором, так як до неї раніше застосовувались заходи дисциплінарного стягнення згідно п. 3 ст. 40 КЗпП України. Накази про притягнення до дисциплінарної відповідальності її винесені з порушенням норм чинного законодавства, є незаконними та підлягають скасуванню. Просить суд: скасувати Наказ № 923/01-3 від 16.12.2019 р. та Наказ № 71/01-3 від 31.01.2020 р. КП Електроавтотранс СМР Про притягнення до дисциплінарної відповідальності про оголошення їй доган, визнавши їх незаконними; скасувати наказ № 56-к/тр від 27.02.2020 р. Про звільнення ОСОБА_1 , визнавши його незаконним; поновити її на посаді водія тролейбуса та стягнути з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 28.02.2020 р. по день ухвалення судового рішення.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та адвокат Неговська І.В. позов підтримали, просили задовольнити.

Представник відповідача КП Електроавтотранс СМР - Гузенко Є.В. у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позову у зв`язку з необґрунтованістю.

Представник третьої особи ДП Центр медичних технологій ТОВ Сумський регіональний Медичний центр безпеки дорожнього руху - Олійник Р.О. у судовому засіданні надав пояснення та докази на підтвердження своєї позиції.

Допитана у судовому засіданні у якості свідка ОСОБА_2 зазначила, що працює начальником служби руху КП Електроавтотранс СМР. Пояснила, що позивач ОСОБА_1 має пристрасть до алкогольних напоїв. Неодноразово не допускалася медичним працівником до роботи, з причин виявлення наявності при предрейсової медичної перевірки у водія ОСОБА_1 парів алкоголю та притягувалася за це до дисциплінарної відповідальності. Допускала випадки скоєння ДТП зі своєї вини. При роботі на маршрутах руху без кондуктора, допускала порушення фінансової дисципліни, які були виявлені при проведенні інвентаризації грошових коштів, що знаходяться у підзвіті водія, який працює без кондуктора, а саме недостача грошових коштів. Неодноразово порушувала вимоги робочої інструкції водія тролейбуса пасажирського в частині оголошення зупинок та спілкування з пасажирами.

Заслухавши думки сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.

Відповідно до п. 3 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку систематичного невиконання працівником без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до працівника застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення.

Виходячи зі змісту даної норми, для звільнення працівника за систематичне порушення трудової дисципліни необхідно, щоб він вчинив конкретний дисциплінарний проступок, тобто допустив невиконання або неналежне виконання трудових обов`язків, яке повинно бути протиправним та винним і носило систематичний характер, а за попередні порушення трудової дисципліни (одне чи декілька) до працівника застосовувались заходи дисциплінарного чи громадського стягнення з додержанням порядку їх застосування, але вони не дали позитивних наслідків і працівник знову вчинив дисциплінарний проступок.

Систематичним порушенням трудової дисципліни вважається порушення, вчинене працівником, який і раніше порушував трудову дисципліну, за що притягувався до дисциплінарної відповідальності та порушив її знову.

Отже, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог та вимог п. 3 ст. 40 КЗпП України, до юридичних фактів, які підлягають встановленню судом при вирішенні спору про законність звільнення позивача ОСОБА_1 з цих підстав, є такі: чи мав місце дисциплінарний проступок (вина, протиправна поведінка), який став безпосередньо підставою для звільнення працівника; чи передувала її звільненню система порушень, за які до неї з додержанням вимог ст. ст. 147-149 КЗпП України були застосовані дисциплінарні стягнення.

Судом встановлено, що з 19.10.2017 р. позивач ОСОБА_1 перебувала у трудових відносинах з відповідачем КП Електроавтотранс СМР, працювала водієм тролейбуса 3 класу в службі руху за безстроковим трудовим договором, що підтверджується копією трудової книжки серія НОМЕР_1 від 10.04.1998 р.

Наказом № 923/01-3 від 16.12.2019 р. КП Електроавтотранс СМР Про притягнення до дисциплінарної відповідальності водія тролейбусу ОСОБА_1 16.12.2019 р. відсторонено від роботи за появу на роботі в нетверезому стані. Водію тролейбуса ОСОБА_1 за порушення трудової дисципліни, оголошено догану та позбавлено преміальної оплати за грудень 2019 р. на 100 % (а.с. 11).

Підставою застосування до позивача ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани стало те, що 16.12.2019 р. водій тролейбуса ОСОБА_1 з`явилася на роботу в нетверезому стані.

Згідно доповідної записки медпрацівника ОСОБА_3 при проходженні передрейсового медогляду 16.12.2019 р. о 05 год. 40 хв. у водія ОСОБА_1 виявлено 0,2 проміле алкоголю при видиханні. Тим самим водій ОСОБА_1 порушила п. 2.2. Робочої інструкції водія тролейбуса.

Твердження позивача ОСОБА_1 та адвоката Неговської І.В. про те, що у доповідній записці медичного працівника ОСОБА_3 не зазначено за допомогою якого пристрою - газоаналізатора встановлено покази 0,2 проміле, не зазначена дата його колібровки, не зазначено жодних ознак у позивача ОСОБА_1 , які б давали підстави прийти до висновку, що остання перебуває у стані алкогольного сп`яніння, а також відсутності порушень робочої інструкції водія тролейбуса, суд не бере до уваги виходячи з наступного.

Відповідно до Договору про надання послуг № 168/17від 28.01.2020 р. укладеного між КП Електроавтотранс СМР (Замовник) та ДП Центр медичних технологій ТОВ Сумський регіональний Медичний центр безпеки дорожнього руху (Виконавець) (далі Договору № 168/17від 28.01.2020 р.) вбачається, що Замовник замовляє, а Виконавець на умовах та в порядку визначеному даним Договором бере на себе зобов`язання з надання послуг по проведенню щозмінних передрейсових та післярейсових медичних огляді водіїв транспортних засобів (інших працівників за направленням адміністрації) Замовника, медичними працівниками Виконавця в приміщенні медичного пункту розташованого за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 113, згідно узгодженого сторонами графіку роботи (а.с.33-34).

Згідно п. 2.1 Договору № 168/17 від 28.01.2020 р. медичні огляди водіїв Замовника проводяться Виконавцем з метою визначення стану їх здоров`я, який дозволяє здійснювати перевезення або виявлення ознак тимчасової непрацездатності, зокрема, знаходження водія в стані алкогольного сп`яніння чи сп`яніння іншого походження або під дією інших психотропних речовин, які порушують його функціональний стан.

У разі виявлення вказаних ознак тимчасової непрацездатності водіїв Замовника (знаходження водія в стані алкогольного сп`яніння чи сп`яніння іншого походження або під дією інших психотропних речовин, які порушують його функціональний стан) - медичний працівник Виконавця подає відповідальній особі Замовника доповідну записку у письмовому вигляді з метою прийняття Замовником рішень стосовно недопущення такого працівника до роботи.

Відповідно до доповідної записки медичного працівника ОСОБА_3 від 16.12.2019 р. встановлено, що у водія ОСОБА_1 при проведенні щозмінного передрейсового медичного огляду виявлені ознаки тимчасової непрацездатності, а саме підозра в алкогольному сп`янінні, 0.2 % проміле, тому даний водій до керування транспортним засобом не придатний (а.с. 12).

Проба на алкоголь проводилась за допомогою приладу для вимірювання концентрації парів алкоголю Алконт-01 су-U зав. № 2742-16, який відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 0401 чинне до 14.03.2020 р., станом на 16.12.2019 р. пройшов повірку та був придатний до використання медичним працівником ОСОБА_3 під час проведення огляду на стан алкогольного сп`яніння водія ОСОБА_1 .

Крім того, позивач ОСОБА_1 надала пояснення, що 16.12.2019 р. вийшла на роботу з парами алкоголю після Дня народження. Огляд не оскаржувала.

Відповідно до п. 2.2 робочої Інструкції водія тролейбуса затвердженої директором КП Електроавтотранс СМР від 17.11.2016 р. (далі Інструкція) водію забороняється, зокрема, керувати тролейбусом у стані алкогольного сп`яніння та під дією наркотичних засобів.

Наказом № 71/01-3 від 31.01.2020 р. КП Електроавтотранс СМР Про притягнення до дисциплінарної відповідальності відсутність на роботі 08.01.2020 р. без поважної причини водія тролейбусу ОСОБА_1 вважати прогулом. Водію тролейбусу ОСОБА_1 за порушення вимог Інструкції оголошено догану та зменшено преміальну оплату за січень 2020 р. на 100 % (а.с. 13).

Підставою застосування до позивача ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді догани стало те, що при інвентаризації зібраного виторгу та залишків квитків, що знаходяться у підзвіті водія ОСОБА_1 23.12.2019 р. (під час виконання нею службових обов`язків) виявлено, що фактична наявність готівки під час проведення інвентаризації мала розбіжність з даними каси - недостача у сумі 373 грн.

08.01.2020 р. водій тролейбуса ОСОБА_1 з`явилася на роботу в нетверезому стані. Згідно доповідної записки медичного працівника ОСОБА_3 при проходженні передрейсового медогляду о 06 год. 28 хв. 08.01.2020 р. у водія ОСОБА_1 виявлено 0,5 % проміле алкоголю при видиханні.

12.01.2020 р. водій тролейбусу № 072 ОСОБА_1 під час роботи на лінії по маршруту № 1 не оголошувала зупинки.

Відповідно до Акту про результати інвентаризації наявних коштів, що знаходяться у кондуктора громадського транспорту або водія від 23.12.2019 р. встановлено недостаток коштів у сумі 373 грн. (а.с. 44).

Згідно п. 7.2 Інструкції зупинивши тролейбус на пункті зупинки, водій повинен загальмувати його стоячим гальмом, відчинити всі двері та оголосити назву зупинки. Перед від`їздом з пункту зупинки водій повинен оголосити: Обережно двері зачиняються! Наступна зупинки…. .

Вказаний факт підтверджується Доповідною по виявленим недолікам в лінії від 15.01.2020 р.

Відповідно до доповідної записки медичного працівника ОСОБА_3 від 08.01.2020 р. встановлено, що у водія ОСОБА_1 при проведенні щозмінного передрейсового медичного огляду виявлені ознаки тимчасової непрацездатності, а саме підозра в алкогольному сп`янінні, 0.5 % проміле, тому даний водій до керування транспортним засобом не придатний (а.с.14).

Наказом № 56-к/тр від 27.02.2020 р. Про звільнення ОСОБА_1 звільнено ОСОБА_1 водія тролейбуса 3 класу служби руху за систематичне систематичне невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на неї трудовим договором, так як до неї раніше застосовувались заходи дисциплінарного стягнення згідно п. 3 ст. 40 КЗпП України (а.с. 16).

Підставою винесення вказаного Наказу стало те, що ОСОБА_1 працювала 21.02.2020 р. за маршрутом № 10-А, рухаючись в м. Суми по вул. Кооперативна у напрямку вул. Горького, водій не дотримала встановленої дистанції та скоїла дорожньо транспортну пригоду, зіткнувшись із автомобілем ЗАЗ ВІДА. На ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення. Своїми діями ОСОБА_1 порушила п. 13.1 Правил дорожнього руху України, ч. 5 ст. 14 ЗУ Про дорожній рух , ч. 1 п. 2.1 Інструкції.

Постановою Зарічного районного суду м. Суми від 04.03.2020 р. ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн. (а.с. 32).

Крім того, за період роботи на підприємстві до водія ОСОБА_1 вже застосовувались заходи дисциплінарного стягнення.

З Акту від 27.02.2020 р. КП Електроавтотранс СМР вбачається, що позивач ОСОБА_1 в приміщенні відділу кадрів ознайомилася з наказом про звільнення № 56-к/тр, але ставити свій підпис в наказі відмовилася.

Відповідно до ст. 147 КЗпП України за одне й те ж саме порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано одне дисциплінарне стягнення: або догана, або звільнення.

У силу ст. 149 КЗпП України, до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами трудових спорів від 06.11.1992 року N 9, за передбаченими п. 3 ст. 40 КЗпП підставами працівник може бути звільнений лише за проступок на роботі, вчинений після застосування до нього дисциплінарного або громадського стягнення за невиконання без поважних причин обов`язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку. У таких випадках враховуються ті заходи дисциплінарного стягнення, які встановлені чинним законодавством і не втратили юридичної сили за давністю або зняті достроково (ст. 151 КЗпП), і ті громадські стягнення, які застосовані до працівника за порушення трудової дисципліни у відповідності до положення або статуту, що визначає діяльність громадської організації, і з дня накладення яких до видання наказу про звільнення минулого не більше одного року.

Таким чином, працівник може бути звільнений з роботи на підставі п. 3 ст. 40 КЗпП України, якщо після застосування до нього дисциплінарного або громадського стягнення, яке не втратило юридичної сили за давністю і не зняте достроково (ст. 151 КЗпП України), він знову вчинив проступок на роботі. Роботодавець має навести конкретні факти допущеного ним невиконання обов`язків, зазначити, коли саме вони мали місце, які проступки вчинив працівник після застосування до нього стягнення та коли.

Безпосередні обов`язки працюючих закріплені у ст. 139 КЗпП України та правилах внутрішнього трудового розпорядку. Завдання та обов`язки працівника, його права та відповідальність закріплюються у трудовому договорі. Саме за невиконання або неналежне виконання працівником з його вини таких трудових обов`язків може настати дисциплінарна відповідальність цього працівника.

Так, за правовим змістом указаної матеріальної норми під систематичністю розуміється застосування дисциплінарних заходів за два та більше випадки невиконання службових обов`язків.

У разі переведення працівника, якому оголошено догану, на іншу роботу (за іншою посадою чи професією) на тому самому підприємстві, догана залишиться чинною до її зняття в установленому порядку, оскільки при переведенні працівника на іншу роботу змінюється лише його трудова функція, а сам договір залишається чинним.

Судом встановлена, систематичність дисциплінарних порушень, заходів позивача ОСОБА_1 , оскільки з дня накладення дисциплінарного стягнення до видання наказу про звільнення не минуло більше одного року. Отже, вбачається систематичне невиконання працівником без поважних причин посадових обов`язків.

Нормою ст. 81 ЦПК України встановлено правило згідно з якою, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У справах про поновлення на роботі обов`язок доведення правомірності звільнення працівника з ініціативи роботодавця лежить саме на роботодавцеві.

Згідно ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Згідно ст. 29 КзпП України до початку роботи за укладеним трудовим договором власник або уповноважений ним орган зобов`язаний: 1) роз`яснити працівникові його права і обов`язки та проінформувати під розписку про умови праці, наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров`я, його права на пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору; 2) ознайомити працівника з правилами внутрішнього трудового розпорядку та колективним договором; 3) визначити працівникові робоче місце, забезпечити його необхідними для роботи засобами; 4) проінструктувати працівника з техніки безпеки, виробничої санітарії, гігієни праці і протипожежної охорони.

Кадровим документом, в якому визначено конкретні завдання та обов`язки працівника на основі кваліфікаційних характеристик посад та особливостей штатного розпису є посадова інструкція.

Твердження позивача, що відсутнє систематичне невиконання трудових обов`язків є безпідставним та спростовується письмовими доказами дослідженими у судовому засіданні.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що позивач систематично без поважних причин не виконувала свої службові обов`язки та до неї раніше застосовувалися заходи дисциплінарного стягнення у вигляді догани.

Відповідач, при застосуванні крайнього заходу, правомірно звільнив позивача ОСОБА_1 на підставі п. 3 ст. 40 КЗпП України, вказавши на систематичне невиконання без поважних причин ОСОБА_1 посадових обов`язків та врахував положення ч. 3 ст. 149 КЗпП.

Відповідачем КП Електроавтотранс СМР дотримано процедуру звільнення позивача з роботи.

Звільнення позивача ОСОБА_1 проведено у відповідності до діючого законодавства, правомірно та з дотриманням визначеним законом строку й порядку, порушень трудових прав позивача судом не встановлено.

Таким чином, суд оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, приходить до висновку, що позов про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі не підлягає задоволенню.

Оскільки відповідачем було дотримано процедуру звільнення та наказ про звільнення не підлягає скасуванню, то не підлягають задоволенню позовні вимоги ОСОБА_1 про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, які є похідними з вимоги про скасування наказу про звільнення та поновлення на роботі.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 89, 263, 264 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Комунального підприємства Електроавтотранс Сумської міської ради, третя особа: Дочірнє підприємство Центр медичних технологій Товариства з обмеженою відповідальністю Сумський регіональний Медичний центр безпеки дорожнього руху про визнання незаконними та скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності, поновлення на роботі, оплату за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя А.М. Алфьоров

СудКовпаківський районний суд м.Сум
Дата ухвалення рішення15.10.2020
Оприлюднено22.10.2020
Номер документу92342253
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —592/3716/20

Постанова від 26.01.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Постанова від 26.01.2021

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Ухвала від 14.12.2020

Цивільне

Сумський апеляційний суд

Левченко Т. А.

Рішення від 15.10.2020

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Алфьоров А. М.

Рішення від 15.10.2020

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Алфьоров А. М.

Ухвала від 09.06.2020

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Алфьоров А. М.

Ухвала від 26.03.2020

Цивільне

Ковпаківський районний суд м.Сум

Алфьоров А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні