Рішення
від 20.10.2020 по справі 737/507/20
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/748/626/20 Єдиний унікальний № 737/507/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" жовтня 2020 р.м. Чернігів

Чернігівський районний суд Чернігівської області

в складі: головуючого - судді: Кухти В.О.,

секретар: Сидор А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за позовом ОСОБА_1 до Олишівської селищної ради, треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Куливівського районного нотаріального округу Чернігівської області Пономаренко Е.П., Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Куликівська районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду з позовом до відповідачів, в якому просять визнати за нею право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала в колективній власності КСП 40 років Жовтня (с. Смолянка Куликівського району Чернігівської області, площею 3,27 га в умовних кадастрових гектарах, сертифікат серії ЧН№0297675, виданий на підставі рішення Куликівської районної ради Чернігівської області від 15.05.1995 року, зареєстрованого у Книзі записів сертифікатів на земельну частку (пай) за № 693 від24.11.1997 року, яке за життя належало ОСОБА_2 . Свої вимоги мотивує тим, що вона прийняла спадщину за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , її матері, яка в свою чергу за життя прийняла спадщину після смерті своєї матері, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , але не оформила своїх спадкових прав. До складу спадщини ОСОБА_2 входить право на зазначену земельну частку (пай), однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай), був вже виданий після смерті ОСОБА_2 , тому вона не може в позасудовому порядку оформити спадщину на зазначений пай.

В судове засідання позивач не з`явилась, в позовній заяві просила справу розглянути без її участі на підставі наявних доказів, та задовольнити заявлені позовні вимоги.

Відповідач - Олишівська селищна рада в судове засідання не забезпечила явку свого представника, надала заяву про розгляд справи без її представника, позов винає.

Третя особа - приватний нотаріус Куликівського районного нотаріального округу Чернігівської області Пономаренко Е.П. в судове засідання не з`явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, проти задоволення позову не заперечує.

Третя особа - Куликівська районна державна адміністрація, в судове засідання не забезпечила явку свого представника, надала заяву про розгляд справи без її представника, проти задоволення позову не заперечує.

Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, в судове засідання не забезпечила явку свого представника, надала заяву про розгляд справи без її представника.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 померла /а.с.7/. Після її смерті відкрила спадщина.

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 року № 720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.

Отже, до спадкового майна померлої належить право на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності 40 років Жовтня , розміром 3,27 в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості) /а.с.51-59/.

З представленої довідки Олишівської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області від 16.06.2020 року за № 483, вбачається, що ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована і постійно проживала в АДРЕСА_1 , одна /а.с.10/.

За повідомлення Державного нотаріального архіву Чернігівської області від 21.07.2020 року за № 3379/01-17, спадкова справа до майна ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , Куликівською районною державною нотаріальною конторою не заводилась. Перевіка проведена по алфавітним книгам обліку спадкових справ Куликівської районної державної нотаріальної контори за період з квітня 1996 року по грудень 2006 року /а.с.33/. Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 62032623 від 12.10.2020 року, спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась.

Відповідно до копії матеріалів спадкової справи № 200/2016 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 /а.с.35-48/, яка заведена приватним нотаріусом Куликівського районного нотаріального округу Пономаренко Є.П., вбачається, що спадщину відкриту після смерті спадкодавця прийняла позивач ОСОБА_1 , як спадкоємець за заповітом. 01.06.2017 року приватним нотаріусом винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, за якою відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з тим, що сертифікат серії ЧН№0297675 на право на земельну частку (пай) був виданий та зареєстрований після смерті ОСОБА_2 , матері спадкодавця, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадкоємцем якої біла її дочка ОСОБА_3 , яка прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових справ /а.с.9/. Копії матеріалів спадкової справи не містять доказів родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , та що остання вступила в управління або володіння спадковим майном після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79, 80 ЦПК України).

Зважаючи на викладене, кожна сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. У противному разі, за умови недоведеності тих чи інших обставин суд вправі винести рішення по справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини за своєю природою змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і відповідно - правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства - суду та сторін (позивач та відповідач). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно призводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонами матеріали, але сам фактичних матеріалів і доказів не збирає.

За положеннями ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює докази належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у сукупності.

Відповідно до частини першої статті 548 ЦК УРСР (у редакції, чинній на момент смерті ОСОБА_2 ) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.

У частині першій та другій статті 549 ЦК УРСР (у редакції, чинній на момент смерті ОСОБА_2 ) передбачено, що визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Аналіз змісту статей 548, 549 ЦК УРСР (у редакції, чинній на момент смерті ОСОБА_2 ) свідчить, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Діями спадкоємця, що свідчать про прийняття ним спадщини є: 1) фактичний вступ в управління або володіння спадковим майном; 2) подача державну нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини.

Позивачем не надано жодних доказів проте, що померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 була матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та що остання за життя вступила в управління або володіння спадковим майном після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Зважаючи на те, що з урахуванням принципу диспозитивності цивільного процесу та засад змагальності сторін, відповідно до яких позивач зобов`язаний був довести обставини, на які посилався на підтвердження позову, суд прийшов до висновку, про недоведеність того факту, що ОСОБА_3 , за життя прийняла спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , тому в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 258, 263-265, 354-355 ЦПК України, ст. 529,548,549 ЦК УРСР, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (РОНКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Олишівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04412544, місцезнаходження: Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Олишівка, вул. Чернігівська, 3), треті особи, які не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Куливівського районного нотаріального округу Чернігівської області Пономаренко Е.П. (робоче місце: Чернігівська область, Куликівський район, смт. Куликівка, вул. Партизанська, 12 ), Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39764881, місцезнаходження: Чернігівська область, м. Чернігів, пр. Миру, 14), Куликівська районна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 04061659, місцезнаходження: Чернігівська область, Куликівський район, смт. Куликівка, вул. Миру, 67), про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування - відмовити в повному обсязі.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О.Кухта

СудЧернігівський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.10.2020
Оприлюднено23.10.2020
Номер документу92343630
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —737/507/20

Рішення від 20.10.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Кухта В. О.

Ухвала від 31.07.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Кухта В. О.

Ухвала від 02.07.2020

Цивільне

Чернігівський районний суд Чернігівської області

Кухта В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні