ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 жовтня 2020 року Справа № 280/4823/20 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Приморська державна нотаріальна контора (72102, запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна, 26, код ЄДРПОУ 02884262)
про визнання протиправною та скасування відмови, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, викладену в листі № 4751-4603/Н-02/8-0800/20 від 05.06.2020 року, щодо ненадання позивачу, як спадкоємцю, інформації стосовно суми недоотриманої пенсії за життя померлої матері ОСОБА_2 за період з 01.08.2014 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України надати ОСОБА_1 , як спадкоємцю, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 інформацію щодо суми недоотриманої пенсії за період з 01.08.2014 року по 07.08.2017 року, нарахувавши пенсію за вказаний період.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що є спадкоємцем за законом померлого мати - ОСОБА_2 , якому протиправно припинили виплачувати пенсію з 01.08.2014. На запит Приморської державної нотаріальної контори, відповідач листом від 18.02.2020 повідомив про наявність недоотриманої пенсії за період з 16.02.2017 по 31.08.2017 в сумі 11387,38 грн. на ім`я ОСОБА_2 . Позивач вважає, що має право на отримання усієї суми пенсії, яка недоотримувалась померлим, починаючи з 01.08.2014, а не лише суми пенсії, виплаченої відповідачем в межах трирічного періоду з дня звернення із відповідною заявою, у зв`язку з чим просить суд задовольнити позовні вимог у повному обсязі.
Представником відповідача надано відзив на позов, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на відсутність підстав для задоволення позову з огляду на те, що розмір пенсії визначається за період, початок якого рахується від дня звернення за недоотриманою пенсією з урахуванням вимог ст. 46 Закону, тобто за три роки перед зверненням за пенсією, але не більше ніж по місяць смерті пенсіонера включно та те, що розмір недоотриманих сум пенсій зменшується в залежності від дати звернення до територіального органу Пенсійного фонду особи, яка має право на спадщину із оформленим свідоцтвом про право на спадщину. Крім того, зазначив, що для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину. Оскільки позивачем не виконані зазначені вимоги законодавства надати докази нарахування та виплати ОСОБА_1 недоотрнманої пенсії ОСОБА_2 не є можливим, а, отже, і позовна вимога нарахувати пенсію за вказаний період е передчасною.
Ухвалою суду від 22.07.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
У зв`язку з тим, що суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В. перебувала у відпустці, розгляд справи проводиться першого робочого дня.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
26.09.2017 Приморським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області зареєстровано смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Артемівський район, Луганської області, Україна, про що зроблено актовий запис № 225 від 26.09.2017. Наведена обставина підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , видане Приморським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області 26.09.2017.
У зв`язку з відкриттям спадкової справи № 61488234 від 02.11.2017 майна померлої гр. України ОСОБА_2 Приморською державною нотаріальною конторою внесено запис до Спадкового реєстру за номером 174/2017.
Державний нотаріус Приморської державної нотаріальної контори з метою отримання суми недоотриманої ОСОБА_2 пенсії зробив запит спочатку до Головного управління ПФУ в Луганській області, який переміщений на даний час до м. Сєвєродонецька Луганської області, який відповів нотаріусу, про відсутність інформації в ГУ ПФУ в Луганській області щодо нарахування пенсії ОСОБА_2 , а також зазначив що розрахунок недоотриманої пенсії за життя проводиться за місцем виплати допомоги на поховання, а саме ГУ УПФУ в Запорізькій області. Такодж у відповіді було зазначено, що виплати пенсії ОСОБА_2 були припинені з 01.08.2014 року.
Отримавши таку відповідь Державний нотаріус Приморської державної нотаріальної контори звернувся до Головного управління УПФУ в Запорізькій області з метою отримання суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 за її життя, на який Головне Управління ПФУ України в Запорізькій області дало інформацію тільки за період з 16.02.2017 року по 31.08.2017 року у сумі 11 387,38 грн, вважаючи, що до складу спадщину входить період за три останні роки до дати звернення заявника. Також у відповіді державному нотаріусу зазначено, що суму 11 387,38 грн. буде зменшено в залежності від дати звернення до Приморського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) особи, яка має право на спадщину та оформлене свідоцтво про право на спадщину відповідно до ст. 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. .
21.05.2020 позивач звернувся до відповідача з метою отримання інформації про суму недоотриманої пенсії матір`ю за весь період її неотримання. Відповідач листом № 4751- 4603/Н02/8-0800/20 від 05.06.2020 року повідомив позивача, що сума недоотриманої пенсії ОСОБА_2 є саме за період з 16.02.2017 року по 31.08.2017 року в сумі 11 387,38 грн.
Позивач, вважаючи, що сума пенсії, які належали померлому пенсіонерові та залишись недоотриманими у зв`язку зі смертю, виплачується членам сім`ї без обмежень будь-яким строком, звернувся до суду із цим позовом.
При вирішені спору суд виходить із того, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначає Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Згідно зі ст. 1 Закону №1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 52 Закону №1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім`ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім`ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім`ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі звернення кількох членів сім`ї, які мають право на отримання суми пенсії, зазначеної у частині першій цієї статті, належна їм відповідно до цієї статті сума пенсії ділиться між ними порівну.
У разі відсутності членів сім`ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв`язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Вищевказана норма закону кореспондується зі статтею 91 Закону України Про пенсійне забезпечення №1788-XII від 05.11.1991, згідно якої суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв`язку з його смертю, передаються членам його сім`ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
При зверненні кількох членів сім`ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Пунктом 2.26 Порядку № 22-1 визначено, що для виплати недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.
Члени сім`ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв`язку з відсутністю членів сім`ї або в разі не звернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Згідно зі ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Щодо посилання відповідача про необхідність застосування до спірних правовідносин приписів статті 46 Закону №1058-IV як на підставу для виплату позивачу недоотриманої пенсії в межах трирічного строку з дня звернення із відповідною заявою, то суд вважає їх необґрунтованими, оскільки вказана норма регламентує порядок повернення невиплачених сум пенсії безпосередньо особі, яка отримає пенсію, тоді як норми статті 52 №1058-IV регулюють правовідносини, що виникли після смерті пенсіонера та після визнання певної суми недоотриманої пенсії спадщиною.
При вирішенні даної адміністративної справи суд враховує, що у рішенні Верховного суду від 20.02.2020 року по справі № 428/5418/18 суд погодився з висновками судів першої та апеляційної інстанції про те, що положення частини 1 статті 46 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування , які регулюють виплату пенсіонеру певних сум пенсії не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії, не розповсюджуються на правовідносини з приводу отримання спадкоємцями померлого пенсіонера тих сум пенсії, які перейшли у спадщину.
Суд звертає увагу, що згідно наданого відповідачем протоколу за період з 01.07.2014 по 31.08.2017 ОСОБА_2 була нарахована пенсії за період з серпня 2014 року по серпень 2017 року включно.
Таким чином право померлої ОСОБА_2 щодо отримання пенсії з 01 серпня 2014 року по 31 серпня 2017 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог частини другої статті 46 Закону України № 1058-ІV.
Враховуючи наведене, суд, керуючись положеннями ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, вважає за можливе частково задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не надання Приморській державній нотаріальній конторі інформації щодо розміру пенсії ОСОБА_2 , яка була їй нарахована з серпня 2014 року, але не виплачена за життя та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати Приморській державній нотаріальній конторі довідку про розмір пенсії, яка була нарахована ОСОБА_2 , але не була одержана нею, за весь період, починаючи з серпня 2014 року.
Позовні вимоги щодо зобов`язання нарахувати ОСОБА_2 пенсію з серпня 2014 року задоволенню не підлягають, оскільки як вже зазначалось раніше, відповідно до наданої відповідачем протоколу за період з 01.07.2014 по 31.08.2017 ОСОБА_2 була нарахована пенсії за період з серпня 2014 року по серпень 2017 року включно. Крім того, задоволенню не підлягають також позовні вимоги щодо зобов`язання виплатити недоотриману пенсію з серпня 2014 року, оскільки є передчасними до видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину, яка складається з недоотриманої пенсії за спірний період.
Відповідно до вимог частин першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Нормами частини другої зазначеної статті встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
За таких обставин, беручи до уваги всі надані сторонами докази в їх сукупності, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Згідно ч. 3, ч. 6 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Приморська державна нотаріальна контора (72102, запорізька область, м. Приморськ, вул. Центральна, 26, код ЄДРПОУ 02884262) - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не надання Приморській державній нотаріальній конторі інформації щодо розміру пенсії ОСОБА_2 , яка була їй нарахована з серпня 2014 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надати Приморській державній нотаріальній конторі довідку про розмір пенсії, яка була нарахована ОСОБА_2 , але не була одержана нею, за весь період, починаючи з серпня 2014 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 12.10.2020.
Суддя О.В. Конишева
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2020 |
Оприлюднено | 23.10.2020 |
Номер документу | 92348387 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Конишева Олена Василівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Конишева Олена Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні