Справа № 503/1284/20
Провадження № 2/503/588/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020 року Кодимський районний суд Одеської області в складі:
головуючого-судді Вороненка Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Вдовиченко В.О.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Кодима цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Олексіївської сільської ради Кодимського району Одеської області про встановлення факту прийняття спадщини,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Олексіївської сільської ради Кодимського району Одеської області про встановлення факту прийняття нею спадщини після її батька - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , Позивач вказала, що являється спадкоємцем за законом після померлого і прийняла спадщину, оскільки фактично вступила в управління спадковим майном. Однак, не може оформити право на спадщину, так як у визначений законом термін не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, тому на даний час не може підтвердити своє право на спадкування. Просила позов задовольнити.
В підготовче засідання позивач не з`явилася, надавши заяву по розгляд справи за її відсутності, в якій зазначила про підтримання заявлених позовних вимог.
Представник відповідача в підготовче засідання не з`явився, відповідач надав до суду клопотання від 06.10.2020 року № 02-17/367 про розгляд справи за відсутності його представника, в якому також зазначив, що не заперечує проти позову пред`явленого позивачем. Згідно ч.3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народилась дитина - дочка ОСОБА_4 , що підтверджується актовим записом про народження № 21 складеним Олексіївською сільською радою Кодимського району Одеської області (а.с.8).
20.07.1984 року ОСОБА_4 зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 , у зв`язку з чим змінила своє дошлюбне прізвище ОСОБА_6 на ОСОБА_7 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 виданим Олексіївською сільською Радою народних депутатів Кодимського району Одеської області 20.07.1984 року, актовий запис № 9 (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується актовим записом про смерть № 33 складеним 01.10.1995 року Виконавчим комітетом Олексіївської сільської ради Кодимського району Одеської області з видачею свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.7).
Відповідно до пунктів 4 та 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України від 01 січня 2004 року, Цивільний кодекс України застосовуються до правовідносин, які виникли після набуття ним чинності, тобто з 01 січня 2004 року. Правила Книги 6 цього кодексу застосовуються до спадщини, яка відкрилась, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання цим кодексом чинності.
Згідно пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах по спадкування від 30 травня 2008 року № 7, відносини спадкування регулюються правилами ЦК України, якщо спадщина відкрилася не раніше 01.01.2004. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР (далі - ЦК УРСР 1963 року), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.
Згідно листа ВССУ від 16.05.2013 року № 24/753/0/4-13 судам слід звернути увагу, що на час відкриття спадщини в період чинності ЦК УРСР його нормами було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини). Пунктом 5 ч.1 ст. 555 ЦК УРСР було встановлено, що спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо жоден із спадкоємців не прийняв спадщину. ЦК УРСР не обмежувався строк для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом або заповітом, у тому числі й для держави. Тому, якщо упродовж встановленого шестимісячного строку ніхто зі спадкоємців за законом або за заповітом не прийняв спадщину, вважається, що спадщина переходить до держави.
Отже, норми п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, згідно з якими цей ЦК застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529 - 531 ЦК УРСР.
При вирішенні спорів про спадкування, спадщина по яких відкрилась і була прийнята до 1 січня 2004 року, не допускається застосування судами норм ЦК 2003 року, а застосуванню підлягають норми законодавства, чинного на час відкриття спадщини, зокрема ЦК УРСР.
Таким чином, строк прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 закінчився до набуття чинності Цивільним кодексом України, а тому застосуванню підлягають норми Цивільного кодексу УРСР (1963 року), який втратив чинність з 01 січня 2004 року, але був чинним на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Статтею 524 ЦК Української РСР (1963 року) передбачено, що спадкування здійснюється за законом або за заповітом. Спадкування за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Згідно з ст. 525 ЦК УРСР часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст. 529 ЦК УРСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Відповідно до змісту ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Згідно з ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
З 19.04.1985 року ОСОБА_1 була зареєстрована та проживала разом зі своїм батьком ОСОБА_2 по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , про що свідчить довідка видана Олексіївською сільською радою Кодимського району Одеської області від 16.09.2020 року № 02-17/339 (а.с.26).
При цьому, із листа-повідомлення Кодимської районної державної нотаріальної контори від 29.09.2020 року № 855/01-16 вбачається, що позивач ОСОБА_1 після смерті ОСОБА_2 до державної нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини не подавала, внаслідок чого відповідна спадкова справа не заводилась.
Враховуючи, що позивач є спадкоємцем за законом померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 і протягом шести місяців з дня відкриття спадщини вступила в управління та володіння спадковим майном (фактичне прийняття спадщини), що також підтверджується письмовими поясненнями ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , наданими у своїх заявах, які посвідченні уповноваженою особою Олексіївської сільської ради Кодимського району Одеської області (а.с.12-20), суд вважає, що заявлений позивачем позов обґрунтований, у зв`язку з чим підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 223, 258, 259, 264, 265 ЦПК України, ст. 525, 526, 548, 549 ЦК Української РСР (1963 року), пунктом 1 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 № 7, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 ; зареєстроване місце проживання: Одеська область, Кодимський район, с. Олексіївка; РНОКПП НОМЕР_3 , до Олексіївської сільської ради Кодимського району Одеської області; місцезнаходження: Одеська область, Кодимський район, с. Олексіївська, вул. О.Кошового, 17; ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 04379611, про встановлення факту прийняття спадщини задовольнити.
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , спадщини після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Одеського апеляційного суду через Кодимський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Д.В. Вороненко
Суд | Кодимський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 23.10.2020 |
Номер документу | 92353797 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кодимський районний суд Одеської області
Вороненко Д. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні