Рішення
від 22.10.2020 по справі 511/1347/20
РОЗДІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Роздільнянський районний суд Одеської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 511/1347/20

Номер провадження: 2/511/458/20

22 жовтня 2020 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді - Гринчак С. І.,

секретаря судового засідання - Чернецької А.В.,

за участю:

представника позивача - адвоката Кузнєцової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Роздільна Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивачів.

1. У серпні 2020року ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовною заявою до Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, в якій просив встановити йому додатковий строк для прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позов обґрунтував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки площею 3,3327га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, кадастровий номер 5123981400:01:004:0068. За життя ОСОБА_2 склав заповіт 05 лютого 1998 року, яким все своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів йому, позивачу по справі. Коли він звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини то йому було відмовлено, оскільки має місце пропуск термін для прийняття спадщини. Він пропустив строк на прийняття спадщини з поважних причин, оскільки він був тяжко хворий на онкологічне захворювання, лікування якого зайняло досить тривалий час. На теперішній час він не має можливості реалізувати своє право на спадкове майно, після смерті батька в позасудовому порядку, тому просив суд, встановити йому додатковий строк для прийняття спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

2. Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Кузнєцова Л.В., яка діяла на підставі Ордеру серія ОД №613264 від 01 вересня 2020 року, в судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримала у повному обсязі та просила суд їх задовольнити.

3. Представник відповідача - Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області у судове засідання не з`явився, надав суду заяву, в якій позовні вимоги ОСОБА_1 визнали в повному обсязі та просили розглядати справу без їх участі. ( а.с.19)

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

4 . Відповідно до ухвали судді Роздільнянського районного суду Одеської області від 05 серпня 2020 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче судове засідання.

5. Згідно ухвали Роздільнянського районного суду Одеської області від 09 жовтня 2020 року закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.

6. Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Як роз`яснив Пленум Верхового Суду України у п. 24 постанови від 12 червня 2009 року № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

ІV. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносини.

7. Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Першим відділом реєстрації актів цивільного стану Приморського районного управління юстиції м. Одеса від 11.07.2004 року на підставі актового запису № 6369, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . (а.с.10)

8. При житті ОСОБА_2 належала земельна ділянка площею 3,3327га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області, кадастровий номер 5123981400:01:004:0068, що підтверджується Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, № НВ-5113447432020 ( а.с.11).

9. За життя ОСОБА_2 залишив заповіт від 05 лютого 1998 року, посвідчений секретарем Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області Шмаленко З.М. та зареєстрований в реєстрі за №11, яким все своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось і взагалі все те, що йому буде належати на день смерті і на що він за законом матиме право, заповів ОСОБА_1 . ( а.с.6)

10. Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_2 , виданого Малиновським РВ УМВС України в Одеській області 05.05.1996року. ( а.с.4)

11. Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , актовий запис № 224, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є сином померлого ОСОБА_2 .(а.с.5)

12.Як вбачається з листа приватного нотаріуса Давидової К.Ю. Одеського міського нотаріального округу № 56/01-16 від 25.06.2020 року, позивач звертався до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , але йому було відмовлено в зв`язку з пропущеним строком, встановленим для викриття спадщини.( а.с. 7)

13. Відповідно до Витягу зі Спадкового реєстру ( спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 01.09.2020 року спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 не заводилася. (а.с.23).

V. Норми права, які застосовує суд, мотиви їх застосування.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України ( далі ЦК України ) спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців).

Виходячи із змісту статті 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно зі статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкоємцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч.1 ст.1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини.

Стаття 1223 ЦК України передбачає, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Частинами 1 та 2 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ЦК України)

14. Як вбачається з матеріалів справи, у визначений законом строк позивач не прийняв спадщину.

А згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, Суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами України справ про спадкування від 24.06.1983 року № 4 заяви по спорах про спадкове майно, в тому числі заяви про продовження строку на прийняття спадщини, розглядаються за правилами позовного провадження.

Згідно п. 4 вищевказаної постанови, передбачений ст. 1270 ЦК України шестимісячний строк для прийняття спадщини може бути продовжений судом за заявою заінтересованої особи при доведеності поважності причин його пропуску.

Стаття 1 ЦПК України закріплює, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ч.1 ст.213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, загальними засадами цивільного законодавства відповідно ст. 3 ЦК України є справедливість, добросовісність та розумність.

Відповідно до ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Статтею 13 Конвенції визнається право на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.

Положеннями ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини, як джерело права.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Виходячи із сформованої практики цього ж Суду, ст.1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, по своїй суті, є гарантом права власності, оскільки визнає право будь-якої особи на безперешкодне користування своїм майном.

Згідно положень книги 6 ЦК України, спадкове право захищає власність фізичних осіб, позивач, пов`язаний зі спадкодавцем кровним походженням, усі права та обов`язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини в розумінні ст.1 Першого протоколу до Конвенції, становитиме майно позивача виходячи із законодавчого визначення спадкових правовідносин, суб`єктом яких він є.

15. Згідно Виписних епікризів наданих Військово-медичним клінічним центром Південного регіону Департаменту Охорони здоров`я військовослужбовців, ОСОБА_1 у 2002 році захворів на рак 3 стадії сліпої кишки. 24.09.2002 року йому було зроблено операцію, в 2003 році зроблено 3 курси хіміотерапії. З 06.07.2004 року по 10.07.2004 року, з 25.07.2004 року по 10.08.2004 року, з 20.09.2004 року по 10.10.2004 року, з 20.11.2004 року по 10.12.2004 року з 28.12.2004 року по 10.01.2005 року перебував на стаціонарному обстеженні і лікуванні в ЦВКГ ПОК. У 2005, 2006, 2007 та 2008 роках проходив обстеження в ПЕТ центрі Ленінграду. ( а.с.8-9,31,32,33,34,35)

16. В подальшому ОСОБА_1 отримав інвалідність II групи довічно, про що свідчить пенсійне посвідчення № НОМЕР_4 , серії НОМЕР_5 .( а.с.3)

17. Пропуск строку на прийняття спадщини хоча і є значним, та позивач, як син спадкодавця, є єдиним спадкоємцем після смерті батька ОСОБА_1 , пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, через те, що він з 2002 року і по теперішній час бориться з тяжкою хворобою та тому фізично не мав часу для вступу у спадщину, відповідач, згідно письмової заяви не заперечував проти задоволення позову, що, із врахуванням практики Європейського суду з прав людини та положень ст. 263 ЦПК України є підставою для захисту права позивача на спадкування в судовому порядку, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог.

18. Зібрані по справі докази, встановлені судом фактичні обставини справи, а також з урахуванням норм європейського законодавства по правам людини, дозволяють задовольнити позов в повному обсязі і таке рішення, на думку суду, буде відповідати не тільки принципу законності, а і справедливості.

19. Таким чином, оскільки позивач строк для прийняття спадщини пропустив з поважних причин, позов підлягає задоволенню і визначенню позивачу строку для подання заяви про прийняття спадщини протягом 3 (трьох) місяців з дня набрання рішенням законної сили.

VI. Розподіл судових витрат між сторонами.

20. Згідно з п.9 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011р. №3676-VI, зі змінами, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю І- ІІ груп.

21. Враховуючи те, що судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 є інвалідом II групи довічно,( а.с.3), тому з огляду на ст. 5 Закону України Про судовий збір , ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору.

22. Оскільки ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору при подачі даного позову, суд вважає необхідним відповідно до ч.6 ст. 141 ЦПК України судовий збір компенсувати за рахунок держави.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 1216, 1220, 1222-1223, 1268, 1269,1270, 1272 ч.3 ЦК України, ст. ст. 4, 10, 13, 76-81, 83, 95,141, 206, 258, 259, 263-265, 268, 272, 273, 354, 355 ЦПК України суд

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Єгорівської сільської ради Роздільнянського району Одеської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,- задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (ІПН НОМЕР_4 ), додатковий строк - три місяці з дня набрання рішенням законної сили для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судовий збір у розмірі 840,80 грн. компенсувати за рахунок держави.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у випадку оголошення вступної та резолютивної частини протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення через Роздільнянський районний суд Одеської області відповідно до п.15.5 . Перехідних положень ЦПК України.

Суддя С. І. Гринчак

СудРоздільнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.10.2020
Оприлюднено23.10.2020
Номер документу92354572
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —511/1347/20

Ухвала від 18.01.2021

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Рішення від 22.10.2020

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Ухвала від 09.10.2020

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

Ухвала від 05.08.2020

Цивільне

Роздільнянський районний суд Одеської області

Гринчак С. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні