ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"12" жовтня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/1432/20
Господарський суд Одеської області у складі судді Погребна К.Ф.
при секретарі судового засідання Арзуманян В.А.
розглянувши справу №916/1432/20
За позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Будинок" (65121, м. Одеса, пр. Академіка Глушка, 32, код ЄДРПОУ 36851536)
про визнання недійсним протоколів загальних зборів та зобов`язання вчинити певні дії
Представники сторін:
від позивача - Тащі М.М., ордер № 401771, дата видачі : 21.05.20;
від відповідача - Чепрасов М.І., паспорт серія № НОМЕР_1 ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Будинок" про:
- визнання недійсними протоколи загальних зборах ОСББ "Білий Будинок" від 07 лютого 2018 р. та від 26 березня 2019 р..
- зобов`язання ОСББ "Білий Будинок" здійснити перерахунок внесків на управління багатоквартирним будинком за 2018 та 2019 р.р.
Ухвалою від 27.05.2020р. судом, у порядку ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, позовну заяву ОСОБА_1 про визнання недійсним протоколів загальних зборів та зобов`язання вчинити певні дії було залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви.
11.06.2020р. до господарського суду надійшла заява (вх. №14998/20) від ОСОБА_1 про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 16.06.2020р. провадження по справі №916/1432/20 було відкрито. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
31.07.2020р. за вх. №20219/20 до суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд визнати недійсними рішення про затвердження переліку та розмірів внесків співвласників на 2018 р. та рішення про затвердження переліку та розмірів внесків співвласників на 2019 р. оформлених протоколами загальних зборах ОСББ Білий Будинок від 07 лютого 2018 р. та від 26 березня 2019 р. та зобов`язати ОСББ Білий Будинок здійснити перерахунок внесків на управління багатоквартирним будинком за 2018 та 2019 р.р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.08.2020р. строк підготовчого провадження був продовжений на тридцять днів, в порядку ст. 177 ГПК України.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.09.2020р. підготовче засідання було закрито, розгляд справи призначено по суті в судовому засіданні.
Представник відповідача в судове засідання з`явився, відзив на позов не надав.
Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступне.
Як вказує позивач, станом на сьогоднішній день ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_2 та э членом ОСББ Білий Будинок (далі - Відповідач) за адресою: м. Одеса, пр.. Ак. Глушка, 32.
Позивачу стало відомо про те, що 07.02.2018р. були проведені збори співвласників багатоквартирного будинку ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК на яких, зокрема, було прийнято рішення щодо затвердження переліку та розміру внесків співвласників на 2018р., яке було оформлено протоколом загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК від 07 лютого 2018 р.
В подальшому, 26.03.2019р. були проведені збори співвласників багатоквартирного будинку ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК на яких, зокрема, було прийнято рішення щодо затвердження переліку та розміру внесків співвласників на 2019р., яке було оформлено протоколом загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК від 26 березня 2019р.
Позивач вважає, що рішення щодо встановлення розміру внесків на утримання будинку та прибудинкової території, які були оформлені протоколами загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК від 07 лютого 2018 р. від 26 березня 2019 р. є такими, що прийняті з порушення вимог діючого законодавства, а саме Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за тих підстав, що Позивача не повідомляли про проведення загальних зборів та не надавали листи опитування під час письмового опитування питань, що розглядалися на загальних зборах ОСББ. Такими діями Відповідач в порушення охоронювані законом права Позивача безпідставно вимагає плату за нібито встановленими розмірами внесків на утримання будинку та прибудинкової території.
Позивач вказує, що звертався з відповідними позовними вимогами за правилами цивільного судочинства (справа 520/14263/19), однак Позивачу було відмовлено у прийнятті позову до розгляду та зазначено, що даній спір має розглядатися за правилами господарського судочинства.
Отже посилаючись на вищенаведені обставини ОСОБА_1 звернувся з відповідним позовом до господарського суду Одеської області за захистом свого порушеного права.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Варто зауважити, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, у зв`язку з чим, суд повинен з`ясувати характер спірних правовідносин сторін (предмет та підстав позову), характер порушеного права позивача та можливість його захисту в обраний ним спосіб.
При цьому, особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. В свою чергу, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, у тому числі щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах, і у разі встановлення порушеного права з`ясувати, чи буде воно відновлено у заявлений спосіб.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) від 04.11.1950р. передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Положеннями ст. 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" від 29.11.2001р. № 2866-III (з наступними змінами та доповненнями; далі - Закон України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку").
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Статтею 1 Закону України „Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" від 14.05.2015р. № 417-VIII (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що багатоквартирний будинок це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Згідно з ч. ч. 1, 2, 6 ст. 4 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об`єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об`єднання визначається цим Законом та іншими законами України.
Господарським судом під час вирішення даного спору було встановлено, що ОСББ „Білий Будинок" було створено власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, який розташований за адресою: м. Одеса, пр. Ак. Глушко, 32.
Як вбачається з рішення Київського районного суду м. Одеси від 24.02.2020р. по справі №520/14263/19, текст якого міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень, ОСОБА_1 з 11.12.2018 року є власником квартири за адерсою: АДРЕСА_2 , отже з урахуванням чого суд доходить висновку що відповідач є членом ОСББ „Білий Будинок" з грудня 2018р.
Частиною 4 ст.4 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" встановлено, що основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Положеннями ч. ч. 1-8 ст. 10 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" врегульовано, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління об`єднання є загальні збори . Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об`єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом). Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку.
Відповідно до ч. ч. 4, 5, 6 ст. ст. 6 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів. Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.04.2018р. по справі №904/2796/17 за позовом кооперативу до ОСББ, департаменту надання адміністративних послуг про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації дійшла висновку, що ч. 4 ст. 6 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" імперативно визначає порядок і спосіб повідомлення власників: форма повідомлення обов`язково письмова; повідомляється кожен власник; таке повідомлення вручається власнику або під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом).
З матеріалів справи вбачається, що 07.02.2018р. були проведені збори співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК ) на яких, зокрема, було прийнято рішення щодо затвердження переліку та розміру внесків співвласників на 2018р., яке було оформлено протоколом загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК від 07 лютого 2018 р.
В подальшому, 26.03.2019р. були проведені збори співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК ) на яких, зокрема, було прийнято рішення щодо затвердження переліку та розміру внесків співвласників на 2019р., яке було оформлено протоколом загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК від 26 березня 2019р.
В той же час, оскільки позивач став власником квартири за адерсою: АДРЕСА_2 в грудні 2018р., повідомлятись про проведення зборів 07.02.2018р. не повинен був, зазначене рішення зборів оформлених протоколом від 07.02.2018р. не порушує його права як члена ОСББ, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Поряд з цим, належних та допустимих доказів повідомлення позивача про проведення зборів 26.03.2019р. матеріали справи не містять. Також відповідачем в судовому засіданні зазначалось про відсутність у нього відомостей щодо повідомлення позивача про проведення 26.03.2019р. відповідних зборів оскільки він є новим головою ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК .
Частинами 9 ст. 10 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема, затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників.
Згідно з ч. ч. 14, 15 ст. 10 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників. Якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною чотирнадцятою цієї статті, проводиться письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення загальних зборів. Якщо протягом цього строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Відповідно до ч. 16 ст. 10 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення загальних зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Як вбачається з матеріалів справи, рішення загальних зборів ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК , яке оформлено протоколом від 29.03.2019р., було підписано лише особистим підписом голови та секретаря зборів, підписи співвласників, які брали участь у голосуванні на протоколі відсутні. Крім того, ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК під час вирішення даного спору докази на підтвердження оформлення підписів співвласників шляхом, наприклад, складання окремих реєстрів, суду надано не були. Зазначені в протоколі від 26.03.2019р. в якості додатку до нього листки голосування на 216арк. також відповідачем до суду надані не були.
За таких обставин, господарський суд доходить висновку, що результати проведення 26.03.2019р. зборів ОСББ БІЛИЙ БУДИНОК були оформлені із порушенням встановлених ч. 16 ст. 10 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" вимог, у зв`язку з відсутністю особистих підписів осіб, які брали участь у голосуванні. В свою чергу, відсутність особистих підписів співвласників на протоколі має наслідком неможливість дослідження судом питання прийняття рішень 26.03.2019р. співвласниками у кількості, достатній для встановлення факту прийняття рішення.
Отже, приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи будь-яких доказів на підтвердження повідомлення позивача про проведення зборів 26.03.2019р. у порядку, встановленому Законом України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", приймаючи до уваги оформлення результатів голосування із порушенням вимог чинного законодавства, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення заявлених ОСОБА_1 позовних вимог шляхом визнання недійсними рішення про затвердження переліку та розмірів внесків співвласників на 2019 р. оформленого протоколом загальних зборах ОСББ Білий Будинок від 26 березня 2019 р..
Щодо вимоги про зобов`язати ОСББ Білий Будинок здійснити перерахунок внесків на управління багатоквартирним будинком за 2018 та 2019 р.р. суд відмовляє в її задоволенні з огляду, як на відсутність жодного нормативно правового обґрунтування відповідної вимоги, так і не надання позивачем будь яких доказів щодо порядку здійснення відповідного перерахунку.
У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Разом з тим, ст. 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Будинок" (65121, м. Одеса, пр. Академіка Глушка, 32, код ЄДРПОУ 36851536) - задовільнити частково.
2. Визнати недійсними рішення про затвердження переліку та розмірів внесків співвласників на 2019 р. оформленого протоколом загальних зборах ОСББ Білий Будинок від 26 березня 2019 р..
3. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Білий Будинок" (65121, м. Одеса, пр. Академіка Глушка, 32, код ЄДРПОУ 36851536) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 2 102 (дві сто дві) грн.
4. В решті позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст складено 22 жовтня 2020 р.
Суддя К.Ф. Погребна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 12.10.2020 |
Оприлюднено | 26.10.2020 |
Номер документу | 92384407 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Погребна К.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні