ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2020 року Справа № 923/467/20
Господарський суд Херсонської області у складі судді Павленко Н.А. , при секретарі судового засідання Короткій Ю.А.
за участі представників сторін:
від позивача - Карплюк П.М., довіреність № 02-01-02 від 02.01.2020,
від відповідача - Калугін Д.О., адвокат,
розглянувши у судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум", м. Львів
до відповідача: Комунальної установи "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області", Херсонська область, смт. Білозерка
про стягнення 20 550 грн. 71 коп.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача, заяви, клопотання, процесуальні дії суду.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кастум" (надалі по тексту рішення - позивач, ТОВ "Каступ") звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області" (надалі по тексту рішення - відповідач, КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області") 20550,71грн, що становлять 18238,50грн боргу, 1035,51грн пені та 1276,70грн штрафу у правовідносинах, врегульованих договором №260 про постачання природного газу, укладеним сторонами 29.12.2018.
Позов обґрунтовано твердженням про порушення відповідачем умов вказаного договору в частині своєчасної оплати поставленого природного газу.
Ухвалою суду від 18.06.2020 було відкладене підготовче засідання до 09.07.2020.
09.07.2020 за вх.№2/1417/20 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, за яким відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Так, за твердженнями відповідача після вчинення КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області" всіх передбачених умовами договору дій щодо зміни постачальника, позивач умисно, в порушення умов договору, Правил постачання природного газу, не повідомивши відповідача не виключив два об`єкти позивача з власного реєстру споживачів і на підставі відомостей з реєстру намагається стягнути з відповідача грошові кошти. За твердженнями відповідача, ним після укладання договору з ТОВ "ЮГ-ГАЗ" було надано повідомлення про зміну постачальника та пропозицію про розірвання договору. Відповідач зазначає, що вимоги позивача є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, оскільки починаючи з жовтня і до закінчення 2019 постачання природного газу на об`єкти КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області" здійснювало ТОВ "ЮГ-ГАЗ".
Ухвалою суду від 09.07.2020 було продовжено строк проведення підготовчого провадження на 30 днів, до 19.08.2020, цією ж ухвалою було постановлено відкласти підготовче засідання до 01.09.2020.
12.08.2020 за вх.№6058/20 від позивача надійшла відповідь на відзив КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області". Так, позивач зазначає, що не заперечував проти пропозиції відповідача щодо зміни постачальника і розірвання договору. На виконання повідомлення про зміну постачальника та запиту ТОВ "ЮГ-ГАЗ", ТОВ "Кастум" було погоджено передачу та виключення 9 об`єктів відповідача з реєстру споживачів ТОВ "Кастум" на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи України (надалі по тексту рішення - ГТС). Позивач вказує, що новий постачальник ТОВ "ЮГ-ГАЗ" здійснив закріплення за собою лише 7 точок відповідача на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи України. Як наслідок 2 точки споживача (по яких споживання відбулося лише в грудні 2019 року) залишилися закріпленими за попереднім постачальником ТОВ "КАСТУМ", і як наслідок, об`єми поставленого газу теж були закріпленні за ТОВ "КАСТУМ".
Ухвалою суду від 01.09.2020 з підстав викладених в ухвалі суду заперечення за вх.№6547/20 від 01.09.2020 було постановлено повернути відповідачу без розгляду.
01.09.2020 до суду електронною поштою надійшло клопотання відповідача про залучення третьої особи без самостійних вимог (вх.№6546/20). За довідкою канцелярії суду клопотання не скріплене електронним цифровим підписом. За текстом клопотання відповідач просив суд залучити до участі у справі в якості 3-ої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Юг-ГАЗ", код ЄДР 30194498.
Ухвалою суду від 01.09.2020 з підстав викладених в ухвалі суду було відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ТОВ "ЮГ-ГАЗ", цією ж ухвалою суду було постановлено закрити підготовче провадження у справі, а розгляд справи по суті призначити у судовому засіданні на 08.10.2020.
В судовому засіданні 08.10.2020 було оголошено перерву до 20.10.2020.
В судовому засіданні 20.10.2020 представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні з підстав викладених у позовній заяві і відповіді на відзив.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти заявлених позовних вимог та просив залишити їх без задоволення з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
На підставі ст. 240 ГПК України в судовому засіданні було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Перелік обставин, які є предметом доказування у справі.
Враховуючи предмет та підстави позову, до обставин, які є предметом доказування у справі, належать: факт поставки природного газу позивачем відповідачу у грудні 2019, наявність правових підстав для виникнення грошових зобов`язань відповідача перед позивачем, факт того, що відповідач своєчасно не розрахувався за поставлений природний газ, розмір суми боргу.
Обставини, які встановленні судом та мотиви визнання доказів більш вірогідними щодо кожної обставини, яка є предметом доказування у справі, мотивована оцінка аргументів наведених учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст.12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору.
29 грудня 2018 року між ТОВ "Кастум" (постачальник) та КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області" (споживач) укладено договір на постачання природного газу №260 (а.с. 16-23).
Із змісту даного договору на постачання природного газу постачальник зобов`язався поставити споживачу природний газ за визначеним предметом закупівлі у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язався своєчасно оплачувати постачальнику вартість газу в розмірі, строки та порядку, що визначені цим договором (пункт 1.1).
За змістом п.2.1 договору постачальник постачає споживачу з 01.01.2019 по 31.12.2019 природний газ в обсязі 431000куб. метрів.
Сторони у п.2.5. та п.2.6 договору серед іншого узгодили, що у разі остаточного припинення користування природним газом споживач зобов`язаний повідомити постачальника та операторів ГРМ/ГТС не пізніше ніж за 20 робочих днів до дня остаточного припинення користування природним газом та надати заяву про розірвання договору і здійснити оплату всіх видів платежів. У разі неповідомлення або несвоєчасного повідомлення споживачем постачальника про звільнення про остаточне припинення користування природним газом споживач зобов`язаний здійснювати оплату спожитого об`єктами газоспоживання природного газу та інших платежів.
Постачальник припиняє постачання природного газу при наявності письмового повідомлення споживача про остаточне припинення користування природним газом.
Згідно з п.3.4 та п.3.5 договору облік обсягів переданого газу визначається в пунктах постачання природного газу. Для визначення фактичного обсягу переданого/спожитого газу приймаються облікові дані комерційного вузла обліку газу газоспоживного об`єкту та/або дані Реєстру обсягів газу газотранспортного підприємства. На підставі результатів (показників) вимірювання вузлів обліку складаються місячні акти приймання-передачі природного газу за розрахунковий період, підписані уповноваженими представниками сторін.
Ціна за 1000 куб.м природного газу на момент укладання договору становим 5833.33грн., крім того податок на додану вартість 20%-1166,67грн. Разом: 7000грн, що в сукупності є загальною вартістю за 1000 куб.м природного газу. Загальна вартість договору з ПДВ складає 3017000грн.
Споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату переданого/спожитого природного газу згідно з умовами договору (п.5.2.1. договору).
Відповідно до п.4.4. та п.4.7. договору споживач перераховує грошові кошти за спожитий газ у звітному місяці протягом тридцяти календарних днів, що настають за останнім днем місяця споживання. Підставою для перерахування коштів за спожитий природний газ є умови договору. Постачальник на вимогу споживача надає останньому рахунок -фактури складений позивачем. Пунктом 5.2.4 договору унормовано, що споживач зобов`язується при зміні постачальника, в письмовій формі повідомити постачальника до п`ятнадцятого числа розрахункового місяця, що передує розрахунковому місячному періоду в якому розпочинається дія договору з новим постачальником та здійснити повний розрахунок за спожитий природний газ у строки передбачені договором.
У розділі 6 договору сторони узгодили порядок зміни постачальника. Зокрема, для зміни постачальника обов`язковими умовами є:
- Здійснення споживачем в повному обсязі кінцевого розрахунку (п.6.2.1 договору);
- Сторони підписують угоду про розірвання цього договору або його призупинення в частині постачання природного газу (п.6.2.2 договору).
Відповідно до п.6.3 договору при зміні постачальника споживач до 15-го числа місяця, що передує місяцю постачання газу у в якому розпочинається дія договору з новим постачальником, надсилає (вручає) постачальнику "Повідомлення про зміну постачальника", яке обов`язково повинно містити:
- пропозицію про розірвання/призупинення цього договору в частині постачання природного газу;
- календарну дату припинення/призупинення діючого договору, яка визначається останнім календарним днем місяця, що передує місяцю в якому розпочинається дія договору укладеного між споживачем та новим постачальником.
У п.10.1 та п.10.2 договору сторони узгодили, що договір набуває чинності з дня його підписання сторонами і діє в частині постачання газу до 31.12.2019 , а в частині розрахунків за газ - до повного виконання грошових зобов`язань. Дія договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20% суми, визначеної у договорі, якщо видатки на цю мету затверджено в установленому законом порядку. Якщо за 10 календарних днів до закінчення терміну дії даного договору ні одна із сторін не заявила про його розірвання, то він вважається продовженим на наступний рік.
29.12.2018 сторонами було підписано додаток №1 до договору на постачання природного газу №260 від 29.12.2018 (а.с. 24), за яким сторони узгодили перелік об`єктів відповідача, на які здійснюється постачання природного газу в січні -грудні 2019 року, а також узгодили обсяги такого постачання по кожному об`єкту відповідача. Серед яких зокрема об`єкт - Радянська ЗОШ і обсяг постачання на означений об`єкт 50000.
Додатковими угодами до договору №260 постачання природного газу №1 від 08.01.2019, №2 від 18.01.2019, №3 від 22.01.2019, №4 від 24.01.2019, №5 від 28.01.2019, №6 від 21.03.2019, №7 від 16.10.2019 (а.с. 25- було внесено зміни щодо ціни природного газу та загальної вартості договору.
Відповідно до додаткової угоди №7 від 16.10.2019 до договору №260 постачання природного газу від 29.12.2018 ціна за 1000 куб.м природного газу з 01.10.2019 становим 8750грн., крім того податок на додану вартість 20%-1750грн. Разом: 10500грн, що в сукупності є загальною вартістю за 1000 куб.м природного газу. Загальна вартість договору з ПДВ складає 3017000грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що на виконання умов договору позивачем поставлено, а відповідачем прийнято у грудні 2019 року природний газ у кількості 1,737 тис. м. куб. на суму 18238,5грн, що підтверджується Актом № РН-0001090 приймання - передачі природного газу та Актом звірки взаєморозрахунків станом на 06.04.2020.
Також на підтвердження факту поставки природного газу відповідачу позивач зазначає, що за даними офіційної платформи оператора ГТС, за постачальником ТОВ "Кастум" ЕІС код: 56Х930000008730Q, у період з 01.12.2019 по 31.12.2019 був закріплений та заведено номінацію Споживачу - КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області". У грудні 2019, ТОВ "Кастум" поставив, а Споживач прийняв 1737тис.м.куб. природного газу (знімок екрану (скріншот) даних офіційної платформи ГТС за період з 01.12.2019 по 31.12.2019 міститься у матеріалах справи на арк.36).
Позивач вказує, що згідно виписки по особовим рахункам АБ "Південний" з 01.12.2020 по 14.05.2020 від 15.05.2020 (а.с. 54-154), підтверджується відсутність надходжень коштів у повному обсязі за спожитий природний газ на р/р ТОВ "Кастум" .
Відповідно до п. 4.11 договору - звірка розрахунків здійснюється Сторонами протягом десяти днів з дати пред`явлення вимоги про це однієї із Сторін на підставі відомостей про фактичну оплату вартості газу Споживачем та актів приймання - передачі газу.
З метою вжиття заходів досудового врегулювання спору, 12.05.2020 позивач направив на адресу відповідача претензію про погашення заборгованості за спожитий у грудні 2019 року природний газ на суму 18238,50грн, акт звірки взаєморозрахунків, акт приймання-передачі газу та рахунок-фактуру (а.с.32).
Так, відповідно до п. 3.5.3 договору Споживач протягом двох днів з дати одержання акта приймання-передачі газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акта приймання-передачі газу, підписаний уповноваженим представником Споживача та скріплений печаткою Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акта приймання- передачі газу.
У разі відмови Споживача від підписання акта приймання-передачі газу, обсяг фактично переданого/спожитого газу визначається на підставі Реєстру газотранспортного/газорозподільного підприємства. В цьому випадку Постачальник має право в односторонньому порядку скласти акт приймання-передачі на підставі даних реєстру газотранспортного/газорозподільного підприємства (п.3.5.4 договору).
Позивач стверджує, що станом на дату подання позовної заяви на поштову адресу ТОВ "Кастум" не надходило листів з підписаним актом звірки взаєморозрахунків та акту приймання - передачі за природний газ у гркдні 2019. Відповідно не надійшла також від відповідача у письмовій формі мотивована та обґрунтована відмова від підписання акту приймання- передачі газу.
15.10.2019 відповідач направив на адресу позивача лист (а.с.185) в якому вказав про укладання з ТОВ "ЮГ-ГАЗ" договору на постачання природного газу. В означеному листі відповідач просив ТОВ "Кастум" не пізніше 16.10.2019 надати письмову довідку або підписати акт звірки взаєморозрахунків щодо відсутності простроченої заборгованості за спожитий природний газ у КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області" перед ТОВ "Кастум", а також вчинити всі необхідні дії для відкріплення КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області" з Реєстру споживачів ТОВ "Кастум" не пізніше 16.10.2019.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до п. 5 ст. 16 ЦК України, одним із засобів захисту цивільних прав є примусове виконання обов`язку в натурі, яке в даному випадку полягає у виконанні відповідачем договірних зобов`язань з оплати переданого газу.
У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 Господарського кодексу України (далі ГК України), в силу господарського зобов`язання, яке виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій. а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).
Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 204 ЦК України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Згідно зі статтею 629 ЦК України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Суд при вирішенні спору враховує, що правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються нормами про договір поставки.
Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).
Відповідно до ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За приписами ст.ст. 692, 693 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 664 ЦК, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар.
Частиною першою статті 692 ЦК України визначено, що покупець за договором купівлі-продажу повинен оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього; якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлено інший строк оплати товару.
Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтями 525 та 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Так, відповідно до умов зазначеного вище договору та додаткових угод до нього, позивачем поставлено, а відповідачем прийнято у грудні 2019 ( з 01.12.2019 по 11.12.2019) природний газ у кількості 1737м.куб. на суму 18238,5грн, що підтверджується Актом № РН-0001090 приймання - передачі природного газу та Актом звірки взаєморозрахунків станом на 06.04.2020.
Також підтвердженням факту поставки природного газу відповідачу є інформація із офіційної платформи оператора ГТС, де зазначено, що за постачальником ТОВ "Кастум" ЕІС код: 56Х930000008730Q, у період з 01.12.2020 по 11.12.2020 був закріплений та заведено номінацію Споживачу - " КП "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області". У грудні 2019, ТОВ "Кастум" поставив, а Споживач прийняв 1737м.куб. природного газу.
Разом з тим, суд вважає помилковими заперечення відповідача викладені у відзиві на позов щодо припинення з жовтня 2019 дії укладеного між учасниками спірних правовідносин правочину, відповідно у відповідача з жовтня 2019 виникло зобов`язання по оплаті природного газу за новим договором, укладеним з ТОВ "ЮГ-ГАЗ".
При цьому, як вбачається із матеріалів справи, на офіційній платформі оператора ГТС, ТОВ "Кастум" отримало запит на зміну постачальника від ТОВ "ЮГ-ГАЗ" на дві точки (ЕІС код точок 56ZS35B1258KI0HF та 56ZS35B1258KI0HG) відповідача лише з 09.12.2019, а підтвердженим постачальником останнє стало лише 11.12.2019, що підтверджується інформацією з офіційної платформи Оператора ГТС (знімок екрану (скріншот) даних офіційної платформи ГТС долучено до матеріалів справи).
Окрім того, у розділі 6 договору сторони узгодили порядок зміни постачальника. Зокрема, для зміни постачальника обов`язковими умовами є те, що сторони підписують угоду про розірвання цього договору або його призупинення в частині постачання природного газу (п.6.2.2 договору ).
Матеріали справи не містять доказів того, що між позивачем та відповідачем було підписано угоду про розірвання договору на постачання природного газу.
Тобто, договір №260 на постачання природного газу від 29.12.2018 діяв до моменту закінчення процедури закупівлі природного газу та зміни постачальника із ТОВ "Кастум" на ТОВ "ЮГ-ГАЗ" на офіційній платформі оператора ГТС по всіх точках (об`єктах) відповідача.
Окрім того, відповідно до п. 10 Розділу ІІ Постанови НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 "Про затвердження Правил постачання природного газу" тут і далі в редакції, яка діяла на час виникнення спірних відносин (далі - Правила) Споживач самостійно контролює власне газоспоживання та для недопущення перевищення підтвердженого обсягу природного газу в розрахунковому періоді має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання.
Споживач зобов`язується дотримуватись вимог цих Правил; забезпечувати дотримання дисципліни відбору (споживання) природного газу в обсягах та на умовах, визначених договорами; самостійно обмежувати (припиняти) споживання природного газу у випадках: порушення строків оплати за договором на постачання природного газу; відсутності споживача у розрахунковому періоді в Реєстрі будь-якого постачальника на інформаційній платформі Оператора ГТС; перевищення підтвердженого обсягу природного газу без узгодження з постачальником; відсутності укладеного договору постачання природного газу (п. 20 Розділу ІІ Правил).
Відповідно до п.2 Розділу IV Правил зміні постачальника має передувати укладання договору постачання природного газу з новим постачальником та розірвання договору постачання природного газу з діючим постачальником або його призупинення в частині постачання природного газу у певному розрахунковому періоді , а також відсутність у споживача простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником.
Повідомлення споживачем діючого постачальника про намір змінити постачальника є пропозицією про розірвання договору постачання природного газу або його призупинення в частині постачання природного газу у певному розрахунковому періоді і повинно містити дату розірвання (призупинення) чинного договору постачання природного газу, яка визначається останнім календарним днем перед датою, з якої договір постачання природного газу з новим постачальником набере чинності. З метою забезпечення безперебійного постачання природного газу діючий постачальник поставляє природний газ споживачу до останнього дня терміну дії існуючого договору постачання природного газу відповідно до умов та положень, узгоджених у ньому , а договір постачання природного газу, укладений з новим постачальником, набирає чинності наступного дня після розірвання (призупинення) договору з діючим постачальником, але за умови, що у споживача не буде простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником.
Твердження відповідача про те, що йому у грудні 2019 природний газ поставляло ТОВ "ЮГ-ГАЗ" і обов`язки щодо сплати вартості поставленого газу за означений період у відповідача перед ТОВ "ЮГ-ГАЗ", а не перед ТОВ "КАСТУМ" спростовуються п.6 Розділу IV Правил за якими фактичне постачання природного газу новим постачальником може починатись виключно з газової доби, з якої споживач включений до Реєстру споживачів нового постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.
А враховуючи, що на офіційній платформі оператора ГТС, ТОВ "Кастум" отримало запит на зміну постачальника від ТОВ "ЮГ-ГАЗ" на дві точки (ЕІС код точок 56ZS35B1258KI0HF та 56ZS35B1258KI0HG) відповідача лише з 09.12.2019, а підтвердженим постачальником останнє стало лише 11.12.2019, то ТОВ "ЮГ -ГАЗ" не могло по означеним двом точкам відповідача здійснювати постачання газу.
Твердження відповідача про те, що у відповідності п.3 Правил постачальник не має права реєструвати споживача у власному реєстрі споживачів постачальника у розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем, спростовуються тією обставиною, що між ТОВ "Кастум" та відповідачем був укладений договір №260 на постачання природного газу від 29.12.2018, який на час постачання (а саме у грудні 2019 ) ТОВ "Кастум" позивачу природного газу був діючим, та ним було узгоджено розрахунковий період. Отже позивач поставляючи відповідачу у грудні 2019 природний газ виконував взяті на себе зобов`язання за чинним договором на постачання природного газу №260 від 29.12.2018.
Означені твердження позивача також спростовуються п.3 Розділу І Правил за яким, постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до вимог цих Правил, та після включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі Оператора ГТС у відповідному розрахунковому періоді в порядку, визначеному Кодексом газотранспортної системи.
Отже, станом на час звернення до суду заборгованість відповідача перед позивачем згідно договору № 260 від 29.12.2019 на постачання природного газу становить 18238,5 грн.
Таким чином, всупереч умов договору та вимог діючого законодавства, свої зобов`язання по оплаті спожитого газу відповідач не виконав в повному обсязі, а тому суд визнає позовні вимоги ТОВ "Кастум" щодо стягнення з відповідача заборгованості за договором № 260 від 29.12.2019 на постачання природного газу у розмірі 18238,5 грн правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Також предметом судового розгляду у даній справі є вимоги позивача про стягнення з відповідача 1035,51 грн пені.
В силу приписів ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання (ч. 1 ст. 625 ЦК України).
У сфері господарювання, згідно з ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 ГК України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з ст. ст. 546-551 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом. При цьому, пенею, є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасного виконання грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання і її розмір (ч. 2 ст. 551 ЦК України) встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
В силу ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до ст. 547 ЦК України правочин щодо забезпечення виконання зобов`язання вчиняється в письмовій формі.
Правовий аналіз наведених вище приписів чинного законодавства свідчить про те, що можливість застосування штрафних санкцій за порушення строків виконання зобов`язань законодавець пов`язує саме з умовами їх встановлення за договором за відсутності законодавчого врегулювання розміру таких санкцій.
Умовами укладеного правочину (п.7.2.1 договору) сторони визначили, що за неналежне виконання зобов`язань в частині оплати за спожитий газ, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період за який сплачується пеня, від суми простроченного платежу, за кожен день прострочення платежу.
Згідно поданого позивачем розрахунку за неналежне виконання умов договору відповідачу нараховано за період з 01.02.2020 по 14.05.2020 - 1035,51 грн пені.
Судом перевірено здійснений позивачем розрахунок пені та визнано його таким, що здійснений відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідач контрозрахунку пені до суду не подавав.
За даних обставин, нарахування ТОВ "Кастум" 1035,51грн пені за несвоєчасну оплату відповідачем вартості отриманого у грудні 2019 суд визнає обґрунтованим, а позов в даній частині таким, що підлягає до задоволення.
Позивачем також заявлено вимогу про стягнення з відповідача на підставі п.7.2.1. договору штрафу у розмірі 7% від суми простроченого платежу, що становить 1276,7грн.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Стаття 549 ЦК України встановлює, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ч. 2 ст. 551 ЦК України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до п. 7.2.1 договору у разі не дотримання порядку та строків проведення розрахунків, споживач зобов`язаний сплатити постачальнику крім суми заборгованості, зокрема, 7% від суми кожного простроченого платежу.
Перевіривши розрахунок розміру штрафу, судом встановлено, що позивачем здійснено нарахування штрафу в розмірі 7% від суми простроченого платежу на суму 1276,7грн за природний газ поставлений у грудні 2019. Розрахунок штрафу здійснено позивачем арифметично правильно відповідно до вимог чинного законодавства та умов договору. Отже, нарахування штрафу в сумі 1276,7грн є обґрунтованим та підставним. В цій частині позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до ст.77 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За таких обставин, враховуючи, що позивач взяті на себе зобов`язання виконав належним чином, здійснивши постачання природного газу згідно договору на постачання природного газу №260 від 29.12.2018, а відповідач оплату природного газу здійснив не належним чином, суд прийшов до висновку про правомірність позовних вимог, відповідно позовні вимоги підлягають до задоволення в повному обсязі.
Розподіл судових витрат.
В силу приписів ст.129 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.
Крім того, у прохальній частині позову ТОВ "Кастум" просить суд покласти на відповідача судові витрати у розмірі 5000грн., які позивач поніс у зв`язку з розглядом справи.
В судовму засіданні представник позивача надав пояснення, що заявлені до стягнення з відповідача 5000грн. витрат пов`язаних з розглядом справи є витратами позивача на професійну правничу допомогу. В обґрунтування такої вимоги позивач подав копії наказу директора ТОВ "Кастум" про призначення ОСОБА_1 на посаду юрисконсульта, посадової інструкції юрисконсульта, трудового контракту від 02 травня 2018 р. №2/02, довіреності на представництво Карплюком П. М. інтересів позивача.
Згідно з ч. 1 та п. 1 ч. 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
За змістом ч. 2 ст. 16 ГПК України, представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Із врахуванням наведеного, розподілу підлягають тільки судові витрати сторін, які пов`язані з правничою допомогою саме адвоката, а не будь-якої особи, яка надавала правову допомогу стороні у справі.
Як видно із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває з позивачем у трудових відносинах - займає посаду юрисконсульта ТОВ "Кастум", а всі надані ним послуги належать до посадових обов`язків юрисконсульта товариства.
З урахуванням означено заявлені позивачем витрати пов`язані з розглядом справи, не є витратами на правничу допомогу адвоката і не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 123, 129, ст. 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Комунальної установи "Районний центр по обслуговуванню закладів освіти Білозерської районної ради Херсонської області" (75000, Херсонська область, смт. Білозерка, Станіславське шосе, 29/48, код ЄДР 38188738) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кастум" (79019, м. Львів, проспект Чорновола, 63, код ЄДР 41087491) заборгованість за поставлений природний газ у розмірі 18 238,50 грн. , 1276,70 грн. штрафу, 1035,51 грн. пені та 2102,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно з ч.1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення у порядку, передбаченому с. 257 ГПК України.
Повне рішення складено та підписано 23.10.2020
Суддя Н.А. Павленко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 26.10.2020 |
Номер документу | 92384638 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Павленко Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні