Рішення
від 20.10.2020 по справі 132/1899/20
КАЛИНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 132/1899/20

Провадження №2-о/132/81/20

РІШЕННЯ

Іменем України

"20" жовтня 2020 р. м.Калинівка

Калинівський районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Павленко І.В.

за участю секретаря Олійник Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Калинівка цивільну справу за заявою Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області, заінтересована особа-Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області про встановлення юридичного факту та визнання спадщини безхазяйною,

ВСТАНОВИВ:

Дружненська сільська рада Калинівського району Вінницької області звернулась до Калинівського районного суду Вінницької області із заявою про встановлення юридичного факту та визнання спадщини безхазяйною.

В обґрунтування заяви заявник послався на те, що після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилась спадщина у вигляді земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,0023 га, що розташована на території Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області та належала померлому на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії ВН, виданого 26.03.2002 року. Залишену після смерті спадщину у встановлений законодавством термін ніхто не прийняв, спадкова справа не заводилась, а тому дана земельна ділянка має бути визнана безхазяйним майном та передана територіальній громаді. Крім того, необхідно встановити факт належності правовстановлюючого документа, а саме державного акта на право приватної власності на землю серії ВН, виданого 26.03.2002 року на ім`я ОСОБА_1 .

Представник заявника у судове засідання не з`явився, згідно заяви заявник просить здійснювати розгляд справи за її відсутності. Вимоги заяви підтримує в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи до суду не з`явився, хоча про час та день розгляду справи повідомлявся належним чином про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, наявне в матеріалах справи.

Суд, повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, приходить до наступного.

Згідно копії державного акта на право приватної власності на землю ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 4,0023 га., що розташована на території Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області та належала померлому.

Згідно копії запису акта про смерть №5 від 06.02.2001р., ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно листа Державного нотаріального архіву Вінницької області від 13.08.2019 року №2370/01-18, спадкова справа на майно померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. ОСОБА_1 по даних Алфавітної книги обліку спадкових справ Калинівської державної нотаріальної контори за 2001-2006 роки, яка знаходиться на зберіганні в Державному нотаріальному архіві Вінницької області-не заводилась.

Факт належності державного акта на право приватної власності на земелю серія ВН від 26.03.2002 року, виданого на ім`я ОСОБА_1 - ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , підтверджується довідкою виконавчого комітету Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області №50 від 20.01.2020 року, заявами громадян ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .

Відповідно до ст.525 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Згідно ст.549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:1)якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування відносини спадкування регулюються правилами ЦК, якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому при вирішенні спору суд застосовує закон, що діяв на час спірних правовідносин, а саме: ЦК УРСР (в редакції 1963 року).

В абзаці 3 пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" від 30.05.2008 року № 7 надано роз`яснення з приводу застосування правила книги шостої ЦК України до спадкових правовідносин, які виникли до набрання чинності ЦК України 2003 року. Так, у разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української PCP (далі ЦК УPCP), у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом. У разі коли спадщина, яка відкрилася до набрання чинності ЦК і строк на її прийняття не закінчився до 1 січня 2004 року, спадкові відносини регулюються цим Кодексом.

Крім цього, відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" судам слід звернути увагу, що на час відкриття спадщини в період чинності ЦК УРСР його нормами було передбачено певні дії, які свідчили про прийняття спадщини, у тому числі прийняття спадщини шляхом вступу у володіння та управління спадковим майном (фактичне прийняття спадщини). Пунктом 5 ч.1 ст.555 ЦК УРСР було встановлено, що спадкове майно за правом спадкоємства переходить до держави, якщо жоден із спадкоємців не прийняв спадщину. ЦК УРСР не обмежувався строк для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом або заповітом, у тому числі й для держави. Тому, якщо упродовж встановленого шестимісячного строку ніхто зі спадкоємців за законом або за заповітом не прийняв спадщину, вважається, що спадщина переходить до держави.

Отже, норми п.5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК, згідно з якими цей ЦК застосовується також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким з спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом, слід розуміти таким чином, що правила книги шостої ЦК може бути застосовано лише до спадщини, яка відкрилася після 1 липня 2003 року і не була прийнята ніким зі спадкоємців, право на спадкування яких виникло відповідно до норм статей 529- 531 ЦК УРСР.

Згідно ст.549 ЦК Української PCP визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:-якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;-якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

В ст.555 ЦК УРСР закріплено випадки переходу спадщини до держави, зокрема якщо у спадкодавця немає спадкоємців ні за законом, ні за заповітом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 137 ЦК УРСР майно, яке не має власника або власник якого невідомий (безхазяйне майно), надходить у власність держави за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою фінансового органу. Заява про визнання майна безхазяйним може бути подана не раніше як через один рік після прийняття майна на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів.

Відповідно до ч.2 ст.4 Земельного кодексу України від 1990 року, який діяв на момент смерті ОСОБА_1 та в редакції, яка була чинна на день відкриття спадщини після смерті ОСОБА_1 , суб`єктами права державної власності на землю виступали, в тому числі сільські Ради народних депутатів на землі в межах їх територій, за винятком земель, що перебувають в загальнодержавній власності.

Як вбачається із рішення виконавчого комітету Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області №21 від 24.07.2018 року, вирішено взяти на облік по сільській раді безхазяйне майно (земельні паї), які розташовані на території Дружненської сільської ради, зокрема, земельну ділянку площею 4,0023 га кадастровий намер 0521681800:02:003:0036 та звернутись до органів суду з метою передачі безхазяйного майна в комунальну власність.

Відповідно до вимог ст.333 ЦПК України суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади. Оскільки судом встановлено, що після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 4,0023 га кадастровий намер 0521681800:02:003:0036, спадкоємці на вказане майно відсутні, Дружненською сільською радою вказане майно взяте на облік як безхазяйне понад рік, в друкованих засобах масової інформації було розміщено оголошення про взяття на облік земельної ділянки, тому суд приходить до висновку про задоволення заяви.

Крім того, суд вважає за необхідне витрати по сплаті судового збору залишити за заявником.

Керуючись ст. ст. 263-265, 293-294, 315-319, 329-333, 354 ЦПК України, суд-

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт належності державного акта на право приватної власності на земелю серія ВН від 26.03.2002 року, виданого на ім`я ОСОБА_1 - ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати земельну ділянку призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,0023 га кадастровий намер 0521681800:02:003:0036, що розташована на території Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області, засвідчена державним актом на право приватної власності на землю серії ВН, виданого 26.03.2002 року, що залишились після смерті ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , безхазяйним майном та передати її у власність Дружненської територіальної громади Калинівського району Вінницької області в особі Дружненської сільської ради Калинівського району Вінницької області.

Витрати по сплаті судового збору залишити за заявником.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ст.354 ЦПК України.

Суддя:

СудКалинівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення20.10.2020
Оприлюднено25.10.2020
Номер документу92385873
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —132/1899/20

Рішення від 20.10.2020

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

Ухвала від 01.07.2020

Цивільне

Калинівський районний суд Вінницької області

Павленко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні