Рішення
від 23.10.2020 по справі 339/319/20
БОЛЕХІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №339/319/20

12

2-о/339/20/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2020 року м. Болехів Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Головенко О. С.

секретаря судового засідання Ганчар Т.І.

з участю заявника ОСОБА_1

розглянувши у судовому засіданні в залі суду заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міжрічанська сільська рада Болехівської міської ради Івано-Франківської області про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,-

в с т а н о в и в:

06 жовтня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт належності її батьку ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 правовстановлюючих документів, виданих 06 листопада 2008 року, а саме: державних актів на право власності на земельні ділянки, які розташовані на території Міжрічанської сільської ради Болехівської міської ради Івано-Франківської області.

Вимоги заяви обгрунтовує тим, що після смерті батька звернулася до нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину за заповітом, але нотаріусом виявлено помилки в державних актах на право власності на земельні ділянки, зокрема, зазначено ОСОБА_3 , а фактично має бути ОСОБА_2 , як вказано у свідоцтві про смерть та в довідці Міжрічанської сільської ради та рекомендовано звернутися до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючих документів.

Представник заінтересованої особи Міжрічанської сільської ради в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій просить засідання проводити у його відсутності (а.с.43).

Такі дії не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, згідно якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши вступне слово заявника, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі; прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Встановлено, що рішенням Міжрічанської сільської ради від 27 червня 2006 року №24 погоджено проект організації території земельних ділянок та уточнену площу земель, які підлягають розподілу на земельні частки, погоджено вилучені з паювання під польові дороги земельні ділянки, погоджено протокол розподілу земельних ділянок між власниками, передачу у власність власникам земельних ділянок та видачу державних актів для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.35).

У списку осіб, яким передано земельні ділянки під № НОМЕР_1 , НОМЕР_2 ; НОМЕР_6 значиться ОСОБА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 (а.с.36).

Відтак на ім"я ОСОБА_3 видано:

- державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 817083 , яка розташована на території Міжрічанської сільської ради Болехівської міської ради Івано-Франківської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0.2120га;

- державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 825116, яка розташована на території Міжрічанської сільської ради Болехівської міської ради Івано-Франківської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0.2698 га;

- державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 817198, яка розташована на території Міжрічанської сільської ради Болехівської міської ради Івано-Франківської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0.4988га (а.с.10-12).

Згідно свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Міжріччя (а.с.9) і після його смерті відкрилася спадщина на належне йому майно, зокрема, вказані земельні ділянки.

Як зазначенов ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до іншої особи (спадкоємця).

Згідно з положеннями частин 1,2 ст. 1220, ч.1 ст.1222, ч.3 ст.1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи. Спадкоємцями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття cпадщини. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Частинами 1,3 ст. 1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК України, передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 Кодексу він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин, поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч.1 ст.1270 ЦК строк.

Згідно пункту 4.12 , 4.15 пункту 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за № 282/20595, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів. Видача свідоцтво про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Встановлено, що заявник ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.7).

Після одруження позивачка змінила прізвище з ОСОБА_1 на ОСОБА_1 (а.с.8) .

Окрім того, за життя батько ОСОБА_2 розпорядився своїм майном, склавши заповіт в користь ОСОБА_1 , яка на час його смерті була зареєстрована та проживала разом з батьком по АДРЕСА_1 , а тому ОСОБА_1 вважається такою, що прийняла спадщину (а.с.14-15).

Однак, будучи єдиним спадкоємцем після смерті батька, ОСОБА_1 , не може оформити спадкові права на вказані земельні ділянки, власником, яких був її батько через допущену помилку в написанні прізвища, ім`я та по батькові батька в правовстановлюючих документах - Державних актах, оскільки у вказаних документах спадкодавець, її батько значиться як ОСОБА_3 .

В той же час, в свідоцтві про смерть батька, заповіті, він зазначений як ОСОБА_2 (а.с.9) .

Однак, свідоцтва про народження батька в матеріалах справи не має, оскільки згідно листа начальника Болехівського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану від 06 жовтня 2020 року, актовий запис про народження ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Міжріччя Болехівської міської ради Івано-Франківської області в архіві відділу відсутній у зв`язку із повним знищенням архівного фонду пожежою, що сталася 07 грудня 2013 року.

Вимога пункту 6 частини 1 статті 315 ЦПК України, вказує, що суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Відповідно до частини 2 статті 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно із п. 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" N 5 від 31.03.95 року при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по-батькові, місце і час народження якої, зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по-батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові подати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому.

Заявник вказала, що внести виправлення в державні акти на право власності на земельні ділянки, власником яких є її батько ОСОБА_2 відмовилися в зв"язку з тим, що чинним законодавством не передбачено внесення будь-яких змін та виправлень до державних актів на право приватної власності на землю після смерті особи.

Оскільки виправити допущені помилки в написанні прізвища, імені та по батькові власника земельних ділянок в позасудовому порядку неможливо, то суд приходить до висновку, що заява заявника, як спадкоємця власника майна за заповітом, про встановлення факту належності правовстановлюючого документу - Державних актів на право власності на земельні ділянки спадкодовцю підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч.7 ст. 294 ЦПК України, судові витрати заявнику не відшкодовуються.

З врахуванням наведеного, керуючись ст. 293-294, 315, 319 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Заяву задоволити.

Встановити факт належності ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 правовстановлюючих документів, виданих 06 листопада 2008 року:

- державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 817083 , яка розташована на території Міжрічанської сільської ради Болехівської міської ради Івано-Франківської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0.2120 га;

- державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 825116, яка розташована на території Міжрічанської сільської ради Болехівської міської ради Івано-Франківської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0.2698 га;

- державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯД № 817198, яка розташована на території Міжрічанської сільської ради Болехівської міської ради Івано-Франківської області, цільове призначення: ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 0.4988 га.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Болехівський міський суд.

Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_1 - реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , паспорт НОМЕР_5 , виданий Болехівським МВ УМВС в Івано-Франківській області, 12 вересня 1998 року, місце реєстрації с.Міжріччя Болехівської міської ради Івано-Франківської області.

Міжрічанська сільська рада - с. Міжріччя Болехівської міської ради Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04355987.

Дата складання повного тексту рішення - 23 жовтня 2020 року.

Суддя Головенко О.С.

СудБолехівський міський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення23.10.2020
Оприлюднено26.10.2020
Номер документу92395371
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —339/319/20

Рішення від 23.10.2020

Цивільне

Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Головенко О. С.

Рішення від 23.10.2020

Цивільне

Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Головенко О. С.

Ухвала від 07.10.2020

Цивільне

Болехівський міський суд Івано-Франківської області

Головенко О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні