Рішення
від 07.10.2020 по справі 607/9441/20
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.10.2020 Справа №607/9441/20

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді - Сливки Л.М.

секретаря судового засідання - Хамелко О. Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 , Орган самоорганізації населення - Будинковий комітет Злуки, 19 , про визнання права власності на нерухоме майно,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_5 пред`явили до суду позов до виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 , у якому просять визнати право власності на квартиру АДРЕСА_1 , зокрема за кожним по 1/3 її частині. В обґрунтування позовних вимог покликаються на те, що 10 березня 1999 року ОСОБА_4 та членам його сім`ї видано ордер на зайняття жилого приміщення АДРЕСА_2 , житловою площею 56,1 кв.м. У вказаному житлі вони зареєстровані та фактично проживають із 1999 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_2 народився син ОСОБА_3 , який проживає за вказаною адресою з моменту народження, однак зареєстрований з 24 листопада 2009 року. Вказаний гуртожиток належав виробничому об"єднанню "Текстерно", на даний час його власником є Тернопільська міська рада. 21 грудня 2019 року вони звернулися до Тернопільської міської ради із заявою про передачу їм у власність займаного ними приміщення у гуртожитку на АДРЕСА_3 . Однак, Тернопільська міська рада відмовила у передачі їм у власність вказаного помешкання, у зв`язку із тим, що ними було проведено добудову додаткових приміщень. При цьому, 10 вересня 2008 року ОСОБА_4 як працівник ВАТ ТО Текстерно отримав погодження на добудову до кімнати АДРЕСА_2 , а звітом про проведення технічного обстеження від 28 січня 2020 року за результатами проведеного технічного обстеження об`єкта встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації квартири АДРЕСА_2 . Покликаючись на наявність у них права на приватизацію займаного ними приміщення у гуртожитку, відповідно до Закону України Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків просять позов задовольнити.

Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15 червня 2020 року відкрито провадження у вказаній цивільній справі та призначено справу до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.

Відзиву на позовну заяву відповідачі Виконавчий комітет Тернопільської міської ради та Тернопільська міська рада до суду не подавали.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 надійшли до суду письмові пояснення, у яких третя особа вказує, що не заперечує щодо визнання за позивачами права власності на вказану квартиру .

Ухвалою суду, занесеною до протоколу судового засідання від 15 липня 2020 року, за клопотанням представника позивачів судом залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Орган самоорганізації населення - Будинковий комітет Злуки, 19 .

10 вересня 2020 року судом закрито підготовче провадження у вказаній цивільній справі та призначено справу до судового розгляду, про що постановлено ухвалу суду, занесену до протоколу судового засідання.

Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилися, однак їх представник - адвокат Островська О.Н. подала заяву про розгляд справи за її відсутності, у якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.

Представник відповідачів Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради - Ярош О.П. у судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, при ухваленні рішення покладається на думку суду. Попередньо, у судовому засіданні представник відповідачів вказав, що окрім звернення до суду із вказаним позовом, позивачі позбавлені можливості в інший спосіб реалізувати свої права на оформлення права власності на займане ними приміщення гуртожитку.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 у судове засідання не з`явився, подавши заяву про розгляд справи за його відсутності, у якій вказав , що не заперечує проти задоволення позову.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Органу самоорганізації населення - Будинковий комітет Злуки, 19 надійшло до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника комітету. У заяві вказано, , що Орган самоорганізації населення - Будинковий комітет Злуки, 19 здійснює обслуговування гуртожитку, що знаходиться по АДРЕСА_4 , власником якого є Тернопільська міська рада. Сім`я позивачів дійсно проживає у квартирі АДРЕСА_2 . Мешканці будинку, що знаходиться по АДРЕСА_4 не заперечують щодо оформлення у власність позивачів Квартири АДРЕСА_5 даного будинку.

За вказаних обставин, відповідно до ст. 223 ЦПК України справу слід розглянути за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

Судом установлено:

10 березня 1999 року виробничим об`єднанням "Текстерно" видано ОСОБА_4 , який працює водієм у ВО "Текстерно", ордер №1 на житлову площу в гуртожитку, який дає на право зайняття з сім`єю з чотирьох осіб житлової площі в кімнаті АДРЕСА_2 . До складу сім`ї ОСОБА_4 входять: ОСОБА_1 , 1966 року народження - дружина; ОСОБА_2 , 1986 року народження - дочка; ОСОБА_6 , 1989 року народження - дочка.

На заяву ОСОБА_4 10 вересня 2008 року ВАТ "Текстерно" в особі голови правління надало дозвіл ОСОБА_4 на проведення добудови до його кімнати АДРЕСА_2 , при умові виготовлення технічної документації та отримання дозволів у відповідних службах міста.

Згідно рішення виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 12 вересня 2008 року №1766 "Про передачу в комунальну власність майна ВАТ "Текстерно" затверджено акт прийняття-передачі гуртожитку за адресою АДРЕСА_4 та оформлено право власності на нього за Тернопільською міською радою.

Довідкою №3220 виданою 12 грудня 2019 року приватним підприємством ТернопільКомСервіс стверджується, що внаслідок добудови приміщення до кімнати АДРЕСА_2 , загальна площа збільшена на 78,6 кв.м., житлова площа збільшена на 44,2 кв.м. Таким чином, загальна площа квартири становить 92,6 кв.м.

12 грудня 2019 року ОСОБА_4 звернувся із заявою до Тернопільської міської ради про передачу йому у приватну власність житлового приміщення в гуртожитку, яке він займає на умовах найму разом із членами сім`ї: ОСОБА_1 - дружина; ОСОБА_2 - дочка; ОСОБА_3 - онук.

Листом №266/08 від 10 лютого 2020 року Виконавчий комітет Тернопільської міської ради повідомив ОСОБА_4 про те, що рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 06 лютого 2020 року №74 затверджено рішення міської комісії із забезпечення житлових прав мешканців гуртожитків щодо відмови ОСОБА_4 у передачі у власність жилого приміщення АДРЕСА_2 , у зв`язку із добудовою додаткових приміщень та наявності у ОСОБА_4 власного житла, що не дає права здійснити приватизацію у відповідності до Закону України Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків .

Згідно довідки № 3219 виданої 12 грудня 2019 року ПП "Тернопількомсервіс" позивачі зареєстровані та проживають по АДРЕСА_3 у сімейному гуртожитку, що займає житлову площу 58,2 кв. м. та знаходиться на балансі приватного підприємства "Тернопількомсервіс", зокрема, ОСОБА_1 зареєстрована у вказаному житлі з 20 липня 1999 року, ОСОБА_2 - зареєстрована із 28 травня 2003 року та ОСОБА_3 зареєстрований із 24 листопада 2009 року.

Таким чином, позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 фактично проживають та зареєстровані в кімнаті № НОМЕР_1 в гуртожитку за адресою - АДРЕСА_4 упродовж тривалого періоду часу, зокрема позивачка ОСОБА_1 - понад 21 рік, позивачка ОСОБА_2 - понад 17 років та ОСОБА_3 - близько 11 років.

Як убачається із записів трудової книжки серії НОМЕР_2 виданої 15 липня 1988 року, чоловік позивачки ОСОБА_1 - ОСОБА_4 , на ім`я якого видано ордер на житлову площу у гуртожитку працював у ВО "Текстерно" з 15 липня 1988 року по 05 листопада 2002 року.

Довідкою №87 виданою 17 грудня 2019 року КНП Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня Тернопільської обласної ради стверджується, що ОСОБА_1 працює в комунальному некомерційному підприємстві Тернопільська обласна дитяча клінічна лікарня Тернопільської обласної ради на посаді молодшої медсестри операційного відділення з 16 травня 1994 року, згідно наказу №91 від 18 травня 1994 року.

Згідно довідки №289 виданої 06 грудня 2019 року державним підприємством Документ , ОСОБА_2 дійсно працює у державному підприємстві Документ на посаді інспектора з основної діяльності відділу обслуговування громадян м. Тернопіль Департаменту організації основної діяльності з 01 червня 2016 року.

Відповідно до довідки №250 виданої 21 грудня 2019 року ОСОБА_3 навчається у 6-Г класі Тернопільської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №11.

Малолітній ОСОБА_3 є сином позивачки ОСОБА_2 , що стверджується свідоцтвом про народження, виданим 10 жовтня 2007 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Тернопільського міського управління юстиції Тернопільської області України (актовий запис №2182) та рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 червня 2012 року, з якого убачається, що після розірвання шлюбу із ОСОБА_7 позивачці присвоєно дошлюбне прізвище ОСОБА_8 .

Згідно довідок №3804, №3806, №3805 виданих 10 грудня 2019 року ТзОВ "Міське бюро технічної інвентаризації", згідно обліку бюро технічної інвентеразації позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не мають зареєстрованого права власності на будинок (квартиру) в м. Тернополі.

Відповідно із довідками №145 від 09 грудня 2019 року та №154 від 20 грудня 2019 року виданих ТВБВ №10019/08 філії - Тернопільське обласне управління АТ "Ощадбанк" позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 включені в списки для приватизації житла.

Як убачається із Акту обстеження житлово-побутових умов №337, виданого 12 грудня 2019 року ПП Тернопількомсервіс , квартира АДРЕСА_2 розташована на першому поверсі, складається із чотирьох житлових кімнат, площею 58,2 кв.м., коридору, площею 7,9 кв.м., туалету, площею 1, 3 кв.м., ванної кімнати площею 2,9 кв.м., кухні-столової, площею 22,3 кв.м.

Згідно Звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об`єкта, за результатами проведення технічного обстеження квартири АДРЕСА_2 встановлено його відповідність вимогам надійності та безпечної експлуатації і можливість її безпечної експлуатації. Стан будівлі оцінюється як нормальний.

24 січня 2020 року фізичною особою-підприємцем ОСОБА_9 виготовлено технічний паспорт на квартиру АДРЕСА_2 .

Із вказаного технічного паспорту убачається, що загальна площа квартири АДРЕСА_5 становить 92,6 кв.м., житлова площа - 58,2 кв.м.

Органом самоорганізації населення - Будинковий комітет Злуки, 19 надано список мешканців будинку, за адресою АДРЕСА_4 , з якого убачається, що мешканці вказаного будинку погоджують оформлення у власність квартири АДРЕСА_5 з проведеною сім`єю ОСОБА_4 добудовою. Вказаний список містить зазначення номерів квартир (кімнат), прізвищ, імен та по батькові мешканців та їх особисті підписи.

Проаналізувавши в сукупності досліджені докази, встановлені ними обставини та визначені відповідно до них правовідносини сторін, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Конституцією України серед основних прав і свобод людини й громадянина проголошено право на житло.

Вимогами ст. 1 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" встановлено, що сфера дії цього Закону поширюється на громадян та членів їхніх сімей, одиноких громадян, які не мають власного житла, не використали право на безоплатну приватизацію державного житлового фонду, на правових підставах, визначених цим Законом, вселені у гуртожиток та фактично проживають у гуртожитку протягом тривалого часу.

Згідно положень п. 15 статті 1-1 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" для цілей цього Закону вживаються терміни у такому значенні: проживання у гуртожитку протягом тривалого часу - проживання у гуртожитку постійно сукупно п`ять і більше років.

Згідно ч.1 ст. 3 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів: 1) всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону, підлягають передачі у власність територіальних громад; 2) передача гуртожитків у власність територіальних громад відповідно до цього Закону здійснюється в порядку та строки, передбачені Загальнодержавною цільовою програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад, затвердженою законом; 3) передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об`єктів права державної та комунальної власності" та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону; 5) рішення про передачу гуртожитків, на які поширюється дія цього Закону, у власність територіальних громад приймає орган, уповноважений управляти державним майном, інший орган, якому передано в користування державне майно, або суд.

Статтею 4 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" передбачено, що громадяни та члени їхніх сімей, на яких поширюється дія цього Закону, мають право на приватизацію жилих приміщень у гуртожитках, що перебувають у власності територіальних громад і можуть бути приватизовані відповідно до цього Закону за рішенням місцевої ради. Приватизація жилих приміщень у гуртожитках здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та прийнятих відповідно до нього нормативно-правових актів з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. ЧМешканці гуртожитку, які на правових підставах, визначених цим Законом, проживають у гуртожитках, на які поширюється дія цього Закону, набувають право на приватизацію жилих приміщень у таких гуртожитках після їх передачі у власність відповідної територіальної громади згідно з цим Законом та Загальнодержавною цільовою програмою передачі гуртожитків у власність територіальних громад.

Статтею 2 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" передбачено, що до об`єктів приватизації, серед інших, віднесено житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції).

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" передача житлових приміщень у гуртожитках у власність мешканців гуртожитків здійснюється відповідно до закону.

Згідно п. 14 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян затвердженого Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 грудня 2009 N 396, передача квартир (будинків), жилих приміщень в гуртожитках які на момент набрання чинності Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" перебували у комунальній власності, кімнат у комунальних квартирах у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача жилих приміщень в гуртожитках, які на момент набрання чинності Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" ( 500-17 ) перебували у державній власності, у власність громадян здійснюється на підставі рішень органів місцевого самоврядування, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина (після передачі/прийняття гуртожитку у власність відповідної територіальної громади).

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Житлового кодексу України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

В силу ч.2 ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Захист права власності, відповідно до ст.16 ч.2 п.1 Цивільного кодексу України, здійснюється, зокрема, шляхом його визнання.

Стаття 331 ЦК України передбачає, що право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди, тощо) виникає з моменту завершення будівництва. Якщо договором або законом встановлено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту прийняття його до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Судом установлено, що здійсненням перепланування помешкання позивачами не порушені права інших осіб.

Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, оскільки позивачі не мають власного житла, правомірно проживають та користуються гуртожитком, зареєстровані та проживають в ньому понад 17 років, а малолітній ОСОБА_3 понад десять років (з моменту народження), гуртожиток перебуває у комунальній власності, суд приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом визнання за позивачами права власності по 1/3 частині на квартиру АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 4, 12, 258, 259, 264, 265, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє у власних інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, Тернопільської міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_4 , Орган самоорганізації населення - Будинковий комітет Злуки, 19 , про визнання права власності на нерухоме майно задовольнити .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_3 право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду.

Повне судове рішення складене 19 жовтня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

Позивачі: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ;

ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ;

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Відповідачі: Виконавчий комітет Тернопільської міської ради , місце знаходження вул. Листопадова, 5 , м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 04058344;

Тернопільська міська рада, місце знаходження - вул. Листопадова, 5 , м. Тернопіль, 46001, код ЄДРПОУ 34334305.

Треті особи : ОСОБА_4 , зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_6 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ;

Орган самоорганізації населення - Будинковий комітет Злуки ,19 місце знаходження проспект Злуки, 19 , м. Тернопіль, 46010, код ЄДРПОУ 36183743.

Головуючий суддяЛ. М. Сливка

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення07.10.2020
Оприлюднено26.10.2020
Номер документу92398457
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —607/9441/20

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Рішення від 07.10.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

Ухвала від 15.06.2020

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Сливка Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні