Справа № 954/898/20
Номер провадження 2/954/239/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2020 рокусмт Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Каневського В.О.,
за участю секретаря судового засідання Білоїд Т.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в смт Нововоронцовка Нововоронцовського району Херсонської області цивільну справу за позовом представника позивача адвоката Бурлая Дмитра Валерійовича в інтересах позивача ОСОБА_1 до Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача адвокат Бурлай Дмитро Валерійович в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивачки - ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на все належне їй майно. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, згідно з яким заповіла ОСОБА_1 земельну ділянку площею 5,27 га, що розташована на території Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області. Про існування заповіту ОСОБА_1 дізналася лише в серпні 2020 року, а тому встановлений законодавством строк на прийняття спадщини пропустила. У зв`язку з цим, представник позивача просив поновити строк для прийняття спадщини та встановити ОСОБА_1 додатковий строк в три місяці для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У підготовче засідання позивач та представник позивача не з`явилися. Представник позивача надав суду заяву про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити.
Представник відповідача Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області у підготовче засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, позов визнав.
Враховуючи визнання позову відповідачем, наявність заяв сторін про розгляд справи без їх участі, суд вважає за можливе за результатами підготовчого засідання ухвалити рішення, у відповідності до ч. 3 ст. 200 ЦПК України.
Повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які представник позивача посилався, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, суд встановив та підтверджується наявними в справі доказами, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 11.04.2019 року, виданого виконавчим комітетом Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області, актовий запис №11), (а. с. 5).
Згідно з копією заповіту, посвідченого секретарем Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області від 09.02.2004 року та зареєстрованого в реєстрі за №135, ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 належну їй земельну ділянку площею 5,27 га, що розташована на території Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області (а. с. 6).
З повідомлення приватного нотаріуса Нововоронцовського районного нотаріального округу Херсонської області від 08.10.2020 року №721/01-16 вбачається, що за даними спадкового реєстру спадкова справа на майно ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не заведена (а. с. 24).
За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає у день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220, 1223, 1270 ЦК України). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Постановою Верховного суду від 26.06.2019 по справі №565/1145/17 розширено перелік поважних причин пропуску прийняття спадщини, а саме: поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
За ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що зазначені представником позивача причини пропуску строку для прийняття позивачем спадщини є поважними і такими, що могли перешкодити їй своєчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.
Отже, оскільки спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заведена, враховуючи визнання позову відповідачем, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги та визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 81, 89, 200, 206, 263, 265 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов представника позивача адвоката Бурлая Дмитра Валерійовича в інтересах позивача ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ) до Дудчанської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області (місцезнаходження: 74233, Херсонська область, Нововоронцовський район, с. Дудчани, вул. Леніна, 1; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 26283343), про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком в три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
СуддяВ.О. Каневський
Суд | Нововоронцовський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2020 |
Оприлюднено | 26.10.2020 |
Номер документу | 92398735 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
Каневський В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні