8/81пн
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29.08.07 р. Справа № 8/81пн
за позовом Акціонерного товариства закритого типу „Завод Універсал”, м.Донецьк,
ЄДРПОУ 00383797
до відповідача Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”,
м.Донецьк, ЄДРПОУ 03336670
про спонукання виконати дії
Суддя А.С. Ємельянов
Представники:
Від позивача: Горбань О.Є. – по дов., Месхелі М.І. – по дов.
Від відповідача: Малюк Л.В. – юрисконсульт
В засіданні суду брали участь:
Згідно із ст.77 ГПК України в засіданні суду
оголошувались перерви з 31.07.2007р. по
07.08.2007р., 07.08.2007р. по 28.08.2007р.,
з 28.08.2007р. по 29.08.2007р.
СУТЬ СПРАВИ:
Акціонерне товариство закритого типу „Завод Універсал”, м.Донецьк, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк про спонукання відповідача зареєструвати право власності на об'єкти нерухомого майна, а саме на нерухоме майно, індивідуально визначене як прохідна (літера Б-1) приміщення №1, 2, 3 загальною площею 20,2 кв.м, кузня (літера Л-1) загальною площею 107,2 кв.м, казанна (літера Н-1) загальною площею 56,9 кв.м, вагарня (літера М-1) приміщення №1, 2, загальною площею 86,8 кв.м, компресорна (літера І-1) підвал, приміщення №1, 2, 3 загальною площею 74,9 кв.м, які розташовані за адресою: м.Донецьк, вул.Горнова, буд.2а.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на рішення Донецького обласного відділення постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації „Асоціація спеціалістів в аграрній сфері „ТРЕТЕЙСЬКА ІНІЦІАТИВА” від 24.01.2007р. по справі №156/01.00, яким було визнано право власності Акціонерного товариства закритого типу „Завод Універсал” на вказане майно.
Відповідач у відзиві на позовну заяву №01/1758 від 07.06.2007р. проти позовних вимог заперечує, посилаючись на неправомірність проведення державної реєстрації права власності на підставі рішення третейського суду без відповідного виконавчого документу, виданого компетентним органом.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:
Рішенням Донецького обласного відділення постійно діючого третейського суду при Всеукраїнській громадській організації „Асоціація спеціалістів в аграрній сфері „ТРЕТЕЙСЬКА ІНІЦІАТИВА” від 24.01.2007р. по справі №156/01.00 визнано право власності Акціонерного товариства закритого типу „Завод Універсал”, м.Донецьк на об'єкти нерухомого майна, індивідуально визначені як прохідна (літера Б-1) приміщення №1, 2, 3 загальною площею 20,2 кв.м, кузня (літера Л-1) загальною площею 107,2 кв.м, казанна (літера Н-1) загальною площею 56,9 кв.м, вагарня (літера М-1) приміщення №1, 2, загальною площею 86,8 кв.м, компресорна (літера І-1) підвал, приміщення №1, 2, 3 загальною площею 74,9 кв.м, які розташовані за адресою: м.Донецьк, вул.Горнова, буд.2а.
Акціонерне товариство закритого типу „Завод Універсал”, м.Донецьк звернулося з заявою до Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк про реєстрацію права власності на майно, яке є предметом спору по цій справі.
19.03.2007р. Комунальним підприємством „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк прийнято рішення про відмову у проведенні державної реєстрації права власності з причини невідповідності поданих документів вимогам діючого законодавства.
За таких обставин, позивачем заявлені вимоги про спонукання відповідача зареєструвати право власності позивача на спірне майно.
Відповідач проти позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву №01/1758 від 07.06.2007р.
Виходячи з принципу повного, всебічного та об'єктивного розгляду всіх обставин справи, суд вважає вимоги позивача такими, що не підлягають задоволенню з огляду на наступне:
Відповідно до ст.182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості регулюються Законом України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”.
Крім цього, порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна передбачено Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002р. №7/5 (далі по тексту "Положення").
Відповідно до п.1, п.п.1.3 Положення до прийняття Верховною радою України та набрання чинності Законом України про державну реєстрацію прав на об'єкти нерухомого майна бюро технічної інвентаризації здійснюють реєстрацію прав власності на нерухоме майно.
Відповідно до п.2.7. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно бюро технічної інвентаризації проводить реєстрацію права власності на підставі документів, що підтверджують виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно, які відповідають вимогам, установленим цим Положенням та іншими актами чинного законодавства України.
Рішення третейського суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, згідно з п.10 Переліку до Положення, є правовстановлювальними документами, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
Одночасно, за приписами ч.3 ст.55 Закону України „Про третейські суди” виконання рішення третейського суду, якщо воно потребує вчинення дій органами державної влади, органами місцевого самоврядування та їх службовими особами, здійснюється за умов видачі компетентним судом виконавчого документа.
Викладений в ст.55 Закону України „Про третейські суди” порядок виконання рішення третейського суду також врегульовано листом Міністерства юстиції України від 09.01.2007 №19-32/1, згідно якого для реєстрації прав власності на нерухоме майно на підставі рішення третейського суду до комунального підприємства бюро технічної інвентаризації має надаватися виконавчий документ, виданий компетентним судом.
Вказаний лист Міністерства юстиції є обов'язковим при здійсненні бюро технічної інвентаризації покладених на нього функцій.
За таких обставин, виходячи з того, що бюро технічної інвентаризації фактично здійснює функції органу реєстрації прав на нерухомість, а також виконання рішення третейського суду від 24.01.2007р. по справі №156/01.00 потребує вчинення відповідачем відповідних дій по реєстрації права власності позивача, суд дійшов висновку, що для виконання вказаного рішення третейського суду позивачем повинен бути наданий виконавчий документ.
За твердженнями відповідача, які з боку позивача не спростовані, позивачем до поданих до бюро технічної інвентаризації документів не було надано відповідного виконавчого документу, тобто, пред'явлені позивачем матеріали не відповідають вимогам, встановленим законом та іншими актами чинного законодавства України, що є підставою для відмови у реєстрації прав на нерухоме майно згідно з п.п.4 п.3.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно та п.4 ч.1 ст.24 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень”.
Крім того, приймаючи рішення по цій справі, суд звертає увагу на ті обставини, що у відповідності до ст.376 Цивільного кодексу України визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно можливо лише при наявності у заінтересованої особи у власності чи в користуванні земельної ділянки, на якій вказане майно побудовано. Як свідчать матеріали справи, на момент визнання третейським судом права власності позивача на спірне майно, Акціонерному товариству закритого типу „Завод Універсал” земельна ділянка, на якій знаходиться вказане нерухоме майно, не належала.
Таким чином, виходячи з того, що відмова Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк у реєстрації права власності Акціонерного товариства закритого типу „Завод Універсал”, м.Донецьк на об'єкти нерухомого майна, індивідуально визначені як прохідна (літера Б-1) приміщення №1, 2, 3 загальною площею 20,2 кв.м, кузня (літера Л-1) загальною площею 107,2 кв.м, казанна (літера Н-1) загальною площею 56,9 кв.м, вагарня (літера М-1) приміщення №1, 2, загальною площею 86,8 кв.м, компресорна (літера І-1) підвал, приміщення №1, 2, 3 загальною площею 74,9 кв.м, які розташовані за адресою: м.Донецьк, вул.Горнова, буд.2а, є правомірною, відповідає вимогам, встановленим законом та іншими актами чинного законодавства України, вимоги про спонукання відповідача зареєструвати право власності позивача на вказані об'єкти підлягають залишенню без задоволення.
Судові витрати підлягають віднесенню на позивача в повній сумі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.22, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
Відмовити повністю у задоволенні позовних вимог Акціонерного товариства закритого типу „Завод Універсал”, м.Донецьк до Комунального підприємства „Бюро технічної інвентаризації м.Донецька”, м.Донецьк про спонукання зареєструвати право власності на об'єкти нерухомого майна, а саме на нерухоме майно, індивідуально визначене як прохідна (літера Б-1) приміщення №1, 2, 3 загальною площею 20,2 кв.м, кузня (літера Л-1) загальною площею 107,2 кв.м, казанна (літера Н-1) загальною площею 56,9 кв.м, вагарня (літера М-1) приміщення №1, 2, загальною площею 86,8 кв.м, компресорна (літера І-1) підвал, приміщення №1, 2, 3 загальною площею 74,9 кв.м, які розташовані за адресою: м.Донецьк, вул.Горнова, буд.2а.
В судовому засіданні 29.08.2007р. оголошено повний текст рішення.
Суддя
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2007 |
Оприлюднено | 11.09.2007 |
Номер документу | 924064 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Ємельянов А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні