МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" жовтня 2020 р. Справа №370/2092/20
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., із секретарем судового засідання Прокопчук О.О., розглянувши у підготовчому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду у смт Макарів Київської області справу за позовом
ОСОБА_1 в особі представника, адвоката Живаги Олександра Васильовича, до Мостищанської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , (далі - позивачка) в особі представника адвоката Живаги О.В., звернулась до суду із позовом до Мостищанської сільської ради Макарівського району Київської області (далі - відповідач), в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік, ОСОБА_2 , який до дня смерті постійно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої зокрема увійшла земельна частка (пай) із земель колективної власності КСП Мостище , згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ №0229715 від 03.12.1997 року.
Спадщину після смерті чоловіка позивач прийняла, оскільки на час її відкриття проживала разом із спадкодавцем за однією адресою та на частину спадкового майна, з урахуванням часток від яких відмовились діти померлого на її користь, отримала відповідне свідоцтво про право на спадщину за законом, зокрема на земельну ділянку площею 0,361 га, що розташована в АДРЕСА_1 . Проте, нотаріус у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) відмовив у зв`язку з відсутністю оригіналу Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ №№0229715, що і змусило її звернутись до суду з вказаним позовом. Даний сертифікат був загублений, про що зроблено відповідне оголошення в газеті.
Враховуючи викладене, позивач просила суд визнати за нею у порядку спадкування за законом після смерті чоловіка, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на земельну (частку) пай розміром 3,78 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), відповідно до Сертифікату серії КВ №0229715 від 03.12.1997 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 .
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 11.09.2020 року позов ОСОБА_1 , прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 13.10.2020 року, встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст.178 ЦПК України.
Також даною ухвалою від 11.09.2020 року витребувано від Макарівської районної державної нотаріальної контори Київської області належним чином засвідчену копію спадкової справи №979 за 2005 рік до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , яка надійшла до суду 29.09.2020 року на приєднана до матеріалів справи (а.с. 22-31).
У підготовче судове засідання позивачка не прибула, від її представника, адвоката Живаги О.В. надійшло письмове клопотання, в якому він просить розглядати справу за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити (а.с. 34).
Відповідач в установлений судом строк подав до суду лист, в якому позовні вимоги фактично визнав, також просив слухати справу у відсутності його представника (а.с. 33).
Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки, ОСОБА_2 , який до дня смерті постійно проживав та був зареєстрований в АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 13.09.2006 року (а.с. 5), свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 07.11.1981 року (а.с. 6), довідкою Мостищанської сільської ради Макарівського району №30 від 30.03.2018 року (а.с. 8).
Як вбачається із спадкової справи №979/2015 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , заведеної Макарівською районною державної нотаріальною конторою (а.с. 22-31), позивач, спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2 прийняла вчасно та на частину спадкового майна, з урахуванням часток від яких відмовились діти померлого: дочка - ОСОБА_3 , дочка - ОСОБА_4 , на її - позивачки користь, отримала відповідні свідоцтва про право на спадщину за законом, зокрема на земельну ділянку площею 0,361 га, що розташована в АДРЕСА_1 ; грошові вклади, що знаходять у ТВБВ №3033/020 та № 3033/024 ВАТ Державний ощадний банк .
Проте, державним нотаріусом у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії КВ №00229715, виданого на ім`я ОСОБА_2 , позивачці було відмовлено у зв`язку з відсутністю його оригіналу (постанова про відмову у вчинені нотаріальної дії а.с. 14).
Інших спадкоємців майна померлого ОСОБА_2 ні за законом/заповітом, які б прийняли спадщину судом не встановлено.
Як вбачається із відповіді Відділу у Макарівському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області (а.с.11), згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП Мостище Мостищанської сільської ради Макарівського району Київської області, зареєстровано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії КВ №0229715 на ім`я ОСОБА_2 за №0013 від 03.12.1997 року.
Так, Сертифікат на право на земельну частку (пай) серії КВ №0229715, зареєстрований за №0013 від 03.12.1997 року, був загублений, про що зроблено відповідне оголошення в газеті Макарівські вісті №10 від 16.03.2018 року (а.с. 13-14).
Між сторонами виникли правовідносини, які регулюються нормами ЦК України.
Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків фізичної особи, яка померла (спадкодавець) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 та 1223 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ч. 1, ч. 2, ч. 3 та ч. 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Приймаючи визнання відповідачем позову, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, враховуючи викладене, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх належними, допустимими, достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивачка є спадкоємцем за законом першої черги після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадщину прийняла, інших спадкоємців які прийняли спадщину судом не встановлено, до складу спадщини увійшло право на земельну частку (пай), щодо якого нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Судові витрати по оплаті судового збору не підлягають стягненню з відповідача, оскільки відповідач не вчиняв протиправних дій, що стали підставою даного позову та покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 141, 198, 200, 206, 247, 265, 354-355 ЦПК України суд, -
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 в особі представника, адвоката Живаги Олександра Васильовича, до Мостищанської сільської ради Макарівського району Київської області про визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , право на земельну (частку) пай в КСП Мостище Мостищанської сільської ради Макарівського району Київської області згідно Сертифіката на право на земельну частку (пай) серії КВ №0229715 за №0013 від 03.12.1997 року, виданого на ім`я ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, через Макарівський районний суд.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 13.10.2020 року.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_2 ;
Мостищанська сільська рада, код ЄДРПОУ 22201992, адреса: 08071, с. Мостище Макарівського району Київської області, вул. Шевченка, 3.
Суддя О.В. Тандир
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2020 |
Оприлюднено | 27.10.2020 |
Номер документу | 92414557 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Тандир О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні