Рішення
від 15.10.2020 по справі 399/653/20
ОНУФРІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 399/653/20

провадження № 2/399/476/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2020 року смт Онуфріївка Кіровоградська область

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Шульженко В.В., при секретарі судового засідання Алєксєєнко О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Онуфріївка цивільну справу №399/653/20 за позовом ОСОБА_1 до Попівської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

встановив:

До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області з позовом звернулась ОСОБА_1 до відповідача Попівської сільської ради, в якому просить визначити їй додатковий строк тривалістю в два місяці для подання до нотаріуса за місцем відкриття спадщини заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_1 після смерті її бабусі - ОСОБА_2 .

В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її бабуся, ОСОБА_2 , яка за життя заповідала їй 1/2 частину усього майна, яке належало їй на день смерті, зокрема земельну ділянку площею 4,00 га, яка знаходиться на території Попівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області. Звернувшись до нотаріуса з метою подати заяву про прийняття спадщини та отримати свідоцтво про право на спадщину, вона отримала відмову, оскільки пропустила строк на подачу заяви про прийняття спадщини.

Зазначає, що прийняти спадщину і зайнятися її оформленням вона мала намір під кінець шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України. Однак постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" з 12 березня по 22 травня 2020 року встановлено карантин на всій території України. Під час карантину були заборонені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному і міжобласному сполученні, постанова КМУ в редакції від 26.03.2020 року. Заборона перевезення пасажирів у зв`язку з карантином діяла до 20 травня 2020 року і була скасована постановою КМУ від 20.05.2020 року №392.

Також зазначає про рекомендації усім громадянам залишатися вдома, які були надані Міністерством охорони здоров`я, Президентом України і Урядом України з метою запобігання поширенню коронавірусу.

Саме через вказане, позивач зазначає була позбавлена можливості звернутися до нотаріуса за місцем знаходження спадкового майна для подачі відповідної заяви і пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини. Тому, вважає, що оскільки "поважні причини пропуску строку" є оціночним поняттям і у кожному окремому випадку визначається судом враховуючи обставини справи, вважає, що у даному випадку строк для прийняття спадщини нею пропущено з поважних причин.

Ухвалою судді від 21.08.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, і постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 30.09.2020 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить позов задовольнити.

Представник відповідача Попівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, подав заяву, в якій зазначив, що позов про визначення додаткового строку для подання заяви гр. ОСОБА_1 про прийняття спадщини визнає, та просив справу розглянути без участі їхнього представника.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, з`ясувавши всі обставини на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Попівка Онуфріївського району Кіровоградської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого виконавчим комітетом Попівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області 11.10.2019 року.

Згідно з довідкою виданою виконавчим комітетом Попівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області від 24.07.2020 року №122 видно, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою АДРЕСА_1 . На день її смерті за вказаною адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований. На протязі 6-ти місяців з дня смерті ОСОБА_2 за вказаною адресою ніхто не проживав та не був зареєстрований.

Після її смерті відкрилася спадщина на належну їй на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 460799, виданого на підставі розпорядження Онуфріївської РДА від 09.07.2002 року №257-р 07.08.2002 року, земельну ділянку площею 4,00 га, кадастровий номер 3524686200:02:000:0619, призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Попівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області.

Згідно з заповітом, посвідченим 23.05.2019 року секретарем Попівської сільської ради Онуфріївського району Кіровоградської області Фундовною Т.О. та зареєстрованого в реєстрі за №34, ОСОБА_2 заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 1/2 частину усього майна, де б воно не було б і з чого воно б не складалось, в загалі все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона за законом матиме право.

Згідно з листа приватного нотаріуса Онуфріївського районного нотаріального округу Малолітка П.І. від 12.08.2020 року вих. №27/01-16 видно, що позивач звернулася до приватного нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину та отримала роз`яснення, що в шестимісячний строк з дня смерті бабусі - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 не зверталася із заявою про прийняття спадщини, таким чином вважається, що спадщину остання не прийняла, у зв`язку з чим нотаріус не може прийняти заяву про прийняття спадщини або про видачу свідоцтва про право на спадщину. Рекомендовано звернутись до суду з позовною заявою про поновлення строку для прийняття спадщини.

Згідно з листа приватного нотаріуса Онуфріївського районного нотаріального округу Малолітка П.І. від 12.08.2020 року вих. №27/01-16 видно, що відповідно до інформації зі Спадкового реєстру, спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не заводилась.

Позивач постійно проживає та зареєстрована в АДРЕСА_2 , що підтверджується відміткою про реєстрацію в копії паспорта громадянина України, виданого на ім`я ОСОБА_1 .

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1270 ЦК України).

Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Відповідно, шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 спливав ІНФОРМАЦІЯ_4.

Згідно з частиною третьоюстатті 1272 ЦК Україниза позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (ст. 1272 ЦК України ).

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 р. №7 "Про судову практику у справах про спадкування" вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" (набрала чинності 12.03.2020) відповідно до статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 р. Кабінет Міністрів України постановив установити з 12 березня до 3 квітня 2020 р. на усій території України карантин.

Змінами, внесеними згідно з Постановою КМ України від 16.03.2020 №215 (набрали чинності 17.03.2020) до постанови КМ України від 11.03.2020 №211, заборонено, зокрема, з 12 год. 00 хв. 18 березня 2020 р. до 3 квітня 2020 р. регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні (крім перевезення легковими автомобілями). Змінами, внесеними згідно з Постановою КМ України від 25.03.2020 №239 (набрали чинності 26.03.2020) до постанови КМ України від 11.03.2020 №211, заборонено до 24 квітня 2020 р., зокрема, регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні.

Постановою Кабінету Міністрів України від 04.05.2020 року №343 "Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України" (набрала чинності 11.05.2020 року) внесено зміни до постанови КМ України від 11.03.2020 № 211 та відповідно до підпункту 8 пункту 2 постанови дозволена діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 року №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів" запроваджено послаблення протиепідемічних заходів, передбачених пунктом 3 цієї постанови, на території регіонів із сприятливою епідемічною ситуацією. Зокрема, дозволено: з 22.05.2020 року регулярні та нерегулярні пасажирські перевезення автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському внутрішньообласному та міжнародному сполученні за умови перевезення пасажирів у межах кількості місць для сидіння, передбаченої технічною характеристикою транспортного засобу або визначеної в реєстраційних документах на цей транспортний засіб.

За змістом статей 12, 81, 89, 263 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях

З огляду на зазначене, на переконання суду, вказані вище обставини були об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій щодо прийняття спадщини.

У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Враховуючи, що позивач через запровадження карантинних заходів пропустив строк на подання заяви про прийняття спадщини, суд дійшов висновку, що позивач пропустила вищевказаний строк з поважної причини, і оскільки відповідачем позов визнається, то він підлягає задоволенню, відтак позивачу слід визначити додатковий строк терміном в два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили, який є достатнім для прийняття спадщини, для подання заяви про прийняття спадщини.

Судові витрати по справі залишити як фактично понесені позивачем.

Керуючись ст. ст. 4, 10, 12, 81, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Попівської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк тривалістю в два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати по справі залишити як фактично понесені позивачем.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серія НОМЕР_2 виданий Онуфріївським РВ УМВС України в Кіровоградській області 10.12.1999 року, місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 .

Відповідач: Попівська сільська рада, код ЄДРПОУ 23097404, юридична адреса: вул. Петропавлівська, 24, с. Попівка, Онуфріївський район, Кіровоградська область, 28104.

Суддя Онуфріївського районного

суду Кіровоградської області В.В. Шульженко

СудОнуфріївський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення15.10.2020
Оприлюднено27.10.2020
Номер документу92419087
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —399/653/20

Рішення від 15.10.2020

Цивільне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Шульженко В. В.

Ухвала від 30.09.2020

Цивільне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Шульженко В. В.

Ухвала від 21.08.2020

Цивільне

Онуфріївський районний суд Кіровоградської області

Шульженко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні