ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"20" жовтня 2020 р. Cправа № 902/731/20
Господарський суд Вінницької області у складі судді Колбасова Ф.Ф., при секретарі судового засідання Вознюк К.В., розглянув в підготовчому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037)
до Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико- санітарної допомоги" Лука-Мелешківської сільської ради (вул. Тиврівське шосе, буд. 18, с. Лука-Мелешківська, Вінницький район, Вінницька область, 23234)
про стягнення 64117,38 грн (з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог).
Представники сторін:
позивача: Жук С.А. - за довіреністю №156/2020 від 01.01.2020 та згідно витягу з наказу №47-к від 02.04.2019;
відповідача: Шеремета Ю.П. - головний лікар (паспорт серія НОМЕР_1 виданий 11.09.2001);
присутня: Людва Ю.О. (паспорт № 19920208-04067 виданий 17.02.2020).
В С Т А Н О В И В:
24.07.2020 від Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" до Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява з вимогами до Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Лука-Мелешківської сільської ради про стягнення 349425,70 грн заборгованості за спожиту електричну енергію. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов`язань за Договором про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №ЗА-025800 від 23.04.2020 в частині проведення розрахунків за спожиту електричну енергію.
Ухвалою від 27.07.2020 відкрито провадження у справі №902/731/20 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання у справі на 22 вересня 2020 року.
За наслідками проведеного підготовчого судового засідання 22.09.2020, в зв`язку з неявкою відповідача, суд дійшов до висновку про необхідність продовження строку підготовчого провадження у справі на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 20 жовтня 2020 року.
20.10.2020 від позивача до суду надійшла заява про зменшення позовних вимог, мотивована тим, що 19.10.2020 оператором системи розподілу АТ "Вінницяобленерго" здійснено коригування обсягів спожитої електричної енергії, поставленої відповідачу у період лютий - вересень 2020 року (включно) в кількості 94981 кВт*год. Внаслідок коригування обсягів спожитої електричної енергії змінилась сума заборгованості за спожиту електричну енергію, яка станом на дату подання цієї заяви складає 64117,38 грн, що підтверджується сальдовими оборотами по споживачу за календарний період.
Як слідує із заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" про зменшення розміру позовних вимог, позивач заявив про зменшення розміру позовних вимог в частині стягнення основного боргу та просить стягнути з відповідача заборгованість за спожиту електричну енергію у розмірі 64117,38 грн. В частині стягнення з відповідача відшкодування витрат по сплаті судового збору у розмірі 5242,00 грн вимоги Товариства залишаються без змін.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" про зменшення розміру позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ч.2 ст.46 ГПК України, крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч.5 ст.46 ГПК України, у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частиною третьою або четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копії такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яка була заявлена у позовній заяві. Ціну позову вказує позивач. Отже, у разі прийняття судом зміни (в бік збільшення або зменшення) кількісних показників, у яких виражається позовна вимога, має місце нова ціна позову, виходячи з якої й вирішується спір.
Судом встановлено, що заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" про зменшення розміру позовних вимог підписано директором Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" Близнюком О.І. З огляду на дотримання позивачем строку подання такої заяви, суд дійшов висновку, що зменшення розміру позовних вимог не суперечить законодавству та не порушує права та охоронювані законом інтереси позивача або інших осіб. Під зменшенням розміру позовних вимог Закон розуміє зміну кількісних показників в яких виражається певна вимога, тому зменшення позовних вимог про стягнення основного боргу могло б бути виражене виключно у зменшенні розміру саме цих вимог до певної суми. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав щодо прийняття до розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" про зменшення позовних вимог Подальший розгляд справи здійснюється із врахуванням даної заяви; нова ціна позову складає 64117,38 грн.
На визначену судом дату 20.10.2020 в підготовче засідання з`явились всі учасники судового процесу.
Відповідач в підготовчому судовому засіданні подав заяву від 20.10.2020 про визнання позову на суму 64117,38 грн, де зазначено про те, що наслідки такого визнання відповідачу зрозумілі. Заяву про визнання позову підписано головним лікарем Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Лука-Мелешківської сільської ради Шереметою Ю.П.
Дії сторін у справі - зменшення позивачем розміру позовних вимог та визнання їх відповідачем до закінчення підготовчого засідання - за змістом ст. 46 ГПК України є їх процесуальним правом.
Приписами ч.ч. 3, 4 ст. 185 ГПК України встановлено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем; ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.
Статтею 191 ГПК України встановлено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві; до ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення; у разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі; у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову; якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд; суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє її законний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.
Надавши правову кваліфікацію відносинам, які стали предметом спору, суд виходить з наступного:
Позивач здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії юридичним та фізичним (побутовим) споживачам, відповідно до отриманої ліцензії (постанова НКРЕКП від 14.06.2018 № 429), починаючи з 01.01.2019.
Абзацом 4 пункту 13 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ринок електричної енергії" № 2019-VIII від 13 квітня 2017 року визначено, що електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, упродовж двох років з 1 січня 2019 року, виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території.
Постачальник надає універсальні послуги за економічно обґрунтованими, прозорими та недискримінаційними цінами, що формуються ним відповідно до методики (порядку), затвердженої Регулятором, та включає, зокрема, ціну купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії, ціну (тариф) на послуги постачальника універсальних послуг, ціни (тарифи) на послуги оператора системи передачі та оператора системи розподілу відповідно до укладених договорів про надання відповідних послуг (ч. 3 ст. 63 Закону).
Частиною 1 ст.275 ГК України визначено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого Договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
У абзаці 5 ч. 13 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону чітко визначено, що фактом приєднання споживача до умов договору постачання універсальних послуг (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, що засвідчують його бажання укласти договір, зокрема надання підписаної заяви про приєднання, оплата рахунка постачальника універсальної послуги та/або факт споживання електричної енергії.
Згідно п. 7 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії", договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Частиною 1 статті 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що універсальні послуги надаються постачальником таких послуг виключно побутовим та малим непобутовим споживачам.
Пунктом 47 ст. 1 Закону передбачено, що непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.
Відповідачем було підписано Заяву-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, з 14.01.2020, опублікованого на веб-сайті позивача (http://vin.enei-a.iia/contracts offers_business) та здійснювалось споживання електричної енергії.
Також між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" і Комунальним некомерційним підприємством "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Лука-Мелешківської сільської ради укладено Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № ЗА-025800 від 23.04.2020.
Згідно п. 2.1. Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Відповідно до п. 5.1. Договору, Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною Споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього Договору.
Спосіб визначення ціни (тарифу) електричної енергії зазначається в комерційній пропозиції Постачальника №1.1.2.2. (додаток № 5).
Дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг (п. 4.3. ПРРЕЕ).
Згідно зі ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Згідно п. 6.2. Договору, пункту 1 ч. 3 ст. 58 Закону, відповідач зобов`язаний забезпечувати своєчасну та повну оплату активної електричної енергії згідно з умовами Договору.
Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до п. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов`язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії.
Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок здійсненого позивачем коригування обсягів спожитої електричної енергії, поставленої відповідачу у період з лютого по вересень 2020 року (включно), останнім спожито електричну енергію в кількості 94981 кВт*год.
З врахуванням здійсненого коригування обсягів спожитої електричної енергії, сума заборгованості відповідача за спожиту електричну енергію перед позивачем становить 64117,38 грн. Вказана сума підтверджується сальдовими оборотами по споживачу та визнається відповідачем згідно поданої ним заяви про визнання позову.
Враховуючи визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити за результатами підготовчого провадження. Позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, на суму 64117,38 грн.
Щодо розподілу судового збору між сторонами суд відзначає наступне.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст. 130 ГПК України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50% судового збору, сплаченого при поданні позову.
В зв`язку з цим позивачу підлягає поверненню з Державного бюджету 50% судового збору, який позивач мав би сплатити, при ціні позову 64117,38 грн. При зазначеній ціні позову розмір судового збору складає 2102,00 грн. Тому позивачу з Державного бюджету необхідно повернути 1101,00 грн, що складає 50% від суми судового збору при ціни позову 64117,38 грн.
Також приймаючи до уваги визнання відповідачем позову на стадії підготовчого провадження до початку розгляду справи по суті та задоволення позову, суд дійшов висновку про необхідність покладення на відповідача обов`язку відшкодувати позивачу витрати по сплаті судового збору, які становлять 50% мінімальної ставки судового збору за розгляд судом майнової вимоги, яка сплачується в розмірі 2102,00 грн, виходячи з ціни позову 64117,38 грн. Таким чином відповідач повинен відшкодувати позивачу витрати по сплаті судового збору на суму 1101,00 грн.
Питання про повернення позивачу судового збору з Державного бюджету України з огляду на зменшення позивачем розміру позовних вимог до 64117,38 грн буде вирішено шляхом постановлення відповідної ухвали суду.
Відповідно до ст. 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 20.10.2020 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 91, 123, 129, 130,185, 191, 231, 233, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Лука-Мелешківської сільської ради (адреса: вул. Тиврівське шосе, буд. 18, с. Лука-Мелешківська, Вінницький район, Вінницька область, 23234; код ЄДРПОУ 42563046) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" (адреса: вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037; код ЄДРПОУ 41835359) 64117,38 грн. (шістдесят чотири тисячі сто сімнадцять гривень 38 копійок) основного боргу за спожиту електричну енергію на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" НОМЕР_2 в ТВБВ №10001/0179 ФВОУ АТ "Ощадбанк" МФО 302076, код ЄДРПОУ 41835359.
3. Стягнути з Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" Лука-Мелешківської сільської ради (вул. Тиврівське шосе, буд. 18, с. Лука-Мелешківська, Вінницький район, Вінницька область, 23234; код ЄДРПОУ 42563046) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" (адреса: вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037; код ЄДРПОУ 41835359) 1101,00 грн (одну тисячу сто одну гривню 00 коп.) витрат по сплаті судового збору на поточний рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" НОМЕР_3 в ТВБВ №10001/0179 ФВОУ АТ "Ощадбанк" МФО 302076, код ЄДРПОУ 41835359.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
5. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037; код ЄДРПОУ 41835359) 1101,00 грн (одну тисячу сто одну гривню 00 коп.) судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення № 2308 від 23.07.2020, в зв`язку з визнанням позову відповідачем.
6. Засвідчений гербовою печаткою суду примірник даного рішення є підставою для повернення Товариству з обмеженою відповідальністю "Енера Вінниця" судового збору у встановленому цим рішенням розмірі.
7. Оригінал платіжного доручення № 2308 від 23.07.2020 про сплату судового збору в сумі 5242,00 грн знаходиться в матеріалах справи №902/731/20.
8. Згідно з приписами ч.1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
9. Відповідно до положень ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
10. Примірник повного судового рішення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення згідно переліку.
Повне рішення складено 26 жовтня 2020 р.
Суддя Колбасов Ф.Ф.
віддрук. 3 прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (вул. Пирогова, 131, м. Вінниця, 21037)
3 - відповідачу (вул. Тиврівське шосе, буд. 18, с. Лука-Мелешківська, Вінницький район, Вінницька область, 23234)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2020 |
Оприлюднено | 27.10.2020 |
Номер документу | 92425734 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Колбасов Ф.Ф.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні