ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" жовтня 2020 р. Cправа № 902/607/20
Господарський суд Вінницької області у складу судді Маслія І.В. , при секретарі судового засідання Стафійчук І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом : ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 )
про визнання рішення недійсним
Представники сторін:
позивач ОСОБА_1 , згідно паспорта;
позивача Опанасюк П.П., ордер серії ВН №134179 від 01.06.2020;
відповідача не з`явився
В С Т А Н О В И В :
До Господарського суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроцентр плюс" про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів від 22.12.2017.
Ухвалою від 19.06.2020 відкрито провадження у справі №902/607/20 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 07.07.2020 та витребувано у Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради реєстраційну справу ТОВ "Украгроцентр плюс" - для огляду у судовому засіданні.
03.07.2020 до суду від Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради надійшли належним чином засвідчені копії документів реєстраційної справи ТОВ "Украгроцентр плюс".
Ухвалою від 07.07.2020 продовжено строк підготовчого провадження по справі на 30 днів та призначено слухання на 18.08.2020.
Ухвалою від 18.08.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті на 25.09.2020.
Ухвалою від 25.09.2020 відкладено розгляд справи по суті на 19.10.2020.
В судове засідання на визначену дату з`явились позивач та його представник.
Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив, відзиву на позов не надав. Будь-яких заяв, клопотань чи письмових пояснень від відповідача також не надходило.
Так, копія ухвали суду від 25.09.2020 року, що надіслана відповідачу за адресою, вказаною у позовній заяві, яка також є адресою місцезнаходження юридичної особи згідно ЄДР: вул. Коцюбинського, буд. 27А, м. Вінниця, 21000 - повернута до суду органом поштового зв`язку з відміткою про причини повернення "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Порядок вручення рекомендованих поштових відправлень, в т.ч. рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка" врегульовано Правилами надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (далі Правила).
Із вказаних Правил надання послуг поштового зв`язку слідує, що невручення рекомендованого поштового відправлення під час доставки є підтвердженням відсутності особи - адресата за адресою, а отже, день проставлення такої відмітки в поштовому повідомленні слід вважати днем вручення судового рішення в порядку, п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України.
Крім того, суд зазначає, що ухвали суду у справі №902/607/20 офіційно оприлюднено у Єдиному державному реєстрі судових рішень - www.reyestr.court.gov.ua та знаходяться у вільному доступі.
За вказаних обставин у суду є достатні підстави вважати, що ним вжито належних заходів до повідомлення відповідача про дату, час та місце судового слухання, але останній не скористався правом на участь у судовому засіданні.
Згідно ч.1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України якою передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
При цьому, суд, з урахуванням ч. 2 ст. 11 ГПК України та ст. 17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" приймає до уваги припис ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою закріплене право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку.
Відтак, враховуючи наведені вище обставини та положення закону, суд дійшов висновку, що відсутність представника відповідача в судовому засіданні не перешкоджає розгляду справи по суті.
В ході розгляду справи, позивач та його представник підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задоволити.
Відповідно до ст. 219 ГПК України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті.
Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 19.10.2020 судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено у термін, передбачений ч. 6 ст. 233 ГПК України.
Суть спору та правова позиція сторін.
Так, позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у березні 2017 року придбав корпоративні права та виступив співучасником ТОВ "Ванда" (27.09.2018 року змінено назву на ТОВ "Украгроцентр плюс"), вклавши в статутний фонд Товариства 9250 грн., що складало 50 відсотків від загального статутного фонду при заснуванні. Іншим учасником Товариства виступила громадянка України ОСОБА_2 , яка вклала в статутний фонд Товариства 9250 грн., що складало відповідно 50% в статутному фонді Товариства. Метою придбання Товариства було здійснення комерційної діяльності та отримання прибутку.
23.12.2017 року позивач отримав цінний лист зі штрихкодовим ідентифікатором 2100100114517, вкладенням у якому слугувало повідомлення № 05/17 від 20.11.2017 року, підписане директором відповідача ОСОБА_3 . Згідно даного повідомлення, позивача повідомлено про скликання 15.12.2017 року - 11:00 год. загальних зборів ТОВ "Ванда" з порядком денним: "Про вихід ОСОБА_1 з складу учасників товариства та проведення з ним розрахунку". Водночас, даним листом-повідомленням позивачу було вказано, що у разі повторної неявки на загальні збори товариства, буде розглядатися питання про виключення позивача зі складу учасників товариства у зв`язку з перешкоджанням діяльності товариства.
Оскільки заяви про вихід зі складу учасників Товариства позивач не подавав, нікого на це не уповноважував, не перешкоджав у будь-який спосіб діяльності товариства, а повідомлення № 05/17 від 20.11.2017 року отримав лише 23.12.2017 року, вважав такий виклик на загальні збори учасників помилковим а загальні збори такими, що не відбулись через несвоєчасне повідомлення про такі збори та відсутність кворуму.
При цьому, про "систематичність порушення обов`язків учасника Товариства та перешкоджання досягненню Товариством мети" позивача жодного разу не повідомляли з моменту придбання корпоративних прав Товариства до моменту коли Позивач дізнався про факт виключення, а про Збори від 15.12.2017 року та їх порядок денний позивач був повідомлений лише 23.12.2017 року, з матеріалами щодо питань порядку денного своєчасно ознайомитись не міг та на зазначених зборах участі прийняти не міг через необізнаність.
Втім, у квітні 2018 року позивач дізнався що у грудні 2017 року відбулися загальні збори учасників Товариства, за участю лише другого учасника: ОСОБА_2 , на яких було прийнято рішення про виключення позивача зі складу учасників Товариства та перерозподілено його частку в статутному капіталі. Зазначені рішення були оформлені протоколами № 6 та №7 загальних зборів учасників Товариства від 22.12.2017 року.
Проведені Збори від 22.12.2017 року, на яких було прийняте рішення щодо виключення позивача зі складу учасників Товариства, та відповідне рішення про виключення, згідно протоколів №6 та №7 від 22.12.2017 року загальних зборів учасників товариства, позивач вважає недійсними.
З моменту реєстрації Товариства до моменту проведення Зборів позивач був повноправним учасником Товариства, тобто на нього поширювалися всі права учасника на ознайомлення з документами про проведення загальних зборів та обов`язки Товариства щодо повідомлення учасника, зазначені ст.61 Закону, відповідно до чого під час проведення Зборів було грубо порушено права позивача як учасника Товариства, та порядок скликання зборів, оскільки в порушення вимог статті 61 ЗУ "Про господарські товариства" позивача не було своєчасно повідомлено про проведення загальних зборів учасників Товариства, не було повідомлено про порядок денний вказаних зборів та не було надано можливості ознайомитися з документами, винесеними до порядку денного збору.
Крім того, не направлення позивачем на збори учасників товариства свого представника та неповідомлення про причини відсутності такого на зборах не є підставою для виключення зі складу учасників товариства позивача з тих підстав, що участь у загальних зборах та голосування на них є правом, а не обов`язком позивача, відповідно до п. "а" ч. 1 ст. 10 ЗУ "Про господарські товариства" (в редакції станом на час прийняття рішення про виключення позивача зі складу учасників товариства).
Позивач з моменту придбання корпоративних прав Товариства до дня виключення його зі складу учасників жодного разу не порушував свої обов`язки як учасника Товариства і ніякими своїми діями не перешкоджав досягненню мети Товариства, так як був зацікавлений в результатах господарської діяльності ТОВ "Ванда". Окрім того в протоколах № 6 та № 7 загальних зборів учасників Товариства від 22.12.2017 року не може бути зазначено жодних об`єктивних фактів невиконання та порушення Позивачем статутних обов`язків, так саме як і фактів перешкоджання меті Товариства, а положення ст.64 Закону, не визначають жодних обов`язків для учасника Товариства, які нібито порушив Позивач, за що його було виключено.
Відповідно до вищезазначеного, Збори Товариства від 22.12.2017 року, на яких було прийнято рішення про виключення Позивача зі складу учасників Товариства, були проведені з недотриманням процедури скликання загальних зборів, встановленої статтею 61 ЗУ "Про господарські товариства", при проведені зазначених зборів були грубо порушені права та законні інтереси позивача як учасника Товариства, при цьому рішення про виключення було прийняте протиправно, з огляду на: відсутність об`єктивних даних щодо систематичного невиконання Позивачем своїх обов`язків як учасника Товариства та перешкоджання Позивачем досягненню Товариство його цілей; відсутність кворуму на проведення загальних зборів та, як наслідок, неповноважність загальних зборів на прийняття рішень.
Рішення загальних зборів учасників Відповідача від 22.12.2017 року, оформлене протоколами № 6 та № 7 від 22.12.2017 року щодо виключення позивача зі складу учасників Товариства, не відповідають чинному законодавству. Також, порушено порядок скликання та проведення зборів, у відсутність належного повідомлення позивача про дату, час та місце проведення загальних зборів.
Посилаючись на наведені обставини, позивач просить суд визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроцентр Плюс", оформлені протоколом № 6 від 22.12.2017 року та № 7 від 22.12.2017 року про виключення ОСОБА_1 зі складу учасників товариства та перерозподілу статутного капіталу.
Відповідач відзиву щодо позовних вимог та будь-яких доказів в спростування наведених позивачем доводів - до суду не подав.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та його представника, з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті судом встановлено наступне.
Як вбачається з наявних матеріалів справи, зокрема, статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Ванда" в редакції 2017 року, чинній на момент прийняття оскаржуваних рішень (в подальшому, 27.09.2018 року змінено назву на ТОВ "Украгроцентр плюс"), Товариство з обмеженою відповідальністю "Ванда" створене на основі підприємницької ініціативи Учасників. Дата та номер запису в ЄДР: 28.07.2004, 1 174 120 0000000056, ідентифікаційний код 13308283.
Товариство створене з метою здійснення комерційної діяльності, яка не суперечить чинному території України законодавству, отримання прибутку, реалізації на цій основі соціальних економічних інтересів Учасників і членів трудового колективу Товариства (п. 2.1.).
Учасниками Товариства є Громадянин України: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (п. 4.1.).
Товариство має статутний капітал у розмірі 18 500,00 грн., що формується грошовим внеском і підлягає сплаті учасниками Товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації Товариства.
Учасники Товариства володіють наступними частками: ОСОБА_2 володіє часткою у розмірі 50% Статутного капіталу, що становить 9250,00 грн.; ОСОБА_1 володіє часткою у розмірі 50% Статутного капіталу, що становить 9250,00 грн. (п. 5.3.).
Згідно п.п. 8.1., 8.5, 8.5.3 Статуту, вищим органом управління Товариства є загальні збори учасників, в подальшому - Збори. До складу Зборів входять учасники або їх представники. Учасники володіють кількістю голосів, пропорційною розміру їх внесків у Статутний капітал.
Збори вважаються правомочними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), які володіють у сукупності більш, ніж 50 відсотками голосів (8.6.1.).
Про проведення Зборів учасники повідомляються письмово з зазначенням часу і місця проведення Зборів та порядку денного. Не пізніше, як за 10 днів до скликання Зборів Товариства надається можливість ознайомитися з документами, внесеними у порядок денний Зборів (п. 8.7.1.).
Так, ТОВ "Ванда" на адресу позивача було надіслано повідомлення № 05/17 від 20.11.2017 року про скликання загальних зборів учасників ТОВ "Ванда" 15.12.2017 року об 11:00 год., з наступним порядком денним: про вихід ОСОБА_1 з складу часників товариства та проведення з ним розрахунку. Додатково повідомлено, що в разі повторної неявки на загальні збори товариства буде розглядатись питання про виключення зі складу учасників товариства, в зв`язку з перешкоджанням діяльності підприємства. Вказане повідомлення отримано позивачем 23.12.2017 року, про що свідчить відмітка на поштовому повідомленні.
22.12.2017 року відбулись загальні збори учасників ТОВ "Ванда", оформлені протоколами № 6 від 22.12.2017 року та № 7 від 22.12.2017 року.
Зі змісту протоколу №6, на загальних зборах були присутні учасники: ОСОБА_2 , яка володіє 50% частки Статутного капіталу Товариства.
Учасник Товариства ОСОБА_1 , який володіє 50% частки Статуного капіталу Товариства, участі у зборах не приймав, був повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу цінним листом з описом вкладення повідомлення про час, місце та порядок денний зборів.
Запрошений: громадянин України ОСОБА_4 .
На підставі ст. 98 Цивільного Кодексу України та п.п. 8.6.1 п. 8 ст. 8 Статуту Товариства Загальні збори учасників Товариства є повноважними.
Порядок денний:
1. Про розгляд питання про виключення ОСОБА_1 зі складу учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Ванда" (далі за текстом - Товариство) та проведення з ним розрахунку відповідно до вимог чинного законодавства та Статуту Товариства;
2. Про перерозподіл часток у Статутному капіталі Товариства;
3. Про внесення та затвердження відповідних змін до Статуту Товариства.
За результатами проведення загальних зборів учасників, прийнято наступні рішення.
По першому питанню вирішено: виключити ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Ванда" за неналежне виконання ним обов`язків учасника Товариства та систематичне ігнорування ним Загальних зборів на підставі ст. 64 ЗУ "Про господарські товариства" та ст. 100 ЦК України, провести з ним розрахунок відповідно до чинного законодавства.
По другому питанню вирішено: перерозподілити Статутний капітал Товариства в наступному порядку: ОСОБА_2 - 100 % Статутного капіталу, що становить 18 500,00 грн.
По третьому питанню вирішено: затвердити зміни до Статуту Товариства та викласти його в новій редакції.
Зі змісту протоколу №7, на загальних зборах були присутні учасники: ОСОБА_2 , яка володіє 50% частки Статутного капіталу Товариства.
Учасник Товариства ОСОБА_1 , який володіє 50% частки Статутного капіталу Товариства, участі у зборах не приймав, був повідомлений належним чином шляхом направлення на його адресу цінним листом з описом вкладення повідомлення про час, місце та порядок денний зборів.
Запрошений: громадянин України ОСОБА_4 .
На підставі ст. 98 Цивільного Кодексу України та п.п. 8.6.1 п. 8 ст. 8 Статуту Товариства Загальні збори учасників Товариства є повноважними.
Порядок денний:
1. Про розгляд питання про примусове виключення ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Ванда" згідно ст. 64 ЗУ "Про господарські товариства".
За результатами проведення загальних зборів учасників, прийнято рішення виключити ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з відповідальністю "Ванда" за неналежне виконання ним обов`язків учасника товариства, невнесення ним своєї частки до Статутного капіталу Товариства та систематичне ігнорування ним участі у Загальних зборах на підставі ст. 64 ЗУ "Про господарські товариства".
З врахуванням встановлених обставин суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи, спір між сторонами виник з підстав виключення з числа учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Ванда" ОСОБА_1 та перерозподілу статутного капіталу Товариства, про що 22.12.2017 року було прийнято рішення, оформлені протоколами №6, №7.
Рішення загальних зборів учасників (акціонерів, членів) та інших органів юридичної особи є актами ненормативного характеру (індивідуальними актами), тобто офіційними письмовими документами, що породжують певні правові наслідки, які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин. У зв`язку з цим підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичної особи можуть бути: невідповідність рішень загальних зборів нормам законодавства; порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів; позбавлення учасника (акціонера, члена) юридичної особи можливості взяти участь у загальних зборах (п.2.12 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 року "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" - далі постанова Пленуму).
Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з порушенням прямих вказівок закону є, окрім іншого, прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення або у разі неможливості встановлення наявності кворуму (статті 59 та 60 Закону України "Про господарські товариства", статті 41 та 42 Закону України "Про акціонерні товариства", стаття 15 Закону України "Про кооперацію") (п. 2.13. постанови Пленуму).
Рішення загальних зборів юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання, встановленої статтею 61 Закону України "Про господарські товариства", статтею 35 Закону України "Про акціонерні товариства", статтею 15 Закону України "Про кооперацію". Права учасника (акціонера, члена) юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо (п. 2.13. постанови Пленуму).
Пунктом 2.21 постанови Пленуму визначено, що під час вирішення питання про правомочність загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичних осіб судам слід виходити з того, що загальні збори є правомочними, якщо на них зареєструвалися учасники (акціонери), які володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів учасників ТОВ чи ТДВ (голосуючих акцій акціонерів АТ) від загальної кількості голосів, якщо на зборах присутні більше половини членів кооперативу.
Положення установчих документів АТ чи кооперативу, які встановлюють інші правила щодо визначення кворуму, є такими, що суперечать закону і не підлягають застосуванню.
Установчими документами ТОВ чи ТДВ, у статутному капіталі яких відсутня державна частка, може бути встановлено інший відсоток голосів учасників (представників учасників), за умови присутності яких загальні збори учасників вважаються повноважними.
Статтею 60 ЗУ "Про господарські товариства" (в редакції чинній на час проведення загальних зборів 22.12.2017 року), загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.
Такі ж положення визначені і пунктом 8.6.1. Статуту (в редакції Статуту 2017 року, протокол №3), де вказано, що збори вважаються правомочними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), які володіють у сукупності більш, ніж 50 відсотками голосів.
Пунктом 8.7.1. Статуту (в редакції Статуту 2017 року, протокол №3) визначено, що про проведення Зборів учасники повідомляються письмово з зазначенням часу і місця проведення Зборів та порядку денного. Не пізніше, як за 10 днів до скликання Зборів Товариства надається можливість ознайомитися з документами, внесеними у порядок денний Зборів.
Порядок скликання загальних зборів учасників ТОВ та ТДВ регулюється приписами частини п`ятої статті 61 Закону України "Про господарські товариства" та установчими документами цих товариств. На відносини, пов`язані із скликанням зборів учасників ТОВ та ТДВ, положення, що регулюють порядок скликання загальних зборів акціонерів, у тому числі розміщення повідомлення про скликання зборів у засобах масової інформації, не поширюються.
Згідно з положеннями частини п`ятої статті 61 Закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів ТОВ чи ТДВ учасники повідомляються передбаченим статутом способом із зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного (п. 2.24., 2.25. постанови Пленуму).
Частиною 5 ст. 61 ЗУ "Про господарські товариства" (в редакції чинній на час проведення загальних зборів 22.12.2017 року) передбачено, що про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.
Згідно з ч.ч.1, 3 ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Частиною 1 ст. 2 ГПК України, визначено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
За змістом ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
В силу ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.
Частинами 2, 3 ст.80 ГПК України передбачено, що позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
За змістом ст. 86 ГПК України, cуд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Як зазначено вище, на загальних зборах учасників ТОВ "Ванда", оформлених протоколами №№ 6,7 від 22.12.2017 року, на яких було прийнято оскаржувані рішення, був присутній лише один учасник Товариства - ОСОБА_2 , яка володіє 50% частки Статутного капіталу Товариства.
Поряд з цим, згідно положень ст. 60 ЗУ "Про господарські товариства" (в редакції чинній на час проведення загальних зборів 22.12.2017 року) та пункту 8.7.1. Статуту (в редакції Статуту 2017 року, протокол №3), загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.
Однак, враховуючи наведені вище положення закону, оскільки на загальних зборах учасників ТОВ "Ванда" 22.12.2017 року, оформлених протоколами №№ 6,7, був присутній лише один учасник з часткою у Статутному капіталі Товариства в розмірі 50 відсотків, суд дійшов висновку про відсутність кворуму на зборах, в зв`язку з чим такі збори є неповноважними.
Крім того, відповідачем не надано жодних доказів, які б вказували на виконання вимог ст.61 ЗУ "Про господарські товариства" стосовно завчасного, у встановлений законом строк, повідомлення позивача про скликання загальних зборів 22.12.2017 року, доведення до учасника порядку денного загальних зборів та надання можливості підготуватись до розгляду питань порядку денного.
Також, відповідачем не надано доказів і на підтвердження обставин, зазначених у оскаржуваних рішеннях в якості підстав виключення позивача зі складу учасників Товариства, зокрема щодо причин такого виключення із зазначенням, які саме факти невиконання статутних обов`язків стали підставою для виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов`язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства.
Відтак, за наведених вище обставин та положень закону, враховуючи наявність порушення порядку скликання та проведення загальних зборів учасників ТОВ "Ванда" 22.12.2017 року, оформлених протоколами №№ 6,7, а саме недотримання визначеної законом процедури скликання загальних зборів та прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму, є безумовною підставою для визнання недійсними таких рішень загальних зборів.
Підсумовуючи вищезазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати пов`язані із сплатою судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 232, 233, 236-238, 240-242, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроцентр Плюс" (Товариства з обмеженою відповідальністю "Ванда") (вул. Коцюбинського, буд. 27А, м.Вінниця, 21000, код ЄДРПОУ 13308283) оформлені протоколом № 6 від 22.12.2017 року та № 7 від 22.12.2017 року про виключення громадянина ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зі складу учасників товариства та перерозподілу статутного капіталу.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгроцентр Плюс" (вул. Коцюбинського, буд. 27А, м. Вінниця, 21000, код ЄДРПОУ 13308283) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) 4 204,00 грн. витрат на сплату судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
5. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення (ч.1 ст.256 ГПК України).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано (ч.1 ст.241 ГПК України).
Апеляційна скарга подається відповідно до ст.ст. 256, 257 та п.17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено 27 жовтня 2020 р.
Суддя Маслій І.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2,3 - позивачу (АДРЕСА_1; АДРЕСА_2)
4 - відповідачу (вул. Коцюбинського, буд. 27А, м. Вінниця, 21000)
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2020 |
Оприлюднено | 27.10.2020 |
Номер документу | 92438183 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Маслій І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні