Справа № 909/599/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.10.2020 м. Івано-Франківськ Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Ткаченко І. В. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу № 909/599/20 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Овертранс" про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Софімарк" 9 212 грн 81 коп. за договором на транспортне обслуговування по перевезенню вантажів автомобільним транспортом в міжнародному та міжміському сполученні.
ТОВ "Овертранс" звернулось до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом про стягнення з ТОВ "Компанія Софімарк" за договором від 18 січня 2018 р. № 18/01/2018 на транспортне обслуговування по перевезенню вантажів автомобільним транспортом в міжнародному та міжміському сполученні 9 212 грн 81 коп., з яких 7 162 грн 80 коп. - основний борг, 1 644 грн 58 коп. - пеня, 200 грн 56 коп. - інфляційні втрати та 204 грн 87 коп. - 3 % річних. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення своїх договірних зобов`язань відповідач не в повному обсязі оплатив надані позивачем послуги з перевезення вантажу.
13 липня 2020 р., суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, згідно з якою відповідачу належало подати відзив на позов у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до даних рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач отримав копію ухвали суду про відкриття провадження у справі 25 липня 2020 р., відтак п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву розпочався 26 липня 2020 р. та закінчився 09 серпня 2020 р.
18 вересня 2020 р., відповідач подав заяву про продовження терміну подання відзиву на строк дії карантину.
Алгоритм процесуальних дій відповідача щодо подачі заяв по суті справи в справі, яка розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, визначений в главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.
Зокрема, ст. 251 ГПК України врегульовано питання подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні. Так, частиною першою цієї статті встановлено, що відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Отже, строк подання відзиву на позов, в порядку спрощеного позовного провадження, визначений законодавцем (а не судом) та становить п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідно до п. 4 Прикінцевих положень ГПК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Відповідно до ч. 1 ст. 119 ГПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Згідно з частиною четвертою цієї статті одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Згідно з ч. 2 ст. 119 ГПК України, встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
На підставі викладеного, у спрощеному провадженні відповідачу гарантується право подати до суду відзив на позов протягом строку, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Цей процесуальний строк може бути поновлений судом за заявою учасника справи.
Зокрема, за приписами ст. 119 ГПК України, за заявою учасника справи суд може поновити пропущений процесуальний строк, встановлений законом, тоді як встановлений судом процесуальний строк за заявою учасника справи може бути продовжений судом.
Наведена позиція узгоджується із висновками викладеними в постанові Верховного Суду від 03 грудня 2018 р. у справі № 904/5995/16 та в ухвалі Верховного Суду від 16 липня 2019 р. у справі № 922/3537/17.
Крім того, за змістом ст. 119 ГПК України, за заявою учасника справи може бути продовжений тільки строк, який встановлений судом і який не сплив на час звернення учасника справи із відповідною заявою. Процесуальний строк може бути продовжений також з ініціативи суду. Разом з тим, на відміну від поновлення процесуального строку, вирішення судом питання про продовження процесуального строку не обумовлене вчиненням учасником процесуальної дії. Навпаки, процесуальний закон виходить з того, що процесуальний строк продовжується для вчинення процесуальної дії, яка ще не вчинена. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 03 грудня 2018 р. № 904/5995/16.
Отже, враховуючи те, що на час подання відповідачем заяви про продовження строку строк для подання ТОВ "Компанія Софімарк" відзиву на позов сплив, а також те, що у заяві відповідач помилково ставить питання про продовження, а не про поновлення відповідного процесуального строку, у задоволенні заяви ТОВ "Компанія Софімарк" слід відмовити.
Згідно з ч. 1 ст. 118 ГПК України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Статтею 178 ГПК України передбачене право відповідача подати суду відзив на позовну заяву. Разом з тим, як визначено в ч. 3 цієї статті, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
При розгляді даної справи суд також керується положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 р. про те, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, що кореспондується з обов`язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п. 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07 липня 1989 р. у справі Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Дослідивши матеріали справи, суд
в с т а н о в и в:
18 січня 2018 р., ТОВ "Овертранс" (перевізник) і ТОВ "Компанія Софімарк" (замовник) уклали договір на транспортне обслуговування по перевезенню вантажів автомобільним транспортом в міжнародному та міжміському сполученні № 18/01/2018, за змістом пунктів 1.1, 1.2 якого перевізник у межах даного договору надає послуги по організації перевезення вантажним транспортом, відповідно до чинного законодавства України, вимог міжнародних Конвенцій і угод в галузі міжнародних перевезень, Статуту автомобільного транспорту України, Правил перевезень вантажів та інших законодавчих та нормативних актів, що регулюють правові відносини в галузі перевезень вантажів в межах України та в міжнародному сполученні. Перевезення вантажу здійснюється на підставі Заявки, форма якої встановлена та узгоджена сторонами.
Відповідно до п. 1.3 Договору, Заявка на перевезення є невід`ємною частиною даного Договору. Заявка має юридичну силу, якщо вона завірена печатками і підписами обох сторін.
Згідно з пунктами 4.1, 4.2 Договору, вартість послуг за перевезення обумовлюється в Заявці. Оплата за послуги проводиться замовником шляхом перерахування належних сум на розрахунковий рахунок перевізника протягом 10-ти календарних днів з моменту отримання замовником оригіналів товарно-транспортної документації, передбаченої в п. 2.5 даного Договору.
В п. 2.5 Договору обумовлено, що перевізник зобов`язаний надати замовнику рахунки з прикладеними оригіналами товарно-транспортних накладних (СМR зі всіма відмітками прикордонних митниць), акти виконаних робіт (один із поверненням), податкові накладні.
За невиконання або неналежне виконання умов цього договору винна сторона несе відповідальність відповідно до чинного законодавства України (п. 5.1 Договору).
За змістом п. 5.9 Договору, за порушення строків оплати замовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день протермінування.
Відповідно до пунктів 8.1, 8.5 Договору, цей договір вступає в силу з моменту його підписання і діє до 31 грудня 2018 р. Одностороннє припинення дії Договору не допускається. Якщо жодна зі Сторін за 30 днів до закінчення терміну дії Договору не повідомить іншу Сторону про розірвання Договору термін його дії буде автоматично пролонговано на кожний наступний календарний рік. Даний договір, Заявка на перевезення, зміни та доповнення до нього, а також документи, що стосуються виконання даного Договору, передані/отримані факсимільним зв`язком, електронною поштою мають юридичну силу, у випадку, якщо вони підписані та завірені печатками кожної із сторін.
Наявні у справі Договір та Контракт-Заявка підписані сторонами і скріплені печатками сторін.
Контракт-Заявка від 19 червня 2019 р. містить наступні відомості, зокрема, маршрут: Україна - Німеччина; назва вантажу - фанера; дата завантаження - 20 червня 2019 р.; узгоджена сума фрахту - 1 250 Євро по курсу НБУ на день розвантаження; умови оплати: згідно з умовами Договору, з моменту отримання повного пакету документів; додаткові умови: нормативний час при завантаженні/розвантаженні - по 48 годин.
Відповідно до ст. 909 ЦК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами).
Згідно з ч. 2 ст. 918 ЦК України, завантаження (вивантаження) вантажу, що здійснюється відправником (одержувачем) вантажу, має провадитися у строки, встановлені договором, якщо такі строки не встановлені транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
За змістом ст. 919 ЦК України, перевізник зобов`язаний доставити вантаж, пасажира, багаж, пошту до пункту призначення у строк, встановлений договором; одержувач вантажу повинен прийняти вантаж, що прибув після спливу зазначених вище строків.
В ч. 1 ст. 920 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).
За змістом ст. 9 Закону України "Про транспортно-експедиторську діяльність", факт надання послуги експедитора при перевезенні підтверджується єдиним транспортним документом або комплектом документів (залізничних, автомобільних, авіаційних накладних, коносаментів тощо), які відображають шлях прямування вантажу від пункту його відправлення до пункту його призначення.
Згідно з частинами 2, 3 ст. 12 цього Закону, клієнт зобов`язаний у порядку, передбаченому договором транспортного експедирування, сплатити належну плату експедитору, а також відшкодувати документально підтверджені витрати, понесені експедитором в інтересах клієнта в цілях виконання договору транспортного експедирування. Договором транспортного експедирування можуть бути передбачені й інші обов`язки клієнта.
Із наявних в матеріалах справи документів вбачається, що позивач виконав умови договору, зокрема, надав відповідачу транспортні послуги по перевезенню вантажу автомобільним транспортним засобом на суму 37 162 грн 80 коп.
Однак, відповідач оплатив отримані послуги частково: 19 грудня 2019 р. - 10 000 грн; 14 січня 2020 р. - 10 000 грн; 27 січня 2020 р. - 5 000 грн та 29 січня 2020 р. - 5 000 грн.
Враховуючи наведене, в частині позовних вимог ТОВ "Овертранс" про стягнення з ТОВ "Компанія Софімарк" основного боргу в розмірі 7 162 грн 80 коп. позов слід задовольнити.
Щодо вимог ТОВ "Овертранс" про стягнення з ТОВ "Компанія Софімарк" 1 644 грн 58 коп. пені, 200 грн 56 коп. інфляційних втрат та 204 грн 87 коп. 3 % річних слід зазначити таке.
В ст. 230 ГК України встановлено, що штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Згідно з ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
За змістом ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
ТОВ "Овертранс" нарахувало відповідачу пеню на суму заборгованості у розмірі 7 162 грн 80 коп. за період з 25 липня 2019 р. по 06 липня 2020 р. (без врахування шестимісячного строку, визначеного ч. 6 ст. 232 ГК України) та 3 % річних за вищезазначений період.
З огляду на наведене, суд самостійно розрахував пеню та 3 % річних, не виходячи при цьому за межі визначеного позивачем періоду і суми заборгованості та встановив, що за період з 25 липня 2019 р. по 25 січня 2020 р. (визначений ч. 6 ст. 232 ГК України шестимісячний строк) з відповідача слід стягнути 1 135 грн 09 коп. пені та за період з 25 липня 2019 р. по 06 липня 2020 р. - 204 грн 57 коп. 3 % річних.
Заявлені ж позивачем до стягнення інфляційні втрати в розмірі 200 грн 56 коп. у зв`язку із арифметичною правильністю відповідного розрахунку слід стягнути з відповідача у повному обсязі.
Згідно з ст. 129 ГПК України, судовий збір суд покладає на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 129, 237, 238, 241 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити частково;
з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Софімарк" (76018, м. Івано-Франківськ, вул. Євгена Коновальця, будинок 95, квартира 59; ідентифікаційний код 38163294) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Овертранс" (81085, Львівська обл., Яворівський р-н, с. Підрясне, вул. Європейська, 1, корпус Б-4) стягнути 7 162 (сім тисяч сто шістдесят дві) грн 80 коп. основного боргу, 1 135 (одну тисячу сто тридцять п`ять) грн 09 коп. пені, 204 (двісті чотири) грн 57 коп. 3 % річних, 200 (двісті) грн 56 коп. інфляційних втрат, 1 985 (одну тисячу дев`ятсот вісімдесят п`ять) грн 69 коп. судового збору;
в частині позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Овертранс" про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Софімарк" 509 (п`ятсот дев`ять) грн 49 коп. пені, 30 коп. 3 % річних - відмовити.
Витрати на сплату судового збору в частині 116 грн 31коп. - залишити за позивачем.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя І. В. Ткаченко
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2020 |
Оприлюднено | 28.10.2020 |
Номер документу | 92438684 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Ткаченко І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні