Рішення
від 26.10.2020 по справі 916/2462/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"26" жовтня 2020 р.м. Одеса Справа № 916/2462/20

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, код ЄДРПОУ - 42114410)

До відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку БЕРІЗКА (65114, м. Одеса, вул. Тополина, буд. 30, код ЄДРПОУ - 34252081)

про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Секретар с/з Луцюк Р.П.

СУТЬ СПОРУ: Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ , звернувся до Господарського суду Одеської області з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - ОСББ) БЕРІЗКА про стягнення заборгованості за спожиту активну електричну енергію у розмірі 12 153 грн. 60 коп., пені у розмірі 10 грн. 90 коп., 3% річних у розмірі 159 грн. 35 коп. та інфляційних втрат у розмірі 84 грн. 69 коп.

Ухвалою Господарського суду від 26.08.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Позивач підтримує позовні вимоги в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідач не скористався своїм правом на судовий захист, відзив на позовну заяву не надав. Ухвала суду від 26.08.2020р., направлена за юридичною адресою відповідача, повернулась до суду не врученою з приміткою пошти: адресат відсутній за вказаною адресою .

Як зазначив позивач у справі, на виконання Закону України Про ринок електричної енергії під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу АТ ОДЕСАОБЛЕНЕРГО від постачання електричної енергії, було створено ТОВ ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (ТОВ ООЕК ) з метою здійснення діяльності з постачання електричної енергії споживачам.

Абз. 1-8 пункту 13 розділу ХVII Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ринок електричної енергії (зі змінами від 23.11.2018 №2628-УПІ) визначені наступні вимоги стосовно діяльності нового (відокремленого) постачальника електричної енергії: ... під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачавши електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання.

З метою забезпечення надійного та безперервного постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам відокремлення оператора системи розподілу, ... здійснюється з урахуванням вимог цього пункту, а саме: суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії .

Як зазначив позивач, на виконання вищенаведених вимог законодавства, постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р. ТОВ ООЕК надано ліцензію з постачання електричної енергії споживачу. Постановою НКРЕКП №1876 від 11.12.2018р. ТОВ ООЕК установлено тариф на послуги постачальника універсальних послуг , який був розрахований відповідно до Методики розрахунку тарифу на послуги постачальника універсальних послуг , яка затверджена Постановою НКРЕКП №1176 від 05.10.2018р.

Також позивач зазначив, що відповідно до Постанови НКРЕКП від 05.10.2018р. №1177, якою затверджено Порядок формування ціни на універсальні послуги , ТОВ ООЕК було розраховано ціни на універсальні послуги та оприлюднено їх на офіційному сайті ТОВ ООЕК . При цьому, ціни для таких категорій універсальних споживачів , як побутові споживачі (індивідуальні та колективні побутові) додатково регулюються Постановою НКРЕКП №220 від 26.02.2015р. ( в редакції від 16.01.2019р.).

Позивач зазначив ,що відповідно до ч. 6 ст. 56 Закону України Про ринок електричної енергії постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку.

Пунктом 3.1.6. Правил роздрібного ринку електричної енергії , затверджених постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р. (скорочено ПРРЕЕ)тачання електричної енергії споживачу здійснюється, якщо:

1) об`єкт споживача підключений до мереж оператора системи у встановленому законодавством порядку;

2) електропостачальник за договором з оператором системи отримав доступ до мереж та можливість продажу електричної енергії на території діяльності оператора системи;

3) споживач є стороною діючих договорів:

про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії;

про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником останньої надії ;

про надання послуг комерційного обліку електричної енергії, крім випадків, коли роль постачальника послуг комерційного обліку виконує оператор системи, до мереж якого приєднаний цей споживач;

4) за усіма точками комерційного обліку на об`єкті (об`єктах) споживача, за якими здійснюється (планується) постачання електричної енергії, укладено договір з постачальником послуг комерційного обліку про надання послуг комерційного обліку електричної енергії.

Пункти 1.2.5 та п. 3.1.4 ПРРЕЕ передбачають, що для можливості постачати електричну енергію своїм споживачам, постачальник повинен укласти з оператором системи розподілу публічний Договір постачальника про розподіл електричної енергії.

Позивач зазначив, що у зв`язку з реформою у сфері енергетики, на період відокремлення оператора системи розподілу від постачання електричної енергії договірні відносини між споживачами та учасниками ринку електричної енергії (та переходом споживача від постачальника за регульованим тарифом до нового постачальника) були врегульовані п. 13 Перехідних положень Закону України Про ринок електричної енергії , п.2. та п.4. Постанови №312 від 14.03.2018 р. про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії , які передбачали, що: укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється до 01 грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови (п.2); у період з дати отримання ліцензії на провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії до 01 грудня 2018 року операторам систем розподілу (далі - ОСР)укласти договори про надання послуг з розподілу електричної енергії, які укладаються зі споживачем, з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані на території діяльності ОСР. Договір розробляється ОСР на основі істотних умов, визначених Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, та форми, встановленої Правилами, і розміщується на сайті ОСР, у засобах масової інформації і в пунктах обслуговування споживачів ОСР. ОСР направляє поштовим відправленням споживачу заяву-приєднання до зазначеного договору, яка формується за базами даних вертикально інтегрованого суб`єкта господарювання та містить ЕІС-коди точок комерційного обліку об`єкта споживача. Направлення такої заяви-приєднання є пропозицією споживачу про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії на умовах діючого договору про користування або постачання електричної енергії (індивідуальні характеристики об`єкта, потужність, клас надійності, ідентифікаційні коди, особливості обліку тощо). Договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві- приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії (п.4.).

Як зазначив позивач, з 01 січня 2019 р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - AT Одесаобленерго на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії на підставі Постанови НКРЕКП №1345 від 06.11.2018р. Про видачу AT ОДЕСАОБЛЕНЕРГО ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом .

ТОВ ООЕК приєдналося до публічного договору про розподіл та має з AT Одесаобленерго Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу № 1 від 30.11.2018р., відповідно до умов якого: AT Одесаобленерго , як Оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам Постачальника, які входять в балансуючу групу Постачальника. Наявність зазначеного договору доводиться заявою- приєднанням від 30.11.2018р. до публічного Договору електропостачальника про надання послуг з розподілу та Реєстром Електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж Оператора системи розподілу електричної енергії AT Одесаобленерго (договір та Реєстр публічно розміщені на сайті AT Одесаобленерго ).

Крім того, відповідач - ОСББ БЕРІЗКА , був діючим Споживачем та отримував послуги з постачання електричної енергії віт АТ Одесаобленерго (як постачальника за врегульованим тарифом). На виконання п. 2 та п.4 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. ОСББ БЕРІЗКА приєдналося до публічного договору про розподіл електричної енергії AT Одесаобленерго шляхом фактичного споживання електричної енергії.

Таким чином, як вказує позивач, AT Одесаобленерго надає ТОВ ООЕК та Споживачу послуги з розподілу електричної енергії. Крім функцій оператора системи розподілу AT Одесаобленерго також виконує функції постачальника послуг комерційного обліку (в силу абз. 3 п.5 Постанови КРЕКП № 312 від 14.03.2018 р.) та адміністратора комерційного обліку в силу (п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 р.). Це означає, що АТ Одесаобленерго адмініструє точки комерційного обліку електроенергії, отримує від Споживача або самостійно здійснює зняття показників засобів обліку електричної енергії, визначає обсяги електричної енергії, що спожита Споживачем та надає цю інформацію Постачальнику електроенергії для підтвердження того, скільки постачальник продав (поставив) електричної енергії Споживачу в розрахунковому місяці. На підставі отриманої інформації про обсяги спожитої електричної енергії, постачальник електричної енергії розраховує її вартість, виходячи з умов договорів до яких приєднався споживач, та виставляє Споживачу рахунки на оплату.

Також, позивач вказує, що п.3.1.7 ПРРЕЕ визначає, що договір між електропостачальником та споживачем укладається, як правило, шляхом приєднання споживача до розробленого електропостачальником договору на умовах комерційної пропозиції, опублікованої електропостачальником. У разі офіційного оприлюднення комерційної пропозиції електропостачальник не має права відмовити споживачу у приєднанні до договору на умовах цієї комерційної пропозиції, якщо технічні засоби вимірювання та обліку електричної енергії забезпечують виконання сторонами умов комерційної пропозиції. На вимогу споживача електропостачальник має надати письмовий примірник договору, підписаний з його боку. Якщо сторони досягай згоди щодо укладення договору на інших умовах, відмінних від тих, які містяться у комерційних пропозиціях, розміщених на офіційному сайті електропостачальника, договір укладається в паперовій формі. При цьому сторони можуть за взаємною згодою оформлювати додатки до договору, в яких узгоджуються організаційні особливості постачання електричної енергії. Такі додатки оформляються у паперовій формі та підписуються обома сторонами.

Публічний Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції для споживачів електричної енергії, які мають право на універсальну послугу викладені ТОВ ООЕК на офіційному веб-сайті.

Позивач вказує на те, що 30.11.2018р. ОСББ БЕРІЗКА було підписано заяву-приєднання до умов Договору про постачання електричної енергії ТОВ ООЕК на умовах раніше укладеного договору з постачання електричної енергії за регульованим тарифом № 3334 (Південний міський підрозділ ТОВ ООЕК ). Вказаними діями ОСББ БЕРІЗКА приєдналось до умов публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг на умовах раніше укладеного Договору з постачальником за регульованим тарифом №3334 із комерційною пропозицією 1-УП. Вказаною комерційною пропозицією 1-УП також визначено категорії споживачів, на які вона поширюється, серед яких, зокрема, колективний побутовий споживач. Крім того, приєднання Відповідачем до умов публічного договору підтверджується фактом споживання електричної енергії та частковою оплатою виставлених рахунків за спожиту електричну енергію.

Умовами Договору, до якого приєднався відповідач, передбачено, що ТОВ ООЕК продає електричну енергію ОСББ БЕРІЗКА для забезпечення потреб електроустановок останнього, а відповідач оплачує ТОВ ООЕК вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Пунктом 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються за даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку. На даний час, на підставі п. 11 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. функції оператора комерційного обліку покладені на оператора системи розподілу у межах території своє ліцензованої діяльності, а саме - AT Одесаобленерго .

За розрахунковий період - лютий місяць 2020р., ТОВ ООЕК від AT Одесаобленерго , як оператора системи розподілу, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії відповідачем за розрахунковий період, відповідно до яких ОСББ БЕРІЗКА було спожито 11 520 кВт/год електричної енергії, яка вартує 19 353 грн. 60 коп.

На підставі вищезазначених даних, ТОВ ООЕК було виписано відповідачу рахунок №01-3334/1 від 02.03.2020р. за спожиту електричну енергію у лютому 2020р. на загальну суму у розмірі 19 353 грн. 60 коп., який було отримано уповноваженим представником відповідача.

Відповідно до п. 5.10 Публічного Договору оплата рахунка Постачальника має бути здійснена Споживачем, у строки визначені в рахунку, але не менше 5 робочих днів від дати отримання Споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного в комерційній пропозиції.

Пунктом 3 Комерційної пропозиції № 1-УП, що є додатком до Договору встановлено, що Споживач здійснює оплату протягом 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.

Однак, як стверджує позивач, відповідачем було частково оплачено рахунок №01-3334/1 від 02.03.2020р., у зв`язку з чим утворилась заборгованість у розмірі 12 153 грн. 60 коп.

У зв`язку з не повною оплатою заборгованості за спожиту активну електроенергію, на підставі п.6 Комерційної пропозиції , ТОВ ООЕК нарахувало відповідачу пеню в розмірі 0,01% , але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми боргу, що діяла у період, за який здійснюються нарахування, яка склала 10 грн. 90 коп., 3% річних у розмірі 159 грн. 35 коп. та інфляційні втрати у розмірі 84 грн. 69 коп.

Невиконання Споживачем прийнятих на себе зобов`язань щодо оплати вартості спожитої активної електричної енергії позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв`язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з ОСББ БЕРІЗКА вартість спожитої активної електричної енергії у розмірі 12 153 грн. 60 коп., пеню у розмірі 10 грн. 90 коп., 3% річних у розмірі 159 грн. 35 коп. та інфляційні втрати у розмірі 84 грн. 69 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ст.714 Цивільного кодексу України, відповідно до якої за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Позивач також зазначає, що відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно із частиною першою ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Крім того, позивач послався на п.1.2.1. ПРРЕЕ, яким передбачено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку. Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ передбачено, що електрична енергія (активна) - енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу. Згідно з п. 4.21 ПРРЕЕ оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватися згідно із строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом. Відповідно до п. 5.2.1 ПРРЕЕ електропостачальник має право на своєчасне та в повному отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів. Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Відповідач не скористався своїм правом на судовий захист, відзиву на позовну заяву до суду не надав.

Виходячи з матеріалів справи, судом встановлено, що на виконання Закону України Про ринок електричної енергії під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу АТ ОДЕСАОБЛЕНЕРГО від постачання електричної енергії, було створено ТОВ ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (ТОВ ООЕК ) з метою здійснення діяльності з постачання електричної енергії споживачам. Постановою НКРЕКП № 429 від 14.06.2018 р. ТОВ ООЕК надано ліцензію з постачання електричної енергії споживачу.

З 01 січня 2019 р. на території Одеської області розпочав діяльність оператор системи розподілу - AT Одесаобленерго на підставі ліцензії про розподіл електричної енергії на підставі Постанови НКРЕКП №1345 від 06.11.2018р. Про видачу AT ОДЕСАОБЛЕНЕРГО ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом .

ТОВ ООЕК приєдналося до публічного договору про розподіл та має з AT Одесаобленерго Договір електропостачальника про надання послуг з розподілу № 1 від 30.11.2018 р., відповідно до умов якого: AT Одесаобленерго , як Оператор системи розподілу, надає послуги з розподілу електричної енергії споживачам Постачальника, які входять в балансуючу групу Постачальника. Наявність зазначеного договору доводиться заявою- приєднанням від 30.11.2018р. до публічного Договору електропостачальника про надання послуг з розподілу та Реєстром Електропостачальників, які отримали доступ до електричних мереж Оператора системи розподілу електричної енергії AT Одесаобленерго (договір та Реєстр публічно розміщені на сайті AT Одесаобленерго ).

ОСББ БЕРІЗКА є діючим Споживачем та отримував послуги з постачання електричної енергії віт АТ Одесаобленерго (як постачальника за врегульованим тарифом).

На виконання п. 2 та п.4 Постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018р. ОСББ БЕРІЗКА приєдналося до Публічного договору про розподіл електричної енергії AT Одесаобленерго на умовах раніше укладеного договору з постачальником за регульованим тарифом №3334 із комерційною пропозицією 1-УП як колективний споживач шляхом підписання заяви-приєднання від 30.11.2018р.

Публічний Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг та публічні комерційні пропозиції для споживачів електричної енергії, які мають право на універсальну послугу викладені ТОВ ООЕК на офіційному веб-сайті.

У відповідності до Комерційною пропозицією 1-УП Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг набирає чинності з дати оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії або підписання Споживачем заяви-приєднання до умов Договору і укладається на строк до 31.12.2020р., а в частині розрахунків Договір діє до повного їх виконання. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії

У відповідності до п.3 Комерційної пропозиції колективний побутовий Споживач здійснює повну оплату вартості фактично спожитого обсягу електроенергії за розрахунковий період (місяць) на підставі виписаного рахунку Постачальника, у строк не більше 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду, грошовими коштами на рахунок із спеціальним режимом використання Постачальника.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії".

Приписами ч. 1-2 ст. 56 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.

Отже, між сторонами у справі виникли правовідносини щодо поставки електричної енергії.

Відповідно до абз. 3 п. 5 Постанови НКРЕКП №312 від 14.03.2018р. Оператор системи надає послуги комерційного обліку споживачам. За п.п. 6.1 та п.п. 6.8 п. 6 розділу XII Кодексу комерційного обліку , що затверджений постановою НКРЕКП №311 від 14.03.2018р., зчитування показів лічильників провадиться постачальником послуг комерційного обліку (ППКО), або Оператором системи, або споживачем та передаються Адміністратору комерційного обліку (АКО) для проведення розрахунків та виставлення рахунків учасникам ринку на основі фактичних даних комерційного обліку.

Пунктом 4.12 ПРРЕЕ передбачено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються за даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку.

За матеріалами справи, за розрахунковий період лютий 2020р. ТОВ ООЕК від AT Одесаобленерго , як оператора системи розподілу, були отримані дані щодо фактичного споживання електричної енергії ОСББ БЕРІЗКА . Так, відповідачем було спожито 11 520 кВт./год. електричної енергії на загальну суму 19 353 грн. 60 коп.

На підставі вищезазначеного, ТОВ ООЕК було виписано відповідачу рахунок №01-3334/1 від 02.03.2020р. за спожиту електричну енергію у лютому 2020р. на загальну суму у розмірі 19 353 грн. 60 коп., який було отримано уповноваженим представником відповідача.

Як встановлено судом, відповідачем частково було оплачено рахунок за спожиту в вищезазначений період електроенергію, і 16.03.2020р. перераховано грошові кошти у загальному розмірі 7 200 коп. Отже, залишок основного боргу за спожиту активну електроенергію становить 12 153 грн. 60 коп.

Будь-яких інших доказів щодо сплати заборгованості за електричну енергію за лютий 2020р. ані позивач, ані відповідач до суду не надали, таким чином, суд вважає, що розмір заборгованості становить 12 153 грн. 60 коп.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 ст. 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України встановлено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

У частині 1 ст. 174 Господарського кодексу України законодавець встановив , що господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно з ч.1 ст. 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Пунктом 1.2.1. ПРРЕЕ передбачено, що на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Пунктом 1.1.2 ПРРЕЕ передбачено, що електрична енергія (активна) - енергія, що виробляється на об`єктах електроенергетики і є товаром, призначеним для купівлі-продажу.

Згідно з п. 4.21 ПРРЕЕ оплата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію має здійснюватися згідно із строками, встановленими договором та сформованим відповідним учасником роздрібного ринку платіжним документом.

Відповідно до п. 5.2.1 ПРРЕЕ електропостачальник має право на своєчасне та в повному отримання коштів за продану електричну енергію відповідно до укладених договорів.

Пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ передбачено, що споживач електричної енергії зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених

На підставі вищенаведеного суд дійшов висновку, що позовна вимога про заборгованості за спожиту активну електроенергію становить 12 153 грн. 60 коп. підлягає задоволенню.

За приписами ст.193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У відповідності до п.5 Комерційної пропозиції у разі несвоєчасної оплати обумовлених даним Додатком платежів, Постачальник може нарахувати Споживачу пеню у розмірі 0,01%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочення відповідно до вимог законодавства.

Крім того, згідно ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок пені, 3 % річних та інфляційних втрат суд встановив, що вони є вірним, отже позовні вимоги щодо стягнення пені у розмірі 10 грн. 90 коп., 3% річних у розмірі 159 грн. 35 коп. та інфляційних втрат у розмірі 84 грн. 69 коп.

Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

За приписами ч.1 ст.73 цього Кодексу доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

При цьому, відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно зі ст.86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору слід покласти на відповідача у відповідності до положень ст.129 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 123, 129, 232, 238, 240, 241 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку БЕРІЗКА про стягнення заборгованості за спожиту активну електричну енергію у розмірі 12 153 грн. 60 коп., пені у розмірі 10 грн. 90 коп., 3% річних у розмірі 159 грн. 35 коп. та інфляційних втрат у розмірі 84 грн. 69 коп. - задовольнити.

2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку БЕРІЗКА (65114, м. Одеса, вул. Тополина, буд. 30, код ЄДРПОУ - 34252081) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ (65007, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 88, код ЄДРПОУ - 42114410) заборгованість за спожиту активну електричну енергію у розмірі 12 153 грн. 60 коп., пеню у розмірі 10 грн. 90 коп., 3% річних у розмірі 159 грн. 35 коп., інфляційні втрати у розмірі 84 грн. 69 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 102 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 20 днів з дня його проголошення (підписання).

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення прийнято в нарадчій кімнаті 26 жовтня 2020 р.

Суддя Н.В. Рога

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення26.10.2020
Оприлюднено28.10.2020
Номер документу92439369
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2462/20

Рішення від 26.10.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

Ухвала від 26.08.2020

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні