Справа № 147/969/20
Провадження № 2-о/147/18/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 жовтня 2020 року смт.Тростянець
Тростянецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Натальчук О.А.,
із секретарем Подолян Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження в приміщенні Тростянецького районного суду Вінницької області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Оляницька сільська рада Тростянецького району Вінницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме просила встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В обгрунтування заяви зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина, що складається з земельної ділянки площею 1,81 га в межах згідно з планом, розташованої на території Оляницької сільської ради Тростянецького району. Спадкоємцем до майна померлої за законом є заявник ОСОБА_1 , яка своєчасно прийняла спадщину, тому що проживала зі своєю матір`ю на день її смерті разом за однією адресою, оскільки ОСОБА_2 постійно хворіла і не могла рухатись, потребувала сторонної допомоги. Однак, у зв`язку з тим, що покійна була зареєстрована в АДРЕСА_1 , а фактично проживала разом з заявником в АДРЕСА_2 , вона не може реалізувати свої спадкові права. Заявник просила суд встановити факт спільного проживання разом зі спадкодавцем - ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Тростянецького районного суду Вінницької області від 18.09.2020 р. прийнято заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено судове засідання по справі.
В судове засідання заявник ОСОБА_1 не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, заяву підтримала та просила задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи без участі представника Оляницької сільської ради, та повідомив про те, що ОСОБА_1 проживала разом за спадкодавцем ОСОБА_2 до дня смерті.
Беручи до уваги те, що особи, які беруть участь у справі, використали надане їм ч.3 ст.211 ЦПК України, право заявляти клопотання про розгляд справи за їх відсутності, відтак суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, тому проводить його в даному судовому засіданні за відсутності таких осіб, не здійснюючи фіксування процесу технічними засобами, що узгоджується з приписами ст.247 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази у справі, суд дійшов наступного висновку.
Згідно ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показання свідків.
Згідно ст. 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 5 ч.2 ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження суд розглядає заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не передбачено іншого порядку їх встановлення.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Оляниця Тростянецького району Вінницької області. Її батьками записано: ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданного 07.08.1973 р. (а. с.9).
27.01.1991 р. ОСОБА_3 зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 , про що в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу зроблено запис №2. Після укладання шлюбу прізвище дружини - ОСОБА_6 (а. с.10).
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 80 років в с.Оляниця Тростянецького району, про що 07.03.2018 р. складено відповідний актовий запис за №4.
На день смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яку заявник має намір успадкувати. Однак, недоведеність факту прийняття спадщини шляхом постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, створює їй перешкоди.
До складу спадкового майна належить земельна ділянка площею 1,81 га, яка розташована на території Оляницької сільської ради Тростянецького району, та належала померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту серії І-ВН №043231 ( а. с. 11).
17.07.2020 р. приватний нотаріус Тростянецького районного нотаріального округу Вінницької області Вірська А.І. винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском нею шестимісячного строку для прийняття спадщини (а. с. 8).
В судовому засіданні встановлено, що заявник ОСОБА_1 зареєстрована з 20.11.1996 р. за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання особи (а. с. 4).
Відповідно до довідки №106 від 10.02.2020 р., виданої Оляницькою сільською радою Тростянецького району, ОСОБА_2 , 1937 р.н., була зареєстрована до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в АДРЕСА_1 , а фактично проживала по АДРЕСА_2 . У померлої таких спадкоємців як малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки, які згідно ст.1241 цивільного кодексу України мали б право на обов`язкову частку, немає. Спадкоємцем після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на підставі ст.1261 Цивільного кодексу України є її дочка ОСОБА_1 , ІДН НОМЕР_3 , яка своєчасно прийняла спадщину, тому що фактично вступила в управління спадковим майном. За інформацію, що є у Оляницькій сільській раді Тростянецького району Вінницької області з червня 2017 року померла ОСОБА_2 проживала біля дочки за адресою АДРЕСА_2 , що підтверджуєтеся показами свідків ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Дочка ОСОБА_1 на протязі тривалого часу обробляє город, поспилювала старі дерева, встановили паркан та ворота, бетонну відмостку, проводить покращення та ремонт будівлі. До складу спадкового майна належить земельна ділянка площею 1,81 га, яка розташована на території Оляницької сільської ради Тростянецького району Вінницької області в межах згідно з планом, яка належить померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту 1-ВН №043231, який видано Тростянецькою РДА та районним відділом земельних ресурсів 20 серпня 2002 року. За даними погосподарських книг сільської ради станом на 15 квітня 1991 року господарство відносилось до категорії колгоспних дворів. Членами двору були -голова двору- ОСОБА_9 та члени двору ОСОБА_4 , ОСОБА_2 (а. с. 6).
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п. п. 2, 23 Постанови № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Відповідно до п.3.21. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 р. за N 282/20595, спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 Цивільного кодексу, він не заявив про відмову від неї.
У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем (п. 3.22. Порядку).
У п.16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року Про судову практику в справах по встановлення фактів, що мають юридичне значення вказано, що заява про встановлення факту прийняття спадщини та місця її відкриття може бути розглянута судом у порядку окремого провадження, якщо орган, який вчиняє нотаріальні дії, не вправі видати заявникові свідоцтво про право на спадщину через відсутність або недостатність документів, що необхідні для підтвердження в нотаріальному порядку факту вступу в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до роз`яснень, викладених у листі Верховного Суду України від 01 січня 2012 року, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: - факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право; - заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; - чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.
Отже, судом встановлено, що встановлення факту постійного проживання разом з матір`ю на момент відкриття спадщини, має для заявника юридичне значення, оскільки безпосередньо породжує юридичні наслідки, зокрема, надасть можливість отримати свідоцтво про право на спадщину після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 мати заявниці - ОСОБА_2 .
Встановлення вказаного факту в позасудовому порядку за вищевказаних обставин неможливе.
Таким чином, в судовому засіданні на підставі досліджених письмових доказів було встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 проживали разом в АДРЕСА_2 , а тому заява останньої підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 315-319, 259, 263-265, 268, 272 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Оляницька сільська рада Тростянецького району Вінницької області, про встановлення факту, що має юридичне значення, - задовольнити.
Встановити факт спільного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , разом зі спадкодавцем - ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 , на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається до або через відповідні суди, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , громадянка України, жителька АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа - Оляницька сільська рада Тростянецького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04331113, місцезнаходження якої зареєстровано за адресою: с.Оляниця, вул.Першотравнева, 61, Тростянецький район Вінницька область.
Повний текст рішення складено 27 жовтня 2020 року.
Суддя О.А. Натальчук
Суд | Тростянецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.10.2020 |
Оприлюднено | 28.10.2020 |
Номер документу | 92461402 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Тростянецький районний суд Вінницької області
Натальчук О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні